Дали може да се запои счупена стрелка?

Отговори
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Дали може да се запои счупена стрелка?

Мнение от miroman » 01 дек 2023 12:14

Здравейте,

Вчера промивах един стар джобен часовник. Стрелките му са метални посинени (значи вероятно са стоманени). Направи ми впечатление, че часовата стрелка е "нехарактерно удебелена" и с различна "лъскавост" от минутната. Но тъй като такива минават изключително рядко през ръцете ми, реших просто, че е от старост.

При монтирането обаче часовата закачаше изнесената малка секундна стрелка. Затова пак демонтирах часовата и минутната, за да се опитам да изправя часовата. За съжаление при това действие тялото на стрелката се отдели от втулката. Но тези стрелки нямат втулка - оказа се, че стрелката е счупена, а в последствие е залепена с прозрачно лепило (вероятно UV). На това се дължеше и удебеляването, и различната оптичност. Бавно и внимателно изстъргах лепилото от двете части.
Сега въпросът е как да си направя стрелка. Невен сигурно би си я изработил сам, по това е извън моите скромни възможности. От друг джобен намерих временно стрелка, но за съжаление е къса, не се връзва на визията на часовника.
Съществува възможност и за поръчка от Cousins, но 1. не знам там дали не са някакви китайски, и 2. нямат точно този дизайн, ще трябва да се сменя и минутната.
Имам спомен, че съм виждал запоена стрелка (отдолу), май беше на ръчен, но принципно идеята е същата. Как обаче се запоява стомана, и то така, че да не се повреди?

Дали има някъде клипче, или някаква друга помощна информация за запояване? Или да търся часовникар? Или да поръчвам от братовчедите?

Снимки ще сложа довечера.

Поздрави.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Дали може да се запои счупена стрелка?

Мнение от atanweb » 01 дек 2023 14:55

Привет Миро,
Запоени стрелки съм виждал, но само месингови. Те повечето при ръчните са такива, някаква подобна жълта сплав която може да се запои.
Ако имах като твоя проблем бих използвал мястото в основата на стрелката за да подложа едно парче от пружина на дамски часовник т.е. плоско и тънко здраво парче и пак бих го запепил към стрелката и втулката *шиниране. Има достатъчно добри лепила които тънко намазани пак ще издържът. Важното е да има преходен материал т.е. нещо което да скрепи залепеното на двете половини. В тази част от долната страна така или иначе имаш място тъй като стрелката ти не слиза до циферблата поради височината на секундната стрелка. Не збаравяй да обезмаслиш преди да лепиш.
Успех!
Очаквам с интерес .. и вероятно Невен ще предложи по-як метод.
Поздрави!
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3023
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Дали може да се запои счупена стрелка?

Мнение от stepona555 » 02 дек 2023 10:53

Опитай с точкова заварка.
А с каноколит съм лепил част в механизъм на будилник която се движи всяка секунда и изкара доста години , моментните лепила хванат ли веднъж е завинаги
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Дали може да се запои счупена стрелка?

Мнение от miroman » 04 дек 2023 14:42

Ех, как се отнесох.

Ето снимките:

Изображение Изображение

Ето как изглежда в момента 😁

Изображение

Ще видя дали с парченце от пружина ще стане.

Поздрави.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”