Jacot tool. Инструмент за полиране и ремонт на ос на баланс.

Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Jacot tool. Инструмент за полиране и ремонт на ос на баланс.

Мнение от atanweb » 21 фев 2019 20:29

Нямаме си май такава тема и затова заглавието е по подробно.
Ето какво ново пристигна при мен. Нямам търпение да го изпробвам.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Бих се радвал на информация за стандартите и оразмеряването. Т.е. цапфи с какъв диаметър на каква цифра от комплекта отговаря?
-например кой вариант се ползва за съвсем малките оси/цапфи като на ръчните часовници?
-приблизителните размери при джобните
-Будулничетата също...
Благодаря предварително за отговорите и едно наздраве от мен, ще празнувам новата придобивка.
:b
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Jacot tool. Инструмент за полиране и ремонт на ос на бал

Мнение от ivan_p_uzunov » 22 фев 2019 19:28

Май ще трябва да си направиш ново лъкче .-Трябва ти малко по -голямо от това което виждам . Едно от важните неща които би трябвало да знаеш е че след като ще почваш да полираш цапфи трябва много да внимаваш с натискането на пилата върху повърхността на цапфата .-Капващ капка на пилата ,разнасяш я и трябва да внимаваш с коя част на пилата полираш цапфата . Правилното струговане на цапфата е това че тя се прави цилиндрично от върха и навътре и завършва на конус към центъра на оста . Точно този конус можеш да го прецакаш ако не полираш с правилните ръбове на пилата .-Забележи че почти всяка пила която е предназначена за полиране на цапфи има и един заоблен ръб . Точно той трябва да се търка по този одебелаващ се конус на цапфата . :b - О и още нещо ,работи по навътре върху работната маса -Не работи на самият и край , така по лесно ще изтърваваш баланса по пода . а тогава става опасно -търсене ,настъпване и дай пак всичко отначало !
Изображение

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Jacot tool. Инструмент за полиране и ремонт на ос на бал

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 фев 2019 16:26

Брей ,много странно -никой не пише!Почти във всеки един комплект има измервателна плочка . Ако притежавания от вас комплект е чисто нов то тя би трябвало да показва с точност до стотна дебелината на цапфата .
Изображение

Изображение

Изображение
Вижда се че горе долу измеренията съвпадат с измеренията на индикатора . Грешките идват от това че явно някой преди мен я е излъскал с шкурка или нещо подобно -абразивно - за жалост .
Изображение
Чрез номерата по тази плочка се ръководите на кой номер от вложките на инструмента трябва да сложите и обработите дадената цапфа .
Изображение

Изображение

Изображение
След внимателно поставяне на детайла в леглото на вложката и след като леко сте намазали триещите се повърхнини - в случая двете цапфи там кадето лагеруват с метала -задвижвате лъкчето напред -назад докато не усетите задвижването на пилата - която се премества от превъртането на цапфата под нея ! - Това е цялата философия -но трябват доста опити докато се влезе в ритъм . :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Jacot tool. Инструмент за полиране и ремонт на ос на бал

Мнение от mulniq » 24 фев 2019 17:15

Много по - лесно е да стане всичко това с електродвигателче на ниски обороти!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Jacot tool. Инструмент за полиране и ремонт на ос на бал

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 фев 2019 17:36

Мисля че двигателче на ниски обороти няма да помогне .Точно при тези инструменти -
Jacot tool - се работи като движиш лъкчето и полираш само с пила предназначена само за тази цел. Пилата се движи и в двете посоки както и ротацията на обработваната ос е и в двете посоки . Дори и при твоя инструмент мисля че подаването на въртене се извършва спрямо монтирана ръчка ? :b - Би било интересно да покажеш и ти . :wink:

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Jacot tool. Инструмент за полиране и ремонт на ос на бал

Мнение от nevenbekriev » 24 фев 2019 18:00

ivan_p_uzunov написа: След внимателно поставяне на детайла в леглото на вложката и след като леко сте намазали триещите се повърхнини - в случая двете цапфи там кадето лагеруват с метала -задвижвате лъкчето напред -назад докато не усетите задвижването на пилата - която се премества от превъртането на цапфата под нея ! - Това е цялата философия -но трябват доста опити докато се влезе в ритъм . :b
Не съм сигурен че схванах добре, но за всеки случай и аз ще напиша какъв е начинът на работа.
Числата срещу леглата за цапфите на задните центри би трябвало да показват диаметъра на цапфата в стотни. Значи, че в леглото 10 можем да сложим цапфа, която в момента е примерно 11 и трябва да стане 10. В това легло цапфата няма да стана по-тънка от 10, защото няма да се подава над повърхността на леглото. Но всеки инструмент си има особености, примерно моят за да се получи цапфата 10, трябва да я сложа в легло 8...Но човек като си го знае, не е проблем.
След като се нагласи разстоянието между центрите така, че когато едната цапфа е поставена във върха на конуса на предния център, другата да ляга с цялата си цилиндрична част на леглото на задния център, се подпира с 'пилата' цапфата за да не излиза от леглото. При движение на лъка напред, пилата се придвижва с ръка назад и обратно. Това всъщност е точно обратно на движението, което цапфата се опитва да придаде на 'пилата'.
Не бива никога да се движи 'пилата', докато цапфата не се върти. Значи, че след спирането на движенията на ръцете за смяна на посоките, първо тръгва ръката с лъка, а после тази с 'пилата'. А при спирането на движенията, първа спира ръката с 'пилата', после тази с лъка.
Аз лично не съм имал никога лък и не съм се учил да работя с такова нещо... Ползвам малко електромоторче.

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”