Поялник за крачета

Отговори
Потребителски аватар
DDimitrov
Reactions:
Мнения: 59
Регистриран: 03 авг 2012 10:41

Поялник за крачета

Мнение от DDimitrov » 23 фев 2015 18:54

Здравейте,

От около година се каня да си направя една машина за запоявана на крачета и тези дни най-после се захванах с това. Естествено, не исках да е просто кутия с траф, а нещо по-засукано, с декорации и с по-ретро излъчване. Все ощ ене съм я окабелил, но съм тествал трафа. Трансформатора е променливотоков, като от двете вторични намотки съм избрал 6 Волтовата. Напрежението в случая не ме интересуваше, но се оказа доста мощен. Тъй като не съм много на ти с електротехниката, това което успях да замеря при товар (електрод от вътрешноста на батерия, окъсен към крачето на циферблат) за около секунда, беше 12А, ако задържа повече (3-5 сек.) скача до 20-24А. Запояването стана перфектно.
Ето малко снимки от прогреса:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Поялник за крачета

Мнение от Pavlin » 23 фев 2015 19:08

То повече прилича на произведение на изкуството, отколкото на траф :)
Интересува ме с какво дълба дървото и с какъв апарат снимаш?

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Поялник за крачета

Мнение от rosen_er » 23 фев 2015 20:38

Kрасиво icon_clap Би ли показал как правиш самото запояване?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Поялник за крачета

Мнение от atanweb » 23 фев 2015 20:51

Това е като трейлър на новите "Хроники на Нарния"
Страхотия. Очаквам с нетърпение да видя още.
Майсторска работа и страхотно чувство за дизайн.
Поздравления за началото на този проект!
Изображение

Потребителски аватар
DDimitrov
Reactions:
Мнения: 59
Регистриран: 03 авг 2012 10:41

Re: Поялник за крачета

Мнение от DDimitrov » 24 фев 2015 05:59

Pavlin написа:То повече прилича на произведение на изкуството, отколкото на траф :)
Интересува ме с какво дълба дървото и с какъв апарат снимаш?
Благодря Павлин,
За съжаленние подходих малко припряно към инкрустацията на месинговите декорации и на места гнездата станаха малко недодялъни. Инъче съм ги оформял с едни стари китайски длета. Те са по-скоро за линогравюра, отколкото за дърворезба, но аз предимно за това ги ползвам.
Снимал съм с Nikon D3100, а обектива е 35mm/F1.8.

rosen_er написа:Kрасиво icon_clap Би ли показал как правиш самото запояване?
Росен,
Скоро ще пусна снимки или видео, на самото запояване. Преди да започна да сглобявам машината,
изтествах трафа "на сухо" и се получиха доста здрави заварки, без натрупване на прекалено
много припой.
atanweb написа:Това е като трейлър на новите "Хроники на Нарния"
Страхотия. Очаквам с нетърпение да видя още.
Майсторска работа и страхотно чувство за дизайн.
Поздравления за началото на този проект!
"atanweb",
Аз съм голям почитател на "стийм-пънк" дизайна, така че се опитах направя нещо в тоя стил. Инъче "Хрониките" не са точно в тая стилистика, но все пак - благодаря!

Малко прибързано пуснах темата, без обяснения и примери.
Идеята ми беше да си направя машина подобна на тази: http://www.dialrestore.com/" onclick="window.open(this.href);return false;,
но 300 долара ми идват малко в повече за един траф, особено ако мога сам да си сглобя подобна.
Доста търсих за информация, какъв точно трансформатор ползват хората и как е направена самата инсталация. След дълго дирене попаднах на това:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Намериш ли информацията, другото е по-лесно.
Баща ми ми даде един стар траф, мисля от електрожен. Кутията купих от продавалника за 10лв. Ецваните украси ми исзлязаха около 20-тина лева. Всичко останало (цк ключ, индикатор, контакти и предпазител) около 12-тина лева.
Изтествах трафа, както вече писах. Първите два опита не бяха с желаният резултат, но проблем се оказа флюса. Пробвах с корозионен такъв и с различна подредба на припоя около запояваният детайл. Нарязах го на миниатюрни паренца (4 броя) и ги подредих около крачето на равни разстояния. Самото запояване отнема около 3-4 секунди, но да си призна още не съм тествал на оригинален циферблат. Предполагам че ще трабва да се поупражня малко, докато му хвана цаката, така че да не повредя лицето на циферблата.
Ами, това е за сега. Ще продължа с изработката...

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”