Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 3   [ 31 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2016 23:43 
Moderator
Аватар

Liani написа:
Сега всичко изглежда различно и амплитудата е перфектна. Само да попитам, Beat Error-а, това максимума ли е или не си го мъчил много?
Този механизъм стана отличен!

Забравих да попитам... Дава ли много разлика в различните положения при замерването?

Изображение

На един екран съм се опитал да фана всички положения в следната последователност:
Цифер долу, цифер горе, 3 горе, 6 горе и накрая 9 горе.
Beat Error-а не съм го мъчил въобще. При проверката гледах камъка да е между щифтовете. За часовник с неподвижен край на спиралата резултата е добър. За постигането на по-добър трябват много усилия, а това не довежда до значително по-добра точност и според мен не си заслужава усилията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2016 23:50 
Moderator
Аватар

varban написа:

Красиво число за двуспицов баланс! Не мога да повярвам, че не си определил на око амплитудата при показания 270 градуса :)
И как е? Събраха ли се спиците над камъка на анкерната вилка?

Абе на око като че ли не им стигат некви 10-15 градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2016 23:51 
Moderator
Аватар

Pavlin написа:
Много добра тема се получи, браво Димитре!

Благодаря, радвам се че ти харесва!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2016 19:20 
Moderator

Личи си инженерното образование отдалеч - не само демонстрация на разглобяване - почистване - сглобяване, а и анализ на слаби места в конструкцията. Моите уважения. Далеч съм още от теб, а и с моето хуманитарно висше, май никога няма шанс да те стигна.
Благодаря, много ме зарадва с тази тема. 2809 ми е любимият руски механизъм.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2016 14:34 
Moderator
Аватар

Полезна тема, ето например на мен сега ми върши чудна работа захванал съм същият, но бял. Както каза Митко слабо място им е ремонтуара и барабанното колело. При мен и двете са проблем. Имам резервни части така, че ще се опитам да го подкарам. Циферблата също е зле, така, че не чакайте снимки от готовия продукт.
Подсещам да гласувате в конкурса. Утре след обяд приключва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2016 18:10 

А между другото - чудех се за контрата на барабана -- ето например две различни решения при Zenith:
http://mt.wiglaf.org/aaronm/assets_c/20 ... 70-779.jpg
http://www.ranfft.de/bidfun/katb/2ustu/1402854600-1.jpg

Второто ми се видя меко казано тъпо, понеже точката на завъртане на контрата е прекалено далеч от колелото. И двата зъба на контрата се закеркендечват така, че върхът им опира в основата на следващия зъб, а основата им във върха на законтрения.

Все едно, че като лост прилагат усилието в горната част на зъбите на колелото (като че искат да ги усучат на обратно.)
Почти се вижда и на тази снимка.

Не знам дали е въпрос на луфтове, появили се впоследствие. Видях и една снимка в нет-а, на която сякаш си опират нормално - успоредно и плътно към зъбите на колелото.
Но явно не е единичен случай - повечето са като в дадения пример.

Та може да е въпрос на допълнително появили се луфтове и това исках да ви питам - какво мислите и дали може да доведе до по-сериозен проблем?

А ми се видя, че е проектирано тъпо - защото си мислех, че нормален инженер ще търси сигурен контакт и в по-дебелата, долната част на зъба - както е при първия механизъм.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2016 20:11 
Moderator
Аватар

Ако питаш за двете контри при зенитите, мога да кажа, че не съм виждал часовници с такъв вид контра и със счупени зъби на барабанното колело.
Тоя тип, който е на първата снимка е по-нов и е доста сигурен. Макар, че усилието тангенциално (демек се опитва да изкърти зъба, като го бута странично), обратния ход на колелото е много малък и то не може да вземе необходимата засилка за да се стигне до счупване. От тоя тип съм виждал бая часовници и никога счупен зъб.
Типа от втората снимка съм виждал само при един часовник. Те са и по-стара конструкция от първата, но и тук не съм виждал счупен зъб, може би поради факта, че се застопоряват два зъба едновременно, както и поради факта, че и тук засилката е малка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2016 20:57 
Специалист

Напълно съм съгласен с Омега. dreadx ,погледни хубаво на вторият механизъм собачката(контрата), цялата собачка е едновременно и пружина,предполагам от хубава яка стомана. Липсва като на ръчните часовници малката стоманена телчица,която от време на време ,има лошият навик да изкача от леглото и навитият барабан да направи едно Фиуууууууу - прас пружината :lol: Тъпият Жорж Фабре Жако я е направил така, че тя просто няма почти никакъв обратен ход,по-точно - един зъб,застопорява на два зъба и буквално работи като зацепващо колело. Поразгледай хубаво и си представи хода на връзката, преди да се заиграваш с легенди в тази област.щото е как да кажа....доста... :)

Изображение

Последна промяна Seikosha на 24 Яну 2016 21:06, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2016 21:03 

-- ами ето и на тази снимка се вижда, как зъбите опират само във върховете си, някак не лягат плътно.

ок, мерси - аз в някакви филми се бях вкарал, че ще трябва да му мисля доработки - и че ако до сега някак си не се е счупило - то вече има луфт и зъбите закачат накриво, а счупването предстои..

- но ето, че опитът показва друго. :)

Може би се чупят с по-голяма засилка, или както казваш - ако не успее да се върне и да закачи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2016 22:01 
Специалист

Гледах го на голямо увеличение и зъбите влизат плътно до края. Може би нещо от светлина -сянка те подлъгва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2016 23:25 
Moderator
Аватар

Само още едно: тия с въртящите се колелета не дават на машината да работи с докрай навита пружина. Така че въпреки дертовете, които създават някои конструкции, са се наложили постепенно след трийсетте години на миналия век.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 2 от 3   [ 31 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща