Държач за заточване на отвертки

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3684
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Държач за заточване на отвертки

Мнение от Seikosha » 24 яну 2016 20:11

Да ви покажа една много простичка и много полезна джаджа за точене на отвертките ни. Купих я миналото лято в eBay от някакъв английски магазин. Струваше някъде около 6$ и си заслужава,особено ,ако купувате и нещо друго, за да е и с един транспорт.
Представлява два цилиндъра в които вътре има много яка пружина. Отстрани има колелца,които са подвижни.

Изображение

Като го стиснеш от двете страни,се отваря отвор в който се нанизва отвертката ето така

Изображение

Изображение

Така се получава ъгъл на шкуране към лист шкурка,(аз използвам 600 и 800) и просто джаджата се търкаля напред - назад 2-3 пъти, после се обръща от другата страна и действието се повтаря :) Наклона на изпиленият връх на отвертката става еднакъв и отнема не повече от минута. Така за няколко минути,си източвам целят комплект от 0.5 до 1.4 При мене 1.6 ; 1.8; 2.0 са с по дебели дръжки и не влизат в отворът на машинката,но тях и най-малко използвам.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Държач за заточване на отвертки

Мнение от Liani » 24 яну 2016 21:03

И аз ги заточвам с такава джаджа, но не с шкурка, а с камък. Много е удобно, както каза Seikosha .
Изображение
Поставям отвертката под по-малък ъгъл и правя по 5 дължини на камъка, след това обръщам, напред и назад го броя за един път.
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Държач за заточване на отвертки

Мнение от Pavlin » 24 яну 2016 22:54

Все се каня да си купя такава джаджа и все забравям. Струва ми се много полезна.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Държач за заточване на отвертки

Мнение от varban » 24 яну 2016 23:08

Лиани ми прати една такава. Точа на камък. Друго не ми трябва за тези отвертки, които влизат.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Държач за заточване на отвертки

Мнение от varban » 24 яну 2016 23:10

Liani написа: Изображение
И ти си с български отвертки :) Иван Узунов свърши една хубава работа за форума :)

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Държач за заточване на отвертки

Мнение от Liani » 24 яну 2016 23:45

Тези отвертки останаха само за спомен. Купих си ги преди много време, може би 15 или 20 години. Тогава дори не съм си мислел, че ще дойде време да разглобявам часовници. Сега си ги държа в кутийката наточени, пълен комплект и от време на време си ги наглеждам, както сатана и тази вечер. :)
За работа не ги одобрявам, струват ми се много меки. Преди време съм ги ползвал, разбира се не за часовници и от там останах с това впечатление.

По-добрия инструмент за заточване е този:
Изображение
Лошата страна е прекалено високата цена.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3684
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Държач за заточване на отвертки

Мнение от Seikosha » 25 яну 2016 00:06

Който има камък,точене на камък си е най-добре. Точно това забравих да кажа,че ако няма камък,може да се заляпя шкурка на нещо твърдо,или в краен случай, шкурката трябва да бъде добре опъната при работа на твърда повърхност,иначе шкурката при натиск "потъва" и от там се получава и заобляне на ръбовете на върха на отвертката,т.е отпред няма да имаме равен ръб,а ще има малка дъга.
Ей от този търговец ги купих,но май ,че в момента няма. Има страшно много полезни неща и някои не са чак толкова скъпи за любители, а и за транспорт взима само 1 паунд,по-малко от три лева.
http://www.ebay.com/sch/m.html?_nkw=&_a ... =100&rt=nc" onclick="window.open(this.href);return false;
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Държач за заточване на отвертки

Мнение от dreadx » 25 яну 2016 19:05

И аз си точа на шкурка, но истинският профил за отвертка е със заобляне - като на "скъпата" машина.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Държач за заточване на отвертки

Мнение от Liani » 25 яну 2016 19:25

dreadx написа:И аз си точа на шкурка, но истинският профил за отвертка е със заобляне - като на "скъпата" машина.
Да, върха става доста по здрав.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Държач за заточване на отвертки

Мнение от varban » 25 яну 2016 19:42

dreadx написа:И аз си точа на шкурка, но истинският профил за отвертка е със заобляне - като на "скъпата" машина.
Не си прав, ако става дума за винтчета на часовници. Само прави стени, нищо по-добро не е измислено за толкова години. Трябва да клини във винта.

Подчертавам, не става дума за меки винтчета, а за часовникарски, калени, от хубава стомана. Ама мякар и малко, различни за различните заводи, а още повече за различните страни.

Заточен на сегмент от цилиндър по-кофти заклинва в шлкца, а нали това е вълшебната отвертка - която не се отплесва :)

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Държач за заточване на отвертки

Мнение от dreadx » 25 яну 2016 19:46

Ама шлицът нали е с вертикални стени? - аз все съм си мислил, че колкото инструментът повече пасва на шлица, толкова по-безвредно ще бъде отвиването.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Държач за заточване на отвертки

Мнение от varban » 25 яну 2016 19:54

Liani написа: За работа не ги одобрявам, струват ми се много меки. Преди време съм ги ползвал, разбира се не за часовници и от там останах с това впечатление.
Тези, които купих от Иван, са баш таман като термообработка. Интересно, че бачо Ангел също се оплакваше от неговия габровски комплект. Явно са различни.
Единствен недостатък- малко са тежички. Аз свикнах с по-леки ЗиМ овски. Но имам само три-четири, а тук са десет. Ще им свиквам полека-лека. Само да свърша капките в окото, и ги почвам на 3055 :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Държач за заточване на отвертки

Мнение от varban » 25 яну 2016 20:05

dreadx написа:Ама шлицът нали е с вертикални стени? - аз все съм си мислил, че колкото инструментът повече пасва на шлица, толкова по-безвредно ще бъде отвиването.
Така е за бурми къде М3 и нагорце.
С часовниците е баш обратно - усилията за затягане са мизерни, а главите и стеблата - калени. И при малко радиално усилие, ако отвертката опира в дъното на шлица, се хлъзга и може да се отплесне. И ако се размине с надран мост, ще е късмет. Работата е, че отвертката е страшно тежка, ако я сравняваме с усилието за чупене на цапфа. И затова трябва да стои като забита в шлица. Е, това най-добре става със заточване на клин.

Абе кво те агитирам за съветската власт? Не ти ли се е случвал да се отплесне отвертка в машината?

И друг аргумент - намери барем една часовникарска отвертка на Бержон, заточена на цилиндър.
Или поне едно споменаване за такова заточване в часовникарски книги :)

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Държач за заточване на отвертки

Мнение от Liani » 25 яну 2016 20:13

varban написа:
dreadx написа:Ама шлицът нали е с вертикални стени? - аз все съм си мислил, че колкото инструментът повече пасва на шлица, толкова по-безвредно ще бъде отвиването.
Така е за бурми къде М3 и нагорце.
С часовниците е баш обратно - усилията за затягане са мизерни, а главите и стеблата - калени. И при малко радиално усилие, ако отвертката опира в дъното на шлица, се хлъзга и може да се отплесне. И ако се размине с надран мост, ще е късмет. Работата е, че отвертката е страшно тежка, ако я сравняваме с усилието за чупене на цапфа. И затова трябва да стои като забита в шлица. Е, това най-добре става със заточване на клин.

Абе кво те агитирам за съветската власт? Не ти ли се е случвал да се отплесне отвертка в машината?

И друг аргумент - намери барем една часовникарска отвертка на Бержон, заточена на цилиндър.
Или поне едно споменаване за такова заточване в часовникарски книги :)
Върбане, не е точно така. Ето отвертки на Horotec.
Изображение

На доста места се споменават като много по-здрави от Bergeon.
Шанса да се нарани болт с такъв тип заточване на острие е много малък. Няма подхлъзване на отвертката. Върха е по-дебел и съответно по-здрав.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Държач за заточване на отвертки

Мнение от dreadx » 25 яну 2016 22:04

Абе, я ми кажете с тези часовникарски отвертки как се работи точно -- придържат се с един пръст отгоре и се въртят с други два пръста, или?

(-- ако е това, то би било уместно да са на клин, и да не стигат до дъното на шлица на винтчето, а да се законтрят в стените му)

Ако се държат/въртят с двете ръце, то по-няма на къде да отплесне - независимо от конструкцията на отвертката - пък било то и не отвертка, а най-обикновен заточен пирон.

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”