Микроскоп за саат-будали

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 05 апр 2016 18:14

Снимките в последния постинг не са мои. При мен излиза нещо ей такова:


Изображение

Фотомодул на таблет, май пет мегапиксела, необработен.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 05 апр 2016 18:32

Liani написа: Хубаво е човек да има микроскоп, лошото е, че няма да го ползва много.
Хм... ама не си сигурен ;)
Значи така - пазя заводската опаковка и ако решиш да видиш, какво се вижда през микроскоп и какви възможности дава ще ти го пратя за тестдрайв. А ти ще си решиш, 140 кинта ли ти се дават, или няколко пъти повече.
Аз в къщи мога да изкарам и седмица, и две без него. И месец :)

Разбира се, това предложение се отнася не само за теб.

Знам, че е сложно човек да реши задочно, дали му трябва такова чудо. На мен щеше също да ми е трудно, ако не бях пробвал предварително.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от atanweb » 06 апр 2016 06:38

Увлекателна тема. Научих много от нея в тази област.
Ама защо саат будали, а не часовникари. Трябва да признаем, че за да използваш микроскоп за по добри резултати, то това вече подчертава професионализъм т.е. Часовникар.
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 06 апр 2016 07:19

Заради цената. Този струва 140 кинта.

Ако часовникар си купува микроскоп, то е редно да отдели поне пет пъти повече пари и да вземе някой истински микроскоп. Според мен - някой МБС на старо.
Ако часовникаря може да отдели 1000 евро, може да вземе Citoval 2 на старо.
Цитовал 2 е безкомпромисно качество за умерени кинти:
http://www.mikroskop-online.de/Mikrosko ... AL%202.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Само че този, който съм пипал, е производство на Carl Zeiss, Jena. Толкова добра оптика не съм виждал в нито един друг прибор. При него даже на 2.5х увеличение се виждат работи, които и с 15х лупа не мога да забележа.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от Liani » 06 апр 2016 11:05

Много е добре, че се поднови темата, а тя е важна и трябва да продължи.

Върбане, гледам ги пустите стерео микроскопи, ама те все моното са с по-удобните цени. :)
Твоята придобивка си е невероятна за цената. Наистина няма нищо кой знае колко по-добро за някой лев отгоре. Трябва си поне 500лв. за нещо по хубаво, дори не знам дали ще е по-добро.

Потребителски аватар
sharky1973
Напреднал
Reactions:
Мнения: 446
Регистриран: 14 яну 2014 20:33

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от sharky1973 » 06 апр 2016 12:03

А такова нещо изпробвано ли е от някого? Дали би вършило работа?
http://olx.bg/ad/8led-2mp-digital-usb-m ... 001f21c48a" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от Liani » 06 апр 2016 13:16

Часовникарските са баш такива.

darmadan
Напреднал
Reactions:
Мнения: 371
Регистриран: 17 фев 2016 21:41
Местоположение: Варна

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от darmadan » 06 апр 2016 13:41

http://www.aliexpress.com/item/New-High ... 2323bf2295" onclick="window.open(this.href);return false;
Мисля да поръчвам това.Може ли някой по-запознат с тия благинки да даде мнение.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от Liani » 06 апр 2016 13:49

darmadan написа:Мисля да поръчвам това.Може ли някой по-запознат с тия благинки да даде мнение.
Изключително малка резолюция! И парите са малко, но ти си знаеш.
По-добре това което показа sharky1973, но от Алито.
http://www.aliexpress.com/item/1000X-8L ... 81fff18d79" onclick="window.open(this.href);return false;

Един клип за да добиеш представа какво се вижда през такова чудо.
https://www.youtube.com/watch?v=dQpn2_Qb6FU" onclick="window.open(this.href);return false;
и
https://www.youtube.com/watch?v=h7BIO3g ... tml5=False" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 06 апр 2016 15:24

sharky1973 написа:А такова нещо изпробвано ли е от някого? Дали би вършило работа?
http://olx.bg/ad/8led-2mp-digital-usb-m ... 001f21c48a" onclick="window.open(this.href);return false;
Изпробвал съм го, но не този, а с увеличение 50х. Даже има снимки:
varban написа:Снимки с евтин USB микроскоп:


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Пълен боклук. 640х480 с увеличение 50х дава по-малки подробности, отколкото аз виждам с лупа 3...4х.
Нормален микроскоп с горно осветление и прилична оптика на увеличение 10х ще отнесе и двумегапикселните USB микроскопи (този е 0.2).

Така че и за играчка не става.
ПС: Разбира се, не е мой - взех от колегата отсреща.
// viewtopic.php?f=58&t=1794&start=380#p31960" onclick="window.open(this.href);return false;

Пълен боклук е не само заради малката резолюция и голямото увеличение.
Малко по-нагоре дадох примерна оценка на резолюцията на окото, тук само ще повторя - човешкото око има резолюция от порядъка на 100 мегапиксела, при това - адаптивни. Плюс - бинокулярно зрение. Така че не само пластмаска като тази, но и другите са пълен... да кажем боклук :)

Вие мислели ли сте защо в най-високия клас микроскопи, които се ориентират на технически възможности, а не на цена, имат фото или видеоканал само като спомагателен? Има една проста причина - нито лента, нито CCD и близко не са се доближили до разрешението на очите на средно кьорав човек. И затова основните канали са два бинокулярни (даже ако микроскопа е моно! - биологичните са такива), а регистрацията - тя не може да замени поглед през окулярите.
Защото стъклата (лещите и призмите) в оптическата схема на микроскопа не преобразуват изображението, а само помагат на окото да наблюдава картината максимално комфортно - с акомодация на безкрайност, та да не се напряга, и задължително с двете очи, та да не боли глава. Разрешаващата способност на грамотно проектирана оптическа система се ограничава от дължината на вълната и дава да . А лентата и матрицата са друга работа. Ако е необходимо, ще развия темата за снимки през микроскоп.

Втория дерт е наблюдението. На компютър не е удобно. Сигурно е въпрос на свикване, но със стереомикроскоп се работи много по удобно и много по-бързо се свиква.

А главното даже не е в това!
Знаете ли колко е предметното разстояние на това чудо? Аз плача, че 65 милиметра ми е малко, а там са с порядък по-малко! Не отвертка, а пинсета не може да подвреш.
Единствения плюс е възможност за сваляне на размери. Ама - теоретична. Софта на този го е писал някой индиец, работещ във виетнамска фрима под китайско управление! Аз не можах да измеря нищо.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 06 апр 2016 15:31

Liani написа: Трябва си поне 500лв. за нещо по хубаво, дори не знам дали ще е по-добро.
За 430 лева можех да взема МБС-9 с окастрена комплектовка. Даже мислех да ги дам, но разгледах микроскопа (беше в Казанлък) и ми се стори много убит. Аз съм се занимавал с юстировка на оптика, но сега нямам нищо за тази работа - даже осветител. Ами стойка, ами оптическа скамейка (ако са разбъзикани окулярите, без това не можеш да минеш), ами специалните ключове? За часовници поне инструментите са малки, а за МБС или Цитовал трябва куфар с десет кила секторни ключове, специални скоби и прочие. Иначе - ми като със часовниците. Първо не можеш да го разглобиш, а после - да го сглобиш :)
Около тези пари струваше пластмасов Никон втора или трета ръка. И някакъв стар японец, ама алуминиев.

Та и аз не знам, дали щеше да бъде по-добро.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 06 апр 2016 16:45

Liani написа:Много е добре, че се поднови темата, а тя е важна и трябва да продължи.
m
Върбане, гледам ги пустите стерео микроскопи, ама те все моното са с по-удобните цени. :)
Щом според вас е важна, ще продължа.
Първо за стерео - моно.
Имай предвид, че многото микроскопи в разните ебеища са биологични. Какво означава това?
Голямо или огромно увеличение, малко или никакво предметно разстояние и наблюдение на прозрачни обекти. Абе в даскалото имаше такива микроскопи!
Типичният биологичен микроскоп има револверна глава, от която стърчат три до пет обектива. Такива тънки цилиндърчета, при това колкото е по-голям, толкова е с по-голямо увеличение и с малко предметно разстояние. Увеличението им почва откъм 5х... Тогава предметното разстояние е около 15 милиметра. Малко!
А увеличението даже с най-слабия окуляр, 6.3х, ще е над 30х. Това увеличение става за часовници, само ако можеш да включиш на по-малко!
Зябележи Булова какъв монокуляр препоръчват за настройка на индексното колело на камертонния механизъм - 30х! Трябвя ли да кьорим толкова дребни работи - ми не всеки ден и не всяка година :)
30х и нагоре е добро за снимки, и то с прилична техника. Матрица от 4/3 и нагоре. Най-добре - с фулфрейм. Щото фотоприставките на старите микроскопи са предназначени за работа с тела на 24х36 камери, най-често огледални, нищо, че фокусировка не ти трябва.

Още нещо за биологичните микроскопи - даже бинокулярните (бинокулярен != стерео) дават обърнат образ. Горе е долу, а ляво е дясно! А стереомикроскопите и джуджавката на Булова дават право изображение. За зяпане е допустимо и обърнато, но за работа - само право. Аз познавах мацки, дето работеха с микроманипулатори (клетъчна биология - присаждаха органели от клетка в клетка). Та специално за едната събирах работен микроскоп от части на МБС и ЛОМО. Стана мелез на негър с моторетка, имаше гадни аберации, но даваше право изображение.

Като се огледам, за какво ползвам микроскопа при ремонт на механични часовници по ред на важност:
1. Настройка на играта на спиралата в регулатора. Страшно удобно е. И иска предметно разстояние, щото под обектива трябва да влезе игла и пинсета.
2. Изправяне на спирали. Много е по-удобно от лупа. И не болят очите даже и два часа да се кьоря.
3. Контрол на измиване.
4. Настройка на равновесно положение по зъб на импулсната плоскост на палета.
5. Мазане
6. Разглобяване и сглобяване на противоударни устройства.
7. Контрол на луфтовете в зъбните предавки. Просто ги виждам :)

Май не е толкова малко ;)

darmadan
Напреднал
Reactions:
Мнения: 371
Регистриран: 17 фев 2016 21:41
Местоположение: Варна

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от darmadan » 06 апр 2016 21:32

Liani написа:
darmadan написа:Мисля да поръчвам това.Може ли някой по-запознат с тия благинки да даде мнение.
Изключително малка резолюция! И парите са малко, но ти си знаеш.
По-добре това което показа sharky1973, но от Алито.
http://www.aliexpress.com/item/1000X-8L ... 81fff18d79" onclick="window.open(this.href);return false;

Един клип за да добиеш представа какво се вижда през такова чудо.
https://www.youtube.com/watch?v=dQpn2_Qb6FU" onclick="window.open(this.href);return false;
и
https://www.youtube.com/watch?v=h7BIO3g ... tml5=False" onclick="window.open(this.href);return false;
Благодаря за насоката.Малко съм недоскиф,но пък ме влече чопленето.За сега с лупа х4 и самоделна от стъкло на китайски "оригинал" се справям с будилници,но ми идват слаби за ръчни.Та дали ще мога да си ги ровя под микроскопа,все едно съм съдов хирург.Посъбрах доста за ремонт и профилактика,а и бая донори (по моя критерий) и трябва да ги почвам,но ме е страх,че няма да виждам какви точно ги върша icon_crazy

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 06 апр 2016 22:46

Не, няма да можеш да ровиш. Само можеш да гледаш. Предметното разстояние на девайса по линка не позволява никакво чоплене.

Предметно разстояние е от най-ниската част на микроскопа до обекта. На този е няколко милиметра, защото има разсейвател за светодиодите.

А увеличение 1000х знаеш ли какво означава? 20 пъти по-голямо от това на снимката с противоударното устройство! Ще можеш да разглеждаш драскотините на рубина. Не на целия, целия ще трябва да го оглеждаш на няколко пъти!

Абе за да хванеш цял механизъм в полезрението ти трябва увеличение примерно 5х. Аз с 20х хващам баланс, повече не влиза :(

То затова истинските микроскопи имат сменни обективи. А USB с оптически зум може и да има, ама струва колкото фотосапунерка.

А USB микроскопите... какъв микроскоп е, това си е остарял модул 680х480 точки! дето вече и на телефон за 10 лева не слагат ;) така де, към евтин фотомодул, залежал от десет години са сложили една поликарбонатна леща и пет-шест светодиода около нея. Фокусировката е... с цензурни думи не мога да я опиша.

Моето мнение е, че и за играчка не става това по линка. И това мнение не е теоретично - имаме един такъв в завода, ама не 1000х, а 50х. Но конструктива е същия. И даже цвета. Снимките ги правих с него.

ПС: Този май е 800х600, ако монитора на втория клип е HD. Двата мегапиксела нещо не ми излизат. Излиза 0.48. И определено работи не на 1000х. Някъде около 50 е и този.

darmadan
Напреднал
Reactions:
Мнения: 371
Регистриран: 17 фев 2016 21:41
Местоположение: Варна

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от darmadan » 06 апр 2016 23:22

varban написа:Не, няма да можеш да ровиш. Само можеш да гледаш. Предметното разстояние на девайса по линка не позволява никакво чоплене.

Предметно разстояние е от най-ниската част на микроскопа до обекта. На този е няколко милиметра, защото има разсейвател за светодиодите.

А увеличение 1000х знаеш ли какво означава? 20 пъти по-голямо от това на снимката с противоударното устройство! Ще можеш да разглеждаш драскотините на рубина. Не на целия, целия ще трябва да го оглеждаш на няколко пъти!

Абе за да хванеш цял механизъм в полезрението ти трябва увеличение примерно 5х. Аз с 20х хващам баланс, повече не влиза :(

То затова истинските микроскопи имат сменни обективи. А USB с оптически зум може и да има, ама струва колкото фотосапунерка.

А USB микроскопите... какъв микроскоп е, това си е остарял модул 680х480 точки! дето вече и на телефон за 10 лева не слагат ;) така де, към евтин фотомодул, залежал от десет години са сложили една поликарбонатна леща и пет-шест светодиода около нея. Фокусировката е... с цензурни думи не мога да я опиша.

Моето мнение е, че и за играчка не става това по линка. И това мнение не е теоретично - имаме един такъв в завода, ама не 1000х, а 50х. Но конструктива е същия. И даже цвета. Снимките ги правих с него.

ПС: Този май е 800х600, ако монитора на втория клип е HD. Двата мегапиксела нещо не ми излизат. Излиза 0.48. И определено работи не на 1000х. Някъде около 50 е и този.
Много мерси за отговора и лекцията.Нецензурно казано,ще си ги работя като гениколог,къде на око,къде опипом :mrgreen:
Някой ден ще се престраша и ще ги метна и "дребните".

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”