Часовникарски струг

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 20 фев 2017 09:57

viewtopic.php?f=105&t=5750-" onclick="window.open(this.href);return false;това е тема от инструменти и консумативи -виж отговорите там .

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Часовникарски струг

Мнение от Liani » 20 фев 2017 10:15

Този струг ще ти свърши работа.
http://topmashinionline.com/product.php?id=4271" onclick="window.open(this.href);return false;

Най-вероятно и това е компромисен вариант, но цифрите стават още по-големи.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Часовникарски струг

Мнение от mulniq » 20 фев 2017 10:23

Отказах се от първия....ще гледам на по-късен етап да си взема някакъв, че....налага се

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 20 фев 2017 12:41

Old watchmaker lathe-Това е превода от Гугъл -преводача на -"стар часовникарски струг". По принцип, тези неща ги има в Ибей . Мой приятел има струг -окомплектован -много по добър от моя, но и той струва пари .
Изображение
Такива можеш да си намериш и в България за по 20 -30 евро .-Стига да търсиш!Според мен ,първо трябва да видиш какво можеш да постигнеш с някой такъв за без пари и тогава да искаш да се усъвършенстваш.Вземи един дремел , хвани го здраво -сложи един детайл в него и се опитай да го обработиш.Това са само съвети от мен .А и най- важното-няма напълно универсален струг .Универсално е съзнанието на човек -от само една снимка в интернет ,можеш да да разбереш изключително много от даденият образ или детайл.Та за това и аз правя подобни снимки -за неща ,които другите са казали много преди мен.Барим ,някой такъв като мен -начинаещ- му прищрака нещо в главата .Важното е да не се предаваш . Стругове ми съм ги събирал близо осем месеца И пак не са в пълно бойно снаяражение .

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Часовникарски струг

Мнение от mulniq » 20 фев 2017 17:03

Завиждам ти колега!! Жив и здрав и да си ги ползваш дълги години!! И аз не съм много опитен!! малко съм в разрез с правилата на форума понеже съм на 16 г, но....от 4 години се занимавам и ми е все по-интересно...моите съученици ходят на дискотека аз правя часовници.....

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Часовникарски струг

Мнение от Liani » 20 фев 2017 17:38

mulniq написа:Завиждам ти колега!! Жив и здрав и да си ги ползваш дълги години!! И аз не съм много опитен!! малко съм в разрез с правилата на форума понеже съм на 16 г, но....от 4 години се занимавам и ми е все по-интересно...моите съученици ходят на дискотека аз правя часовници.....
Страхотно е, че още от малък си започнал да се вълнуваш от ремонтите. Продължавай все така! С времето нещата стават много по-лесни, а удоволствието още по-голямо.
Браво!

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Часовникарски струг

Мнение от mulniq » 20 фев 2017 18:47

Радвах се, че получих разбиране! Очаквах друга реакция!

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Часовникарски струг

Мнение от stepona555 » 20 фев 2017 20:16

https://drive.google.com/open?id=0B0dAn ... Dg5ZjRQY3c" onclick="window.open(this.href);return false;
Ето тук имам една качена книга , дръпни си я , може нещо да ти е от полза
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Часовникарски струг

Мнение от rosen_er » 20 фев 2017 20:40

ivan_p_uzunov написа:Old watchmaker lathe-Това е превода от Гугъл -преводача на -"стар часовникарски струг". По принцип, тези неща ги има в Ибей . Мой приятел има струг -окомплектован -много по добър от моя, но и той струва пари .
Изображение
Такива можеш да си намериш и в България за по 20 -30 евро .-Стига да търсиш!Според мен ,първо трябва да видиш какво можеш да постигнеш с някой такъв за без пари и тогава да искаш да се усъвършенстваш.Вземи един дремел , хвани го здраво -сложи един детайл в него и се опитай да го обработиш.Това са само съвети от мен .А и най- важното-няма напълно универсален струг .Универсално е съзнанието на човек -от само една снимка в интернет ,можеш да да разбереш изключително много от даденият образ или детайл.Та за това и аз правя подобни снимки -за неща ,които другите са казали много преди мен.Барим ,някой такъв като мен -начинаещ- му прищрака нещо в главата .Важното е да не се предаваш . Стругове ми съм ги събирал близо осем месеца И пак не са в пълно бойно снаяражение .
Тези Jacot tool могат ли да се нарекат "струг" в общия смисъл?По-голямата част от тях за една операция -пробиване на отвор в ос,полиране на ос ...такива и още стотици хитринки (при по-сложните такива инструменти).И при мен има няколко подобни:
Изображение Изображение
За съжаление липсват някои неща от окомплектоваката.
Стругчето е това(на снимката на мястото на седлото е с jacot tool за пробиване на оси):
Изображение Изображение Изображение Изображение
Оригиналният двигател е на ремонт,ето такъв беше:
Изображение
Време имерак да има човек и някой да му показва това-онова :wink:

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от nevenbekriev » 20 фев 2017 20:55

Защо неразбиране?
Аз си направих струг когато бях в седми клас.
Принципно не ти трябва струг от алуминий - те са детски-юношески. Големият струг от Ейнхел (той е китайски) е доста неподходящ за часовникарство, нищо че аз използвам точно такъв и правя оси за баланси на него. Всъщност точността на струга (онези 0.05мм) е нещо много относително и по ниакаъв начин от нея не зависи точността на изработване на детайла, тя зависи само от точността на стругаря.
На първо време трябва да добиеш представа как се работи на струг с опора за ножа, без кръстат супорт. Струг може дет'се вика да импровизираш и от панта за врата... Може да се стругова всичко със всичко и на всичко... Най-простите стругове с неподвижни центри са много лесни за изработка, а на такъв с малко умения, които се натрупват с практика, може да направиш много, изобщо почти всички неща. После, както казват, апетитът идва с яденето - може постепенно да си набавиш и комплектоваш по-сложна машина...

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от nevenbekriev » 20 фев 2017 21:10

rosen_er написа: Тези Jacot tool могат ли да се нарекат "струг" в общия смисъл?По-голямата част от тях за една операция -пробиване на отвор в ос,полиране на ос ...такива и още стотици хитринки (при по-сложните такива инструменти).И при мен има няколко подобни:
Изображение
Jacot tool е само това горе вляво. А това стоманеното, долу вляво, е универсален струг с неподвижни центри. Би трябвало да има и още, различни центри.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Часовникарски струг

Мнение от rosen_er » 20 фев 2017 21:20

Има още доста и различни центри.Мислех,че и тези в кутиите ,които са за пробиване на отвор са към Jacot tool.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 20 фев 2017 22:03

Сега вече стана интересна темата . Това което се опитвам да реставрирам е този стар струг .
Изображение

Изображение
Някой може ли да изкаже мнение за датировката ? Да ли има около 200-250 години ?Пристигна от Франция.
Изображение
Хвана ми окото заради въртящият се стягащ бол на държача на палеца .можеш да го завъртиш и на ляво и на дясно .Така не ти пречи при струговане на детайла.Подвижното вретено не е от него -но си паснаха и по години.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 20 фев 2017 22:52

Изображение
Ето така изглежда моя струг .Не е нещо сложно -дори няма ролкови лагери .

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 21 фев 2017 09:06

http://forum.horlogerie-suisse.com/view ... f=2&t=5907" onclick="window.open(this.href);return false; -Това е швейцарски сайт за часовникари -като нашия де, само че швейцарски .Разгледай тези показани 4 страници. Може да ти помогнат ,проблемът е че ще трябва да копи-пействаш изреченията в Гугъл преводача за да ги превеждаш .-Обясняват някой неща и по- точно че е добре първо да се пробваш на нещо ефтино -какво ще направиш и до къде ти стигат възможностите-пък после .... .Ще видиш че и други ти говорят същото като нас -па макар били те и швейцарци.

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”