Гайгеров брояч за радиация

Отговори
Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 655
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Гайгеров брояч за радиация

Мнение от agrozev » 31 окт 2021 20:42

Темата за радиацията е дъвкана много пъти, но след една дискусия в група за часовници във Фейсбук, нещо се притесних... С тези мои занимания със стари руски часовници, кой знае дали и колко радиоактивни има сред тях...
Така че реших да си взема детектор на радиация.
Колегата Цецо (tzetz) беше препоръчал един вид апарати - Тера П или Тера П+ на Екотест, но ми се видяха скъпи и минах на китайски вариант. Така че си поръчах от Алиекспрес апаратчето. Гледах да е средна работа, не от най-евтините, но и не от най-скъпите. Излезе ми 58 евра с включено ДДС и доставка от Испания. Доставиха ми го със Спиди у дома.
Някой може и да си помисли че съм дал пари на вятъра, но нещата може и да не са толкова безобидни...
ИзображениеИзображениеИзображение
Уредът е лесен за работа. На дисплея излиза цифрата на моментните показания за радиацията, а след известно време на работа (май 10 минути), показва и усреднен показател. Има и графика на тренда на показанията. Бутоните са за включване, за спиране, за старт/нулиране на показанията, за изключване и пускане на звуковия сигнал и за гасене на екрана. Работи с 2 батерии АА. Доста малък и компактен е. Избрах си го с черен корпус, имаше вариант да бъде бял.
И така, започнах тестването.
Първо в стаята, където са часовниците. Показва стойности около 0,12 микросиверта на час, което е добре, понеже в Уикипедия пише че естествения фон на радиацията в България е в рамките на 0,06 до 0,40 микросиверта на час.
Почнах да меря в кутиите с часовници. Уредът пищи на "Камите" и в кутията на 1МЧЗ с "Москва" и други стари часовници от този завод.
Неприятно се изненадах от това, че най-радиоактивна е една "Кама", която съм носил понякога и която много си харесвам...
Над стъклото стига до 10 микросиверта на час!
Изображение
Отстрани:
Изображение
Хубавото е че под капака и каишката, откъдето се допира до ръката ми, радиацията рязко спада - малко над 1 микросиверт на час:
ИзображениеИзображение
Има и други радиоактивни "Ками", но никоя не достигна такива нива. Има няколко с около 1 микросиверт на час и 1-2 достигащи към 2.
Слава Богу, при повечето други часовници не установих радиация, а там където имаше, беше ниска!
След като затворих часовниците по кутиите и ги прибрах, постепенно радиационния фон в стаята спадна...
Изображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Гайгеров брояч за радиация

Мнение от ivan_p_uzunov » 31 окт 2021 21:30

-Супер ! Темата винаги си е актуална !- Честно ,завиждам ти !-И аз отдавна се оглеждам за такова уредче, ама все не ми остава време.А при мен нещата са по сериозни , Особенно с тези стари часовници от самолети и други военни машини ... А и те са 10-12 пъти по- големи от Кама и Москва . :redface

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Гайгеров брояч за радиация

Мнение от atanweb » 31 окт 2021 22:09

Те нещата са сериозни по това отношение за всеки съфорумник. Щом четеш тази тема или този форум значи имаш стари часовници, а измежду тях може да има големи изненади както при показаната Кама.
И някой ден решаваш да профилактираш и не внимаваш защото си мислиш, че е съвсем обикновенна масовка граждански часовник... мдааа, като се замисля колко такива случая вероятно е имало при мен... хич не ми е спокойно.
Ще съм благодарен за един линк към модела или страницата от където е купен.
А междувременно ще търся оловни кутии по аукцоините.
Благодаря за споделената информация!
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 655
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Гайгеров брояч за радиация

Мнение от agrozev » 01 ное 2021 00:08

Ето линк към обявата в Алиекспрес:
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 4c4drFqmuN
Там има много обяви, не само за този модел, има и други.
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”