Калибри за междуцентрово разстояние при часовниците

Отговори
ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Калибри за междуцентрово разстояние при часовниците

Мнение от ivan_p_uzunov » 26 ное 2015 10:19

Привет на всички ! Имам въпрос и се надявам на отговор , с което да обогатя знанията си а и смятам че ще е интересно и за повечето от посетителите на форума . На скоро се сдобих с този набор от калибри . моля за повече информация и за начина му на ползване? Имам си някой -догатки , но е възможно и да са само мои.
Изображение

Изображение
Дано съм писал в правилния раздел!

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Калибри за междуцентрово разстояние при часовниците

Мнение от Seikosha » 26 ное 2015 22:02

Питай направо Невен :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Калибри за междуцентрово разстояние при часовниците

Мнение от ivan_p_uzunov » 26 ное 2015 22:59

Едната от хипотезите ми е че номерата отгоре им отговарят на диаметъра при върха - с което можеш да провериш диаметъра на даден отвор и то бързо и евентуално да разбереш дали има износване в една от посоките на самия отвор перпендикулярно на лагеруващата ос -видимо и с просто око. Но пък това убива според мен самото име-Калибри за между центрово разстояние.А може и продавача от когото ги взех, да е имал малко повече от мен завидни умения в Часовникарството и просто така да ги назовал?
Изображение
Невене, срам не срам -помагай . А и някой който има достоверна информация моля да я сподели.Тука съм направил грешка -диаметъра не е 22 а е 2.2мм.
Последна промяна 2 на ivan_p_uzunov, променена общо 27 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Калибри за междуцентрово разстояние при часовниците

Мнение от varban » 27 ное 2015 07:09

А като го измериш, наистина ли е 2.2 диаметъра?

Щото не прилича баш на калибър това... особено осичките с ролки, все едно ще увиваш около тях струната на лъкчето.

Аз като ги видях, си помислих, че това са джуджавки за старо часовникарско стругче с лък.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Калибри за междуцентрово разстояние при часовниците

Мнение от ivan_p_uzunov » 27 ное 2015 08:21

Като ги прегледах всичките , -поне големите -номерцата им отговарят на даден диаметър някъде в началото на стругования конус. Колкото повече се отива към шестостена там диаметъра се покачва . Ако долу в началото е бил- 2.18-2.25-2.44 до шестостена -№ 22.Ако в началото е 3.35-3.52-3.59това е№35.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Калибри за междуцентрово разстояние при часовниците

Мнение от ivan_p_uzunov » 27 ное 2015 08:40

Pivot щифтове, за да се въртят между върховете,-Това е което намерих в превод от Германски.Меря ги и в инчове ,нищо общо не показват като диаметър и номера.А и не мога да стигна до фирмата производител -има едно А голямо , после едно дръвче и едно голямо М.Друга от хипотезите ми е че с тях проверяваш колко да натегнеш фиксиращите шпилки -ограничаващи разстоянията между двете плочи на даден механизъм.Тоест това са инструменти на велики часовникари! От което следва че аз съм много горд! Е- поне че имам велик инструмент.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Калибри за междуцентрово разстояние при часовниците

Мнение от varban » 27 ное 2015 12:28

Това ще е нещо за баланси в конуси... така си мисля :)

Не знам, дали е за мерене на разстоянието или за притриване на центровите винтове. Трябва да търся стара книга по ремонт на будилници, в частта изработка на същите тия винтове.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Калибри за междуцентрово разстояние при часовниците

Мнение от varban » 27 ное 2015 15:22

По-малко трябва да мисля :D

varban написа:
Щото не прилича баш на калибър това... особено осичките с ролки, все едно ще увиваш около тях струната на лъкчето.

Аз като ги видях, си помислих, че това са джуджавки за старо часовникарско стругче с лък.

Изображение

Елисеев Б. Л. Ремонт часов. Изд. Легкая индустрия, Л., 1968, стр. 70-71.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Калибри за междуцентрово разстояние при часовниците

Мнение от nevenbekriev » 27 ное 2015 19:04

ivan_p_uzunov написа:Привет на всички ! Имам въпрос и се надявам на отговор , с което да обогатя знанията си а и смятам че ще е интересно и за повечето от посетителите на форума . На скоро се сдобих с този набор от калибри . моля за повече информация и за начина му на ползване? Имам си някой -догатки , но е възможно и да са само мои.
Изображение

Изображение
Дано съм писал в правилния раздел!
Тези приспособления се наричат дорници. Както Върбан се е досетил, използват се със струг с неподвижни центри, известен още като швейцарски. Как се използват? Примерно - трябва да се изработи втулка. Първо се пробива отвор в заготовката, в отвора се набива подходящия дорник. Дорникът се слага между центрите на струга и се върти с лъкчето, а заготовката се стругова от външната страна Така се получава втулка с центрични външна и вътрешна повърхност. Или трябва да се стругова отвън втулката на часовото колело. Набива се колелото на подходящия дорник и се стругова спокойно между центрите,,,

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Калибри за междуцентрово разстояние при часовниците

Мнение от ivan_p_uzunov » 27 ное 2015 19:46

Благодаря и на двама ви ! И язък ми за 4 -годишния ми техникум, който е точно по стругарство. Лошото в случая е че за да имаш малък струг ти трябват и професионални бинокулярни лупи . Гледал съм през такива с увеличение -х 45 .Това е нещо страшно ,всяка резка, всяко надраскване се вижда. Първото нещо което ще си взема -ако ми изпадат изгодно са бинокулярни лупи .Па после и струг.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Калибри за междуцентрово разстояние при часовниците

Мнение от Seikosha » 27 ное 2015 20:15

Мисля ,че такива лупи може да се намерят още в Продавалникът,аз си купих миналата година и много съм доволен. Удобни са,имат подвижно лед осветление и два набора от 5 плоски би и 3 монокулярни лупи от х1 до х20 ,но понеже рамката е с два държача, могат да се правят безброй комбинации до х28 май. Гледам ,че и Миро, ака miroman ползва такива. Цената беше към 20 лв. или малко отгоре. Кво му плащаш :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

ето това е външният вид на кутията, да се ориентираш по-лесно в обявите

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Калибри за междуцентрово разстояние при часовниците

Мнение от ivan_p_uzunov » 27 ное 2015 21:54

професионални бинокулярни лупи- това е като малък микроскоп , който много бързо може да те подразни, виждайки нащърбеното острие на най- фината си отверка . Между другото и аз ползвам нещо такова, само че ги поръчах от китай .И в тоя ред на мисли ,си мисля че радоста не е в големите -а в малките неща .от година си търся позлатения механизъм на волната -Васток 22 камъка, 2809.В момента си го къпя целия в бензин и обезмаслител и въобще не чувам жената, кво ми говори .поръчах си го оня ден и чакането си заслужава ,само дето ми трябва ремонтоар и нова секундна ос щото е крива при върха и знам от опит -няма оправяне .А ако имаш някой приятел зъботехник отиди и погледай през бинокулярните му лупи - ама си вземи и най почистения си механизъм.И се искефи !

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Калибри за междуцентрово разстояние при часовниците

Мнение от ivan_p_uzunov » 27 ное 2015 22:06

Огромни благодарности на участниците в моята тема -и както винаги се радвам, когато науча нещо ново и полезно !

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”