Инструменти за натягане и вадене на Карамфила т.е. cannon pinion

Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Инструменти за натягане и вадене на Карамфила т.е. cannon pinion

Мнение от atanweb » 16 май 2020 15:06

Нека в тази тема отново да поговорим за натягане на карамфила.
преди два дни исках да си купя инструмент за това .... такъв.
Участвах на търг, но цената в един момент не ми хареса и се отказах.

Изображение

След това разгелждайки подобни за да преценя дали съм се отказал прекалено рано попаднах на снимки които показват, че натягането може да се извърши и по други начини.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Някога Върбан беше изнамерил тази снимка
Изображение

Днес реших да си дам възможност за проба при профилактиката на един джобен. Просто да направя снимка и да питам.
Какви още тайни крие замбалъка?
Достатъчно правилно решение ли е ако се прави със замбалъка или има привърженици на други методи.
Виждат се различни начини
Различни легла.
Различни остриета - пирамидални - плоски т.е. линейни. Може би и други има.
Също така има ли специални сечения осички които са изработени за тези дейности? На някой снимки в нета ми се виждат дълки тънки месингови пръти.
Аз за момента пробвам редица кърфици и игли, но набора от сечения не е достатъчно последователен.

Как е правилно да се вади карамфила, ако все още не съм се снабдил с нещо подобно.

Изображение

Т.е. да дърпам карамфила при уширението на шийката?
Подлагане на лостчета - така както се вадят стрелки?
или да се вади централното колело отново чрез лостчета?

Ще се радвам някой да сподели опита си.

а да моят замбалък например.

Изображение
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Инструменти за натягане и вадене на Карамфила т.е. cannon pinion

Мнение от Seikosha » 16 май 2020 17:00

Аз вадя карамфила с едни малки керпедентчета. Хващам под удебелението и дърпам вертикално. Стягам като също слагам игла вътре да е леко хлабава и стискам с една затъпена нокторезачка.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Инструменти за натягане и вадене на Карамфила т.е. cannon pinion

Мнение от stepona555 » 16 май 2020 19:59

Изображение
Предполагам имаш подобни клещи , ако се поизпилят малко отпред челюстите става според мен инструмента който търсиш.
С винта можеш много точно да регулираш размера на квадрата без да рискуваш да смачкаш нещо .

Просто идея .
Иначе както казва Мишо керпеделите са незаменими когато трябва да отвиеш някоя закръглена от калпави ключове(или майстори) гайка , на спирачни или хидравлични тръби примерно .Научих го от един стар майстор на Ситроени в Горубляне , дано да е жив и здрав още.
Но при тях има проблем ако стиснеш малко по силно отколкото може да понесе детайла .
Поздрви и :b
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Инструменти за натягане и вадене на Карамфила т.е. cannon pinion

Мнение от ivan_p_uzunov » 17 май 2020 16:01

Изображение
Здравейте , според мен ако имаш преса за вадене на камъни и монтирането им - то тя е много потходяща за тази цел . С нея много точно може да се стесни - свие- тръбичката на карамфила . Но за да е всичко ,точно трябва да се пъхне в нея нещо с подходящ диаметър -да речем някой сферичен райбер или някоя припилена игла .Най трудни за вадене карамфили са на старите джобни часовници . Не се знае кой си е играл по него и как е направен . Тази набита игла завършваща с квадрат накрая, която е набита в централното колело -понякога направо може да те умори при вадене ! :b

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Инструменти за натягане и вадене на Карамфила т.е. cannon pinion

Мнение от rosen_er » 17 май 2020 18:55

Средният инструмент от тази стара снимка (мързи ме да снимам сега) е за изваждане на карамфил.Почти същият като този за сваляне на стрелки,но с по силни пружини и подложните "брикетчета" са по-високи:

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Инструменти за натягане и вадене на Карамфила т.е. cannon pinion

Мнение от ivan_p_uzunov » 18 май 2020 14:17

Изображение Отдавна чакам да ми падне нещо такова ама същото като това !Този замбълък е с доста голямо приложение !- Е ако някой вече го има ,може спокойно да сподели нещичко за качествата му !
:b
Изображение

Изображение
:b

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”