Kомплект за втулки на коронки и бутони и смяна на лагер на ротор. ETA 2892 , 7750 и др.

Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6213
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Kомплект за втулки на коронки и бутони и смяна на лагер на ротор. ETA 2892 , 7750 и др.

Мнение от atanweb » 06 мар 2023 21:13

Привет, наложи ми се да направя смяна на лагера на ротора на ЕТА 2892А2
Автоматичен хронограф на лунна Омега. Все тая дали е Омега или не, но ЕТА 2892, както и някой други по нови модификации са с бърза смяна на лагера когато разполага човек с правилният инструмент.
Лагера си има заключваща система с пластина - гайка.
Ето няколко снимки за нагледна представа

Изображение Изображение Изображение

И едно клипче което показва начина на работа с инструмента.
https://youtu.be/z8-f0hyIqxE?t=230

Та китайски вариант на този инструмент е около 30 евро с 3 накрайника *покриващи дори и дамските варианти на ЕТА

Намерих комплект който има и различните ключове за развиване на втулките на коронките и бутоните.
Когато полирам часовник е добре да се свалят втулките. До сега съм импровизирал, но реших да се оборудвам с целият комплект, така, че работата да е по чиста и безопасна.

Поръчах това.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

и важното за мен в този момент са накрайниците за смяна на лагер на ротор.

Изображение

за 70 Евро на промоция, при нормална цена около 100
Оригиналните *качествени инструменти на Бержон или Хoротек са всеки за по 80 евро. Ако ги сумирам ще трябва да платя над 450.

Чакам с нетърпение да пробвам смяната на лагера. Изглежда много иновативно в сравнение с нитоването с замбалък.
Поздрави!
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Kомплект за втулки на коронки и бутони и смяна на лагер на ротор.

Мнение от nevenbekriev » 09 мар 2023 17:54

Не че не можеш да си направиш сам, ама имал си пари - дал си ги.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6213
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Kомплект за втулки на коронки и бутони и смяна на лагер на ротор.

Мнение от atanweb » 26 мар 2023 13:10

Привет, Пропуснал съм мнението на Невен и се извинявам.
Първо имах такова намерение да си направя инструмент, но си знам възможностите. Ще взема да го направя някакъв нескопосан. Пак ще успея, но я ще е много груб и ще надраскам ротора на някой чужд скъп часовник, я след две три ползвания ще вземат да се огънат събите на този домашно направен иснтрумент.... някак не си повярвах в уменията. Вторият важен фактор е времето с което не разполагам. Правя мащабни ремонти вкъщи.
Така, че го поръчах. И да споделя, че али-експрес ме затрупа с нови оферти за този комплект инструменти на по ниски цени. Мда... минал съм се ама поне пък вие може да прочетете това и да се възползвате.
40 евро, че дори с още повече накрайници. и истинска хубава кутийка.

Изображение

Изображение

Изображение

https://de.aliexpress.com/item/10050053 ... qthTuaJw7v

Поздрави!
Изображение

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”