м. Октомври

Часовникът който ви кара да продължите във вашето хоби. Часовник на месеца.

Анкетата свършва на 08 ное 2014 10:53

TELL 2834-1 ЕТА - plamenhar
1
3%
СТРЕЛА 3017 - beria
7
23%
Молния 3602 - omegaqq
1
3%
SEIKO 5106 - plamenhar
4
13%
Helvetia WWII - kapkan
3
10%
Atlantic 6300N - trk2
6
19%
Castell Premier - Seikosha
0
Няма гласували
Slava 2428 - rosen_er
0
Няма гласували
Ракета Балтика - Pavlin
2
6%
Восток прецизионньiе - Seikosha
4
13%
Полет Амфибия - miroman
3
10%
 
Общо гласове: 31

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: м. Октомври

Мнение от kapkan » 23 окт 2014 16:52

Да не пропусна месец,важно е участието :lol: Представям една скромна Хелвеция от втората световна война,произведени са към 300000бр та тази трябва да е ранна по номера.Придобих я от Митака от Габрово(много благодаря) преди два месеца,но докато и намеря стрелка ... та ако решите,че не трябва да участва,няма проблем.Мислех заради Сейкошата да се пусна с един Марвин,но няма да смогна да го наконтя n_sad те това е,не съм по писането.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Pavlin2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 345
Регистриран: 23 юли 2014 10:06

Re: м. Октомври

Мнение от Pavlin2 » 23 окт 2014 17:00

Е щом е била без стрелка а вече има, значи все пак е претърпяла някакваи нтервенция и може да участва :)
Знаеш ли какво означават буквите в началото и края на маркировката за серийния номер на капака?

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: м. Октомври

Мнение от kapkan » 23 окт 2014 17:28

The D translates to Dienstuhr 'Service Watch' and the H 'Heer' meaning Army - taken together 'Service watch army'
Произведен за армията

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: м. Октомври

Мнение от Seikosha » 23 окт 2014 20:21

Браво на Капканчук , пак извади редкаж icon_clap Ма можеш да кажеш ,че съга си я лъснал касата бе чоджум и пак си в кюпа,кво толкоз. :) Само,че имам няколко препоръки драги, да му поизправиш минутната и секундната стрелка и да ги напълниш с нещо(нали имаш светомаса бе) Там дат си капнал лепило на минутната стрелка ,що сигур пада и прилича на цвъкнато от врабче :D ,вземи с един златен маркер и го туширай малко,аз тъй правя :wink: Каквото и да е ,милитарито си дава особен вкус на конкурса и го прави още по богат на вид. n_thumbsup

П.П. Само не разбрах Що ма тургаш до някакъв Марвин,не че нямам един някъде заровен,ама да нямаш предвид Марвел бе чоджум :wink:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: м. Октомври

Мнение от kapkan » 23 окт 2014 20:51

Стрелките оригинално са бели,в средата е остатък от боята,честно казано не смеях да ги боядисам :redface забравил съм да напиша,че касата съм я лъснал(сейкоширал) и съм къпал механизма
поне нема Марвел.щях да мина с един пак армейски Марвин :lol:

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: м. Октомври

Мнение от Seikosha » 23 окт 2014 21:48

Аааа ,чатнах :) Ще го оставиш за другият месец,таман ще имаш време да го разглезиш :wink:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: м. Октомври

Мнение от kapkan » 24 окт 2014 09:06

Seikosha написа:Аааа ,чатнах :) Ще го оставиш за другият месец,таман ще имаш време да го разглезиш :wink:
И за другият няма да стане,има счупени оси на анкъра и на едно от колелата,лошото е,че няма друг такъв механизъм направо да го сменя :(

Потребителски аватар
trk2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 284
Регистриран: 29 яну 2013 09:18

Re: м. Октомври

Мнение от trk2 » 27 окт 2014 23:23

След като неочаквана морска ваканция ми попречи на участието миналия месец. Този се връщам в конкурса със семейна реликва.
Часовника на дядо.
Той беше моряк от БРП и през ръцете му са минали много часовници, но само един се запаси до последно у него.

Изображение

Помня този часовник заровен в косматата китка на дядо под моряшката му униформа.
Помня как, като дете се взирах в тъмното за да видя фосфорициращите стрелки и индекси.
Помня как надничах над рамото на дядо докато го ремонтираше и за първи път видях онова малко танцуващо търкалце, наречено баланс.
Преди десетина години татко ми преотстъпи часовника. Беше в доста окаяно състояние.

Изображение

Освен занемарения вид се оказа, че има счупена главна пружина. Доста години се мотах докато открия оригинална. И ето часовника отново върви.
С подменено стъкло и пружина.

Изображение

Сложих му една стара каишка, която мислех да изхвърля, но след като я намазах с крем за ръце придоби лъскав вид и придаде неочаквано за мен изискан вид на часовника.


Следващата ми задача ще бъде да сменя коронката. Тази е „оригиналната“ която получих в наследство.

Изображение

Помня като дете как се любувах на малкия червен показалец. Циферблата е прилично запазен, и от малък е формирал у мен естетически предпочитания към артдеко стила на Атлантик-а.

Изображение

Старото стъкло беше счупено и се наложи отливането на ново. Мисля обаче да го сменя с оригинално швейцарско някой ден, защото формата не е идеална.

Изображение


Задния капак е на винт и притиска пръстен, за който е закрепен механизма. Мисля че на този часовник може да му се докара водоустойчивост за защита от инциденти.

Изображение

Механизма е Унитас 6300N, медена матова повърхност с полирани страни на моста. Помня как, като дете слушах тиктакането на часовника през възглавницата.
Не съм виждал такова стъкмяване на предавките до сега .
При съвременните часовници с централна секунда, карамфила получава движение откъм циферблата докато тук много интересно второто и четвъртото колело са едно над друго и оста на четвъртото колело влиза в оста на второто.

Изображение

Благодаря за вниманието.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: м. Октомври

Мнение от Seikosha » 30 окт 2014 01:04

Времето изтича и ден-два ни делят от поредното гласуване за часовник на месеца,този са малко,но са качествени. За Тиела и за милитарито на Капканчук,вече стана дума,за Срелата на Лаврентий,не знам какво има повече да се говори,тя е институция и всички знаем нейната история. Радва разбира се и Атлантика на колегата trk ,чудесно възстановен Уорлдмастър и това като наследство в рода, е чудесно. Него също няма да коментирам,и баща ми и чичо ми дет беше моряк и почти цяла Варна барабар и аз ,носеме този тъй красив и емблематичен модел. Само дето касите им са... n_sad Моят се е запазил минт,защото е по-стар модел от '65 седял е в кутийка и е с валцувана позлата :wink: Колкото до Сейкото на Пламен,бих искал да кажа няколко думи,дори извън конкретният модел. Мисля,че точно в това трябва да се състоят и коментарите и обсъжданията,да носят някаква информация,да научаваме нещо.
Та за модела 5106,тука трябва да се упомене,че когато говорим за модел,се има предвид,модела на механизма,а не модела ,като външен дизайн.Та този модел е от златното десетилетие на Сейко от 60-70г. През тези 10г. Сейко постига всичко,което може да се постигне от една часовникарска фирма,това е десетилетие на остра борба м/у швейцарският и японският производител,а както знаем,се намесват и руските часовници,за това и тези години,се раждат изключителни часовници,има много иновации,постигат се много рекорди.През тези години Сейко нямат и един лош модел,всичко е на най-високо ниво и инженерите от Даини и Сува направо са се скъсвали да вадят един след друг нови и нви модели,станали основата на всичко което ще прави Сейко и бъдеще,включително и кварцовият часовник е от '69г..Разбира се после идват хронометрите,кинетик,спринг дайвър,те никога не спират да измислят,но 60-те си остават красотата и романтиката на Сейко,там си остават и много от рекордите.Преди 60г. също има няколко хубави модела Лаурел,Хронос от 1958г. Жиро Марвел 59г. Но базите на новите поколения се създават от 60г. при автоматиците 60-61г. излизат Сейко Спортматик и Сейкоматик.Именно Сейкоматик е базата и на 5106,вероятно с някакви малки модификации.Всъщност серията започва с 5105,но никой не го е виждал и чувал,явно,не е бил сполучлив и е бил свален от производство.Тука уточняваме и още някои неща,калибъра,или movement ,както е прието,се състои от две цифри,в случая имаме калибър 51,а 06 е префикса,който показва различни особености.Моделът е 51МW,абревиатура на името на модела,което е 51 Матик Уикдейтър,което показва,че модела е автомат и има ден и дата.Произведен е първо през 1967г.,а неговата разновидност е моделът 51PMW При първият модел на циферблата се изписва под стрелките Seikomatic, при вторият Presmatiк и той е бил за JDM игурно всички са се досетили,защо се нарича Пресматик..точно така,заради натискането на шестограма в коронката за да се смени бързо датата,принципно,той е направен така,че да се натиска и цялата коронка за по-мързеливи,ма наш Пламен го е доъсъвършенствал,защото не го мързи.През 1967.все още идентификационният номер е бил 7 цифров,през декември '67г.влиза в сила новата номерация от 6 цифри.Също така,през 1967г.за първи път започва и да се използва доктрината Сейко файв(5),първо (или по същото време) в Спортматик,а после и в Сейкоматик и Де Лукс 5106 е първият базисен модел с междинният за Сейко механизъм с 5.5 удара в секунда и 33 камъка (при Сейко се означава така,имат с 5 ;5.5;6;8; и 10 удара в секунда,съответно с 18000 h/a 19800 ; 21600; 28600 i 36000 h/a на Пламен е с 19800 Следващите модели от серията 51 ,вече са 5126А и 5136А съответно 51 Seiko 5 DX (de lux)с 23 камъка и Seiko 5 DX s 27камъка,те са вече с емблемата (5) Да кажа,ако все още някой не знае и какво значи Сейко 5(пет) Сейко с тази емблема означава ,че моделът е автоматик,водоустойчив,удароустойчив и има ден и дата,това е пет изисквания. Тези модели са също с 5.5 удара в секунда. И последният от серията е 5146А интересно ,че чак този модел от 1969г. вече се води 51Seiko Pressmatic Weekdater без (5)и с 27 и 30 камъка,но вече е HI BEAT 28600 h/A
51-а серия е разработка на Даини Сейкоша.Здрави красиви,вечни часовници,може да не са като чудовищната 45-та серия на Даини с Кинг Сейко и Гранд Сейко,с техните рекорди и фантастични механизми (забележете ,там няма автомати) с по 36000 h/A всъщност първи е Лорд Марвел LM36 на Сува само с 23 камъка още през '67г. и само един е преди него '62г.на Жирар Перегю,преминавайки към тънките 3.65мм. при 27.5мм машини на Кинг и Гранд,като GS KSM '68 е спърви сертификат за хронометър ,а Гранд Сейко 4582 / 45GSN през '69г.отмъква приза в Нюшател (COSC) и на другата година,швейцарците спират да приемат външни участници. lol2 Сейко създава своя система за точност с по големи изисквания от швейцарската обсерватория-GS -2/+5 достигайки с Grand Seiko VFA 4580 умопомрачителните -1/+2. :o Има само 25 камъка,така ,че камъните е крайно време да се разбере,че не са най-важните за точността,както не е най-точен и Сейко Кредор събрал погледите на зрителите на изложението в Базел,произведен само в един екземпляр с 112камъка и невиждана красота на механизма,(разбира се не е автоматик) и него показах тук и писах в една тема,но не се чете колеги и не се записва и после се задават все едни и същи въпроси.Аз съм си записвал неща в една тетрадка,още когато нямаше компютри и интернет,ма сега се разглезихме и затова нищо не помним.Ха ха издърпах ли ви ушите.Споко. :)
Та през тези славни години е произведен и часовника на Пламен,чудесно запазен и заслужено един от претендентите за приза на месеца.


П.П. То май пак се увлякох,ако сметне модераторът,може да я копира и в "Японски" белким някой чете някой ден.

П.П.П. После да каже накой ,че не играя феърплей :)
Последна промяна 2 на Seikosha, променена общо 30 пъти
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: м. Октомври

Мнение от Seikosha » 30 окт 2014 02:33

За да спазя традицията и не само да поощрявам за участие,а и да участвам,наред с няколкото верни на конкурсната идея съфорумци,изповядващи олимпийският принцип,ще ви представя едно часовниче(по Присадовски) което бях приготвил още на другият ден след като Пламен показа неговият Teel,нещо като опонет демек,ма Лаврентий ме изпревари с 1-2 часа и аз взех да се ослушвам ,като глух петел в тръстика. :D Все пак ще го покажа,защото ми е голяма слабост този хубостник,като лимка е.Имам го от незапомнени времена и си седеше кротко без да го тормозя за нищо,защото не работеше,като една плеяда нему подобни швейцарци.Обаче в началото на месеца се появи един много лош човек,едно наше младо момче от форума,една скрита лимонка дето развали цялата работа и взе ,че го оправи. :lol: Ми името му е Диан Букоев и ,ако има малко по-голямо търпение,ще стане майстор от него,щот все бърза и всичките му часовници после бързат кат него :lol: иначе му иде от ръки на м'чето,няма дума,да е жив и здрав,че ми подкара и още десетина старчоци,които иначе никога нямаше да стигнат до часовникар. icon_clap
Конкретно за часовника,харесвам го много ,на първо място визуално ме плени,не е голям,колкото един руски среден,но безелът е широк,а циферблата е по-малък ,сгушен някак, с тези червени и черни означения, с това перфектно сребърно покритие,с тези почти изправени лъгове,като на разтревожен пинчер,които така ми напомнят на модели на Гранд Сейко,въобще има нещо напомнящо японските във визията му, :wink: Пламеновият Тиел,щеше бая зор да види в надпреварата. :mrgreen: Другото интересно е машината. Марката е Амида и е доста стара ,барем към стоте лета наближава,известна е ,защото е от селските манифактури и е погасявала желанието да притежават часовник,бедни студенти и кравари. Машинките им са здравички,но с по едно камъче вътре,колкото за цвят.Но не щеш ли, се срещнала някъде в началото на 50-те г. Amida SA и Revox SA и решили да направят заедно нещо свястно и тъй се пръкнала и марката Castell в случая Castell Premier и и нахвърляли вътре 23 камня,да има,не е да няма и на краварите им се наложило да пасат по- повече крави наведнъж,за да могат да си купят от любимата марка и така шоколадът Милка в Швейцария станал в пъти повече,та чак и нашите деца да го ядат.
Понеже Кастел значи замък,на последните снимки,аранжирах с какво си пази човек дома ,ако се наложи - с меч и огън,нищо ,че в случая,това е любимият ми Ронсон и една италианска мафиотска автоматична кама.
Порадвайте му се,заслужава мъника,но не гласувайте за него,защото идва бати. :D
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
sharky1973
Напреднал
Reactions:
Мнения: 446
Регистриран: 14 яну 2014 20:33

Re: м. Октомври

Мнение от sharky1973 » 30 окт 2014 08:25

Адмирации за отново енциклопедичното поднасяне на информация за една любима за мен марка. :muslim:

П.П. Историята за обсерваторията, през 1969г. и на мен ми е любима lol2

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: м. Октомври

Мнение от varban » 30 окт 2014 10:03

Seikosha написа: Да кажа,ако все още някой не знае и какво значи Сейко 5(пет) Сейко с тази емблема означава ,че моделът е автоматик,водоустойчив,удароустойчив и има ден и дата,това е пет изисквания.
Има сума вариации на темата петте краища на света под един покрив... оп, отплеснах се :)

1. Нова сплав на пружината... не е ясно, дали главната или спиралата, по-често е mainspring
2. Противоударно устройство на баланса.
3. Автоматично навиване (ръчното може да го има, ама на по-големите калибри най-често го няма).
4. Ден и дата - някой път го разделят и не пишат нищо за пружината.
5. Водоустойчивост. Някой път пишат неръждавейка, което не е вярно; има и пиринчени петици, по-рядко пишат як и устойчив корпус с яка и устойчива верижка, което пак не е вярно - верижката на петиците е... абе различна :) Аз ежедневната петица я нося на каишка - много по-удобно ми е. А каишката е от кожа на млад дерматин и също е водоустойчива ;)

Рядко се срещат и светещите стрелки и маркери... вярно, нефосфоресцираща петица не се намира, поне не лесно. Ама това не са сметнали за задължително условие :)

Та така - най-често срещаните (ама не задължително най-верните) са:

1. Diaflex
2. Diashock
3. Automatic winding
4. Date/date indication
5. Water resistant

Сайта на Сейко мълчи, като комунист на разпит.

За мен петицата има една, неотбелязана особеност - коронка на четири часа, и то скрита. Следователно, симетичен корпус. А ако погледнеш, какво предлагат на сайта в България... мъка :(

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: м. Октомври

Мнение от rosen_er » 30 окт 2014 10:08

А какво включва тогава "7" на Citizen ,което да липсва на Seiko 5?
Изображение

Потребителски аватар
beria
Специалист
Reactions:
Мнения: 596
Регистриран: 16 май 2013 12:57

Re: м. Октомври

Мнение от beria » 30 окт 2014 17:15

Айде, чакаме "бати":), давахй, че не остана:)
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: м. Октомври

Мнение от rosen_er » 31 окт 2014 16:32

Slava vs Seiko и "швейцарците", без да броим хронографа :wink: :)

Без никакви интервенции от моя страна.Никакви смени на циферблати ,стъкла ,коронки и так далее . Никакво "сейкоширане" (нищо лично Мишо,просто термина стана нарицателен в този форум) на касата.Придобит и представен "вътре" в същият месец , в който се състезава (нещо,което едва ли вече помним като условие в кОнкурсА :mrgreen: ) . Просто един почти недокоснат от времето образец от часовникарската индустрия на СССР в цялата му прелест и строгост.А в случая не е грешно да се каже и тежест.В буквалния смисъл на думата :)

Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение
.....................................Изображение.....................................

Отговори

Върни се в “Конкурс "Часовник на месеца"- 2014г.”