Seiko 9723 TwinQuartz

Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Seiko 9723 TwinQuartz

Мнение от atanweb » 27 яну 2018 12:12

Привет, поствам тук няколко снимки на част от ремонта на Seiko 9723
Проблемът: С времето имаше различни аномалиий в точността на часовника, някой път работи добре цяла седмица, в друг случай за един ден губи цели часове като не е спирал през това време. Накрая Часовата и минутната стрелки си останаха неподвижни, а секундната обикаляше неуморно.
Бях любопитен и исках да го профилактирам частично, частично щото не исках да отварям разглабям отпред циферблат, стрелки, календар и т.н.. Харесвам кварцовите механизми с метални мостове и камъни.
Ами точно тук съм забравил да го снимам защото се видях в чудо как да вкарам 4 оси под едим мост, и то не обикновенни оси, а на кварцов механизъм т.е. доста по-малки от тези с които съм свикнал. Едната от тях на моторчето е плаваща и иИгра как си иска.
Почти еднакви са частите и разположението в "моторния" отсек с този клип - https://www.youtube.com/watch?v=0TYgkzu ... .be&t=1505" onclick="window.open(this.href);return false;
така да продължим с ремонта.
Успях да събера нещата, и резултатът беше същият както вече са се досетили много от вас, но аз все още не бях научил това.
Митко ми помогна и ми даде схема като ми показа къде е евентуалният проблем.

http://www.thewatchsite.com/files/Seiko ... SERIES.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

"Виж номер 15" ми написа той.
И когато намерих време подхванах механизма от другата страна.

https://www.youtube.com/watch?v=" onclick="window.open(this.href);return false;


Изображение
тук в центъра почукнах леко с игла и карамфила се позатегна. Това беше достатъчно и потеглих към сглобяването.

Изображение

Всеки може да разглоби, но ако не запомни кое къде е тогава търси помощ в нета.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Да припомня как изглежда хубавеца.
Изображение

Изображение
Сега часовникът работи отново чудесно и ме радва.

Някой знае ли от какъв друг механизъм става диска с датите? Искам да заменя този, Някой от цифрите не са цели.
Изображение

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Seiko 9723 TwinQuartz

Мнение от omegaqq » 27 яну 2018 14:34

Браво за смелостта и добре свършената работа. Впрочем важен е крайния резултат. Щом на теб всичко ти харесва значи всичко е точно

Потребителски аватар
Vesire
Напреднал
Reactions:
Мнения: 253
Регистриран: 13 мар 2013 13:35

Re: Seiko 9723 TwinQuartz

Мнение от Vesire » 30 яну 2018 11:24

Много яко сейко, браво за труда и уменята
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko 9723 TwinQuartz

Мнение от atanweb » 26 юли 2020 15:49

Здравейте
в продължение на две-три седмици наблюдавах едно Сейко в залива което се продаваше като неработещо.
Взех го с желанието да го съживя. Цената не е обичайната на която се радвам да измъквам по някой друг редкаж, но тези излизат наистина рядко с ниска цена. Повечето които се продават можете да видите сами колко струват модела е Seiko 9723 Twin Quartz. През последните две-три години цените се удвоиха и сега са средно между 150 и 300 евро в зависимост от състоянието и късмета при наддаване.


Накратко, започнах с профилактика и почистване на окиса от изтекла батерия.
След успешно профилактиране на механичната част дойде ред на електрониката.
За жалост беше развалена. Не подаваше инмпулси въпреки, че почистих старателно всичко и контактите бяха добри.
Втора повреда беше бобината. За щастие тя е стандартна за механизмите 7123 и 9723 . т.е. еднаква и по номенклатурен номер. Имах донор и взех здрава бобина. След което пробвах механизма с оригиналната палтка т.е. електронен блок или както е правилно да се каже cirquit 4001123 часовинкът не проработи. След което пробвах с платка от 7123 т.е. еднокварцова и часовникът проработи. Това диагностицира, че механиката и мотора са здрави.
След щателно търсене за донори или просто някаква възможност за електронен блок, намерих такъв оригинален нов на приемлива цена и веднага поръчах. Днес имах късмет и всичко проработи. Часовникът е профилактиран, почистен с ново масло в механиката, нова коронка и нова платка.
Тук изсипвам снимки за разгелждане на който му е интересно, а аз продължавам със следващите ремонти и отварям един хубав 7123 който има нужда от съживяване.

Изображение

Изображение

ето така контактува ц-мос процесора с платката. Вероятно при изтичане на батерия тези контакти се разрушават според мен безвъзвратно. Аз просто разделих процесора и неговата плексигласова основа от платката. Почти невидими писти се разпознават, че съществуват, но са непоправими след разлепването от платката.
Изображение

Нова платка
Изображение

Изображение
нова бобина
Изображение


Изображение

Изображение

целият албум тук - https://photos.app.goo.gl/JJVHwfE6hjr1PEyf6
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Seiko 9723 TwinQuartz

Мнение от ivan_p_uzunov » 26 юли 2020 18:07

Браво , справил си се блестящо !Адмирации! :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko 9723 TwinQuartz

Мнение от atanweb » 26 юли 2020 18:54

Ами... блестящо чак?
Механизма не е нищо сложно, а смяна на платка и бобина с нова всеки може.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”