Seiko 5 - 7009A

Видове, профилактика, устройство, разглобяване и сглобяване
Отговори

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Seiko 5 - 7009A

Мнение от varban » 15 апр 2015 00:29

Много яка машина!
И добра работа!

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Seiko 5 - 7009A

Мнение от Pavlin » 15 апр 2015 06:32

Как се държи като работа?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Seiko 5 - 7009A

Мнение от nevenbekriev » 15 апр 2015 07:14

Супер!
Има ли луфт в лагера на ротора? Като гледам покритието на касата, може и да няма!

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1031
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Seiko 5 - 7009A

Мнение от miroman » 15 апр 2015 08:14

Много ми харесват постовете на колегата - нещо като "Профилактика на часовник за dummies", точно стъпка по стъпка (т.е. част по част).
Е, хубаво би било, ако има някакви "подводни камъни" при разглобяването и сглобяването, да се споменат с две-три думи, и евентуално посочат със стрелки на снимките.
Поздравления за положения труд. Ако тези снимки се подредят на една страничка, направо може да се разпечата и да се ползва като наръчник.
Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Seiko 5 - 7009A

Мнение от Liani » 15 апр 2015 09:44

Павлин, добре работи. Беше спрял от залепнала спирала, в много лошо състояние и доста преомаслен според мен.


Невен, има лек луфт в лагера. Ако има начин да се обере, ще е добре. Другото си е добре.


Миро, благодаря!
Много правилно е това което казваш за подводните камъни! В първите теми започнах да пиша, но след това реших да не се обаждам много. :)
В този механизъм един от тези моменти е подреждането на ротора спрямо колелото с ексцентрика, което научих благодарение на Върбан!
Изображение
adult photo sharing

Потребителски аватар
мераклия
Напреднал
Reactions:
Мнения: 484
Регистриран: 21 юли 2012 14:18

Re: Seiko 5 - 7009A

Мнение от мераклия » 15 апр 2015 12:48

icon_clap icon_clap

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Seiko 5 - 7009A

Мнение от varban » 15 апр 2015 14:30

Liani написа: Невен, има лек луфт в лагера. Ако има начин да се обере, ще е добре. Другото си е добре.
Има: viewtopic.php?f=104&t=2722#p26136" onclick="window.open(this.href);return false;
И цяла тема по темата: viewtopic.php?f=104&t=4305&p=41240#p41240" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Seiko 5 - 7009A

Мнение от Liani » 21 юни 2015 16:54


ТЕН
Специалист
Reactions:
Мнения: 1271
Регистриран: 22 яну 2013 14:04
Местоположение: Бургас

Re: Seiko 5 - 7009A

Мнение от ТЕН » 21 юни 2015 17:50

Ееехххх...откъде да знам да ти пращам по някой за закуска да ги схрускаш..Евалла....
Всю пшеницу за границу а Вам Дорогие колхозники приятное КИНО За въпроси на Л.С. или тел.0885334219

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Seiko 5 - 7009A

Мнение от varban » 21 юни 2015 22:22

Категорично съм съгласен с Liani: петиците с класически корпуси трябва да се носят на каиш или на хубава верижка. Работата е там, че хубава верижка и Сейко 5 със 7009 са малко трудно съчетаващи се понятия. Обикновено оригиналната верижка е неръждаемо тънко тенеке. Китайските евтинджоси са подобни - често безименните китайски и баш оргиналдъ сейовски са неотличими по звена...

Така че оригиналния външен вид отива по дяволите и хубавия часовник получава, каквото му се полага - удобна за носене сбруя :)

Ако му се махне минералното стъкло и се смени с плексиглас, ще стане идеална ежедневка :)

ПС: Да не помисли някой, че ритам срещу петиците. Друг път, хваля ги!
Петицата е бюджетен часовник, и вместо да икономисат парици от механизма, взели, че икономисали от верига. А корпус, машина и модул за навиване са баш таман.

Стъклото е мое лично изместване по фаза - писна ми да сменям джамове на петици и сега се точа да сложа плексиглас. Ама да видим, как ще се реши въпросът с херметичността.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko 5 - 7009A

Мнение от atanweb » 15 май 2018 19:34

Чест и почитания към Върбан, но и той би искал да продължим .... нали така....?
Е на масата е въпросният механизъм 7009А
Ще го подкарам до тиктакане, въпреки, че едва успя да направи две замятания на баланса преди да го разглобя.
Та въпросът е в това, че беше избушен лагера на ротора. При опит да го центрирам се разкомплектовам излязоха съчмите. Все още са налице. 5 на брой. Има ли определен начин за сглобяване на този лагер или ще си губя времето само. За сега фиксирах външната черупка на лагера в маховика, така, че да не ми се получи пак тази случка след това. Сега вътрешността на лагера и съчмите..? успявам да ги наредя до 4 броя и когато започвам ад мъча да вкарам последната всичко рухва и отначало....
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko 5 - 7009A

Мнение от atanweb » 15 май 2018 19:49

Е нещата се промениха, но все пак ме интересува дали има някаква определена последователност.
Та успях да вкарам петте съчми и тъкмо се зарадвах, че всичко е наред и започнах да оглеждам лагера дали пак ще изпусне и то така си и стана. цялата вътрешна част тупна на масата заедно със сачмите и сега вече имам само 4...
Сега въпросът е“
Какво трябваше да направя за да не се отвори лагера пак?
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Seiko 5 - 7009A

Мнение от nevenbekriev » 16 май 2018 21:40

Здрасти, нещо съм пропуснал питането...
Има прост начин за безопасно сглобяване на лагера. Намазваш всичко с грес и залепваш сачмите на мястото им, сглобявяш лагера , а след това можеш да го измиеш с бензин или каквото там използваш. Не разбрах какво точно попита? Искаш да кажеш, че след като си го сглобил, той после сам се е разпзднал? Не е нормално, но е възможно. Ако обаче е стегнат с винта, който го държи на мястото му, това не може да се случи. Ако искаш да предотвратиш разпадането, можеш да сложиш примерно малко фиксатор за резби между чашките преди да го сглобиш и да стегнеш винта, след това да измиеш всичко за да се върти свободно, така половините ще залепнат...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko 5 - 7009A

Мнение от atanweb » 16 май 2018 22:05

Тази информация ми беше достатъчна. понеже лагера се беше извадил от маховика и исках да го върна обратно. т.е. да го щракна обратно в маховика. Лагера беше здрав. Но по времето на вкарването на лагера в отвора на маховика с притискане с малки клещи нещо се изкриви настрани и черупката на лагера остана фиксирана към маховика, а съчмите, винта и шайбата с леглата на съчмните изпаднаха. Вероятно странично усукване причинено от мен по невнимание го е отворил. Но интересно беше защо в последствие така лесно се разпадна след като бях успял да го събера. Вероятно, че ако бях побързал да го стегна с винта нямаше да се стигне до там.
За следващият път ще знам.
Благодаря за информацията.
Изображение

Отговори

Върни се в “Механизми”