Профилактика на Чайка / Chaika 1301

Видове, профилактика, устройство, разглобяване и сглобяване
Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Профилактика на Чайка / Chaika 1301

Мнение от atanweb » 03 яну 2015 17:50

Привет на всики.
Приех предизвикателството на Върбан и се впуснах в миниатюрният свят на дамските механизми.
Но за да бъде както трябва скочих направо в дълбокото с механизъм който се събира два пъти на върха на показалеца ми и е с честота 3Hz, също така с 4 колела под един мост.
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... haika_1301" onclick="window.open(this.href);return false;
Dm= 13.0 x 15.2mm
17 jewels
f = 21600 A/h
power reserve 46h
:banana
Голям кеф наистина.
Часовника е на съпругата на мой колега за нея той е важен спомен от младите и години.
Работеше при разклащане, но спираше бързо след това. Външният му вид беше доста захабен, но това ми даде още по-големи надежди за него.

Разглобяване

Изображение Изображение Изображение

Наистина малко нали?

Изображение Изображение Изображение

Готови за баня:

Изображение Изображение Изображение

Пружината си ме поизмъчи заради малкия барабан. Едва успях да я навия обратно.
Докато чакам да се накиснат в хептана подхващам корпуса т.е. полирам го.

Изображение

След изваждане на частите от хептана(бензина) полирах камъните.

Изображение

Редене на 4те колела с най-спокойната ръка която сте виждали.

Изображение

След няколко опита на слагане на моста и нагласяване на колелата пожънах успех всичко щракна както трябва и родължих с сглобяването. Остана подложката на баланса..

Изображение

И готово. Заработи устойчиво. С честота видно по-голяма от повечето съветски които съм работил. f = 21600 A/h т.е. 3Hz

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Сглабянето става като на играчка от шоколадово яйце. Щрак оттук щрак оттам и е готов.
Нулева влагозащита, но механизма видно нямаше ръжда.

Изображение

Ето сравнение на размера с мъжки часовник.

Изображение Изображение
Изображение

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Профилактика на Чайка / Chaika 1301

Мнение от omegaqq » 03 яну 2015 18:06

А така. Видя ли, че няма нищо страшно и дамските часовници не хапят. За капак са достъпни и чаркове бол. Поздравления и продължавай да дерзаеш - в тебе ние надеждата да продължиш делото, че повечето форумчани сме дърти пергиши .

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Профилактика на Чайка / Chaika 1301

Мнение от atanweb » 03 яну 2015 18:32

Има още какво да се желае, тъй като нямам резервни части за този механизъм подходих страхливо и правих това което не носеше риск. За да бъде истинска профилактиката трябва да се следва методиката по която върви Върбан. Не съм разглобявал пружинките на противоударните, а и така като гледам липсата на по рядко масло ще ми направи номер, часовникът вече взе първите минути преднина. Също така при този случай не виждам голям смисъл да се разглобява тиража и ремонтуарните колела. Плюснах го така в банята. Но както и да е. Това е просто упражнение.
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Профилактика на Чайка / Chaika 1301

Мнение от varban » 03 яну 2015 20:34

icon_clap n_thumbsup :b

Присъединявам се към Митко :-)

Видя ли, че няма разлика между дамски и мъжки :banana
Само психологическа е... да не би календарът на Слава ден/дата да е по-лесен?

За пружинките - май че стават от Чайка 1601А. Има просто правило - ако е възможно да сложиш пружинкатаю тя ще върши работа :-)

Тия пружинки ги слагам или с две подострени клечки, или с една специална - изпилена плоско, с глух отвор по центъра. Май съм давал линк... ако е необходимо, ще хвана някой Восток 22хх и на него ще покажа работа с камъните и пружинките на баланса. Май от руските точно на този Восток пружинките са най-терсене.

За бързането - трябва да се пробва балансът на голо. Ако спира за 15...20 колебания, мръсни камъни и/или крива спирала. По твойта снимка май е второто - иска малко да се пипне спиралата около колонката, така, че от противоположната страна витките да легнат равномерно, а не по нагъсто.

За маслото - и аз имам 1301 някъде - прати ми я Сейкоша-сан лятос. Ама не мога да я намеря :-)
Трябва да правя преподреждане - половината часовници не ги знам, точно къде са :'(

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Профилактика на Чайка / Chaika 1301

Мнение от varban » 03 яну 2015 20:39

За ремонтоара - може да си прав. Ако се навива лесно и щрака мазно, значи правилно си постъпил :-)
Откровено казано, и пружина без виндер не е добра идея да се вади.
Дойде ми на акъла една методика на промивка на пружина без разглобяване, ама трябва първо да я пробвам. Кратко - затваряне на барабана съсбспециален капак - с отвори :-) И навиване и развиване в бензин, докато престане да пуска мръсно.
Проблемът е, че такова приспособление е само малко по-просто от виндер :-)

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Профилактика на Чайка / Chaika 1301

Мнение от Pavlin » 03 яну 2015 20:41

Поздравления и от мен!
Не знам дали е лесно или трудно, но с такива дребни части сигурно няма да мога да се справя...

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Профилактика на Чайка / Chaika 1301

Мнение от varban » 03 яну 2015 20:50

Можеш! Искаш ли да се хванем на бас?
На следващата среща ще взема няколко дамски машини и глей какво ще се случи - ще направиш профилактика на някоя Зорка, Чайка или Слава (по избор :-) ) за два часа :-)

Вече сериозно - трудното на дамските е мазането на палетите. Другото е почти като при големите калибри.

Ама половината часовникари хич не мажат палетите!

Аз ги мажа за тренировка - ако дамски с намазани палети тръгне добре, значи мъжки ще тръгне идеално :-)

Отговори

Върни се в “Механизми”