Seiko 4006 Belmatic - проблем при календара. Профилактика и решение. Repair - service

Видове, профилактика, устройство, разглобяване и сглобяване
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6231
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Seiko 4006 Belmatic - проблем при календара. Профилактика и решение. Repair - service

Мнение от atanweb » 12 юли 2020 17:08

Здравейте, при мен попадна един Seiko Belmatic с модул 4006.
Първоначални проблеми.
Неработещ календар. Невъзможна смяна на деня от седмицата.
Много мудна работа с амплитуда на границата. Часовникът работеше все едно е потопен в масло. На някой от снимките се вижда какъв бульон стана след 30 минути в ултразвуковата вана. Наложи се да изплаквам още два пъти.
Така или иначе го разглобих за да погледна календара и часовникът премина една подробна отлична профилактика която накрая да де чудесен резултат и часовникът работи отлично.
Интересен механизъм със 17 камъка от които за съжаление само 8 са в класическото подреждане. Останалите са в звънеца и автоматични модул. Според мен там където класическите 17 камъкови механизми имат рубини, то тук те са със стоманени втулки. Не че няма да издържат десетилетия работа, но понятие си нямам защо са го спестили.
На снимките в тази профилактика се вижда добре - https://adventuresinamateurwatchfettlin ... 4006-7021/
Изображение

Въпреки това механизмът ми харесва. Изглежда голям и надежден.
На първите снимки по-долу се вижда изкривеният щифт който не достига да превърти календарното колело прехвърлящо денят от седмицата.
Последва малък ремонт с помощта на замбалъка. Нитовах го наново.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
след профилактиката видео 60f/s
https://imgur.com/bBRJp34
Изображение
:b

линк към галерията
https://imgur.com/a/dzGGf2P
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3053
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Seiko 4006 Belmatic - проблем при календара. Профилактика и решение. Repair - service

Мнение от stepona555 » 12 юли 2020 21:35

В добри ръце е попаднал , като го гледам е преди 1970 , ако само са му доливали масло , добре е издържал 50 лазарника .
Гледах видеото и не можах да разбера колко му е амплитудата , тия пеперуди на Невен не ми влизат в главата през кьоравите очи.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6231
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko 4006 Belmatic - проблем при календара. Профилактика и решение. Repair - service

Мнение от atanweb » 12 юли 2020 22:01

На задния капак имаше инициалите на 3 профилактики или ремонти. Едната беше 98ма. Може би тогава да е бил за последно, но до колко е бил профилактиран тогава не знам и то с какво масло? Едно от крачетата на циферблата беше счупено. То се вижда как си седи в основата. Циферблата беше залепен с малко парче двойнозалепващо тиксо точно при счупеното краче. Леко зеленикаво от старост. Не знам от кога се ползва двойнозалепващо, но е възможно да е през 98ма при последното му отваряне.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Seiko 4006 Belmatic - проблем при календара. Профилактика и решение. Repair - service

Мнение от Seikosha » 12 юли 2020 23:02

Чудесна работа си свършил Сашо :clap: Аз не бих пипнал такъв механизъм, а и малко часовникари се хващат,че е като хронографите сложен , а частите са кът. Имам такъв от 2013г. и ми е голямата болка. Може би модел от най-яките и с една от най-харесваните вериги на Сейко за мен ,оригинална за модела. Така и не му провървя след като външно го възстанових, го дадох на един нашенец младок да го профилактира, че се пишеше юнак и му счупи оста на анкерното колело. Купих от Филипините цял механизъм за части, а се оказа, че точно анкерното колело и при него е счупено :o
С Тошковата помощ (сигур е забравил вече) намерихме от един еспанец анкерно колело и го дадох на юнака да си довърши работата. Така си остана с няколко години без да го погледна, Преди дни взех да го навивам с леко пок :o щане, тц, не тръгва, Отварям му капака ,а вътре моста с баланса изпаднал, защото въобще липсва винта за моста и ротора направил спиралата на салата, станала като къделя n_sad Не му върви на този красавец и това си е. Пък що кинти ми излезе icon_crazy Та сега се чудя, дали може да се направи нещо с тази спирала и дали не може да се припастне някоя друга, колкото да върви. Сашо , колко врътки има твоята спирала?


Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6231
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko 4006 Belmatic - проблем при календара. Профилактика и решение. Repair - service

Мнение от atanweb » 13 юли 2020 05:31

Аз също мисля, че може да се нагоди нещо със спиралата. Дори може да се потърси счупен баланс за части.
Всъщност механизма не е чак толкоз сложен. Откъм време-автоматичен модул е съвсем опростен т.е. Страна баланс. От другата страна обаче е по наситен с части. Допълнителни два моста за звънеца и календара. Но в днешно време има достатъчно снимки и клипове от където човек може да гледа когато събира механизъм.
Не бива да зарязваш така твоя Белматил. Че той изглежда супер!
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Seiko 4006 Belmatic - проблем при календара. Профилактика и решение. Repair - service

Мнение от Seikosha » 14 юли 2020 16:22

Можеш ли да ми измериш горе-долу диаметъра на спиралата в покой и броя на врътките?
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3053
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Seiko 4006 Belmatic - проблем при календара. Профилактика и решение. Repair - service

Мнение от stepona555 » 14 юли 2020 20:00

Ето можеш да си измериш твоя баланс и като сметнеш коефициента на увеличение на снимката , ще получиш много точно диаметъра на спиралата
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6231
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko 4006 Belmatic - проблем при календара. Профилактика и решение. Repair - service

Мнение от atanweb » 14 юли 2020 20:09

И аз щях да опитам нещо подобно, може би с милиметрова хартия отдолу, но може да се сметне пропорционално на диаметъра както предложи Тодор. С шублера трудно ще го хвана или по скоро ще се опитам да отгатна колко е приблизително. Ама нямам роднини от Трън. Може би при свалена спирала ще стане по лесно.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Seiko 4006 Belmatic - проблем при календара. Профилактика и решение. Repair - service

Мнение от Seikosha » 14 юли 2020 21:26

Благодаря и на двма ви. Смятам да потърся спирала от 6119 и да сравня. И те са с такъв голям баланс и произвеждани по същото време, не ,че е гаранция де, но все пак отпорна точка. После вече ще търся кой да свърши процедурата, защото това вече не е за моите очи n_sad
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6231
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko 4006 Belmatic - проблем при календара. Профилактика и решение. Repair - service

Мнение от atanweb » 15 юли 2020 18:26

Аз предполагам, че ще стане ако се направи този опит. Ще стискаме палци!
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Seiko 4006 Belmatic - проблем при календара. Профилактика и решение. Repair - service

Мнение от nevenbekriev » 15 юли 2020 22:05

На видеото амплитудата е към 200 гр.
Чичо Мишо, събери го в една торба и ми го изпрати. Нищо недей да търсиш. Другите, които са при мен, съм ги направил

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Seiko 4006 Belmatic - проблем при календара. Профилактика и решение. Repair - service

Мнение от Seikosha » 16 юли 2020 18:42

nevenbekriev написа:
15 юли 2020 22:05
На видеото амплитудата е към 200 гр.
Чичо Мишо, събери го в една торба и ми го изпрати. Нищо недей да търсиш. Другите, които са при мен, съм ги направил
Eeeee :yahoo Да не мислиш ,че съм си мислил за друг, нали си ми ангел-спасител :muslim:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Seiko 4006 Belmatic - проблем при календара. Профилактика и решение. Repair - service

Мнение от nevenbekriev » 30 юли 2020 12:08

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение


Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6231
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko 4006 Belmatic - проблем при календара. Профилактика и решение. Repair - service

Мнение от atanweb » 30 юли 2020 18:28

Магьосник!
Много добре си се справил със спиралата, но тя не е била единствената задача за да полети с такава хубава амплитуда.
Благодаря за споделеното.
Един хубав Белматик е отново във вихъра си и то в добра колекция!
Поздравления!
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Seiko 4006 Belmatic - проблем при календара. Профилактика и решение. Repair - service

Мнение от Seikosha » 30 юли 2020 22:58

:o Ма това да не е мойту icon_crazy Не мога да повярвам,мчи аз вчера ти го изпратих. Невене ,велик си :muslim:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Механизми”