Терпентин като разредител за масло?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от varban » 21 дек 2014 23:42

А стига де!
По-добре хич да не чистиш часовник, отколкото така да го чистиш :-)
С уговорката, че става дума за ръчен часовник де... за ремонт на часовника на Спаската кула обезмаслителите могат да са уместни и подходящи.

За да се чисти правилно, трябва д се знае, какво се чисти и от какво.
В механизмите има месинг с различни покрития - най-често никел, ама има и злато, и родий, и разни други. От такъв материал са плочите, мостовете, платините, таблите на колелетата, разни втулки, бушони и прочие. Има стомана - оси, пиньони, различни пружинки и пружини, валчета, лостчета и други такива.
Таблата на анкерното колело на хубавите часовници също е стоманена.
Има рубини - различни камъни, палети. И има лепила - палетите в анкерната вилка са фиксирани с шеллак или с други лепила. Спиралата понякога също е лепена.

Най-държеливи са рубините - тях почти с нищо не можеш да ги скапеш. Най-цифкави са лепилата - представяш ли си, какво щастие ще настане, ако накиснеш баланса с моста на Сейко 7S29 и му отлепиш спиралата от втулката и колонката?

Бензинът е традиционно чистещо средство. Той не поврежда нищо от изброените работи. Разтваря маслото, ако има катранясала гадост, я прави на цифка (и тази цифка може да се махне с четка), а заедно с това не атакува шеллака и лепилата. Затова ако можеш да измиеш с бензин, мий с бензин :-)

Ако не - класическите ръководства предписват амонячен сапун (амониев олеат), разтворен във вода:
в 75 части вода и 10 части ацетон се добавят 5 части олеинова киселина и при разбъркяане се добавят 10 части 25% амонячна вода. След няколко часа се получава еднороден разтвор, който доста добре мие и чисти. Всичко това е добро, ама мен ме мързи да химича така в къщи - в завода ми стига :-)
Затова ако се налага, ползвам квото ми падне. Най-често това, с което се мият чинии :-) Няколко капки в дестилирана вода, малко амоняк, и става.
Само че такова чистене е голяма беля! Иска после полне десет смени на водата, докато отмиеш верото. И след това тази вода трябва да я махнеш - с изопропанол. И после да измиешн два-три пъти с бензин.

Иначе има да се чудиш, защо маслото не мокри масльонките като свят.

lyudmil
Reactions:
Мнения: 19
Регистриран: 15 дек 2014 00:30

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от lyudmil » 21 дек 2014 23:50

Благодаря за изчерпателния отговор. Просто се чудех с друго освен с бензинчето дали ще стане. И в главата ми нахлуха обезмаслител и сода каустик. :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от varban » 22 дек 2014 01:37

От натриевата основа ще кородира всичко.

Освен бензин или съвместно с него можеш да покзваш изопропанол. В страната на красивите крави сега такива миялни машини правят :-) Първо с бензин, а след това - с изопропанол.
Има смисъл, ако бнзинът е мазен. Подозирам, че е и заради съвременните синтетични масла.
Ама аз карам с минерални :-)

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”