Bergeon 7718-1A - Auto Oiler 1A

Отговори
Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Bergeon 7718-1A - Auto Oiler 1A

Мнение от Liani » 13 ное 2019 20:46

Здравейте
Реших да отворя тема за един много полезен инструмен на Bergeon.
Става въпрос за Bergeon 7718-1A - Auto Oiler 1A.

Изображение


Както се вижда от снимката, инструмента е за поставяне на масло в труднодостъпни места.
По-точно за смазване на лагери тип Incabloc, Diafix, Diashock, Paraflex на Rolex и други.


Diashock
Изображение


Diashock
Изображение


Diafix
Изображение


Rolex-Paraflex
Изображение


Някой може да оспори, че подобен инструмент е ненужен най-малкото защото е скъп и може би ще е прав за себе си.
Ясно е, че има различни начини за смазване на подобен тип лагери, но това е най-лесния и достатъчно добър.
Аз от доста време му се чудех и накрая реших да си го взема. Изключително удобен е за смазване при затворените лагери Diashock и Diafix на Seiko.


Едно пробно смазване на Diashock - Seiko
Изображение


Добре е да се внимава много когато се работи с инструмента. Иглата е много нежна и се чупи лесно.
Зареждането на резервоарчето с масло също изисква внимание.


Използвам масло Moebius 9010.
Изображение


Има настройка за количеството на маслото чрез ексцентричен болт.
Все пак след малко тренировка се свиква чрез отпускането на бутона да се коригира количеството масло.
Изображение


Надявам се да бъде полезно за хора които навлизат в нашето хоби.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Bergeon 7718-1A - Auto Oiler 1A

Мнение от atanweb » 13 ное 2019 22:30

Благодаря за полезното представяне на инструмента.
Според мен е добре, но ще поразров допълнително да видя например клипче как точно става смазването.
И още няколко интересни за мен въпроси от типа има ли резервни накрайници, защото и аз си мисля, че човек докато му свикне инструментът е в опасност, а дори и после след като се овладее работата с него пак може послучайност да се счупи връхчето.
Поздрави!
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Bergeon 7718-1A - Auto Oiler 1A

Мнение от Liani » 13 ное 2019 23:13

Има резервна игла, има и резервен резервоар. Разбира се всичко се продава допълнително.
Не са много евтини и затова е добре да се внимава.
Може да се упражнява на стъкло. Там се вижда идеално капката.

Самото смазване става като се задържи бутона в горния край където опира до ексцентрика. Докато се държи бутона се сваля гумения ринг надолу за да не пречи. След това се поставя в отвора на съответния лагер и се пуска бутона. Това е цялата процедура. Изглежда трудно, но всъщност не е.

Чел съм, за хора които смазват по обратния ред. Пускат иглата и после вкарват в дупката, след това издърпват бутона нагоре и пак го пускат, но това е почти сигурен начин да се счупи иглата. Отделно се получава предозиране.

По-принцип капката масло трябва да заема от 50% до 70% от камъка.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Bergeon 7718-1A - Auto Oiler 1A

Мнение от stepona555 » 14 ное 2019 03:05

Честито
С добри инструменти е удоволствие да работиш .
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Bergeon 7718-1A - Auto Oiler 1A

Мнение от atanweb » 14 ное 2019 18:17

:thumbup:
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Bergeon 7718-1A - Auto Oiler 1A

Мнение от ivan_p_uzunov » 14 ное 2019 21:20

Да, и според мен писалката си заслужава . Но защо никой не казва и това - че тя ще ви запази възможно най дълго маслото годно за употреба ? Всеки уважаващ себе си часовникар знае колко е ценно да се работи с прясно неостаряло масло .-Трябва да се знае че и пряка слънчева светлина е пагубна за тези масла . Заради това писалките се поставят в плътни непрозрачни стойки !

elisrol
Reactions:
Мнения: 14
Регистриран: 16 окт 2020 20:25

Re: Bergeon 7718-1A - Auto Oiler 1A

Мнение от elisrol » 16 окт 2020 20:34

По-принцип автоматични смазочни инструменти се използват от часовникари които работят само едни и същи механизми.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Bergeon 7718-1A - Auto Oiler 1A

Мнение от atanweb » 16 окт 2020 20:38

Привет,
Едни и същи в смисъл, ръчни.... будилници.... стенни или по конкретно?
Добре дошъл във форума. Тук ценим всяко мнение.
Изображение

elisrol
Reactions:
Мнения: 14
Регистриран: 16 окт 2020 20:25

Re: Bergeon 7718-1A - Auto Oiler 1A

Мнение от elisrol » 16 окт 2020 20:48

Едни и същи имах в предвид едни и същи калибри. Дозирането е различно при различните марки и калибри, точно за това знам, че те се използват предимно от производители на часовници. Така, че може да си спестите парите, работа ще свършат и обикновени смазочни инструменти, като тези на Bergeon 30102-P04

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Bergeon 7718-1A - Auto Oiler 1A

Мнение от atanweb » 16 окт 2020 20:56

Аз все още ползвам обикновенни, дори китайски. Може би в близко бъдеще нещо по-хубаво. Дори се оглеждах за автоматични като или подобни на тези от темата или дори по обикновенни, че този вероятно ще го счупя бързо.
Но ако количеството което пуска е дозирано, може ли да се настрои така, че да е минимално, а ако се налага да се слага повече от веднъж? Така човек може пак да регулира количеството масло.
Изображение

elisrol
Reactions:
Мнения: 14
Регистриран: 16 окт 2020 20:25

Re: Bergeon 7718-1A - Auto Oiler 1A

Мнение от elisrol » 16 окт 2020 21:22

Не мога да отговоря със сигурност за дозирането тъй като за момента и аз използвам обикновенни инструменти, но предполагам че дозирането може да бъде регулирано.
Между другото искам да попитам, някой използва ли е дозатор на Etsyntha 859 ?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Bergeon 7718-1A - Auto Oiler 1A

Мнение от atanweb » 16 окт 2020 21:58

Ако мога да се обърна на Ти?
Върху какви механизми работиш по принцип? Това масло 859 мисля беше за големи механизми тип стенни часовници.
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Bergeon 7718-1A - Auto Oiler 1A

Мнение от Liani » 22 фев 2021 00:46

elisrol написа:
16 окт 2020 20:34
По-принцип автоматични смазочни инструменти се използват от часовникари които работят само едни и същи механизми.
Че се използват от производителите е така, но не само от тях. Инструмента доста се продава при положение, че никак не е евтин.
Коментиран е много пъти по чуждите форуми където са основно сдобили се с него любители
elisrol написа:
16 окт 2020 20:48
Дозирането е различно при различните марки и калибри, точно за това знам, че те се използват предимно от производители на часовници. Така, че може да си спестите парите, работа ще свършат и обикновени смазочни инструменти, като тези на Bergeon 30102-P04
Дозирането не е никакъв проблем. Както съм написал по-горе, ексцентрика е точно за тази цел, но с малко повече тренировка се дозира и без да се настройва, само чрез издърпването.

Да се постави масло на Diafix има само два правилни начина. Единия е с този инстримент, който е възможно най-прецизния, затова и производителите работят само с подбни, другия метод е с обикновен омаслител и то по определен начин, а той е... Когато се изчисти, камъка се монтира сух, след това се монтира пружинката и тогава се нанася масло от към отвора в чашката
Този начин върши някаква работа, но е мърляв. Маслото не е само там където трябва.
Ако се постави масло преди да се монтира камъка и пружинката е определено трудна работа без да се наруши правилната форма на капката.
Хора с голям опит може и да го правят от раз, на мен ми отнема време и никога не ми се получава идеално.
При другите видове лагери може да се разчита и само на обикновен омаслител, в това спор няма.

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”