Терпентин като разредител за масло?

blight
Напреднал
Reactions:
Мнения: 240
Регистриран: 17 окт 2013 17:48

Терпентин като разредител за масло?

Мнение от blight » 26 окт 2013 14:14

Какви вещества освен бензин за запалки могат да се използват за сваляне на масло при профилактика?Чувал съм за спирт,но знам че той сваля шеллака,получих съвет от съфорумник за коресилин,но след него трябвало отново бензин.Идеята е че не искам да давам всеки път по 5 лв за кутия с мижавите 125 мл. бензин за запалки защото на него пише Зипо,Ронсон или друга оскъпена помия.С терпентин става ли и какъв е ефекта?
Майсторът се е провалил повече пъти, отколкото начинаещия е опитал.

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от cerasimi » 26 окт 2013 14:28

Медицинският бензин , който се продава по аптеките е доста по-евтин, от този който взимаш за запалки. Мисля, че беше около 10-11 лева литъра. Той е хубав и става за промивка. Има и друг чист бензин, но него от къде го взимат , не знам. Той е по-евтин от медицинския.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от DHM » 26 окт 2013 14:48

При нас продават на една бензиностанция. Хексан, ако не греша и часовникарите от региона ползват само него. Литъра е около 3-3,50 :)
.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от dreadx » 26 окт 2013 14:52

Не ми беше хрумвало да проверя в аптеките, веднага ще питам че ми трябва и на мен. На няколко места вече съм писал, че медицинският бензин е петролев етер и се продава по магазините за химически реактиви на цена 10 лв. за литър. (на едно място ми искаха 15 лв, ама не си купих). Има различни фракции според температурата на кипене - на различни цени са. Този за запалките е от по-скъпите. Друго място където се среща петролев етер е спрея на MOTIP за почистване на ел.контакти - идеално става за почистване на часовници, цената беше 6.50-7.00 лв. за 400 мл. - чист петролев етер, изпарява се без остатък. Спрейове за контакти на други производители не съм пробвал.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от DHM » 26 окт 2013 15:00

Ако намеря подходяща опаковка Боре мога да ти пратя някой литър :)
.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от dreadx » 26 окт 2013 15:20

Благодаря, но май не може да се изпращат запалими течности - поне по ЕКОНТ и по пощата.. :)

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от cerasimi » 26 окт 2013 15:47

Ето какво намерих за софиянци:

http://www.valerus-bg.com/prod/1/93/&pg ... _order=ASC" onclick="window.open(this.href);return false;

Явно има много видове петролев етер, някои от които са над 30 лева / литъра, но те са някакви лабораторни:

http://www.valerus-bg.com/pdf/reagents_2012.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от DHM » 26 окт 2013 16:23

Като идвам към Софето може да донеса на Пламен няколко литра и той да ви "зарежда" :D
Пък и при вашите цени може и бизнес да завъртим lol2
.

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от plamenhar » 26 окт 2013 16:46

Давай,стотина литра. :mrgreen:

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от Pavlin » 26 окт 2013 17:13

Чукни в google хексан, прочети колко е отровен и на бас се хващам че след това като влизаш в часовникарско ателие нарочно няма да дишаш.
Аз си купувам екстракционен бензин от един склад на цена от 7.20лв за литър. За 3-4лв разлика си продавате здравето! :b

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от dreadx » 26 окт 2013 17:52

И аз нещо подобно си мислех за хексана..

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от plamenhar » 26 окт 2013 18:38

3017 написа:Чукни в google хексан, прочети колко е отровен и на бас се хващам че след това като влизаш в часовникарско ателие нарочно няма да дишаш.
Аз си купувам екстракционен бензин от един склад на цена от 7.20лв за литър. За 3-4лв разлика си продавате здравето! :b
Е,шегички.
Кой е луд да се трови.
Аз си ползвам медицински бензин.
Понякога чарковете ги кисна дълго и пак има неразтворена мръсотия.
За любителски цели е приемливо.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от varban » 26 окт 2013 20:23

Аз ползвам еталонен n-хептан с отдавна минал гаранционен срок.
Той е еталон за октаново число - точно нула по всеки от двата метода.
Но това е като с попа и свещите... питали един поп, що се осветява със свещи, нали с ток е по-евтино, та той им казал, че не е :)

Освен това хептанът е индивидуално вещество и се изпарява бързо и на един път. При изпаряването на смес от вещества (бензин, петролев етер, терпентин) първо хвърчат по-летливите и остатъкът се обогатява с по-нелетливи. И понякога вместо да изчистим спиралата, я оплескваме с невидим, ама лепкав слой от висококипящи въглеводороди.
С хептан (или хексан, или октан) това е изключено.

Така че първата проба за ново количество бензин (петролев етер, спрей за почистване) е капка на стъкло. Трябва да се изпарява бързо и без остатък.
Ореол и петна не се допускат. Иначе ще има да се чудите, що лепне спиралата.
За токсичността: колкото е по-тежък един въглеводород, толкова е по-токсичен. Първите два члена на хомоложния ред, метан и етан, не са токсични никак. Ама до бутан са газове, така че реално може да се мие с пентан и нагоре. Пентанът кипи много ниско - като диетиловия етер, затова е неудобен.
За хексана: той, а по-точно n-хексанът, CH3-(CH2)4-CH3 е доста по-токсичен от всички други наситени въглеводороди и е изключение от правилото колкото по, толкова по.
Ама ако се затваря съдът, в който се мие, не е болка за умирачка.

Щото ако си мислите, че в петролевия етер няма хексан... ми някой път може и да няма. Ама следващия път може да има. Той там не се нормира и затова не се търси.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от rosen_er » 26 окт 2013 20:31

blight написа:Чувал съм за спирт,но знам че той сваля шеллака,
А някоѝ изпитал ли го е това на свой гръб,или е ЕЖК?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Терпентин като разредител за масло?

Мнение от nevenbekriev » 26 окт 2013 21:47

Спиртът изобщо не е подходящ, защото не разтваря мазнини. Шеллакът се разтваря от спирт, но бавно. Първо омеква и става мътен на цвят.

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”