Инструмент за избиване ос на баланс.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от dreadx » 18 фев 2016 23:30

Аз пак от игла за спринцовка - изпилих я плоско отпред, и после я направих на ромб. С такава си смазвах часовниците - ама не съм задълбавал чак толкова, да имам различни размери и т.н.
Но и не отричам, че часовникарството ми не е на високо професионално ниво точно в тази си част.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от Liani » 18 фев 2016 23:42

Смазването е специфично и мисля, че масльонките са много важна част от оборудването.
Не съм ползвал подобни като описаните, но на пръв поглед изглеждат неудобни.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от varban » 19 фев 2016 00:03

Те затова на руски се казват маслодозировки. Имат различни размери, че да може да се пълни камък с определени размери толкова, колкото трябва. Особено кофти е с лоша самоделка и синтетични (т.е. съдържащи естери) масла. С Лаврентиуса и с 8000 серия се маже добре и с косъм, и с телче от крушка :) Още един хубав материал - там е молибден :)

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от dreadx » 19 фев 2016 19:22

Liani, не като пъхнеш нещо плоско в процепа на втулката на спиралата, то я разширява и втулката лесно излиза. Изобщо не докосваш спиралата и няма опасност да я изкривиш.
Колкото пъти съм се опитвал да я подмуша отдолу, все нещо не съм бил доволен.

А видяхте ли този на същия клип по-нататък (или май на следващия - то сагата е от 4 части) - с инструмента за "safe" избиване на баланси беше избил оста, после наби нова ос с някакво здраво млатене: коя от двете операции беше направила баланса на осморка не знам - сложи го после в механизма и: - дрън дрън дрън - опаа, нещо опира - ще трябва да го изправям..

Някой гледал ли е по-натам клипа и може ли да каже от какво се беше изкривил балансът?

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от Liani » 19 фев 2016 19:55

На този съм му гледал доста клипове, то каквото и да потърсиш за ремонт на часовници, все на него попадаш, като троскот е. Не съм впечатлен от работата му изобщо (мое мнение). И на други клипове не му се получава от първия път. Иначе е залял тубата с негови изпълнения.

dreadx , виждал съм го това, точно от този, на друго място не. На някои клипове, спиралите ги вади с едни извити ламарини, приличащи на инструмент, може и да е инструмент, а аз да съм се заблудил.
Баланса беше изкривен наистина, но не знаем дали не си е бил крив преди да извади оста. То си се чува как закача някъде докато се върти.
Между другото, този замбалък на K&D, мисля е единствения който има този комплект за изваждане на ос.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от dreadx » 20 фев 2016 13:47

И на мен не ми хареса начинът му на работа - мисля си, че той изкриви баланса, а не да е бил крив от преди това. Ето един, който ми хареса как работи:
https://www.youtube.com/watch?v=mP0gZGAS3Kc" onclick="window.open(this.href);return false;
А ето как един вади ролката - на 1.45 мин. можеш ли да го пробваш това - ти или някой, който има под ръка материал за експерименти?:
https://www.youtube.com/watch?v=yJvEIAAC9Rs" onclick="window.open(this.href);return false;

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от ivan_p_uzunov » 20 фев 2016 18:07

https://www.youtube.com/watch?v=yJvEIAAC9Rs" onclick="window.open(this.href);return false;Ето как се вади с две ножчета на 1.50 от клипа.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от dreadx » 20 фев 2016 18:24

Да де, за същия клип става въпрос - пробвал ли си го?

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от Liani » 20 фев 2016 19:13

Какви са тези ножчета?
Имам усещането, че не е стегнато много и затова толкова лесно излезе. Другото което не ми харесва е как и двата чарка падат, за ролката почти няма проблем, но за оста не е чак толкова безопасно.

За първия клип... страхотна работа! Ама човека си има всичко. Без инструмент, работа не става.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от atanweb » 19 май 2018 19:49

Да се похваля тук в тази тема за новото в работилничката ми. На работната маса вече разполагам със замбалък.
Благодарение отново на Иван Узунов вече имам един голям комплект според мен в добро състояние и с почти дублиращ се комплект за резервни цели.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Сега започва четенето на тези теми в които съм бил само наблюдател.
:yahoo :b
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от ivan_p_uzunov » 19 май 2018 21:46

Браво! -Никога не е късно човек да мине в по горно ниво !-Сега ти трябва само един индикатор, да си мериш стругованите неща -
Изображение

Изображение
И разбира се трябва да си набавиш и от тези инструменти - без тях е трудно да се правят каквито и да е интервенции по балансите и техните оси !-
Изображение Пожелавам големи успехи за в бъдещите ремонти ! :b

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”