Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 42 мнения ]
Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Яну 2016 11:44 
Moderator
Аватар

Истинските стереомикроскопи струват бая пари.

Идеален вариант... след МБС-200 и Citoval 2?! Айде нема нужда :) Сигурно има, ама по-добре да си купя самолет и с останалите пари - някой МБС-10 :)

Цитовалите на Цайс Йена и досега мачкат всичко, което съм пипал. Такъв зум никой няма! На всичко отгоре при зумирането не се изменя яркостта. И... абе МБСите и Цайсовете са тема на друга тема - ако на някой му се дават няколко хиляди (че и десетки хиляди) лева, и има реален микроскоп в много добро състояние. Щото аз видях няколко МБС'а. Ми те са за вторични суровини! Отказах се от реанимация, въпреки че съм пипал оптика и не ме е страх.

И така, става дума за нов микроскоп. Назначение - изправяне на спирали, смазване на палети, оценка на състояние на части, и актуалното - настойка на индексни механизми на камертонни часовници и на храпови колелета на 3055.

Пробвах да отрежа всичко, освен това, което е необходимо.

Предметно разстояние. Това е най-важната характеристика на стереомикроскопа. Просто се мери: фокусираш и гледаш, колко въздух има между обектива и обекта. В този въздух може да вкараш инструмент или пръсти :) Биологичните микроскопи отиват на кино - там разстоянията са милиметри. Може да гледаш, не може да чоплиш. И колко трябва да е това разстояние? Работата е проста. Вземате любимата си отвертка и я мерите. Трябва да е по-къса. Иначе ще се наложи да я обрежете :( Колко? Аз имам една въобще 20 милиметра дълга, ама пожертвах врътката отгоре (щото и без това я нямаше :)) Иначе ако се запази врътката... абе работното разстояние трябва да е поне 50...60 милиметра.

Ход на оптическата система. Тука работата е ясна. Под обектива трябва да влезе машина в подставка. Значи - поне 20 милиметра. Повече от 30 не е необходимо, но пък не пречи.

Увеличение. Хич не се ориентирайте по лупите си! Един инструментален микроскоп с обектив 1х и окуляр 6.3х дава общо увеличение 6.3х, ама не може да се сравни с която и да е лупа. Даже ако този микроскоп не е стерео, а е измерителен. А ако сменя обектива с 3х, то увеличението е 19х и то е достатъчно почти за всичко. Е, добре е да е и повече, ама само ако има малките - 10...20х. Щото на голямо увеличение излизат много мръсотий и не мой сглобите и една машина :) Сериозно, аз свикнах да гледам часовниците с лупа. Щото колкото и да го мия, под микроскоп все излизат боклуци. Транзисторките са така - с лупа ги гледам - чисти. Под микроскоп - малииии!

Наклон на окулярите Това е важно! Евтините стереомикроскопи имат прави оптически оси. И за да гледаш през тях, трябва да се надвесиш. Ми не е удобно за работа. И за струг не е. Става само за зяпане. Така че и това е задължително: 45 градуса.
Диоптрична корекция. И това е важно. Ако очите са ви с различна корекция, с едното ще виждате рязко, с другото замъглено. Ама на избрания екземпляр и това няма. Ще се наложи да се слагат наочници с лещи, ако е критично.

Променливо увеличение (зум) - хич не съм го гледал. Знам, че ако е евтино, по-добре да го няма. Така че ако има зум, прескачам на следващия, без да гледам цената.
Сменни обективи и окуляри - ми има ги, ама това са пари. Така че и тях ги отписах.
Осветител - по-добре да го няма. Пак за да не качва цената.

Абе аз вече го поръчах, ето този: http://olx.bg/ad/stereomikroskop-20h-uv ... 4BikC.html

Като го получа, ще пиша за впечатленията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2016 15:19 
Напреднал
Аватар

Цитат:
Каквото Ви е нужно! Стереомикроскопи за изкуствено оплождане на пчели майки!
Стереомикроскопи за зъботехници и ветеринарни клиники.
Стерео микроскопи за нумизмати, филателисти, еколози, иманяри, стереомикроскоп за реставратори и музеи, за фалшификатори и криминалисти, сервизни бази и авторемонтни работилници, особено за дизелови двигатели.

Много универсален уред :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2016 16:09 
Moderator
Аватар

Де да знам. Само едно е сигурно - с толкова лош още не съм работил :) Дано е достатъчно добър за целта. Притеснява ме, дали ще се виждат зъбите и рубините на транзисторките. За друго - изправяне на спирали, мазане и проверка на камънак и цапфи съм сигурен, че ще стане.

Жалко, че е само с толкова голямо увеличение, разбира се. Щото ако се търси нещо за постоянна работа, без лупи, то трябват съвсем други обективи и окуляри.

Най-добро е обектив с кратност 0.5х и широкополеви окуляр 6.3х Това дава увеличение 3.2х и е идеално за чоплене на ръчни часовници. То обектив с кратност 0.5х е сам по себе си с голямо предметно разстояние, аз съм бачкал с такъв, май 200 милиметра е.

А горната граница е 5х. По-голямо увеличение за общи работи не трябва да се гони.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2016 16:31 
Moderator
Аватар

Намерих картинка на препоръчваната оптика за настройка на Акутроните:

Изображение

Изображение

BULOVA Microloupe Model 9020

Вай! Ма тя с права тръба, при това - моно, не стерео!

Увеличение 30х, работно разстояние 70 милиметра.

Е, ще видим дали 20х стерео е по-добре от 30х моно :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2016 17:31 
Moderator
Аватар

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2016 17:41 
Moderator
Аватар

Ми кво да кажа - каквото и очаквах. Отвратителна работа :)
Но заради това, че съм се кьорил в истински микроскоп, не в играчка като това. Ако досега бях гледал само през лупи, щях да се радвам кут малко дЕте :) Абе става за часовници при ограничен бюджет. Много е по-удобно, отколкото да нося машини в завода. Там не може да се работи спокойно.

Осветител - ще се прави друг. Колелото на транзисторката се вижда, виждат се и блестящи точки на мястото на върховете на зъбите, ама самите зъби - не. Това е заради малката свртлосила на оптическите системи. И не може да е другояче при такива малки обективи. Втори недостатък - малко разстояние между окото и окуляра. Ама това се очакваше - това е играчка, не оръдеен прицел :)
Сега ще пробвам, как е с очила, и после ще го разглобя :)

Последна промяна varban на 23 Яну 2016 20:27, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2016 17:46 
Moderator
Аватар

Не става в очила. Но и е еднакво рязко на лявото и дясното око, така че лично на мен не ми и трябвя. Ако двете ви очи са с много различни диопрти, тази играчка не е за вас :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2016 18:21 
Moderator
Аватар

Изображение

Изображение

Обективите са от един блок, две залепени лещи, с ефективен диаметър 9 милиметра. Не виждам просветление.

Следващите елементи са две призми, по една на канал, които отклоняват лъчите на 45 градуса:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2016 18:23 
Moderator
Аватар

Изображение
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2016 18:27 
Moderator
Аватар

След това са по още две призми на канал:

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2016 18:31 
Moderator
Аватар

И тези призми се захлупват с окулярните тубуси:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2016 18:39 
Moderator
Аватар

Прилича на чарк от бинокъл, нали? Ми то щото тубусите и призмите са от бинокъл :)
Специфични са обективите, окулярите и отклоняващите на 45° призми.

Разглобяването беше за проверка, може ли да завъртя на 180 ° окулярния модул - аз така съм свикнал - истинските микроскопи имат пред наблюдателя въздух и празно място, а не колонка с фокусиращ винт.

Да, ама не може :(

Последния елемент е окуляра:
Изображение

Два оптически блока, този, по-близкия до окото е лепен. И просветлен :) (В тукашните термини - с антирефлекс :))

Оптическите елементи са стъклени, с коригирани аберации. Хроматична не забелязвам, други не бият на очи. Изображението е равномерно рязко по цялото зрително поле.

Обективите са в метални оправи, фиксирани с резбови пръстени. Окулярите са малко по-кофти - има и пластмасови елементи, в които се крепят лещите.
Корпусните детяйли са от черен полиамид, боядисан отвън бяло. Почернянето вътре е кофти - от самия материал. Малко пуска бликове, които пречат повече за снимане през окуляра, отколкото за зяпане. Ама и на зяпането все пак пречат.

Призмите са добре фиксирани на местата си, подлежат на юстиране (не са залепени) Има един-два некултурно завити фискиращи винтове с развалени шлици. Смених ги.

Колонката е метална, зъбната рейка - пластмасова, зъбното колело е изпълнено като един детайл с вала за фокусиране, който е стоманен. Лагеруването е прилично - в метални втулки с месингови гилзи. Две тефлонови шайби поемат осовото усилие. В пластмасовите врътки са замонолитени мсингови резбови втулки.

Абе ще го ползвам, с отвращение lol2
Ако не бях пипал по-хубаво, щях много да се кефя :)

Почвам да сглобявам...

ПС: поровчих се малко в нета. Корпусните детайли ги има в сумалък микрпскопи от подобен клас. Някои са с по-хубави окуляри:
http://www.topgeo.com/stereo-microscope-bms-s-05-l.html
Други имат диоптрична корекция на единия окуляр. Трети са със сменни окуляри - имат и 20х и сумарното увеличение е 40х. Ама с един и същи обектив.
Мисля си, че 40х ще е трагедия с тия малки обективи. Няма светосила това чудо. Затова е наложително от бесшнуров да го преправя на шнуров - ще му търся пръстеновидна лампа за безсенчест осветител, около обектива. Или ще пробвам със светодиоди. Ама трябва и разсейвател. Така много блести и болното око почна да сълзи пак.

ППС: Даже този микроскоп е по-щадящ за очите от лупа 3х. А ако го сравнявам с лупа с голямо увеличение, то разликата е огромна. С истински микроскоп може да се работи по цял ден без проблем. Очите фокусират надалече и не се напрягат. То това му е едно от предимствата.

Последна промяна varban на 23 Яну 2016 22:24, променена общо 5 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2016 19:10 
Moderator
Аватар

Изображение

Не загубих нито една оптическа ос :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2016 22:12 
Moderator
Аватар

Ето проба на драна бобинка:

Изображение

Изображение

Вижда се драното, ама това няма оправяне. Някой се е опитал да вади баланса без да свали електронния блок. Резултат - драни бобинки и разтегната спирала :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2016 22:14 
Moderator
Аватар

Снимките през микроскопа са с таблета. С по-дългофокусен обектив не става. Интересно, че на таблета и автофокуса му работи :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2016 10:01 
Moderator
Аватар

Интересно и благодаря за споделения опит.
За осветяването нещо допълнително да кажеш!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2016 12:00 
Moderator
Аватар

Един светодиод с две батерии. По-лошо не може и да бъде. Каквото и да изменя, все по-добре ще е :)
Аз още от снимките го преброих, че все едно, че го няма :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2016 13:57 
Moderator
Аватар

Аз основно все на минусите наблягах, дай да напиша и плюсовете :)

- стъклена оптика, нито една пластмасова леща или призма. Някой ще попита, защо това е предимство? Ами... пластмасова оптика означава по-голяма разлика между отделни екземпляри в серията, а тук има два оптически канала. И те трябва да съвпадат, иначе няма да е стереомикроскоп, а извади-очи :)
- коригирана хроматична аберация и незабележими други аберации.
- добре юстирани системи. Изображението не се раздвоява. Ама това може да е до късмет. Комструктивно има възможност за настройка, и тази настройка в моя случай е направена добре. Как ще е в друг екземпляр, дявол знае.
- плавен ход на главата по колонката и стегнат ход на фокусировъчните врътки. Много неприятно е да фокусираш и фокусът да бяга. Тук това го няма. Заради металната колонка.

А другото - ми за тия кинти толкова :) Не съм и очаквал по-добро.

Най-лошото е осветлението. Категорично трябва да се преправя.
Несменната оптика е чак след това.
Малка светлосила на системата. Свикнал съм с обективи по 20 милиметра, а тук само 9. Това е над 4 пъти по-малко светлина!
Малка стереобаза.
Малко работно разстояние.
Лошо почерняне. Но това може да се оправи, като го намацам с черна матова боя отвътре. Ако не ме домързи :)
Кофти окуляри, с малко разстояние от окото до лещата.Друг път са широкополеви :)
Липса на диоптрична корекция на единия. Това може да се оправи, като се побърника в единия окуляр. С изпиляване на дистанционната втулка или с подлагане. Ама за това са необходими елементарни знания за разчет на оптически системи, щото с проби и грешки не е работа. Просто трябва да се сметне, с колко да се премести единия компонент и да се направи. За тази цел трябва да се знаят всички данни по системата. - фокусните разстояния на всеки един от трите оптически елемента. Не е много сложно, но иска оптическа банка. Абе... то това да не е оптически форум :) Ако има интерес, ще разкажа :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Апр 2016 14:11 
Moderator
Аватар

Отговор на Росен от viewtopic.php?f=104&t=5758#p52891

rosen_er написа:
Защото има тема в чужди форуми ( май и в Стрелките беше разгледана) ,в която имаше снимки под микроскоп на чисто нови часовници от най-реномирани и скъпи марки и модели.Картината ,която се разкрива може да се изрази с една дума – УЖАС ! Без изключение ,при всички.Е за това не е необходимо да се проверява с микроскоп. :mrgreen:

Точно тази тема ми падна, когато почвах да се разправям с часовници. Ще изкоментирам с линкове кое допускам и кое - не.
Всички дефекти по цифер, стрелки и въобще външно оформление ги умножавам по нула. Ако не се виждат с просто око (пробвам и с очила, и с лупа, но не по-голяма от 2х), тези дефекти не бият куче. Защото даже да са събирани в помещение с клас 100 (прашинки на кубичен фут; ползва се само за фотопреобразователи), пак ще има няколко :)

Затова разделям картинките на такива, на които обръщам внимание и на такива, от които не ми пука.

Знаех, каква е разликата между лупи и микроскоп... това е отговор на Лиани: даже микроскоп тип играчка за деца, ако е юстиран като свят, дава изображение с много повече детайли от лупа. Мойта играчка е 20х. Не може да се сравнява с никаква лупа, и не само заради стереоефекта.
Изображение

Чист камък, мога да го мажа със спокойна съвест. А ако е вече смазан, ще докосна нежно подставката на механизма, та да видя, блести ли слой масло. Сега просто не се вижда.

Изображение

Същата работа, но още бих префокусирал така, че да разгледам масльонката по цялата и дълбочина. Ако няма масло, значи е за мазане :)

Изображение

А това е категорично недопустимо - боклук в масльонката на камъка. Слагаш дозата масло, и то омокря боклука хубаво, така че след няколко седмици той да се разкашка и да заплеска лагерния възел. Ами за какво го разглобявах този саат? Само да се намирам на работа ли?

Изображение

Много добра табла на зъбно колело. На върха на третия зъб има прашинка, но виж нея не бих махал. Освен ако ми е на сгода ;) Работата е там, че преди сглобяване колелетата са чисти, а след сглобяване имат доста повече прашинки от това. Ако почна да ги чистя зъб по зъб, ще утрепя един час. Смятам го за безмислено. Нали няма масло? А боклук в работещ часовник се образува постоянно.

Изображение

Побитост при запресоване на таблата към пиньона. Може да изглежда страшно, но е извън работните повърхности. Не бие куче :)

Изображение

Обещаващо изглеждащо противоударно устройство. Ако при префокусиране в дълбочина излезе, че тъмното кръгче е границата на маслото - ОТЛИЧНО, даже много добре! Ако границата на маслото е външното, светлото кръгче - ЗЛЕ! Разглобяване, миене, лъскане и мазане наново. Многото масло тук е по-зле, отколкото по-малкото. Щото се разтича по оста. И познайте, къде отива? Замисляли ли сте се, защо сума спирали лепнат? Ами от прекалено смазани противоударни устройства е, не е от друго!
Това без микроскоп не може да се хване. Лупа - не. Фотоапарат - не. Само хардкор, само стереомикроскоп. Увеличение - 15х и нагоре. 10х е малко. А с лупа, даже и 25х да е, и осветлението да е суперярко, такова нещо не мож видя.
Имайте предвид, че реално окото през микроскопа вижда повече детайли, отколкото фотоапаратът през обектива и приставката за микроснимки. Щото мегапикселите на окото са много, и са други! Смята се, че в средностатистическо око има около 6 милиона чувствителни към цвят елементи. И още поне 20 пъти повече чувствителни към форма и контраст. Така че формално може да са и 100 мегапиксела, но тези пиксели не са като на фотоапарата, а аналогови. И се адаптират. И очите са две!
Работата на стереомикроскопа е да увеличи и да даде възможност на очите да видят всяко своята картина. Без аберации (като лупата), или поне - без забележими. Без раздвояване на изображения. И без пререгистриране на това изображение от матрицата на фотоапарата през цифровия канал.

Изображение

Боклук извън зоната на триене. Ако е на сгода, бих го махнал. Ако не - не. За отбелязване е, че такива влакна остават от дървените клечки ;)

Изображение

Една от малкото работи в темата, която може да се види и с лупа! Какво ще го правя - ми първо да ми падне такъв Зенит, а после ще му мисля. Ако е здраво, не пипам :)

Изображение

Това е по външната повърхност. Интересно е да се отбележи, че по подобен начин изглеждат някои мои механизми, които съм правил само с очила и слаби лупи. Особено тези от 2013 година :) Колкото по-натам, толкова са по-чисти. Не щото са работили по-малко, а щото се научих да мия :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Апр 2016 17:28 
Аватар

Както винаги, подробно описано! Браво!!!
Сега ако кажеш, че снимките са твои, още по-голямо браво?
Имам лупа 20х и върши страхотна работа. Няма как да снимам през нея, но се виждат доста добре разни боклучета, вижда се и омасляването в какво състояние е. Иначе за убождането на носа, няма две мнения, лупата не е от най-удобните придобивки.
Хубаво е човек да има микроскоп, лошото е, че няма да го ползва много.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Апр 2016 18:14 
Moderator
Аватар

Снимките в последния постинг не са мои. При мен излиза нещо ей такова:

Изображение

Фотомодул на таблет, май пет мегапиксела, необработен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Апр 2016 18:32 
Moderator
Аватар

Liani написа:
Хубаво е човек да има микроскоп, лошото е, че няма да го ползва много.

Хм... ама не си сигурен ;)
Значи така - пазя заводската опаковка и ако решиш да видиш, какво се вижда през микроскоп и какви възможности дава ще ти го пратя за тестдрайв. А ти ще си решиш, 140 кинта ли ти се дават, или няколко пъти повече.
Аз в къщи мога да изкарам и седмица, и две без него. И месец :)

Разбира се, това предложение се отнася не само за теб.

Знам, че е сложно човек да реши задочно, дали му трябва такова чудо. На мен щеше също да ми е трудно, ако не бях пробвал предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2016 06:38 
Moderator
Аватар

Увлекателна тема. Научих много от нея в тази област.
Ама защо саат будали, а не часовникари. Трябва да признаем, че за да използваш микроскоп за по добри резултати, то това вече подчертава професионализъм т.е. Часовникар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2016 07:19 
Moderator
Аватар

Заради цената. Този струва 140 кинта.

Ако часовникар си купува микроскоп, то е редно да отдели поне пет пъти повече пари и да вземе някой истински микроскоп. Според мен - някой МБС на старо.
Ако часовникаря може да отдели 1000 евро, може да вземе Citoval 2 на старо.
Цитовал 2 е безкомпромисно качество за умерени кинти:
http://www.mikroskop-online.de/Mikrosko ... AL%202.pdf
Само че този, който съм пипал, е производство на Carl Zeiss, Jena. Толкова добра оптика не съм виждал в нито един друг прибор. При него даже на 2.5х увеличение се виждат работи, които и с 15х лупа не мога да забележа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2016 11:05 
Аватар

Много е добре, че се поднови темата, а тя е важна и трябва да продължи.

Върбане, гледам ги пустите стерео микроскопи, ама те все моното са с по-удобните цени. :)
Твоята придобивка си е невероятна за цената. Наистина няма нищо кой знае колко по-добро за някой лев отгоре. Трябва си поне 500лв. за нещо по хубаво, дори не знам дали ще е по-добро.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2016 12:03 
Аватар

А такова нещо изпробвано ли е от някого? Дали би вършило работа?
http://olx.bg/ad/8led-2mp-digital-usb-m ... 001f21c48a

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2016 13:16 
Аватар

Часовникарските са баш такива.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2016 13:41 

http://www.aliexpress.com/item/New-High ... 2323bf2295
Мисля да поръчвам това.Може ли някой по-запознат с тия благинки да даде мнение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2016 13:49 
Аватар

darmadan написа:
Мисля да поръчвам това.Може ли някой по-запознат с тия благинки да даде мнение.

Изключително малка резолюция! И парите са малко, но ти си знаеш.
По-добре това което показа sharky1973, но от Алито.
http://www.aliexpress.com/item/1000X-8L ... 81fff18d79

Един клип за да добиеш представа какво се вижда през такова чудо.
https://www.youtube.com/watch?v=dQpn2_Qb6FU
и
https://www.youtube.com/watch?v=h7BIO3g ... tml5=False

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Апр 2016 15:24 
Moderator
Аватар

sharky1973 написа:
А такова нещо изпробвано ли е от някого? Дали би вършило работа?
http://olx.bg/ad/8led-2mp-digital-usb-m ... 001f21c48a

Изпробвал съм го, но не този, а с увеличение 50х. Даже има снимки:

varban написа:
Снимки с евтин USB микроскоп:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Пълен боклук. 640х480 с увеличение 50х дава по-малки подробности, отколкото аз виждам с лупа 3...4х.
Нормален микроскоп с горно осветление и прилична оптика на увеличение 10х ще отнесе и двумегапикселните USB микроскопи (този е 0.2).

Така че и за играчка не става.
ПС: Разбира се, не е мой - взех от колегата отсреща.

// viewtopic.php?f=58&t=1794&start=380#p31960

Пълен боклук е не само заради малката резолюция и голямото увеличение.
Малко по-нагоре дадох примерна оценка на резолюцията на окото, тук само ще повторя - човешкото око има резолюция от порядъка на 100 мегапиксела, при това - адаптивни. Плюс - бинокулярно зрение. Така че не само пластмаска като тази, но и другите са пълен... да кажем боклук :)

Вие мислели ли сте защо в най-високия клас микроскопи, които се ориентират на технически възможности, а не на цена, имат фото или видеоканал само като спомагателен? Има една проста причина - нито лента, нито CCD и близко не са се доближили до разрешението на очите на средно кьорав човек. И затова основните канали са два бинокулярни (даже ако микроскопа е моно! - биологичните са такива), а регистрацията - тя не може да замени поглед през окулярите.
Защото стъклата (лещите и призмите) в оптическата схема на микроскопа не преобразуват изображението, а само помагат на окото да наблюдава картината максимално комфортно - с акомодация на безкрайност, та да не се напряга, и задължително с двете очи, та да не боли глава. Разрешаващата способност на грамотно проектирана оптическа система се ограничава от дължината на вълната и дава да . А лентата и матрицата са друга работа. Ако е необходимо, ще развия темата за снимки през микроскоп.

Втория дерт е наблюдението. На компютър не е удобно. Сигурно е въпрос на свикване, но със стереомикроскоп се работи много по удобно и много по-бързо се свиква.

А главното даже не е в това!
Знаете ли колко е предметното разстояние на това чудо? Аз плача, че 65 милиметра ми е малко, а там са с порядък по-малко! Не отвертка, а пинсета не може да подвреш.
Единствения плюс е възможност за сваляне на размери. Ама - теоретична. Софта на този го е писал някой индиец, работещ във виетнамска фрима под китайско управление! Аз не можах да измеря нищо.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 42 мнения ]
Отиди на страница 1, 2  Следваща