Уред за проверка и тестване на уплатненията при часовници

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Уред за проверка и тестване на уплатненията при часовници

Мнение от ivan_p_uzunov » 06 апр 2021 20:37

Здравейте , доста отдавна чакам да си намеря такъв уред .Радоста ми е огромна и не я крия ! -Да , уреда ми бе продаден като не работещ но нещата се случиха в положителен аспект .Ето това е уреда -
Изображение

Изображение
Доста си поиграх докато го отремонтирам .Даже по едно време малко се и поотчаях -но само за малко . :yahoo
Изображение

Изображение
Двата уплатнителя на буталото се бяха залепили за цилиндъра . Последва и смяна на всички маркучи от прозрачни и армирани -издържащи на 6-9 атмосфери -с черни армирани -издържащи на 16 атмосфери .Смених и всички други уплатнения ,само остана да изрежа и двата на стъклото отгоре и отдолу..Стъклото не е стъкло а пласмасов цилиндър дебел около 5мм.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Уред за проверка и тестване на уплатненията при часовници

Мнение от ivan_p_uzunov » 06 апр 2021 20:49

Показвам и защо си търсех уреда , точно заради проверка на този Восток -амфибия -командирски .Някой може ли да каже до каква дълбочина може да се спуска този часовник? Уреда ми е до 8 атмосфери и малко отгоре но за сега не мога да ги достигам поради не сменени уплътнения на стъкленицата .https://www.youtube.com/watch?v=BkWW4B-tgsQ :b
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ако някой има подобен или по- нов и по- добър -например вакумен с индикаторен часовник -може да го покаже и да сподели какво може да се постигне с него .Мисля че тези 8 атмосвери- на моя - отговарят на 80 метра дълбочина ,но отсега заявявам че нямам никаво намерение да ходя на толкова километра на вътре в нашето море за да го пробвам! :redface

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Уред за проверка и тестване на уплатненията при часовници

Мнение от ivan_p_uzunov » 07 апр 2021 09:06

Оказа се че има изпускане на въздух от единия от щуцерите -направих нов канал за уплатнителя и нещата се решиха .
Изображение

Изображение :yahoo

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Уред за проверка и тестване на уплатненията при часовници

Мнение от stepona555 » 07 апр 2021 19:22

Аз имам подобен и още отлежава , трябва поне да го отворя да видя какви уплътнения ще трябват .
А иначе имам вакуум помпа и индикатор трябва да приспособя някой буркан от туршия.
Там каква е изобщо идеята ,трябва да позяпам в тубата.
Изображение

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Уред за проверка и тестване на уплатненията при часовници

Мнение от malandro » 07 апр 2021 22:09

Въпрос: как се проверява херметичността на часовника?
Разбрах, че машинката вдига налягане в камерата. И после?
Часовника е вътре. В камерата вода ли се слага, за да се види дали ще се напълни часовника?
Тоя съд стъклен ли е? Дали ще издържи такива налягания?
Имам една Бочка за тестване и аз се чудих как да я пробвам...

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Уред за проверка и тестване на уплатненията при часовници

Мнение от stepona555 » 07 апр 2021 23:53

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Уред за проверка и тестване на уплатненията при часовници

Мнение от ivan_p_uzunov » 08 апр 2021 09:13

https://www.youtube.com/watch?v=2wOsnBd_7-k- Ето още едно видео за показване как се проверява водонепропоскливоста на един часовник.Не си мислете че вече съм пуснал в моя уред часовник .Доста са ми скъпи моите играчки че да си правя тестове и то с вода ! :redface -Това което разбирам от гледането в нета е че : Първо се поставя часовника вътре , налива се вода до червената лента -дестилирана и то - и се затваря уреда.Часовника се държи само и в горния джоб пълен с въздух.След като си направил тези две неща ,започваш да помпаш въздух и да го нагнетяваш в цялата камера .Спираш да речем на 4 или 5 атмосфери . -Ако имаш водолазен часовник ,можеш да спреш и на най високите атмосфери позволяващи неразрушимост на твоя уред . И тук е тънката пресечна точка на глупоста и науката .-Часовника трябва да се остави във въздушния джоб поне за 4-6 минути ,за да успее въздуха да проникне в него ако има някаде теч по корпуса -например от не залепено стъкло или скъсан уплътнител на коронка или на заден капак. След като е минало това време- задължително държейки часовника в нагнетен с налягане въздушен джоб -го потапяме във водата и започваме да го гледаме . С една ръка си на плъзгача за вдигане а с другата си на изпускателния клапан . Чрез този клапан започваш бавно да изпускаш - вадиш -въздуха от цилиндъра. -Така сваляш налягането ! Ако имаш теч в часовника, при изпускането на въздух - тоест сваляне на налягането -влезлия в него въздух се стреми да излезе на вън . Трябва да се образуват малки мехурчета от мястото на проблема .-Виждай ки ги ,трябва да извадиш часовника от водата .- Това е ! Ако се нагнети налягане и не се изчака за да влезе въздух в него -държеики часовника до 3-5 минути в горния въздушен джоб . Твърде вероятно е при бързо спускане да напълните часовника с вода ако разбира се той има някакъв проблем с уплътненията !- И така ,да поясним- как протича един успешен тест.-Слагаш часовника в горния въздушен джоб. Нагнетяваш въздух. Чакаш определено време от 3- 5 минути и тогава го спускаш във водата . Почваш да сваляш налягането .И ако не се образуват мехурчета въздух до края, то часовника е годен за подводни деиствия .-Отделен е въпроса дали ти стиска да се гмурнеш на такава дълбочина. И дали лумена по циферблата ще ти позволи да видиш колко време ти остава и имаш ли още въздух в бутилката! :b -Има едни прозрачни филтри -големи - за вода .Издържат до към 6- 9 атмосфери май. Те са от прозрачен балон - пластмасов -и са на винт към тялото с отвори за щуцери . Единия го затапвате а на другия се поставя един винтил от гума на кола .https://www.rwg.bz/board/index.php?/top ... re-tester/ :thumbup:https://www.christopherwardforum.com/vi ... 33&t=10816Ето и нещо което съм забравил да опиша . -Първия тест с часовника го провите на сухо ! Тоест държите го горе ,нагнетявате въздух в уреда и изчаквате да влезе въздух в корпуса на часовника . После изпускате налягането без да потапяте часовника във водата .-При този бърз първи тест е твърде възможно да ви падне стъклото .Чак после правите пълен тест със спускане във вода .- Е ,ако има възражения от ваша страна съм готов да ги чуя. :b

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Уред за проверка и тестване на уплатненията при часовници

Мнение от stepona555 » 08 апр 2021 13:02

Чрез този клапан започваш бавно да изпускаш - вадиш -въздуха от цилиндъра. -Така сваляш налягането !
Обратно изпускаш го бързо , просто натискаш клапана и чакаш да падне налягането.
Този уред е за добре направени часовници , иначе ако тестваш някой на който стъклото се крепи на магия ,няма проблем то да падне във водата , отвътре има налягане , отвън 3 бара по малко , въпрос на късмет дали ще видиш малки мехурчета или един голям заедно с джама да изскочат горе .
Това е само мое предположение , ама съм свалял стъкла с крушата.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Уред за проверка и тестване на уплатненията при часовници

Мнение от ivan_p_uzunov » 08 апр 2021 15:42

Направих тест на Амфибията ,според мен е сполучлив!https://www.youtube.com/watch?v=TC21WJ0meQA :yahoo
Изображение

Изображение
първо го поставих със безела но после го свалих за да съм сигурен .Държах го предварително около 4 минути под налягане във въздушната зона . След пускането му във водата и спадане на атмосферите -мисля че нещата изглеждат добре . Трябва да кача и едно видео на пропусклива херметизация , ама се чудя кой часовник да наводня ? :b

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Уред за проверка и тестване на уплатненията при часовници

Мнение от omegaqq » 08 апр 2021 16:12

Днес май ми е ден за заяждане, ама на мен ми е лесно щото съм прост (това май друг го беше измислил, но нема да му плащам авторски права). Теста на часовника е неуспешен, според мен. При повишаване на налягането часовника се пълни с въздух след потапяне във вода и освобождаване на налягането, ако часовника е херметичен, не би трябвало от него да излиза въздух (то не би трябвало и да е влязъл такъв при повишаване на налягането). На видеото се вижда, че от часовника излизат мехурчета, демек херметичност нема. То това е и номера, даже и да не е съвсем херметичен часовника да не може да се наводни, а видиш ли мехурчета значи бързо да го вадиш. Това е мое мнениеи не задължавам никого с него.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Уред за проверка и тестване на уплатненията при часовници

Мнение от ivan_p_uzunov » 08 апр 2021 17:10

Дааа, ще направя ново видео .само едно мехурче излиза от коронката но това е допустимо защото е доста голяма и то е от резбата и . А останлите две - три излизат от патента -просто се вгледай по добре - при следващото видео ще му махна и патентите и ще го вържа с ластик да виси . :b

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Уред за проверка и тестване на уплатненията при часовници

Мнение от stepona555 » 08 апр 2021 17:52

Можеби ще е добре да го обърнеш с капака към камерата , както ти казваш наистина излиза от патента , но точно тогава се вижда и друго което излиза отзад , сега може да предположим че е тръгнало от долния патент , ама при такива тестове според мен трябва да си повече песимист , по добре да решиш че пуска и да му оправиш уплътнението отколкото да го наводниш лятото на морето .
Аз го гледах на скорост 0.25 и между 9 и 11 секунда
И друго си мислех , не очаквай много мехурчета , вътре има само 3 пъти повече въздух от нормалното , ама касата не е празна , механизма заема почти цялата , бих ти предложил да тестваш касата без механизма , не вярвам да ти е проблем да извадиш ремонтуара , така ще влезе много повече въздух (ако влиза) и по добре ще се види откъде излиза.
Освен това можеш да изчакаш малко повече време докато е във въздуха , ако влиза по малко да влезе достатъчно .
На климатиците като се вакуумурат тръбите помпата работи половин час , за 1 мин показва вакуум , ама докато изсмуче влага и всякакви заблудени молекули въздух си трябва време .
Успех
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Уред за проверка и тестване на уплатненията при часовници

Мнение от ivan_p_uzunov » 09 апр 2021 19:17

Привет на всички ! Не съм се отказал от по нататъшни подводни опити но сега виждам че съм забравил нещо много важно в този мой пост!-Трябва да поднеса едно огромно- Благодаря на нашия колега Александър .Без негова помощ нямаше да се справя с покупката на този интересен часовникарски уред.Тестера за херметичност на часовници бе доставен до него и после ми бе изпратен до България .-Просто продавача не искаше- а и явно не му се занимаваше - да го праща извън Германия .Та по този повод- макар и с голямо закъснение- породено явно от еуфорията ми за новата играчка - искам да поднеса отново своите големи благодарности на Сашо :b -Пожелавам му и той да успее да се оборудва с такъв интересен и необходим за неговото хоби инструмент!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Уред за проверка и тестване на уплатненията при часовници

Мнение от ivan_p_uzunov » 30 сеп 2021 13:53

Здравейте , пиша тук -защото темата е с продължение ! Ще покажа и още един уред за тестване на херметичноста при часовниците .-Това е -YEMA contrôleur d'étanchéité- 04 A -мисля че е от средата или края на 60-те години . Когато излизат и повечето от водолазните часовници! Явно е имало и защо да бъде направен такъв уред! :b
Изображение
Разбира се отне ми и време за да го върна към нормален живот.- Но това е тръпката заради която го взех!Много по -малък е от първият ми такъв .
Изображение

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Уред за проверка и тестване на уплатненията при часовници

Мнение от ivan_p_uzunov » 30 сеп 2021 13:59

Изображение

Изображение
А ето и какво има под капака си -
Изображение

Изображение

Изображение
И накра я да уточня -това е една доста сполучливо направена - и не напоследно място- доста красива и интересна играчка ! :b

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”