Механизъм Заря 36504

Видове, профилактика, устройство, разглобяване и сглобяване
Отговори
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Механизъм Заря 36504

Мнение от varban » 17 яну 2015 23:10

Това е механизъм на малък будилник. По-голям е от тези с механизъм на дамски и мъжки ръчни часовници, ама пак е с една пружина за звънеца и хода.
Механизмът е правен на базата на противоударната Молния 3603, но му е добавен и будилник.
Всъщност 504 означава точно това - будилник с малка секундна стрелка, противоударен баланс и една пружина.
Не знам, как са другите, ама моя екземпляр върви много добре. Беше ми паднал без врътка, с други стрелки и с циферблат с надпис "Сделано в СССР" на мястото на най-интересните деления - около 6 часа, в зоната на най-честото използване на звънеца. После получих подарък един поразкулачен и поочукан будилник със счупен баланс и без заден капак, ама с врътка :) та го стегнах... почти. Остава само да си направя дебела шайба за подложка под врътката.

Докато го стягах, снимах от дъжд на вятър, та снимките са непълни. Ако някой реши, че му трябват по-подробни, ще трябва пак да го разглобявам, още повече, че не съм полирал винтчетата :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Механизъм Заря 36504

Мнение от varban » 17 яну 2015 23:20

Ето снимки от разглобяването:


Изображение

Вижда се минутния пиньон (като на Молния, ама бая по-дълъг), оста на секундното колело, върху която се набива секундната стрелка и механизмът за сверяване и преместване на стрелката за сигнала. Има отделен мост, който затваря векселното и паразитното колело. Малкото зъбно колело, което се показва от основната плоча, е на оста на врътката за сверяване и в двете крайни положения може да се зацепва с двете паразитни колелета съответно на основните стрелки и на стрелката на сигнала.

От другата страна също нищичко не прилича на Молнията-прародител:

Изображение

Няма отделен мост на барабана, ама добре поне, че на звънеца са предвидили, иначе сглобяването щеше да бъде мисия невъзможна :)

По-близкото е бутон за блокиране на звънеца, а по-далечното - врътката за сверяване. При натиск навътре и въртене се мести стрелката на сигнала, а при издъпване навън - стрелките на часовниковия механизъм. Ако се остави свободна, заема промеждутъчно положение.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Механизъм Заря 36504

Мнение от varban » 17 яну 2015 23:33

Врътката за сверяване се отвива:


Изображение

Изображение

Резбата е дясна, ама е стегната силно, като на будилниците Ракета. Не би трябвало да е лепена.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Механизъм Заря 36504

Мнение от varban » 17 яну 2015 23:37

Предаване на движението от барабанното колело на звънеца:


Изображение

Най-далече е зъбния сектор с палец, ограничаващ на по-малко от един оборот звъненето.
После е промеждутчното колело, което е загубил Пламен (и което аз някъде имам - за него е :))

Това колело не е навивно. Машината се навива направо за оста на барабана, а храповикът е на същата ос - вижда се добре.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Механизъм Заря 36504

Мнение от varban » 17 яну 2015 23:43

Извадено чукче:


Изображение

ходово колело на чукчето:



Изображение

и промеждутъчно колело:



Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Механизъм Заря 36504

Мнение от varban » 18 яну 2015 00:02

Разглобени зъбен сектор и барабанно колело, под него има пружина, която осигурява работата на храповия механизъм:


Изображение


Ето го и ангренажа - махната е горната плоча (това не е мост, а плоча - на руски на тези механизми им казват двуплатинни):


Изображение

И накрая - извадено централно колело. До него е карамфилът. Над централното колело е пружината на врътката за сверяване:


Изображение

Вече могат да се преброят камъните.

Баланс - 5 камъка, анкерна вилка - 4 камъка, анкерно, секундно, посредно и централно колело - по 2 камъка = 17 камъка, като на уважаващ себе си механизъм, дето на английски му викат fully jeweled. Ама има още 6, на сигнала. На предавателното, ходовото и на чукчето по два рубина!

Така че камъните са 23. Аз поне не съм виждал будилник с повече камъни :)

Разсъждавахме защо така. Според мен това е заради особеностите на производителя. Нали помните основното производство на Пензенския завод - дамски часовници. На тях им е било по-лесно да сложат рубини, отколкото да разпробият такива отвори в месинга :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Механизъм Заря 36504

Мнение от varban » 18 яну 2015 00:15

Следва разглобяване и мазане на инкаблоците:

Изображение

затварянето на пружинките (за първи път ми падат такива):

Изображение

и проверка на Q-фактора на колебателната система:

Изображение

Вече писах няколко пъти, ама не пречи да се изфукам още веднъж - не можах да преброя, колко колебания прави баланса. Преброих до 300 и ми писна :)

Разсъждения, защо са избрали противоударен механизъм за будилника - едва ли е заради хвърлянето на куфарите по летищата :) Мисля си, че е заради по-лесната настройка на механизма при сглобяването му.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Механизъм Заря 36504

Мнение от varban » 18 яну 2015 00:19

Пружината на този будилник е като на Молния, и барабанът е същия, само оста му е по-дълга:


Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Механизъм Заря 36504

Мнение от varban » 18 яну 2015 00:32

И малко снимки от сглобяването. Почва се с централното колело и карамфила:


Изображение

Изображение

след това се нареждат колелетата на ангренажа - анкерно, секундно и посредно. Слага се на място барабанът.
Задължително трябва да се сложи и предавателното колело на сигнала, иначе ще се наложи разглобяване:

Изображение

И после цялото това великолепие се затваря с горната плоча. Само 4 колелета са, радвайте се, че не са всичките 7:


Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Механизъм Заря 36504

Мнение от varban » 18 яну 2015 00:41

След това идва ред на звънеца:


Изображение

Изображение

И на управлението му:


Изображение

Врътката за навиване е завита, щото съм мазал ангренажа. Това трябва да стане преди да се наредят подциферблатните колелета.

Тук вече всичко е сглобено и готово за слагане на анкерната вилка и баланса:



Изображение


Ама нататък не съм снимал :)

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Механизъм Заря 36504

Мнение от Pavlin » 18 яну 2015 11:32

Много полезно! Благодаря Върбане!

Отговори

Върни се в “Механизми”