Ремонт на две червени "Славни" кубчета, с надеждата да завърши славно

Отговори
naftalinov
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 10 сеп 2016 22:39

Ремонт на две червени "Славни" кубчета, с надеждата да завърши славно

Мнение от naftalinov » 01 ное 2023 17:43

Взех да съжалявам за заглавието на темата - сигурно звучи прекалено детински в жалкия си опит да проима щипка поезия. Нищо, оставям го така, все пак е от сърце. :)
Тази тема започна ето тук (където ще прочетете, че е започнала за мен преди нам си колко години, но й трябваше време да узрее :mrgreen: ). По този начин тук си спестявам въведение и навлизам директно на дълбокото. Правих си снимки още първата вечер - когато разглобявах едното от двете часовничета. Снощи почти разглобих и другото. Пружината на последното не съм я извадил, все още, само съм я снимал. Но от първата вече придобих знание и усет за това какво да очаквам по време на развиването й. Все пак, опитах да почерпя опит и от видеата на англичанина.

В тези видеа, той споменава уж как не намаслява пружината, ами само стените на барабанчето и то само, ако е с автоматично навиване - за да приплъзва, когато стигне докрай. Не знам дали да му вярвам. Може би зависи от самата пружина. Вие как мислите? От стъпка 9 от този линк научих, че полагат и някакво тефлоново покритие, но не се знае дали и братушките са спазили тази препоръка. :lol: @atanweb, благодаря ти за съветите! Може да опитам номера със салфетката.

Неделя вечер - първо часовниче:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Предната вечер и снощи - второ часовниче:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Но има нещо по-важно за мен. Дори само стигнал дотук, научих вече 1-2 основни неща.
1. Трябва да съм се наспал, иначе ръцете просто не ме слушат както трябва, особено по време на стискането на пинсетите (изпускаха на няколко пъти все едно са смазани самите те :lol: ) :redface и побутването на някой чарк без да искам.
2. Явно ще ми трябва една от онези стойки, където да фиксирам механизма. Вече ми се прииска веднъж да използвам двете ръце за нещо и нямаше как, защото с едната придържах механизма да не се клати.
3. Имаме лупа вкъщи, а от едно чекмедже изкопах останки от стар бинокъл ли е било, не знам. Вършат работа на първо време, но трябва с едната ръка да държа нещото, хем и да фокусирам, а с другата да опитвам да правя някакви манипулации. Но за оглед свърши добра работа.

По време на огледа забелязах (защото ми направи впечатление, че при завити винтове на придържащата я метална планка, се местеше и не седеше стабилно), че на единия механизъм оста на това колелце, което е беззъбо и се върти наляво-надясно, беше по-къса от на другия механизъм. След това огледах с лупите и потвърдих впечатлението. Тя има много тънки сектори в двата си края и май единият се е отчупил. Така че засега единият механизъм се превърна в нещо като донор за другия, защото от него взех това колелце с тънката пружинка... ако него наричате баланс, то значи баланса. Така се получи един механизъм с прекъсната пружина и отчупено парченце от оста на баланса и един, в който видимо чарковете са в кондиция. Не си личи добре от снимките, но някой часовникар някога беше обработвал часовничето със здравата пружина, та добре я беше наквасил icon_crazy :lol:, но поне изглежда здрава. Счупената пружина от другото беше суха както тя, така и барабанчето й. Освен това, винтовете на придържащата планка, която държи онова... май ходов механизъм го наричате (дето е с двете рубинчета и прилича на птиче краче) се наложи да ги развивам "с хидравлика", така да се изразя, но това го считам за бял кахър.

Въпросният англичанин, а и вие тук съм ви виждал да използвате разни панерчета за съхранение на частите след монтажа. Аз засега към на вълна "капачки от минерална вода". :lol: Реших тематично да поставям във всяка винтчета и по-дребни части, а върху тях специфичната част, която характеризира за кой сектор от механизма се отнася съответната капачка.

naftalinov
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 10 сеп 2016 22:39

Re: Ремонт на две червени "Славни" кубчета, с надеждата да завърши славно

Мнение от naftalinov » 02 ное 2023 09:38

Ето, че след снощи се появиха първи два по-конкретни въпроса, които искам да ви попитам за съвет.
Първи въпрос:
Изображение

Изображение

Изображение

И по двата механизма достигнах до това ниво на разглобеност. Не успявам да се справя с финалния чарк. Има луфт, не е монолитно, голямото зъбно колело шава, но нещо го спира да излезе. Огледах по-детайлно и като че ли успявам да забележа нещо като шайбичка точно над него (този чарк, който е напоен обилно с масло). Тя маха ли се, или е фиксирана за оста? От другата страна не виждам нищо друго освен малкото колелце. То, а така също и шайбичката, за която говоря в предното изречение, не помръдват изобщо и на двата механизма.

Втори въпрос: има едно кръгло с две гнезда - в лявото гнездо попада фиксиращото винтче, а в другото - рубин. След като го премахнах, точно под този рубин се откри гнездо с друг рубин. Доколкото видях, в последния се опира и лагерува оста на птичето краче с двете рубинчета, което контролира колелцето с извитите зъби. Него трябва ли нещо да го правя? Нещо различно от промиването с бензин? Честно казано, изобщо не му разбрах смисъла. Вероятно защото само с лупата не се вижда добре някой важен детайл... :) Но пък тя ми помогна да направя снимки от 7-8 сантиметра разстояние, защото иначе телефонът не може да фокусира от толкова близо.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

edit: Пропуснах да спомена и за моята "късметлийска" отвертчица (на снимките). Наричам я така, защото я намерих пред входа на блока, в който живея преди около 20 години. Тогава бях в прогимназията. Оттогава си я пазя като очите си и ми е свършвала работа сигурно цяла дузина пъти. Сега вече послужи вярно и при старта на часовникарското хоби. До момента няма винтче, което да й се опре заради прекалено малки размери. Изключението са яко затегнатите, но при тях се оправих внимателно с ножче. Разбира се, ще видим как би било след време, когато се опитам да промия и поправя един нов, петнадесетинагодишен джобен (беше ми подарък за един рожден ден, но го изтървах на пода още тогава, отворих го и видях, че въртящото се колелце наляво-надясно от баланса шаваше така, както е в сглобено състояние icon_crazy n_sad ), както и един швейцарец от дядо ми, светла му памет. Последният го сервизира един часовникар преди десетина години, после и него го изтървах, защото няма каишка и сега и той не работи. Та, реално си имам цяла опашка от пациенти на главата, ако трябва да бъда честен. :mrgreen:
Забелязах, че можеш да си видиш пусканите постове от твоя акаунт. Направих го и изскочика "снимки от старите ленти". Там се вижда и една трета Слава, но с друга форма, която също мен чака - почти я бях забравил. :redface Чака ме и това с римските цифри, но на него имам да му измислям и ново махало някакво, някакси. Там пък историята си е направо срамна - бил съм на 2-3-годишна възраст и съм обичал да изхвърлям неща през балкона. nono icon_crazy :mrgreen: Бегло си спомням как хвърлям орехи, дрехите си... махалцето не го помня така, но майка ми ми разказа как и него... представяте си. За книгата съвсем бях забравил (и че съм си я изтеглил, дори), довечера трябва да я "разлистя" на компютъра. Сега си спомням, че миналата зима правиха някакъв базар близо до Аквариума в Морската градина за вещи с нумизматична и антикварна стойност. Жалко, че разбрах за него постфактум. Минах оттам и видях само училищните чинове все още неприбрани, върху които се беше състоял. Сякаш, не си спомням да съм виждал битак в чистия смисъл. Дето казвате около Автогарата - те там построиха Гранд мол вече отдавна. Ще обиколя и може да мерна нещо като битак, може би около Зеленчукова борса или Колхозния пазар.
Чувствам как имам настройката да възстановя всеки един от часовниците, а не да го погреба в ролята на донор. Може би е погрешна... може би не. Затова ми се иска ако може направо да си набавям нови части за всеки, или поне да са втора ръка запазени... в идеалния свят. Та, ако взема някой развален от битак, по-скоро ще мисля как да го поправя, отколкото да го разчастя. Ех, тази моя детска наивност... :) Разбира се, ръждясалите части са неспасяеми, но ако са достатъчно запазени...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Ремонт на две червени "Славни" кубчета, с надеждата да завърши славно

Мнение от atanweb » 02 ное 2023 18:44

Привет,
струи емоция... радвам ти се за това.
Да .. зъбното колело което не можеш да разделиш от главната платина е нправено така, че да се разединява точно там където е дупката.
Късата част т.е. малкото зъбно се издърпва по начин който да не повреди нито зъбите, нито платината.
Строго перпендикулярно - без усукване.
Просто е набито... като капачка на флумастер. - ако мога така да се изкажа, че да ме разбереш.
Казват му карамфил.
Айде сега да потърсим с търсачката във форума.
инструменти - http://chasove.com/viewtopic.php?p=67275#p67275
изваждане на клеясал карамфил http://chasove.com/viewtopic.php?p=18490#p18490

По въпроса за кръглото гнездо с камъни вътре.
Там е важно да бъде почистено добре.
Недей да ръчкаш много в преходния камък, че може да има пукнатини и съвсем да разбиеш лагера.
Просто го накисни в бензина и с четка почисти отвора.
преди да затвориш намажи плоският камък на кръглата плочица от вътрешната страна с масло - съвсем малко. Без да потича. Вътрешната страна е плоска... външната е леко куполна. Така можеш да ги разпознаваш.

Може и вече да си забелязал, че този лагер е на оста на баланса, а не както си мислиш на анкера. - крачето с двата плоски рубина.
Лагера на анкреа е наблизо между двете дупки.

Ето, Невен е качвал.. не знам дали става въпрос за същата книга, но ще ти послужи добре.
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=41 ... stcount=37

Може и вече да си забелязал, че този лагер е на оста на баланса.
Изображение

naftalinov
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 10 сеп 2016 22:39

Re: Ремонт на две червени "Славни" кубчета, с надеждата да завърши славно

Мнение от naftalinov » 03 ное 2023 09:43

atanweb написа:
02 ное 2023 18:44
Привет,
струи емоция... радвам ти се за това.
Да .. зъбното колело което не можеш да разделиш от главната платина е нправено така, че да се разединява точно там където е дупката.
Късата част т.е. малкото зъбно се издърпва по начин който да не повреди нито зъбите, нито платината.
Строго перпендикулярно - без усукване.
Просто е набито... като капачка на флумастер. - ако мога така да се изкажа, че да ме разбереш.
Казват му карамфил.
Айде сега да потърсим с търсачката във форума.
инструменти - http://chasove.com/viewtopic.php?p=67275#p67275
изваждане на клеясал карамфил http://chasove.com/viewtopic.php?p=18490#p18490

По въпроса за кръглото гнездо с камъни вътре.
Там е важно да бъде почистено добре.
Недей да ръчкаш много в преходния камък, че може да има пукнатини и съвсем да разбиеш лагера.
Просто го накисни в бензина и с четка почисти отвора.
преди да затвориш намажи плоският камък на кръглата плочица от вътрешната страна с масло - съвсем малко. Без да потича. Вътрешната страна е плоска... външната е леко куполна. Така можеш да ги разпознаваш.

Може и вече да си забелязал, че този лагер е на оста на баланса, а не както си мислиш на анкера. - крачето с двата плоски рубина.
Лагера на анкреа е наблизо между двете дупки.

Ето, Невен е качвал.. не знам дали става въпрос за същата книга, но ще ти послужи добре.
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=41 ... stcount=37

Може и вече да си забелязал, че този лагер е на оста на баланса.
Привет и ти благодаря за окуражителния пост!
Изображение

Изображение

Изображение

Тази сутрин, преди да тръгна за офиса, имах едни десетина минути, в които извадих от бурканчето последната партида потопени части (сред които и пружината на камбанката), след което дойде ред на последната - пружината на хода. Още в самото начало, леко прозорливо я оставих за най-накрая, понеже усещах как ще превърне видимо чистия бензин в "първичен бульон", в който ще ме е гнус нито да бръкна повече, нито да пусна който и да било чарк. Така предполагах (предвид количеството смазка в барабанчето), така се и оказа, видно от снимките. Веднага щом ги потопих и се вдигна "облак" от чернилка из цялата течност. icon_crazy :lol: Това на оста мярнах някъде, че го наричате "охлювче". Довечера или през уикенда може да опитам да го отделя от оста и да го почистя в бензин индивидуално, но първо ще огледам с лупата как изглежда. Според теб, има ли смисъл?

Виждам, че вече няколко пъти ме насочваш към търсачката, но аз все още не съм започнал да я използвам, понеже яко ми куца терминологията. Гледам от твоите постове тук, а така също и от на съфорумците в другите теми да обръщам внимание и позапомням поне най-важните части как се казват, та да мога да потърся по-конкретно. В една тема някой беше пуснал схема на мехънизъм на руски, с надписи над всеки елемент. Тя ми помогна също.

Тази сутрин ми се роди и "гениалната" идея да взема пружината от камбанката на другата Слава и да я сложа в нейния си барабан за ход, на мястото на прекъснатата, но впоследствие видях как нищо няма да се получи, защото външните краища на двете пружини са малко различни. На тази за ход има "запоена" (или както там се нарича) пластина накрая, за която си направих извода, че следва да законтря в стената на барабанчето, но може и да греша.
През уикенда ще изтегля книгата от линка, който ми изпрати, ще отворя и книгата, която си бях изтеглил преди 5-6 години. За маслото първо мислих да пробвам да формирам миниатюрна капчица с помощта на върха на шило, но май дори и то не е достатъчно остро. Затова сега ми хрумна да ползвам туплийка и дори без да я допирам до мястото за смазване, да се опитам да оставя повърхностното напрежение на смазката да я прехвърли от туплийката към самото място, ако се получи.

За "цветенцето", за което говориш - аз едва-едва понечих да пробвам със зелената ми отвертка само за проба, но видях, че изобщо не дава да й пъхнеш нещо, а пък и така ще се изкриви, може и зъб да пострада. Ще послушам съвета ти и може да опитам с някой по-специализиран инструмент, евентуално, но първо ще трябва да си намеря от твоя линк, а и не само. Така или иначе, цялото нещо, заедно с оста и голямото зъбно колело тази сутрин ги извадих от бензина, така че дори и да не успея да извадя карамфилчето, поне по този начин съм го освежил.
edit: Тук нещо спомените ми изневериха. :lol: Всъщност, сега си спомням, че цялата ос с централното колело и карамфила си има някакъв луфт по дължина в момента. Тоест, двете зъбни колела са фиксирани на такива места по дължината, че оставят да има луфт, ако опиташ да вадиш оста. Така че в този луфт между голямата плочка и самия карамфил бих могъл да пъхна инструменти. Отворих и видеото от англичанина, да си припомня. Той използва ето този инструмент, който е малко скъпичък и ми изглежда като да е специално за него.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Ремонт на две червени "Славни" кубчета, с надеждата да завърши славно

Мнение от atanweb » 03 ное 2023 14:40

Ако не успееш да извадиш карамфила по добре не напъвай-да не счупиш няко зъб или цялото зъбно.
Ти сега си на тема да разбереш логиката и начина на почистване.
Ако карамфила се върти спрямо оста с леко съпротивление значи ще стане работата. Ако обаче е блокирало и въобще не се приплъзва това не е добре.
Разгледай още теми във форума, прочети и разгледай в книгите. Тогава няма да изпреварваш събитията и ще избегнеш много грешни стъпки.
Забавлявай се!
Изображение

naftalinov
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 10 сеп 2016 22:39

Re: Ремонт на две червени "Славни" кубчета, с надеждата да завърши славно

Мнение от naftalinov » 08 ное 2023 23:33


Знам, че е по детски, вие сте минавали много пъти през този етап, но аз изпитах една непринудена вълна от щастие. :banana :yahoo Все пак ми е за пръв път нещичко да проживее в ръцете ми след като преди е седяло забравено в някой ъгъл, без жива душица в себе си, а сега...! Отпивам глътка и :b по този повод! Ще си легна удовлетворен тази вечер.
Инак, без особено усилие извадих карамфилното колелце, изплакнах го в бензин, заедно с останалите чаркове. За съжаление, идеята с туплийката не се оказа съвсем удачна, защото маслото за шевни машини явно е твърде малко и не успява да се стече по нея, та го "рина" с помощта на отвертчицата, търкайки по ствола на туплийката. Така някак се получава. Хубавото е, че така мога добре да дозирам маслото и се получи сравнително чистичко, по мое скромно мнение. :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Ремонт на две червени "Славни" кубчета, с надеждата да завърши славно

Мнение от atanweb » 09 ное 2023 16:30

Браво!
Поздравления за успеха!
Вместо остър и твърд метал може да ползваш мустак от котарак. Основата му е много подходяща след лато я закрепиш да стърчи от дървена пръчица... Например четка за рисуване цепната в дебелата част на две... Където може да закрепиш мустака на котарака.

Втори метод е медна жичка извадена от някой дебел многож.кабел.
Изображение

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Re: Ремонт на две червени "Славни" кубчета, с надеждата да завърши славно

Мнение от predator » 10 ное 2023 10:05

Браво.Вече знаеш какво е усещането,и не е само при първият ти съживен механизъм,а се появява след всеки следващ.Точно тази както казваш: непринудена вълна от щастие,ще те тласка напред,смятай,че вече си заразен с вируса от който всички ние в този форум сме болни.Успех,с времето ще си набавяш всичко необходимо,като инструменти и материали.

naftalinov
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 10 сеп 2016 22:39

Re: Ремонт на две червени "Славни" кубчета, с надеждата да завърши славно

Мнение от naftalinov » 10 ное 2023 10:48

predator написа:
10 ное 2023 10:05
Браво.Вече знаеш какво е усещането,и не е само при първият ти съживен механизъм,а се появява след всеки следващ.Точно тази както казваш: непринудена вълна от щастие,ще те тласка напред,смятай,че вече си заразен с вируса от който всички ние в този форум сме болни.Успех,с времето ще си набавяш всичко необходимо,като инструменти и материали.
Благодаря и на двама ви за окуражителните думи! Ами дотолкова ме е пипнал този вирус, че снощи си легнах в 02:30. :redface icon_crazy :mrgreen: Сега съм свежарка на бюрото, ама следобед ще видим, че както е и петък. Аз и преди бях забелязал, че са малко халтави рубинчетата точно под оста на баланса... Тамън викам вече да сглобя едното кубче с работещия механизъм, побутнах малко балансовото колело, чу се много леко цък и спря да работи. Раздигнах целия ходов механизъм и видях, че и двете рубинчета са се изкривили. Направиха ми го този номер веднъж и преди това, но мислих, че са се разместили еднократно и тогава ги наместих. Сега, обаче, пак. Развих мъничкото винтче на плочката, в която седи едното от рубинчетата, свалих я, отдолу се показа другото, в което се опира оста. И двете се бяха изкривили вътре в гнездата си. Наместих ги внимателно. Уж тръгна. После продължих да сглобявам и пак спря. Погледнах - рубинчето на свалящата се плочка щръкнало като изкривен капак на улична шахта. :o nono Пак същата процедура още 2-3 пъти. Накрая се намести отново всичко и тръгна по същия начин както вчера. Това ми беше един от уроците, които научих за механизмите на SLAVA - трябва да се внимава с тези рубинчета, защото не са "заклинени/монтирани" в гнездата си, нито пък имат закрепваща пластина като тези на Rolex от клиповете на англичанина (светна ми малка червена лампичка още щом видях, че няма такава, но до снощи уж нямаше проблеми), ами само се поставят на местата си, лесно се вадят и после трудно се наместват обратно. Това от пластината с винтчето даже падна на килима, но го намерих след 5 минути търсене с лупата и фенерчето... в 02:00 часа. :lol: И винтче търсих с магнит пак на килима. Изобщо, приложих доста от съветите, които прочетох из форума. Има доста полезни неща изписани! Накрая го сглобих докрай и си го сложих в спалнята. Заспал съм за няма и 5 минути, идилично. n_thumbsup snooze

Тази сутрин изскочи следващо въпросче, което бих искал да ви питам. От тази тема видях, че се нарича "храповик", но това може и да е само при механизмите на ръчните часовници. Та, става въпрос за това, че като започнах да навивам, през повечето време си хваща на зъбчето, до което съм стигнал със сегашната витка. На моменти, обаче, сякаш е останало в отключено положение, не се връща и отказва да "хване"/заклини на това зъбче. Наложи се да върна назад оборота, за да стигна до предходното, а веднъж върнах даже две назад (половин оборот), докато зацепи. Още при разглобяването ми направи впечатление, че няма нито пружина, нито нещо друго подобно, което да указва "въртящ момент" на храповика така, че винаги да иска да заклини. Вие как го правите на вашите Слави и въобще на всички механизми, на които се върти свободно в двете посоки?
През търсачката потърсих думата и ми излезе ето тази тема, в която човекът обяснява как храповикът си има пружинка. Но това е за ръчен часовник. Все си мислех, че и на будилниците следва да има, а пък и на двете Слави не видях. През следващите дни ще видя (при разглобяването) как е на третата Слава (тя е с по-друг външен вид). Най-накрая може да се опитам да си приспособя от някаква тънка и твърда тел, само ме притеснява от триенето да не се драска/рони, колкото и да го смажа. Пък и само по себе си да се смазва там дали ще е ок... Ще видим.

За домашно имам малко да се позанимая със звъненето, но това по-нататък. В момента не се чува клик, когато часовата стрелка стигне до стрелката, която показва кога да звънне, а пък при опит да навия пружината (още щом завъртя), започва само да иска да звъни, но това ми направи впечатление още при разглобяването.
Първо сега го сверявам, че тази сутрин за 4 часа беше направил 5-6 минути избързване. Преди да тръгна за работа, завъртях обратно на часовниковата стрелка товато над балансовото колело, през което минава спиралата (то има една цилиндрична и една тънка ос, между които преминава самата спирала на Breguet (това също от форума го научих как се казва :))). Щом така се сверява, то аз си го представям като все едно свирене на цигулка (ех, детските спомени изплуваха :lol: ), или друг струнен инструмент. Контролираш каква част от дължината на спиралата е "свободна да вибрира и възпроизвежда звук" - в нашия случай "ходов такт". Като завъртя обратно на часовата стрелка, то тънката и дебелата ос се приближават към фиксатора на спиралата (който я държи в единия й край), а в нея посока пише минус. Също както при струните - по-голяма свободна дължина -> по-нисък тон. В нашия случай - по-бавен ход.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Ремонт на две червени "Славни" кубчета, с надеждата да завърши славно

Мнение от atanweb » 10 ное 2023 17:45

Ех, че хубаво си го съпоставил със струните. Браво!
Давай следващият... Тъкмо си загрял.
Изображение

naftalinov
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 10 сеп 2016 22:39

Re: Ремонт на две червени "Славни" кубчета, с надеждата да завърши славно

Мнение от naftalinov » 26 ное 2023 20:58

Рекох да ви се похваля с втората си успешна промивка плюс смяна на част от механизма - става въпрос за баланса, че на оригиналния му беше счупена едната цапфа на оста. Използвах и донори от базар.бг. Сипах си :b по повода! В момента имам два неработещи и един уж работещ механизъм, от който нищо не съм взел до момента. На тях възнамерявам да се поупражнявам малко в жалки опити за по-сложни операции. Например, опит за изваждане и поставяне обратно на оста на баланса. Гледах видеата на същия британец. Той ползва някакъв инструмент, който на мен ми прилича като две химикалки една срещу друга. С тяхна помощ изважда старата ос и набива новата. Ще помисля как би могло да стане. За съжаление, вкъщи май имам само пластмасови химикалки, но пък все ще се намери някоя и друга метална тръбичка отнякъде. Планирах да се опитам да си наточа и една стара отвертка с брустов камък, да я направя съвсем малка такава, че да може да развие винтчето, което държи спиралната пружина. Тук вече ще навляза в непознати за мен води, но пък ми е интересно, така че действам смело, с рогата напред. :lol: Това, което най-много ми липсва е достатъчно свободно време, затова толкова се и забавих с втората си Слава, но няма как. Трябва и да се работи.
Две Слави
Изображение
Последна промяна 1 на naftalinov, променена общо 27 пъти

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Ремонт на две червени "Славни" кубчета, с надеждата да завърши славно

Мнение от atanweb » 27 ное 2023 05:37

За отвертка можеш да пробваш с дебела игла. Тя е закалена. Така, че по добре да я заточваш ръчно за да не я прегрееш. Използвай лист водна шкурка 600.
Само гледай да спазиш добре успоредността на двете повърхности и еднакъв ъгъл.
Това с химикалките няма да стане.
Трябва ти замбалък.
Изображение

naftalinov
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 10 сеп 2016 22:39

Re: Ремонт на две червени "Славни" кубчета, с надеждата да завърши славно

Мнение от naftalinov » 27 ное 2023 09:27

atanweb написа:
27 ное 2023 05:37
За отвертка можеш да пробваш с дебела игла. Тя е закалена. Така, че по добре да я заточваш ръчно за да не я прегрееш. Използвай лист водна шкурка 600.
Само гледай да спазиш добре успоредността на двете повърхности и еднакъв ъгъл.
Това с химикалките няма да стане.
Трябва ти замбалък.
Благодаря ти за напътствията. Това понятие "замбалък" го бях мярнал из форума, но бях забравил какво означаваше. Със сигурност най-добре е с подходящия инструмент, напълно съм съгласен с теб. Проблемът ми е, че имам и по-непосредствени проблемчета за решаване като по-силна лупа плюс стойка за нея. Установих, че ми е жизнено-необходимо двете ръце да са ми свободни, без да се налага да слагам лупата вертикално на масата и да се кривя спрямо нея. Това съм си го планирал вече като първа покупка. Първо трябва да намеря подходяща. Видях и установката на един съфорумец с камера и проектор. Оригинално е, но пък нямам проектор, а и подходяща камера... Ще го измисля. Вариантът с леща/очило върху камерата на телефона също е опция, ако си намеря някоя не прекалено скъпа. Мислех и както часовникарите съм виждал да си слагат - с ластик около главата, но пак ми липсва най-важното - лещата/лупата за око.
Представях си да опитам да си направя отвертката първо на брустовия камък (ръчно наляво-надясно), на който точа ножовете, но сигурно шкуртката, която ми препоръчваш, е по-фина.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Ремонт на две червени "Славни" кубчета, с надеждата да завърши славно

Мнение от atanweb » 27 ное 2023 16:30

https://de.aliexpress.com/item/32880617 ... 00277214_6
По добре намери нещо такова. Качеството няма да е достатъчно за часовникар, но предполагам ще покрие нивото за хоби.
Лупи и стойки почти не се ползват.
Окулярите са по 50цента
https://de.aliexpress.com/item/10050058 ... 0277214_20
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”