Инструмент за избиване ос на баланс.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от Liani » 11 фев 2016 18:45

Здравейте
Имам нужда от малко помощ за инструмент с който се избива ос на баланса. Всичко друго е ясно, но самата ос не знам с какво може да се избие? За струг знам, но нямам. Гледах, че има Bergeon Platax 2677, но е доста скъп, а и не намирам да се продава на друго място освен в Ebay, втора употреба и на доста високи цени, да не гвороим, че са повечето в САЩ, което усложнява положението с доставка и ДДС.
Поръчах си Staking tool и искам да имам и инструмент за избиване на оста. Не знам със замбалъка дали се прави това нещо, но и да се прави, този който поръчах е от по-малките комплекти и надали ще има подобна екстра.
Та въпроса ми е, има ли заместител на този Bergeon Platax 2677 или нещо подобно което да свърши работа?

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от dreadx » 11 фев 2016 18:55

Със замбалъка трябва да се прави, ама зависи дали е занитена към баланса - тогава пак трябва да пуснеш една стружка, преди да избиваш оста (или да я накиснеш в киселина, за да се разяде и сама да си падне).

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от Liani » 11 фев 2016 19:44

Ако е занитена ясно, ще се търси струг. Всъщност не знам дали няма да стане с Dremel. Да се застопори по-някакъв начин машинката и да се отнеме от материла с нож за тази цел. Може би има и други начини които да спестят струг.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от varban » 11 фев 2016 21:19

Има различни начини. Струг - едно на ръка.
Друго - шлайфмашинка за тази цел:
http://forum.watch.ru/attachment.php?at ... 1395006044" onclick="window.open(this.href);return false;
// http://forum.watch.ru/showthread.php?p= ... ost2410366" onclick="window.open(this.href);return false;
По-натам коментират, как и защо. Има и разни снимки на замбалъци :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от varban » 11 фев 2016 21:22

Liani написа:Ако е занитена ясно, ще се търси струг.
Чакай-чакай. Аз що си мисля, че всички са занитени? Не че съм избивал де.
Понеже не съм опирал до подобна операция, не съм се интересувал особено.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от Liani » 11 фев 2016 21:56

Ако всички са занитени, това означава, че с избиване излизат. Поне от това което виждам в тубата, почти навсякъде ги избиват с Bergeon Platax 2677. Струг не съм срещал, може и да има, не съм търсил.
Пустия му инструмент, то 1000лв. трябват да смениш една ос. :)

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от ivan_p_uzunov » 11 фев 2016 23:39

Да ти кажа право, при мен как е. без да имаш инструмент-нестава .Първо си взех замбалък ,ама без осморка не можеш да провериш да ли не си занитил правилно оста към балансното колело-поне аз така му викам. Второ Само с една осморка нестава ,трябват ти поне два или три размера .И ако тръгнеш да ги центроваш балансите ти трябва и рубинена везна за да проверяваш дали няма крива цапфа или утежнение по периферията на обръча .И мисля че най важно като за мене -Напълно начинаещ е комлект от поне 5-7 пинсети .Трябва да можеш да коригираш спиралата -а поне при мен на всеки втори часовник се е налагало.А що се отнася до Bergeon Platax 2677 и аз се замислям да си взема, само че има няколко вида . Утре ще кача малко снимки на мои инструменти -не за да се хваля а да видиш с какво трябва да почнеш.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от Liani » 12 фев 2016 00:28

Мисля че всички инструменти които ми трябват ги знам. Само ми е проблем избиването на оста.
Под осморка сигурно имаш предвид Truing Calipers:
Изображение

А под рубинена везна - Poising Tool:
Изображение

Интерсно какво имаш предвид за няколкото модела на Bergeon Platax 2677? Искаш да кажеш, че има няколко модела на Bergeon или няколко модела изобщо, на други марки?


Като стана въпрос за Truing Calipers (осморките) си мисля, че този инструмент ще е по-удобен.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от ivan_p_uzunov » 12 фев 2016 08:31

Като си търсих-Bergeon Platax 2677-попаднах на това:
Изображение
Един комплект има само една плочка за избиване и занитване ,а друг е с две. Това ме спира за сега защото и на мен не ми е ясно какво значи пълен комплект?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от varban » 12 фев 2016 08:40

Liani написа:
А под рубинена везна - Poising Tool:
Изображение
Още - призми, ножове.
Критично важно за такъв инструмент е успоредността на остриетата. За право - не ги мислете, ако са рубинени, или ахатови, или кварцови, или сапфирови. Прави ще са, до десети от микрона.

Като гледам, на Бержона регулировката става с разхлабване на винтовете и после със затягане. Не знам, дали това е добре.

Росен има такива призми, ако ще си купувате, помолете го да направи подробна фотосесия. Щото ако са на ножица, по-добре карайте като Невен с пинсети :)

Това го пиша от опит - работил съм с подобни, ама малко по-големи призми.

ПС: Призмите на Росен са подобни, ама не баш същите:

viewtopic.php?f=104&t=2173&start=40" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от Liani » 12 фев 2016 09:52

Тук са описани аксесоарите с които се продава ново.
https://www.cousinsuk.com/product/plata ... nce-staffs" onclick="window.open(this.href);return false;

Комплекта от снимката изглежда, че има допълнително закупени аксесоари.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от rosen_er » 12 фев 2016 10:36

Тази на Bergeon е "почти същата" :) :
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Рубинени ножове,подвижна призма.
Другата "Boley & Leinen"е със стоманени (може и друг метал да е) ножове и статична призма:
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Със сменяеми ножове са и двете инструментчета,но според мен не могат да се регулират .Не виждам какво може да им се случи при работа за да се "нащърбят" или да изчезне успоредността.
Това е моята осморка:
Изображение Изображение
И още един инструмент на Bergeon за интервенции по баланс:
Изображение Изображение
Мисля,че с него се изправя кривини по обръча на баланса,но не съм на 100% сигурен :mrgreen:

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от Liani » 12 фев 2016 12:01

Добре де, балансното колело нали си е балансирано от завода производител, при смяна на ос, какво ще се промени в балансирането?
А и при тези които нямат винтове, какъв е начина да се балансират?

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от rosen_er » 12 фев 2016 12:42

nevenbekriev написа:Винтовете на балансите са за балансиране. Слагат се по-леки или по-тежки, разменят се и т.н. Балансите без винтове също се балансират, но с отнемане на материал с фреза от обратната страна, която не се вижда без да извадиш баланса. Ако балансът не е добре балансиран, часовникът не върви равномерно когато е във вертикална позиция, като неравномерността зависи от дисбаланса, амплитудата на колебанията и положението - коронка в ляво, дясно, горе, долу. След подмяна на ос на баланс той трябва да се балансира наново, след това се проверява и равномерността на хода във всички положения.
Иначе винтовете само създават съпротивление при движението си във въздуха, затова гладките баланси са по-добри, но това е много малко предимство.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от Liani » 12 фев 2016 12:49

Ясно. Значи си трябват инструменти. Уж търсих подобна тема, но не съм я открил.
Мерси rosen_er

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”