Часовникарски струг

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Часовникарски струг

Мнение от Liani » 20 фев 2017 17:38

mulniq написа:Завиждам ти колега!! Жив и здрав и да си ги ползваш дълги години!! И аз не съм много опитен!! малко съм в разрез с правилата на форума понеже съм на 16 г, но....от 4 години се занимавам и ми е все по-интересно...моите съученици ходят на дискотека аз правя часовници.....
Страхотно е, че още от малък си започнал да се вълнуваш от ремонтите. Продължавай все така! С времето нещата стават много по-лесни, а удоволствието още по-голямо.
Браво!

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Часовникарски струг

Мнение от mulniq » 20 фев 2017 18:47

Радвах се, че получих разбиране! Очаквах друга реакция!

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Часовникарски струг

Мнение от stepona555 » 20 фев 2017 20:16

https://drive.google.com/open?id=0B0dAn ... Dg5ZjRQY3c" onclick="window.open(this.href);return false;
Ето тук имам една качена книга , дръпни си я , може нещо да ти е от полза
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Часовникарски струг

Мнение от rosen_er » 20 фев 2017 20:40

ivan_p_uzunov написа:Old watchmaker lathe-Това е превода от Гугъл -преводача на -"стар часовникарски струг". По принцип, тези неща ги има в Ибей . Мой приятел има струг -окомплектован -много по добър от моя, но и той струва пари .
Изображение
Такива можеш да си намериш и в България за по 20 -30 евро .-Стига да търсиш!Според мен ,първо трябва да видиш какво можеш да постигнеш с някой такъв за без пари и тогава да искаш да се усъвършенстваш.Вземи един дремел , хвани го здраво -сложи един детайл в него и се опитай да го обработиш.Това са само съвети от мен .А и най- важното-няма напълно универсален струг .Универсално е съзнанието на човек -от само една снимка в интернет ,можеш да да разбереш изключително много от даденият образ или детайл.Та за това и аз правя подобни снимки -за неща ,които другите са казали много преди мен.Барим ,някой такъв като мен -начинаещ- му прищрака нещо в главата .Важното е да не се предаваш . Стругове ми съм ги събирал близо осем месеца И пак не са в пълно бойно снаяражение .
Тези Jacot tool могат ли да се нарекат "струг" в общия смисъл?По-голямата част от тях за една операция -пробиване на отвор в ос,полиране на ос ...такива и още стотици хитринки (при по-сложните такива инструменти).И при мен има няколко подобни:
Изображение Изображение
За съжаление липсват някои неща от окомплектоваката.
Стругчето е това(на снимката на мястото на седлото е с jacot tool за пробиване на оси):
Изображение Изображение Изображение Изображение
Оригиналният двигател е на ремонт,ето такъв беше:
Изображение
Време имерак да има човек и някой да му показва това-онова :wink:

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от nevenbekriev » 20 фев 2017 20:55

Защо неразбиране?
Аз си направих струг когато бях в седми клас.
Принципно не ти трябва струг от алуминий - те са детски-юношески. Големият струг от Ейнхел (той е китайски) е доста неподходящ за часовникарство, нищо че аз използвам точно такъв и правя оси за баланси на него. Всъщност точността на струга (онези 0.05мм) е нещо много относително и по ниакаъв начин от нея не зависи точността на изработване на детайла, тя зависи само от точността на стругаря.
На първо време трябва да добиеш представа как се работи на струг с опора за ножа, без кръстат супорт. Струг може дет'се вика да импровизираш и от панта за врата... Може да се стругова всичко със всичко и на всичко... Най-простите стругове с неподвижни центри са много лесни за изработка, а на такъв с малко умения, които се натрупват с практика, може да направиш много, изобщо почти всички неща. После, както казват, апетитът идва с яденето - може постепенно да си набавиш и комплектоваш по-сложна машина...

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от nevenbekriev » 20 фев 2017 21:10

rosen_er написа: Тези Jacot tool могат ли да се нарекат "струг" в общия смисъл?По-голямата част от тях за една операция -пробиване на отвор в ос,полиране на ос ...такива и още стотици хитринки (при по-сложните такива инструменти).И при мен има няколко подобни:
Изображение
Jacot tool е само това горе вляво. А това стоманеното, долу вляво, е универсален струг с неподвижни центри. Би трябвало да има и още, различни центри.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Часовникарски струг

Мнение от rosen_er » 20 фев 2017 21:20

Има още доста и различни центри.Мислех,че и тези в кутиите ,които са за пробиване на отвор са към Jacot tool.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 20 фев 2017 22:03

Сега вече стана интересна темата . Това което се опитвам да реставрирам е този стар струг .
Изображение

Изображение
Някой може ли да изкаже мнение за датировката ? Да ли има около 200-250 години ?Пристигна от Франция.
Изображение
Хвана ми окото заради въртящият се стягащ бол на държача на палеца .можеш да го завъртиш и на ляво и на дясно .Така не ти пречи при струговане на детайла.Подвижното вретено не е от него -но си паснаха и по години.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 20 фев 2017 22:52

Изображение
Ето така изглежда моя струг .Не е нещо сложно -дори няма ролкови лагери .

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 21 фев 2017 09:06

http://forum.horlogerie-suisse.com/view ... f=2&t=5907" onclick="window.open(this.href);return false; -Това е швейцарски сайт за часовникари -като нашия де, само че швейцарски .Разгледай тези показани 4 страници. Може да ти помогнат ,проблемът е че ще трябва да копи-пействаш изреченията в Гугъл преводача за да ги превеждаш .-Обясняват някой неща и по- точно че е добре първо да се пробваш на нещо ефтино -какво ще направиш и до къде ти стигат възможностите-пък после .... .Ще видиш че и други ти говорят същото като нас -па макар били те и швейцарци.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от nevenbekriev » 21 фев 2017 16:46

ivan_p_uzunov написа: Изображение
Някой може ли да изкаже мнение за датировката ? Да ли има около 200-250 години ?Пристигна от Франция.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 21 фев 2017 20:29

Ееее,надявах се с тоя малтийски кръст на него да е по-стар .Ама аз пак си го харесвам .

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Часовникарски струг. Въпрос към Невен Бекриев

Мнение от atanweb » 24 фев 2018 12:58

Няма смисъл да правя нова тема и ще ползвам тази в която бих могъл да задавам въпроси.
Благодарение на... приготвям листчетата на които съм си написал благодарствената реч, слагам ръка на чело така, че да пресека лъчението на прожекторите огряващи сцената .тата-даааа...
Това е един забележителен момент в моят живот и благодаря на всички ви, че ме подкрепихте.
хахаха.
Та благодарение на форума като цяло и на майсторите в него които винаги са откликвали на въпроси и показват интересни умения от които да се учим, то аз се вдъхнових да последвам примерът им и пожелах "да се науча"
Това е един процес с необозначен край, но в зависимост от желанието и времето може да се усвои съответно повече от желаното.
След няколко метаморфози в интересите към нашето хоби, аз опънах платната в посока към по дълбокото.
Тук искам да вметна, че голям кураж ми даде и нашият нов колега-майстор Дани :lol: (molniq) който ни показа, че нещата се случват.
След като прекалих многократно с отзивчивостта на Иван и му задавах какви ли не безумни въпроси той ми даде някаква начална представа за часовникарските стругове. Ето, че днес пристигна и моят.
Класическа история. Собственост на възрастен часовникар, който е починал преди 3 години, а много преди това не е могъл да работи с инструментите си поради напредналата си възраст.
Стига съм разтягал... ето снимките на BOLEY 8mm

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение


За да има някакъв ориентир за евентуално желаещите в бъдеще, ще спомена и цената - 325 евро.
Още от сега започвам да мисля какво по-първо да започвам да търся и да го дооборудвам.
Благодарение на Иван който ми разказа за някой интересни допълнения бих желал да инвестирам още и да увелича възможностите на струга. Със сухи тренировки ще започна колкото се може по-бързо след закрепване, ремък, ножове.... и най-важното е да попрочета кое как. Гледане на клипчета и препрочитане на някой от тукашните хубави теми.
Ще съм благодарен, ако споделяте за интересни припособления, предложения, обяви и въобще всичко което е свързано със струговете и инструментите към тях.
Пожелания за хубави почивни дни!
:b хайде по още една...
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 фев 2018 14:10

Браво, ама къде е каченото видео с въртящо се вретено ?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 24 фев 2018 14:20

Видео по-натам...
Та значи разгадах, че мога да монтирам струга на вретеното подобно на тази снимка
Изображение
но нещо не ми достига. На моя "чекръг" нямам накрая стяга за да го хвана направо към масата.
При мен има лапа с плосък накрайник и логиката ме води натам, че може да се монтира към външна стяга, или е имало такава в комплекта, но не е при мен.
Аз имам стяга, но е малка и трудно ще носи тежестта на всичко това.
По скоро се получава нещо такова:
Изображение
Изображение

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”