Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 3 от 3   [ 42 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2016 15:31 
Moderator
Аватар

Liani написа:
Трябва си поне 500лв. за нещо по хубаво, дори не знам дали ще е по-добро.

За 430 лева можех да взема МБС-9 с окастрена комплектовка. Даже мислех да ги дам, но разгледах микроскопа (беше в Казанлък) и ми се стори много убит. Аз съм се занимавал с юстировка на оптика, но сега нямам нищо за тази работа - даже осветител. Ами стойка, ами оптическа скамейка (ако са разбъзикани окулярите, без това не можеш да минеш), ами специалните ключове? За часовници поне инструментите са малки, а за МБС или Цитовал трябва куфар с десет кила секторни ключове, специални скоби и прочие. Иначе - ми като със часовниците. Първо не можеш да го разглобиш, а после - да го сглобиш :)
Около тези пари струваше пластмасов Никон втора или трета ръка. И някакъв стар японец, ама алуминиев.

Та и аз не знам, дали щеше да бъде по-добро.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2016 16:45 
Moderator
Аватар

Liani написа:
Много е добре, че се поднови темата, а тя е важна и трябва да продължи.
m
Върбане, гледам ги пустите стерео микроскопи, ама те все моното са с по-удобните цени. :)

Щом според вас е важна, ще продължа.
Първо за стерео - моно.
Имай предвид, че многото микроскопи в разните ебеища са биологични. Какво означава това?
Голямо или огромно увеличение, малко или никакво предметно разстояние и наблюдение на прозрачни обекти. Абе в даскалото имаше такива микроскопи!
Типичният биологичен микроскоп има револверна глава, от която стърчат три до пет обектива. Такива тънки цилиндърчета, при това колкото е по-голям, толкова е с по-голямо увеличение и с малко предметно разстояние. Увеличението им почва откъм 5х... Тогава предметното разстояние е около 15 милиметра. Малко!
А увеличението даже с най-слабия окуляр, 6.3х, ще е над 30х. Това увеличение става за часовници, само ако можеш да включиш на по-малко!
Зябележи Булова какъв монокуляр препоръчват за настройка на индексното колело на камертонния механизъм - 30х! Трябвя ли да кьорим толкова дребни работи - ми не всеки ден и не всяка година :)
30х и нагоре е добро за снимки, и то с прилична техника. Матрица от 4/3 и нагоре. Най-добре - с фулфрейм. Щото фотоприставките на старите микроскопи са предназначени за работа с тела на 24х36 камери, най-често огледални, нищо, че фокусировка не ти трябва.

Още нещо за биологичните микроскопи - даже бинокулярните (бинокулярен != стерео) дават обърнат образ. Горе е долу, а ляво е дясно! А стереомикроскопите и джуджавката на Булова дават право изображение. За зяпане е допустимо и обърнато, но за работа - само право. Аз познавах мацки, дето работеха с микроманипулатори (клетъчна биология - присаждаха органели от клетка в клетка). Та специално за едната събирах работен микроскоп от части на МБС и ЛОМО. Стана мелез на негър с моторетка, имаше гадни аберации, но даваше право изображение.

Като се огледам, за какво ползвам микроскопа при ремонт на механични часовници по ред на важност:
1. Настройка на играта на спиралата в регулатора. Страшно удобно е. И иска предметно разстояние, щото под обектива трябва да влезе игла и пинсета.
2. Изправяне на спирали. Много е по-удобно от лупа. И не болят очите даже и два часа да се кьоря.
3. Контрол на измиване.
4. Настройка на равновесно положение по зъб на импулсната плоскост на палета.
5. Мазане
6. Разглобяване и сглобяване на противоударни устройства.
7. Контрол на луфтовете в зъбните предавки. Просто ги виждам :)

Май не е толкова малко ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2016 21:32 

Liani написа:
darmadan написа:
Мисля да поръчвам това.Може ли някой по-запознат с тия благинки да даде мнение.

Изключително малка резолюция! И парите са малко, но ти си знаеш.
По-добре това което показа sharky1973, но от Алито.
http://www.aliexpress.com/item/1000X-8L ... 81fff18d79

Един клип за да добиеш представа какво се вижда през такова чудо.
https://www.youtube.com/watch?v=dQpn2_Qb6FU
и
https://www.youtube.com/watch?v=h7BIO3g ... tml5=False

Благодаря за насоката.Малко съм недоскиф,но пък ме влече чопленето.За сега с лупа х4 и самоделна от стъкло на китайски "оригинал" се справям с будилници,но ми идват слаби за ръчни.Та дали ще мога да си ги ровя под микроскопа,все едно съм съдов хирург.Посъбрах доста за ремонт и профилактика,а и бая донори (по моя критерий) и трябва да ги почвам,но ме е страх,че няма да виждам какви точно ги върша icon_crazy

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2016 22:46 
Moderator
Аватар

Не, няма да можеш да ровиш. Само можеш да гледаш. Предметното разстояние на девайса по линка не позволява никакво чоплене.

Предметно разстояние е от най-ниската част на микроскопа до обекта. На този е няколко милиметра, защото има разсейвател за светодиодите.

А увеличение 1000х знаеш ли какво означава? 20 пъти по-голямо от това на снимката с противоударното устройство! Ще можеш да разглеждаш драскотините на рубина. Не на целия, целия ще трябва да го оглеждаш на няколко пъти!

Абе за да хванеш цял механизъм в полезрението ти трябва увеличение примерно 5х. Аз с 20х хващам баланс, повече не влиза :(

То затова истинските микроскопи имат сменни обективи. А USB с оптически зум може и да има, ама струва колкото фотосапунерка.

А USB микроскопите... какъв микроскоп е, това си е остарял модул 680х480 точки! дето вече и на телефон за 10 лева не слагат ;) така де, към евтин фотомодул, залежал от десет години са сложили една поликарбонатна леща и пет-шест светодиода около нея. Фокусировката е... с цензурни думи не мога да я опиша.

Моето мнение е, че и за играчка не става това по линка. И това мнение не е теоретично - имаме един такъв в завода, ама не 1000х, а 50х. Но конструктива е същия. И даже цвета. Снимките ги правих с него.

ПС: Този май е 800х600, ако монитора на втория клип е HD. Двата мегапиксела нещо не ми излизат. Излиза 0.48. И определено работи не на 1000х. Някъде около 50 е и този.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2016 23:22 

varban написа:
Не, няма да можеш да ровиш. Само можеш да гледаш. Предметното разстояние на девайса по линка не позволява никакво чоплене.

Предметно разстояние е от най-ниската част на микроскопа до обекта. На този е няколко милиметра, защото има разсейвател за светодиодите.

А увеличение 1000х знаеш ли какво означава? 20 пъти по-голямо от това на снимката с противоударното устройство! Ще можеш да разглеждаш драскотините на рубина. Не на целия, целия ще трябва да го оглеждаш на няколко пъти!

Абе за да хванеш цял механизъм в полезрението ти трябва увеличение примерно 5х. Аз с 20х хващам баланс, повече не влиза :(

То затова истинските микроскопи имат сменни обективи. А USB с оптически зум може и да има, ама струва колкото фотосапунерка.

А USB микроскопите... какъв микроскоп е, това си е остарял модул 680х480 точки! дето вече и на телефон за 10 лева не слагат ;) така де, към евтин фотомодул, залежал от десет години са сложили една поликарбонатна леща и пет-шест светодиода около нея. Фокусировката е... с цензурни думи не мога да я опиша.

Моето мнение е, че и за играчка не става това по линка. И това мнение не е теоретично - имаме един такъв в завода, ама не 1000х, а 50х. Но конструктива е същия. И даже цвета. Снимките ги правих с него.

ПС: Този май е 800х600, ако монитора на втория клип е HD. Двата мегапиксела нещо не ми излизат. Излиза 0.48. И определено работи не на 1000х. Някъде около 50 е и този.

Много мерси за отговора и лекцията.Нецензурно казано,ще си ги работя като гениколог,къде на око,къде опипом :mrgreen:
Някой ден ще се престраша и ще ги метна и "дребните".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Апр 2016 15:58 
Аватар

Това ми се вижда добър вариант.
http://www.aliexpress.com/item/Supperey ... 8516d30fa6

Клип:
https://www.youtube.com/watch?v=Oo_UDoI ... tml5=False

С този дигитален микроскоп има свобода на действие, в същото време качеството е реални 5 мегапиксела, без никакви интерполации.
Все повече се насочвам към дигиталните.

Това ще върши страхотна работа, но... :)
https://www.youtube.com/watch?v=HBUS0O0 ... tml5=False

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Апр 2016 19:30 
Moderator
Аватар

Като си решил - така да бъде!
Ама не купувай уеб камери с обърнати обективи! Търси производител на микроскопи, който предлага и юсб такива. Пример:

http://www.aliexpress.com/store/product ... 0wod_6kGPw

Този отнася предюпжения от теб като дизел цинкова кофа :) Вярно, че е свършил. Ама има и други.

Мегапикселите не съм гледал, ама обърни внимание на обектива!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2016 09:09 
Аватар

varban написа:
Като си решил - така да бъде!
Ама не купувай уеб камери с обърнати обективи! Търси производител на микроскопи, който предлага и юсб такива. Пример:

http://www.aliexpress.com/store/product ... 0wod_6kGPw

Този отнася предюпжения от теб като дизел цинкова кофа :)

Да не си се объркал? Този който уж "отнася" предложения от мен, няма фокус и доста размазва при движение! Дори е и по-скъп.
Погледни и двата.

Ya Xun YX-AK15
https://www.youtube.com/watch?v=9fOTnMw ... tml5=False

Supereyes B008
https://www.youtube.com/watch?v=cgJEje4 ... tml5=False

Не се доверявай на стърчащи обективи. През мен са минали доста обективи за фото и ти казвам, че размера в някои случи подлъгва и то много!
Не съм тръгнал да го взимам този, просто разглеждах и ми се видя добре за тези пари и както виждам пак си остава добре. Иначе за камерите с обърнати обективи ми се струва несериозно. :)

Има мнения за Supereyes B008, че работи и на дневна светлина добре, което е голямо предимство.

Мисля, че и това което се показа по-напред в темата, с 2 мегапиксела, ще върши чудесна работа и за проверка и за работа. Под лек ъгъл, изобщо няма да пречи. Да не забравяме и цената от 33лв.!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2016 10:12 
Moderator
Аватар

Вчера имах телефонно обаждане от нерегистриран читател... намерил телефона ми през познат на познат :)
Човекът поправя разни дреболии, и се интересува, дали не може да преправи биологичен микроскоп на стерео. И каква е разликата между стерео и бинокулярен микроскоп.
И какво имам предвид под голямо и огромно увеличение.
И въобще, как китайците мерят увеличението.

varban написа:
Щом според вас е важна, ще продължа.
Първо за стерео - моно.
Имай предвид, че многото микроскопи в разните ебеища са биологични. Какво означава това?
Голямо или огромно увеличение, малко или никакво предметно разстояние и наблюдение на прозрачни обекти. Абе в даскалото имаше такива микроскопи!
Типичният биологичен микроскоп има револверна глава, от която стърчат три до пет обектива. Такива тънки цилиндърчета, при това колкото е по-голям, толкова е с по-голямо увеличение и с малко предметно разстояние. Увеличението им почва откъм 5х... Тогава предметното разстояние е около 15 милиметра. Малко!
А увеличението даже с най-слабия окуляр, 6.3х, ще е над 30х. Това увеличение става за часовници, само ако можеш да включиш на по-малко!

Кръжок по оптика едва ли ще открием, ама се налага да поясня някои работи, щото като прочетох, какво съм писал, и на мен на места не ми е ясно. Сигурно щото съм писател, а не читател ;)

Значи така.
Първо за стерео или моно. Какво означава стерео в случая?

Стерео е човешкото зрение! То дава възможност не само за възприемане на форма и цвят, ами и на обем и разстояние. Защо? Ясно е: лявото и дясното око виждат малко различни изображения. А компютъра между ушите ни ги съвместява и от това се получава усещането на обем и разстояние. Ако си затворим едното око (или сложим класическа часовникарска лупа), то обем може и да възприемаме, ама ако знаем много добре формата на детайла. Ако е непознат - не. Налага се да местим глава наляво-надясно-напред-назад-нагоре-надолу, та малко от малко да добием представа за формата на обекта. Това е пак заради адаптивността на мозъка. Разстояние с едно око се оценява само по този начин! По памет, с оценяване на ъгловите размери. Колкото по-малко, толкова по-далече.

И да видим, защо е трудно да се изправя спирала с лупа. Ами защото тази спирала трябва да се хване точно на място! Спиралата трябва застане точно на мястото в челюстите, не само да я клъвнеш или да влезе един пръст навътре:

nevenbekriev написа:
Когато бях в 7 клас геройски изправях непоправими спирали за Победи без да използвам лупа, защото ми пречеше (не можех да уцеля с пинсета нещото което гледам, хващах пред или зад него) Е, сега нямам такъв проблем, но вече нищичко не виждам без лупа.

Много добре описано!

Сега - обратно на темата.
Биологичните микроскопи с два окуляра не са стерео! Те са бинокулярни. Имат само един обектив, след който лъчите преминават през система, която отклонява лъчите на 45 градуса и ги разделя на две. Причината е проста - да гледат и двете очи и да не се изморяват. И да не боли глава. Друг цитат:

diran написа:
Слага се само на едното око за удобство.
Когато си с лупата можеш да игнорираш едното или другото око и по този начин ако ти потрябва нещо от масата не се налага да сваляш и слагаш лупата постоянно.
Зрението е 2D и трябва доста време да свикнеш със факта.
Лупата не трябва да е повече от х3.
Схемата за работа е следната максимум 15мин. с окулярче и ти трябва около 5-10мин време за въстановяване.
Общо взето със всичко се свиква, на мен ми се наложи да се разделя с книгите.
Главоболието се научаваш да го предвиждаш и да се пазиш от него.
Преди известно време един "познат" взе да ми държи речи, че съм бил неефективен защито съм ходил да пуша и КПД-то ми било много ниско и ако съм работил във времето което съм губил за цигари щял съм да имам време за повече работа и респективно за по-голям оборот. ::huh::
Накарах го да сложи лупата да видим колко ще изкара стоя напук на мен около 25 мин. и съм повече от убеден че е изпил поне една опаковка Аналгин ама не си признава мисли се за интересен. :)

Та точно затова биологичните микроскопи от около средата на петдесетте са бинокулярни. За да гледаш с две очи през тях. Монокулярни са само евтините, с които не се работи постоянно. Примерно ученическите са такива. 10 минути два пъти седмично на урок по биология не е проблем, проблем е 8 часа 250 дни годишно :)

Но нито един биологичен микроскоп няма два обектива. Няма как да стане, защото техните обективи имат не голямо, а обратно - малко предметно разстояние. По-малко от диаметъра на обектива. Тук е мястото да поясня, какво е голямо и какво е огромно увеличение.
Голямо е всяко едно увеличение, при което има разстояние между обектива и предмета. Даже това разстояние да е десета от милиметъра (примерно при обектив 60х).
А огромно е когато въздух между предната леща на обектива и предмета просто няма. Има капка течност, та лъчите да не излизат през въздуха. Това са обективи от 100х и нагоре. Те така се и наричат - имерсионни. Демек - с омокряне на предната леща.

Резюме: не е възможно да се преправи оптическата схема на биологичен микроскоп с револверна глава и бинокулярна система до стереомикроскоп само с вадене на част от лещите или с допълнителни оптически елементи. Трябва да се извадят всички. Само окулярите са подобни. Всъщност, аз имам два еднакви 6.3х от биологичен микроскоп и като ги изровя, ще им направя преходник и ще получа освен 20х и 12.5х увеличение. Което ще позволи да разширя полето на зрение от диаметъра на баланс на Ракета до около един баланс и половина :)

По въпроса за увеличението.
Ако става дума за оптически микроскоп, то увеличението е произведение от това на обектива и окуляра. Примерно моята играчка има обективи 2х и окуляри 10х. И общото увеличение е 20х.
А как китайците получават такива огромни увеличения на USB микроскопите? Ми лесно!
Вземат линийка с милиметрови деления, изкарват изображението в програмата и на монитора мерят, колко излиза icon_crazy icon_crazy icon_crazy icon_crazy icon_crazy icon_crazy :redface :redface :redface :redface :redface

Ми то е щуротия това!
Ако вземем 21, 19 и 17 инчов монитори с еднакво разрешение, ще излезе различно увеличение.
А ако са го мерили на някоя матрица за летище?! Че аз и двуметрови матрици съм виждал с разрешение само HD!

Така че трябва да се броят, колко пиксела на милиметър изкарва.
И оттам да се смята.

Информация за размишление:
1. На матрица 640х480 и минимално увеличение в полето на зрение се хващат около два милиметра, по-точно 270 пиксела на милиметър на обекта:

Изображение

2. Диаметър на цапфа - примерно 0.1 милиметра. 27 пиксела. Малко или много е? На мен ми е бая малко :)
3. Дебелина на спирала на Ракета 2609.НА - 0.03 милиметра. 9 пиксела. И кво правим?
4. Разстояние между щифтовете на регулатора и спиралата - половин дебелина на спиралата. 4 пиксела. Малиии :(

Това нещо е заявено с увеличение 50 пъти. А май е повече, ако го меря на моя 19 инчов монитор. Но работата е в разрешението. 640х480 е 0.3 мегапиксела. А три мегапиксела по линейно разрешение не е десет пъти по-голямо, а квадратен корен от 10. Значи - три пъти. Вместо четири пиксела за регулиране на играта на спиралата ще има 12. А за изправяне - шейсетина.

И това - на плосък монитор, без всякакво стерео.

Мое мнение - хубав USB микроскоп е полезно нещо, но... за снимки. За работа - ще трябва да се свиква, както Невен е свикнал да изправя спирали с лупа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2016 10:48 
Moderator
Аватар

Liani написа:
Да не си се объркал? Този който уж "отнася" предложения от мен, няма фокус и доста размазва при движение! Дори е и по-скъп.

Според мен е от стойката. Стойките на USB микроскопите просто не стават с редки изключения. Този, с който снимам, е въобще без винтове, а фокусирането става с пластмасова резба като на червило. С големи луфтове.

От къщи ще погледна, не виждам алита, ибеи и разни туби.

Liani написа:
Не се доверявай на стърчащи обективи. През мен са минали доста обективи за фото и ти казвам, че размера в някои случи подлъгва и то много!

През мен също.
Само че - не за цифрови камери. Като студент ремонтирах фотоапарати, с юстиране на оптика в това число. Всякави, от Зорки до Киев-88, но се бях специализирал на Зенит-19.
Сменял съм пукнати предни лещи (на Таир-3 е най-трудно :)), налагало се е да лепя оптически блокове. Естествено след такива манипулации се налага юстировка по устав, иначе обективите просто показват цветовете на дъгата или мъгла.

Liani написа:
Иначе за камерите с обърнати обективи ми се струва несериозно. :)

Напълно сериозно е. Спомни си меховете за макроснимки.
Докато изнасяш обектива малко (примерно с пръстени), не е необходимо да се обръща.
Ако предният отрязък (от предмета до предната леща на обектива) стане по-малък от задния (от задната леща на обектива до фокалната плоскост), то обективът се обръща. При това се постигат две работи: подобрява се светосилата и се увеличава разрешаващата способност.
Затова меховете имат възможност за завиване на обектива към предната плоча с резбата

Liani написа:
Мисля, че и това което се показа по-напред в темата, с 2 мегапиксела, ще върши чудесна работа и за проверка и за работа. Под лек ъгъл, изобщо няма да пречи. Да не забравяме и цената от 33лв.!

Да, за 33 кинта е добра идея. За контрол - не знам, ама за снимки става, и добре. Два мегапиксела са си HD :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2016 19:18 
Аватар

Ето едно добро решение, но и не много евтино.
http://www.amscope.com/3-5x-90x-stereo- ... light.html

Струва ми се, че този тип микроскопи са най-удобни за часовникарството, като изключим другият тип, дигиталните.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Апр 2016 21:08 
Moderator
Аватар

Работно разстояние 203 милиметра!!!
Ако пък това разстояние се запазва при зумирането, както е при истинските, въобще е супер!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 3 от 3   [ 42 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1, 2, 3