Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 7 мнения ]
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Ное 2015 21:31 
Moderator
Аватар

Както вече обещах, показвам профилактика на прочутия механизъм на Полет, а именно 3017.
На първата снимка е показан вече разглобеният часовник. В разглобяването няма нищо особено. Малката уловка е, че чарковете са бая и после трябва да се върнат по местата си. Преди време, когато не е имало толкова достъпна снимачна техника и интернет, а литература по въпроса още по-малко, часовникарите са действали по следния начин. Разглобява се до момента в който усещаш, че няма да запомниш следващия ход и започваш сглобяване. Така след няколко дневна тренировка вече са запомнени местата на всички чаркове и може да се извърши самата профилактика.
На смазването няма да обърна внимание, не защото не съм го правил, а поради предположението, че човек тръгнал да профилактира хронограф би трябвало много добре да знае къде трябва се смазва.
Тук трябва да спомена един пиниз при разглобяването, а именно свалянето на секундната стрелка на хронографа. Аз лично го правя по следния начин. Свалям моста който държи двете хронографски колела и после с остър предмет натискам оста на секундното колело на хронографа към циферблата. Колелото изпада от долната страна, а стрелката остава върху минутната на часовника. Това го правя с цел да не повредя секундната стрелка на хронографа, която е много крехка.
Изображение
На следващата снимка се вижда и основната причина за профилактиката, а именно подмяна на повредената тиражна плочка на часовника. Резервната част не е оригинална, но с малко напасване, върши работа.
Изображение
На следващите две снимки се вижда вече сглобения модул за сверяване и навиване.
Изображение

Изображение
Започваме сглобяването на самия часовник с монтаж на секундното и анкърното колело Умишлено не свалям паразитното колело от оста на секундното. Нито имам подходящите инструменти, нито желание. Почистването и смазването е възможно и при неразглобен възел.
Изображение
Тук вече съм сглобил механизма на часовника. Остава простата задача да събера и това над/под него lol2 .
Изображение
Заемам се с поставената вече задача. Поставям колонното колело и фиксатора му.
Изображение
Следва спомагателната плочка на хронографа.
Изображение
Добавяме междинното колело между секундното и минутното колело и някои от частите за управление на чукчето, както и двете хронографски колела.
Изображение
Монтираме и самото чукче.
Изображение
Добавяме и лоста за управление на колонното колело.
Изображение
Поставяме междинното колело межди паразитното и секундното на хронографа.
Изображение
Последния детайл, който монтираме е фиксатора на минутното колело на хронографа.
Изображение
Механизмът вече е готов за монтаж в касата.
Изображение
Почти сме свършили, а механизма вече е в касата.
Изображение
Остава да монтираме стрелките.
Изображение
Поставяме стъклото и часовникът вече е готов.
Изображение
На следващата снимка с черни стрелки съм показал болтовете, които служат за регулиране. Ако преди започване на профилактиката, часовникът работи добре е желателно да не ги въртите. Ще му разбутате настройките и след сглобяване ще се наложи да ги правите отново.
Със зелените стрелки съм обозначил болтовете с които се закрепва циферблата.
Изображение
Времето, което ми беше необходимо, за тази профилактика е около седем часа. Множко е ама и хронографа е сложен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015 10:24 

:bravo :muslim: icon_clap

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015 11:46 
Site Admin

Ти ми уби детската мечта! Мислех и аз да се пробвам с един такъв... :redface

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015 12:47 
Аватар

Pavlin написа:
Ти ми уби детската мечта! Мислех и аз да се пробвам с един такъв... :redface

Недей! Аз вече се пробвах с последната ми придобивка (то си и трябваше, защото не вървеше никак добре). Последиците са: счупен фиксатор на минутното колело на хронографа, извадена тръбичка на секундната стрелка на хронографа, разширена тръбичка на минутната стрелка на хронографа n_sad
Секундната я залепих с Поксипол, но сега пък много трудно влиза в оста...

На всичкото отгоре пак не работи добре. Загубих си два часа да му оправам баланса, и го оправих. Но сега тръгва, работи пет-десет минути и спира. Най-странното е, че ако издърпам коронката в положение за сверяване - пак тръгва. като я прибера - пак работи. И пак след десет минути спира.
Довечера ще продължавам борбата...

Поздрави, Миро.

Вечният календар е небходим, за да може един път на 4 години да поглеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът - за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът - за да го гледаме непрекъснато.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015 13:23 
Moderator
Аватар

^Абе за кво ти е тоя строшеняк. Аз с най-голямо удоволствие ще те отърва от него.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015 14:05 
Напреднал

icon_clap Ей добре, че ме изплашихте иначе ми беше голям мерака за точно такъв, но вече ...само на картинка.... nono

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015 20:32 
Moderator
Аватар

Добра работа! Не знам, дали ще мога да преборя такъв саат, ама ако падне, ще се пробвам. И темата ще ми е полезна :)

За отбелязване е, че регламентът е спазен. Вижда се последователността (и сложността) на работата. Изрично е отбелязано, какво може да не се разглобява и защо. И настройката е засегната.

Че и часовничето е легендарно!

Абе всичко си е баш таман :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 7 мнения ]