Първи пост ми е, не стреляйте :)

Отговори
zoo
Reactions:
Мнения: 1
Регистриран: 25 юни 2023 09:32

Първи пост ми е, не стреляйте :)

Мнение от zoo » 07 юли 2023 11:10

Здравейте на всички!
От известно време се занимавам с часовници непрофесионално а като хоби.
Имам един леко риторичен въпрос.
Каква може да е разликата във това да ползваш обикновен хронометър вместо разпространения хронограф, освен че не можеш да измериш амплитудата на баланса?
Т.н beet error който го има в някои приложения за смартфон също още не съм схванал какво означава?

Ясно ми е, че в единият случай се измерва щракането на виличката, а в другия директно хода на секундната стрелка. Но нали тоя ход е функция на другия?

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 832
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Първи пост ми е, не стреляйте :)

Мнение от Lyubo_sr » 07 юли 2023 15:21

Добре дошъл.
П.С. - beat error. :D
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6214
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Първи пост ми е, не стреляйте :)

Мнение от atanweb » 07 юли 2023 15:33

Привет и добре дошъл.
Налазило те е любопитството. Трябва да го нахраниш или ще избяга.
http://chasove.com/viewtopic.php?f=104&t=6738
Настройване с помощта на хронометър би отнело много време и често условията на измерване са различни. Температура, положение и т.н. което води до непрецизни резултати.
Регулирането на баланса е фина настройка и след всяко докосване трябва да знаеш колко и какво си променил.
Например ако всичко е наред в системата и искаш да подобриш точноста, ще са ти нужни 10 -* 20 побутвания. в случай със засичане с хронометър, ще три трябват 20 денонощия.. и то може би само за една позиция. т.е. например часовник с циферблата надолу.
Опитни часовникари могат да диагностицират проблеми само по слух и гледайки как “диша“ спиралата на баланса.
Ако имаш интерес прегледай темата която посочих по горе. въпреки, че ще ти е доста неясно в началото. Но пък имного неща ще ти се изяснят. Тогава ще можеш да задаваш по правилно въпросите си.
Приятно прекарване в страниците на форума.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Първи пост ми е, не стреляйте :)

Мнение от nevenbekriev » 07 юли 2023 16:29

А сега де!
Ако във въпроса ти заменим 'хронограф' с 'виброграф', предполагам, тогава ще добие точно този смисъл, който си искал да вложиш при задаването му. Тогава обаче, следва да заменим и 'хронометър' с 'някакво приложение за смартфон за проверка на точността на часовници' и май тогава всичко ще си дойде на мястото. Иначе, хронометър и хронограф са все часовници, и нищо от тях не става за проверка нито на амплитуда, нито на бийт ерор. Бийт ерор е сллухова оценка на грешката на равновесното положение.

Вибрографът е специализиран прибор, снабден със специален микрофон и електроника след него, които до много голяма степен изрязват звуковия фон и чуват само звуковете на часовника. Приложенията разчитат на микрофона на телефона и трябва да им пазиш тишина, да внимаваш да не трепнеш и т.н., като никога не дават толкова чиста и реална линия, както виброграф. За амплитудата и равновесното положение чети тук

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”