Чайка 1601А

Видове, профилактика, устройство, разглобяване и сглобяване
Отговори
Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Чайка 1601А

Мнение от Liani » 07 апр 2015 20:49

Здравейте колеги
Днес поровичках този механизъм и искам да кажа, че изобщо не е по-труден, въпреки малкия си размер! Снимането беше далеч по-трудно.
Снимките са с лошо качество, за което се извинявам.

Всичко смазах с Moebius 8000, само пружината на барабана с Moebius 8141, а стените с грес. Някой ще каже, че е прекалено за подобна барака и може би ще е прав, но на мен ми носи удоволствие.

Започвам с подреждането на частите.
Изображение
print screen

Трябваше да започна с карамфила, но според мен при този механизъм има опасност да се изкриви централното колело ако се придържа с ръка докато се притисне карамфила, затова започнах от предавателния механизъм.
Изображение
photo hosting
Изображение
photo storage
Изображение
photo host
Изображение
adult photo sharing

Централното колело трябва да се постави преди монтирането на моста на предавателния механизъм. После няма как да се монтира.
Изображение
windows 7 screen shot
Изображение
screenshot on pc

Следва барабана и моста.
Изображение
image upload
Изображение
how do you print screen
Изображение
gif image hosting
Изображение
image hosting free
Изображение
img host
Изображение
free image uploading
Изображение
free image host

Идва ред и на предната част. В този момент поставих карамфила.
Изображение
post a picture
Изображение
img host
Изображение
image ru
Изображение
image hosting without registration
Изображение
image url upload
Изображение
gifs upload
Изображение
image hosting no account
Изображение
image upload no compression

Приятна цъкаща мелодия. :)
Изображение
screen shot windows 7

Накрая часовото колело.
Изображение
pic host

Това е за този механизъм от мен.
Другите да допълват каквото е нужно.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Чайка 1601А

Мнение от varban » 07 апр 2015 22:18

Още един дамски любител, което радва :-)
Такава Чайка беше капката, която препълни мойта чаша през май 2013.

Но за механизма не си съвсем прав - да, вярно е, че за сглобяване не е по-сложен от мъжки, ама за мазане си е. Добър начин за тренировки.

Принципно се разбрах с една часовникарка да отида при нея с измит и смазан механизъм, със суха вилка и тя да види, как мажа и къде бъркам. Мисля да взема точно Чайка - или 1301, или 1601А :-)

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Чайка 1601А

Мнение от Lyubo_sr » 07 апр 2015 22:30

varban написа: Принципно се разбрах с една часовникарка да отида при нея с измит и смазан механизъм, със суха вилка и тя да види, как мажа и къде бъркам.
Малиии, извадено от контекста как звучи само... :D
Извинявам се за оффтопика. :redface :b
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Чайка 1601А

Мнение от Liani » 07 апр 2015 23:19

varban написа:Още един дамски любител, което радва :-)
Такава Чайка беше капката, която препълни мойта чаша през май 2013.

Но за механизма не си съвсем прав - да, вярно е, че за сглобяване не е по-сложен от мъжки, ама за мазане си е. Добър начин за тренировки.

Принципно се разбрах с една часовникарка да отида при нея с измит и смазан механизъм, със суха вилка и тя да види, как мажа и къде бъркам. Мисля да взема точно Чайка - или 1301, или 1601А :-)
За другите места е ясно, но палетите не се ли мажат само отпред? От това което съм виждал, така процедират. Аз смазвам по този начин.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Чайка 1601А

Мнение от varban » 08 апр 2015 06:07

Всеки луд с номера си :)

В http://archive.horlogerie-suisse.com/Th ... ilage.html" onclick="window.open(this.href);return false; пишат, че се маже изходящия палет и се прещраква пет пъти, после още и още, докато се извърти анкерното колело.

В някои книги пише, че се смазва и входящия, и изходящия палет.

За дамски аз мажа и двата палета, ама докато вилката е извън механизма.

Ако гледаш видео, там всичко можеш да видиш, включително мазане направо на анкерното колело, и то докато механизма работи.

Някои часовникари хич не мажат палетите на дамски часовници. Но това не е правилно. Само че и аз така правя, последно на ETA 2671 на 28800. Иначе работеше много зле.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Чайка 1601А

Мнение от varban » 08 апр 2015 06:28

Не написах за критерия на истината - амплитудата :)

Аз обикновено правя така - мажа опорите на баланса още отначало, когато броя колебанията. След това мажа ангренажа в хода на сглобяването. После слагам суха анкерна вилка, слагам баланса и определям амплитудата. След това свалям баланса и анкерната вилка, мажа палетите, сглобявам и гледам, дали амплитудата не е паднала. Ако е паднала, налага се разглобяване и миене на целия ангренаж, щото не мога да сваля само анкерното колело.

Засега това са ми успехите на 16 калибри: смазани палети да работят като сухи. По-добре на тези малки машинки не мога.

С мъжките и със Зорките 2009 не е така. Смазана анкерна вилка увеличава амплитудата в сравнение с несмазана, затова направо я мажа и слагам в механизма.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Чайка 1601А

Мнение от varban » 08 апр 2015 06:38

Liani> Трябваше да започна с карамфила, но според мен при този механизъм има опасност да се изкриви централното колело ако се придържа с ръка докато се притисне карамфила, затова започнах от предавателния механизъм.

Правилно :) На един Луч 1801 изкривих табла, и после няколко часа я оправях. Ама машината така и не тръгна на добра амплитуда. Може и да не е заради това, но аз така го запомних. От тогава се старая да опря в нещо цапфата на централното колело. Най-добре в моста, както ти си направил.

А слагането на карамфила на голо може да предизвика и друг проблем. Оста е стоманена, рубинът е крехък и по-голямо отклонение на оста може да доведе до счупване на камъка.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Чайка 1601А

Мнение от varban » 08 апр 2015 06:43

За броя на камъните :)

Забеляза ли, че на този механизъм има един камък повече? Написано е 17 камъка, а са 18.
Камъка в платината, в който влиза векселното колело не го броят, щото не е функционален :)

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Чайка 1601А

Мнение от Liani » 08 апр 2015 15:51

Не съм се сетил да броя камъните, но сега като написа и се замислих, че е така.
Могли са да вдигнат бройката на 18, ей така за повечето камъни. :)

Палетите на Чайката ги намазах при монтирана вилка. Така ми е по-удобно на мен. Иначе сложих много малко масло. Амплитудата изглежда добре, поне от това което аз виждам :)

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Чайка 1601А

Мнение от Liani » 24 апр 2015 19:43

Ново стъкло и за Чайката.
След малко човъркане, часовника работи много точно. За една седмица няма никакво изоставане или избързване.

Изображение
photo host
Изображение
adult photo sharing

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Чайка 1601А

Мнение от varban » 24 апр 2015 19:55

Точно това е магията на двете стрелки :-)
Ако беше някой с три, още на първия ден си го хванал, накъде и с колко бяга. А двете стрелки са хем достатъчно за ежедневието, хем крият недостатъците в хода :-)

А само една стрелка е вече прекалено.

Отговори

Върни се в “Механизми”