Raketa 2609.HA

Видове, профилактика, устройство, разглобяване и сглобяване
Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Raketa 2609.HA

Мнение от Liani » 24 мар 2016 11:18

Миналото лято си взех от местен часовникар Ракета 2609.HA, каза ми, че е профилактиран. След два часа вече бързаше с 5 минути. :) Тогава го захвърлих и чак сега му дойде реда. Оказа се, че плува целия в масло. Все такива ми се падат. :lol:
Опитах с този механизъм да направя клип, трудна работа, особено без помощник.


https://www.youtube.com/watch?v=cbWoYjdzamY" onclick="window.open(this.href);return false;



Това е след настройката:


С циферблата нагоре
Изображение



С коронката нагоре
Изображение



С коронката надолу
Изображение
Последна промяна 1 на Liani, променена общо 24 пъти

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Raketa 2609.HA

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 мар 2016 13:31

Ако клипа е твой, направо ти свалям шапка!горе долу и на мен ми отнема към два часа -разглобяване , почистване ,проба и реглаж и накрая самото сглобяване и смазването.Единственото което не го правя така е че поставям пружинката на шатона при свален баланс.но пак казвам ако клипа е твой ,направо ме разби !Е музикалния съпровод във втората част където е сглобяването- вече можеше да е леко по- забързан.Браво за показното! icon_clap icon_clap icon_clap

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Raketa 2609.HA

Мнение от Liani » 24 мар 2016 16:46

Благодаря! :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Raketa 2609.HA

Мнение от atanweb » 24 мар 2016 16:50

Страхотен клип.
Поздравления и от мен.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Raketa 2609.HA

Мнение от Seikosha » 26 мар 2016 00:12

Това наистина е на високо бих казал професионално ниво n_thumbsup Има малки може би малки забележки,като да манипулираш инкаблока на работещ баланс,но като цяло е много добре илюстрирано. Проблемът е във височината на собствената летва и всеки следващ проект,ще трябва да те озори доста повече,за да оставиш същото впечатление. Иначе самият клип е на много високо за моите критерии ниво icon_clap
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Raketa 2609.HA

Мнение от Liani » 26 мар 2016 00:39

Аз виждам много недостатъци в клипа, не точно за инкаблока, а например моменти в които ръцете покриват екрана и други, но е доста трудно при подобно увеличение да се работи, особено без оператор. Няма я свободата на движенията и времето. Нямаш право да мръднеш повече от 1см., дори и той не е желателен.
Просто беше предизвикателство за мен и опитах. Ако се навия отново да направя подобно нещо, ще бъде по-добро, в това съм сигурен.
Радвам се, че одобряваш клипа.
Благодаря!

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Raketa 2609.HA

Мнение от Seikosha » 26 мар 2016 04:47

Оооо, одобрявам го.Можеш да бъдеш сигурен,че не е само от куртоазия,аз не си падам много по нея и ако нещо не ми хареса,или обратното,не ми е дадено от Него, да си мълча. :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Raketa 2609.HA

Мнение от varban » 26 мар 2016 08:43

Аз още не съм го гледал - чукнах на пет-шест места само.

МНОГО ЯКО!

Ще го изгледам целия и ще си пиша мнението. Ама аферим, Лиани, машаллах!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Raketa 2609.HA

Мнение от varban » 27 мар 2016 12:11

Изгледах го целия, на места връщах :)
Уставна работа!
Пружинките на накладните камъни на анкерното колело - и двете свалени, и двете сложени, нито една счупена, нито една загубена! Веднага вземам на въоръжение методиката на слагане! Свалям ги по друг начин - в бензин. Тогава не скачат :)

Темпът на сглобяване е много добър, и техниката - също. По-добра е от мойта, така че имам от какво да се поуча.
Трябва да дам посекундни линкове към избрани места в Бойния устав.

Ред за сглобяване - ами не по-лош от този, който аз спазвам. Свобода на въртене на ангренажа - проверена. С побутване на барабана. Това е алтернатива на крушата. И не е по-лоша.
Има възможност да се провери Q-фактора на баланса - преди поставяне на анкерната вилка! Тогава може да се подбере пластинката под моста на баланса, ако е необходимо.

Методическа грешка - цапфите на анкерната вилка на този механизъм не е необходимо да се смазват. Обратното - вредно е. Ако трябва да се защитят от корозия, по-добре е с цапфата да се пробие навлажнена с масло мека хартия или сърцевина от бъз, слънчоглед и подобни материи. Смазване на цапфите на анкерната вилка - от Молния нагоре. Даже Сейковците, на които производителя препоръчва мазане на цапфите, аз ги правя без смазка. Само с пробождане.
А палетите обратно - трябва да се смазват.

Но това е така - не че е дреболия, ама не засенчва блестящата работа!

И е първи клип на форума!

Пак повтарям - ЯКА РАБОТА!
БРАВО!

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Raketa 2609.HA

Мнение от Liani » 27 мар 2016 20:54

Мерси Върбане. :)
Палетите са смазани и е дадено на клипа с какво масло, специално за палети. Смазах ги докато си работят, но това на този етап ми е невъзможно да го снимам, затова отбелязах със стрелка. Доста трудно се смазва в движение, камо ли да се снима. Правих го с увеличение 20х. Не знам с какво увеличение трябва да разполагам за да го заснема.

За цапфите, ами аз си ги мажа на руснаците. Защо толкова сигурно заявяваш, че не трябва? Така ли излизат от завода? Не съм в час и затова питам. Ти и друг път си ми го казвал, но аз рядко отварям руски механизми и явно си карам по инерция. :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Raketa 2609.HA

Мнение от varban » 27 мар 2016 22:13

Не само на руснаците! На калибри под трийсет милиметра (де Карл май дава 13 линии, около 29 милиметра) цапфите не се мажат. Ъгълът на отклонение на вилката не е голям, движението е своеобразно и в малките калибри повърхностното напрежение на маслото в масльонката пречи на енергичния отскок.
Още една засада е събирането на прахоляк и боклук от смазката в масльонките.
На някои механизми с по-малък калибър производителят предписва смазване. Тогава трябва да се спазва марката масло. Тези, с които си имаме работа, са механизмите на Сейко. Даже на дамските цапфите на анкерната вилка се смазват. Ама аз съм пробвал с три вида масла, и все е по-зле, отколкото без смазка. Амплитудата пада. С малко, ама пада. Затова сейкпвците ги карам като Омегите - с омасляване на цапфата.

Душан на руския форум дава картинки и страници от книги по въпроса за смазването: http://forum.watch.ru/showthread.php?t=225171&page=4" onclick="window.open(this.href);return false;

Аз съм виждал някъде карта за смазка на съветски калибри - там липсва смазка на цапфите на анкерните вилки на Полети, Востоци и Ракети. Май беше издание на Времекс.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Raketa 2609.HA

Мнение от varban » 27 мар 2016 22:17

Liani написа: Доста трудно се смазва в движение, камо ли да се снима. Правих го с увеличение 20х. Не знам с какво увеличение трябва да разполагам за да го заснема.
Ти да не караш като американците? Аз мажа дамските извън машината, а зорки (20 милиметра) и по-големи - без баланс, на три пъти с капка на импулсната плоскост на палета, който е по-достъпен. Мажа ги с Лаврентиус, той най ми пасва. 8000 е гъсто, 9000 се разтича.

И да, ползвам голямо увеличение. 10...20х.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Raketa 2609.HA

Мнение от Liani » 27 мар 2016 22:25

Мерси за инфото.
Тази карта ако я намериш, ще е много полезна.

Не знам как я карат американците, но аз намазах с Moebius 941. Иначе 8000 си го дават по таблица за това.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Raketa 2609.HA

Мнение от varban » 27 мар 2016 22:35

В движение ли? Сега ще потърся клипа.

PS: От 40:30


На мен такова смазване не ми харесва. Размазва се масло по зъбите. И ако малко мръднеш - гейм овър, разглобявай и мий отначало :( Според мен по-добро е на три пъти ан импулсната плоскост с по пет двийни прещраквания на вилката между дозите.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Raketa 2609.HA

Мнение от Liani » 27 мар 2016 22:44

Да, в движение. Точно от клип го видях преди доста време и ме загребка още тогава.
Кеф е, ако не счупиш нещо де :lol:

Отговори

Върни се в “Механизми”