Почистване на циферблат- как НЕ искаме да стане

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Почистване на циферблат- как НЕ искаме да стане

Мнение от rosen_er » 11 яну 2013 16:38

Аз имам малко по-различно мнение за почистването на циферите.Патината на времето има особен чар при старите часовници.Не ми стои някак каса и коронка при които личи ,че историята на даден часовник е била дълга и под стъклото "нов" или боядисан циферблат.Ако смениш и тях - това вече е друг часовник.Смяна на стъкло,почистване и полиране в определени граници приемам.
atanweb ,дано не те обидя,много харесвам как обработваш и представяш часовниците си,но това с боядисването не ми се нрави.Имаше подобен диспут в някой от чуждестранните форуми и там мненията се бяха поляризирали,но изводите съвсем обощено бяха - колекционерите са различни и всеки решава за себе си в какъв вид да бъдат съхранени часовниците му,но се открояваха основно два типа:такива които харесват NOS състояние и държат на него ,други които не харесват белезите на времето да бъдат заличени (има колекционери които харесват и двата начина ,разбира се) .Става дума за "vintage" часовниците,по-новите такива може да окажат просто захабени.
Единодушни бяха,че часовникът в колекционерско състояние трябва да е работещ и с оригинални аксесоари:стрелки,коронка ,каса ,механизъм ,стъкло - всичко.Това е лично ми мнение,като разбира се имам и изключения.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Почистване на циферблат- как НЕ искаме да стане

Мнение от atanweb » 11 яну 2013 18:20

Подкрепям напълно!
Въпросното боядисване направих за приятел който ме помоли да го направя. Аз също го съветвах да остави циферблатите в това състояние което е все пак оригинално макар и много захабено което пък показва и историята на часовника. Въобще не се обиждам, затова показах това в тази тема която е с точно наименование. Дано КБ не се разсърди ако чете това, защото той беше много доволен от свършената работа.
Поздрави!
Изображение

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Почистване на циферблат- как НЕ искаме да стане

Мнение от kapkan » 11 яну 2013 21:46

Има циферблати с напластяваня от прах,мръсотия и секва гад,не мисля,че е проблем да го почистя.Стария циферблат с измиване не става нов,но става по-хубав(ако не прекалиш).За боядисването ... зависи,полета дето му търся цифер сега е с боядисан,дразни ме,че не пише нищо,иначе е добре.Аз пък любопитен,кой е КБ?

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”