Търся си два стенни

naftalinov
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 10 сеп 2016 22:39

Търся си два стенни

Мнение от naftalinov » 10 сеп 2016 23:47

Здравейте,
Още преди няколко години открих истинската си любов на тема часовници - първо си мислех, че са механичните ръчни, но ми запарва под каишката и не мога да ги изтърпя, после си мислех, че са джобните (нашите ми подариха за един рожден ден преди 10-12 години един от магазина чисто нов с отваряемо капаче, тоест джобен, май е руски), но след като го изтървах два пъти на земята и ми стана жал, защото след изтърването почна да се мести като го накланям в различни посоки онова колелце, дето по принцип се върти наляво-надясно, а на него е надяната една много тънка, лентовидна ламаринка, навита като на руло. Преди 15 години си бях намерил пред нас една миниатюрна отвертка, зелена, дълга 3-4 см (приемам я като нещо лично, защото и 5 стотинки не струва, но понеже я бях намерил още в детска възраст и си има друга, сантиментална стойност за мен (каквато има и часовникът от снимките по-долу) - е, понякога я ползвам и по предназначение), та само с нея успявам да развия големите винтове отгоре, но вътре не знам как да се оправя. Някой път може да пробвам да се правя на часовникар. :redface :mrgreen: :D
Преди няколко години (когато още бях млад и зелен студент 1-2 курс :lol: :mrgreen: ) се, нещо като, заиграх с, но не беше точно като детска игра, наистина искаше ми се да подкарам този часовник отново да работи.

Изображение

Изображение

Изображение

Изкопах го отнякъде, най-вероятно е било от килера. :) (за последно го бях виждал 10-12 години преди това, когато бях във 2-3 клас). Тогава беше окачен на един винт с дюбел, но нашите още тогава, в един прекрасен ден, правиха разместване на мебелите и голямата секция трябваше да застане на стената с дюбела и винта. Съответно, това изпрати тогава часовника в килера. n_sad Още тогава усещах някакво особено чувство на удоволствие и детска радост, когато го гледах как работи.
Та да се върна напред във времето в 1-2 курс в ТУ - Варна. :mrgreen: lol2 Не само, защото има 3 струни отзад, които бият приятно и мелодично на часа и на 30-та минута, ами и защото тъкмо в този момент установих, че си падам най-много именно по стари, стенни часовници. Впоследствие заобичах още повече тези с шишарките и гирляндите/синджирите и ми се прииска да имам такъв в спалнята и/или дневната. Те са ми още по-симпатични.
Та, този му навих пружината на стрелките и се почнаха едни опити за наместване на стената. Бутам 3 милиметра, слушам 3 минути да чуя ритъма да е равномерен чу-ке-чу-ке-чу-ке. Така и не успях, докато след 3 дни опити накрая се изшаних и почнах да броя - 10 минути, 20 минути, 1 час... не спира. :banana Така работи няколко месеца, докато в един прекрасен ден при навиване на пружината забравих с другата ръка да го хвана за корпуса (както правих обикновено) и при навиването с ключа целият се завъртя с няколко градуса на стената. :redface icon_crazy Айде, отиде коня у ряката, както е казал народът. :redface :mrgreen:. Тогава грижовно извадих механизма с циферблата, развих винтовете на това, дето махалото се закача с него и на което е закрепена пластинката с двата извити края, дето клатейки се, регулира движението на зъбното колело, чиито зъби са фабрично и специфично закривени така, все едно ги духа вятър, като лъвска грива. :) :mrgreen: Другите зъбни колела са всики с "нормални" зъби. Та, оставих това колелце да се развърти яко от останалите, за да може пружината да се развърти докрай и така да го оставя на мира в килера да си почива спокоен. Така правят в Плевен с тролейбусите (виждал съм на снимки) - оставят им вдигнати точилките през нощта, за да не се уморяват пружините им. Макар че, при навита пружина, сякаш ми се струва, че умора на материала на пружината не би следвало да се случва, както е при огъване наляво и надясно в определено място от дадена алуминиева пластина, даречем.
Така де, преди седмица се сетих за него, извадих го, навих и пак не ми се отдава да намеря баланса. Даже не иска да върви без махало (преди почваше няколко пъти по-бързо да тиктака). Затова огледах хубаво механизма и реших да се правя на часовникар. lol2 Махнах внимателно стрелките, извадих металните пръчици, играещи ролята на щифтове (какво пречеше да е с винтове монтирано... :redface, както и да е, имам клещи и отвертки, все пак). Така получих достъп до механизма откъм циферблата. Там видях, че може оста, на която е монтирана пластината с извитите краища, дето регулира движението на колелото със зъбите, дето ги духа вятъра, лееко да се повдигне. Има един нит и за него е хванато едно "рамо", в чиято дупчица е положен единият край на тази ос. Доста е здраво и за минимално регулиране трябваше да използвам внимателно сила с една от отвертките. Сглобих обратно и воала - е тоя път яко съм се изшанил, защото заспа, буквално от третото или четвъртото побутване/наместване на стената. Може би не се вижда на снимките, но седи малко ниско в стаята, защото съм го окачил на винта с дюбел, на който беше закачена една от стенните лампи, която никога не светвам и затова няма крушка. :D
Цялата идея на това упражнение е, да облекча работата на пружината, защото така амплитудата на махалото стана видимо по-малка, но това ми беше идеята, защото така е нужна по-малко енергия да има колелцето със зъбите-лъвска грива. Все пак, баба ми е разказвала как като дете го е виждала окачен в семейната къща в Пловдив (това значи около 1940-та година). А колко преди това е бил купен - нямам идея. Та пружина на 75+ години е нормално да е "уморена" вече. :)
Та така, навих го в неделя, първата нощ избърза с 2 минути и половина. Развих няколко оборота на гайката на махалото. След това 5-6 дни навивам всеки път по 1/3 от оборота. Сега отново е събота срещу неделя и е вече време за навиване, но като чели вече разминаването съм го свел до няколко секунди за денонощие, което сякаш не е лошо. :) А и не гоня някаква точност, защото навитостта/развитостта на пружината в хода на седмицата би трябвало също да оказва влияние. Сега спирам с регулациите, утре навивам и тъкмо през отпуската ще следя да видим.
До спалнята достига част от звука на струните, но никога не ме събуждат (все още спя на отворени врати, прозорци и течение, защото е бая жега, влажна, лепкава, гадна, варненска, все още), нито пък баба ми, която спи на затворена врата. Така че камбаната също смятам да я навивам. Офф, как се отплеснах, направо не е истина, както казват в Западна България.
Та, търся си два часовника с гирлянди, шишарки, махало, единият да бъде с кукувичка, а другият може без (за спалнята :wink: ).
Гледах тука едни обяви
http://www.olx.bg/ad/stenen-chasovnik-k ... 43d32d9089" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.olx.bg/ad/stenen-chasovnik-s ... 43d32d9089" onclick="window.open(this.href);return false;
http://auction.bg/A2657231-" onclick="window.open(this.href);return false;СТЕНЕН_ЧАСОВНИК_КУКУВИЧКА_1
http://www.olx.bg/ad/star-stenen-mayak- ... 845299bddc" onclick="window.open(this.href);return false;
Пратих им съобщения с въпроси дали има лостче за регулиране броя на биенията, ако е разцентрован (този, който съм снимал и ви показвам по-горе, дето е отпреди 1940-та има такова), питам как се регулира махалото и др. подобни. Засега никой не ме е отразил. :redface n_sad.
В Аукцион.бг този Маяк е направо идеален, даже с това белосано и лустросано състояние даже му се губи част от старинния чар, но не е проблем. Исках и него да питам, поискаха ми да се регистрирам, регистрирах се, искат да въведа телефон, че и да го потвърдя (да ми пратят код, който да въведа). Викам "не, аз си имам принципи - лични данни в нета по разни сайтове не!". Та той отпада по тази причина.
Ох, стигнах и до въпроса си: lol2 :b Разгледах раздела продава, но от първите 10 страници видях само 3-4 стенни часовника. Някой продава ли такъв като на обявите модел Маяк май се казват, с числата изписани върху тези изпъкнали кръгчета по циферблата, като питки, наредени в тавата. :) Или пък като от другите обяви, които съм гледал. Може и да е с римски цифри. Държа да е кръгъл циферблат с разграфени минутите по него, както е на тези от обявите, както е и на моя, който съм ви снимал.
Втори въпрос: Някой може ли да каже този часовник, дето го имам при мен и съм ви снимал - каква марка е? На циферблата не пише къде е правен (може би е сделан, или пък е made (надали), или е arbeitet - също надали)? Благодаря на всички предварително!

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Търся си два стенни

Мнение от omegaqq » 11 сеп 2016 08:41

Часовникът, който притежаваш е немски марка Gustav Becker. Не е трябвало да пипаш ходовия механизъм (така се нарича възела, съставен от клелото със зъби като лъвска грива и извитата метална пластинка дето зацепва в тия зъби). Този механизъм си и ма настройка, която ти в момента си разбутал и това най-вероятно ще се отрази на точността на механизма.
Препоръчвам профилактика при часовникар.
naftalinov написа:Здравейте,
...
До спалнята достига част от звука на струните, но никога не ме събуждат (все още спя на отворени врати, прозорци и течение, защото е бая жега, влажна, лепкава, гадна, варненска, все още), нито пък баба ми, която спи на затворена врата.
...
Пробвай да спиш на легло :D . Последното беше майтап, но нямаше как да пропусна :b .

naftalinov
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 10 сеп 2016 22:39

Re: Търся си два стенни

Мнение от naftalinov » 11 сеп 2016 10:31

Ами добре, а не би ли трябвало да се регулира основно (ако не и изцяло) чрез гайката на махалото? Не искам да споря, защото съм тотален лаик. Питам, за да науча и аз нещо за механичните часовници, а не само да им се радвам :) . Та, този ходов механизъм не е ли именно за контрол на това каква амплитуда ще има махалото (то това и го виждам нагледно спрямо периода преди години, когато го бях подкарал). Мога да го отворя и внимателно да върна надолу това нещо, пластината да влезе обратно навътре в лъвската грива. Само ме притеснява, че така ще се върна в начално положение отпреди пипането и няма да върви както и да го нагласям. Докато не чупя нищо по часовника, ще се поупражнявам на него, хем да науча нещо. Профилактика при часовникар - само ако се наложи по-сериозно разглобяване (не вярвам, защото няма да бутам навсякъде). Засега ще опитам само с гайката на махалото да го настроя, че тъкмо съм го напаснал на стената и не ми се иска да разбутвам повече.
Аз, междувременно, ще прегледам обявите в раздела продава след 10-та страница, дано намеря там някоя.
едит: Големият проблем е, че вече си изпатих веднъж с един, според мен, пишман-часовникар, на когото дадох именно този стенен (дори малко съжалявам, като се замисля n_sad icon_crazy ) уж да го профилактира (преди 5-6 години). Какво прави, какво пипа. Уж при него вървеше, даже беше направил в ателието избързване 15-20 минути за 2-3 дена. Върнахме го вкъщи, е не иска да върви и не иска. Та затова имам лека алергия към часовникари. По-точно, се чудя как да разпозная добрите от пишман-майсторите.
едит2: Даже въпросният беше очертал един белег в пода, където според него трябва да сочи върхът на махалото, за да се счита, че е нагласен за пускане на стената. Е, нагласях го да сочи там, бутам махалото и като тръгне да се стабилизира, усещам как се появява добре-познатата ми засилваща се аритмия, 3 минути по-късно идва и неминуемото спиране. :redface Бутах милиметър наляво, милиметър надясно долния край на часовника по стената, така и не тръгна (има едни като пирони, които са за фиксиране - тях леко ги надигам и внимателно приплъзвам). След време някакси тръгна.
едит3: В момента, да чухна на дърво n_thumbsup :mrgreen:, от половин час не прави отклонение от точността (това е непосредствено след седмичното навиване, което направих преди около час). Ще видим довечера (след 10 чАса) как ще е

едит4: Може би е най-добре да добавя това нещо така синтезирано:
1. Търся си два стенни с кукувичка (единият, може и двата), синджири и шишарки, и махало. Единият би ми харесало много, ако е от онези, аз ги считам за най-популярни, защото най-често тях съм виждал досега през живота си - стенен Маяк, тъмнокафяв, с цифри върху изпъкнали кръгчета и шишарки, които наистина са ... шишарки, а не цилиндри, като чанове и с всякаква друга форма съм виждал по разни обяви. :) Единият може, разбира се, да е с шишарки, които не изглеждат като такива.
2. Ако е възможно, препоръчайте ми във Варна часовникар, на който вие бихте занесли своя часовник на профилактика с увереността, че ще ви свърши работа качествено (ходили сте преди, или от познат имате достоверно инфо, че може да му се има доверие). Благодаря! :)

Не бих искал този (явно Густав Бекер - благодаря на колегата omegaqq за информацията icon_clap) от снимките, който също си го обичам, има си сантиментална стойност (наследство ми е от роднините, а и баба ми, да ми е жива и здрава, и тя още му се радва) да го давам на разни такива като този на пазар Чаталджа (които са от Варна го знаят) - сега не знам дали още е там. После само да бера ядове и да се притеснявам в какво състояние ще ми го върне (да се моля поне да не го върне по-развален, отколкото е бил). nono icon_crazy Ако ще е така, по-добре аз сам да се мъча да си го поправям, обучавайки се в движение. Поне ще знам къде какво съм бутал и как. Когато знаеш, че дадено твое нещо тежи единствено на твоята съвест, по естествен път се стараеш да си го направиш добре, а където смяташ, че може да се счупи нещо - да не буташ. На мен ми беше пределно ясно (след едночасов оглед), че ако мръдна ходовия механизъм нагоре, нищо няма да се счупи, изкриви, разпилее и т.н. Затова смело напред.

едит5: Чак сега забелязах едно нещо много дребно на циферблата - между центъра и числото 12. Приближих се и го загледах. Оказа се емблема като котва с две букви GB. Простете недоглеждането ми! :redface :lol: Въпреки че тези две букви нищо не биха ми говорили и пак щях да питам, де.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Търся си два стенни

Мнение от stepona555 » 11 сеп 2016 20:31

Поздрави за опитите да съживиш нещо , и аз от известно време , разглобявам по някой стар счупен будилник, скоро ще почна и да ги сглобявам надявам се .
Мен преди година ме посъветваха да взема от битака едно кило стари руски будилници и на тях да се уча.
Ако ти помогне ето един линк за една книга , понякога не е лошо малко теория преди чука и отверката
https://drive.google.com/file/d/0B0dAno ... sp=sharing" onclick="window.open(this.href);return false;

Късмет в търсенето и успех с възстановяването
Изображение

naftalinov
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 10 сеп 2016 22:39

Re: Търся си два стенни

Мнение от naftalinov » 11 сеп 2016 22:20

stepona555 написа:Поздрави за опитите да съживиш нещо , и аз от известно време , разглобявам по някой стар счупен будилник, скоро ще почна и да ги сглобявам надявам се .
Мен преди година ме посъветваха да взема от битака едно кило стари руски будилници и на тях да се уча.
Ако ти помогне ето един линк за една книга , понякога не е лошо малко теория преди чука и отверката
https://drive.google.com/file/d/0B0dAno ... sp=sharing" onclick="window.open(this.href);return false;

Късмет в търсенето и успех с възстановяването
Ммм, мерси много, колега. n_thumbsup n_thumbsup icon_clap Тази книга ще ми е от полза, така като гледам на прима-виста. Иначе аз този Густав Бекер, дето го имам при мен, от една седмица, да чукна на дърво, съм го съживил. Просто сега почва яката настройка с много търпение и въртене гайката на махалото при нужда. Поне се научих и знам как да махам циферблата и да получавам достъп до целия механизъм, както и да вдигам/свалям ходовия механизъм. Ако видя, че не ще да се центрова, може да го върна обратно леко надолу, надявам се, че ще успея да го подкарам при така свален надолу механизъм. Засега така. То по принцип, поне доколкото си го обяснявам по пътя на логиката, при навита пружина, тя го тласка да върви малко по-бързо, в средата на седмицата става полуразвита и тогава става неутрално, а към края на седмицата, при развита пружина, почва леко да забавя, като така се изравнява спрямо началото на седмицата. Понеже след навиването, изведнъж почна яко да бърза, предполагам, че чрез повдигане на ходовия механизъм, съм постигнал намаляване амплитудата на махалото, но и увеличаване на амплитудата между избързване и забавяне. Тоест, сега при навита пружина избързва повече, а при отпусната забавя повече, отколкото преди пипането на ходовия. Такава теория имам в главата си. В следващите дни ще я проверя дали е вярна. Ако наистина е така и в средата на седмицата е избързал с не повече от 2 минути, то няма да пипам нищо повече. Просто ще го оставям в края на седмицата с развиването на пружината да си върне тези 2 минути и да влезе в точност. Ако това се окаже вярно, просто в началото на седмицата ще го нагласям с 1 мин. закъснение, в средата ще е на 1 мин. избързване и така е вече би било съвсем приемливо за мен. :) n_thumbsup Все пак, това е механика, именно от нея идва душата на тези часовници. Електрическите нямат душа, те цепят секундата (евентуално :lol: ) с помощта на ток и това е.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Търся си два стенни

Мнение от stepona555 » 11 сеп 2016 23:03

Аз имам 400 дневни часовници , според мен тотално грешите , че силата на пружината има връзка с точноста, ако издържа 7 дни , явно трябва да го навивате всеки 5 или нещо подобно, имам руски от самолет на който пише 5 дни , с едно навиване изкара 11 дни , но вървя точно около 5 6 , т.е. всеки часовник има един диапазон от време през което точноста не зависи от усилието на задвижването , когато излезе от тоя диапазон той си върви , но не е часовник.
все едно да вземете спрял ръчен , като го разклатите той да тръгне за 1 мин и през тая минута като го засечете и избързва да почнете да го настройвате.
Дано да сте ме разбрали аз лошо излагам идеите си
Поздрави
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Търся си два стенни

Мнение от Seikosha » 12 сеп 2016 02:30

Когато става въпрос за стенни часовници,първата работа е да се нивелират максимално, ако не идеално в хоризонтално и вертикално положение. Не се ли направи това, може всички теории и практически опити да се докара хода до хронометрични стойности да си останат бадева. Не,че и ще се достигнат тъй ,или иначе.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Търся си два стенни

Мнение от atanweb » 12 сеп 2016 12:35

Поздравления и от мен. Имаш куража и желанието да научиш как работят часовниците. Хареса ми и как разказваш - увлекателно е. Все някъде по чекмеджетата може да има останал някой настолен руски часовник, ще ти свършат работа. Можеш да го промиеш след като го разглобиш. Вземи си медицински бензин от аптеката и накисвай там частите за промивка. Масълце ползвай някое тънко като за шевна машина в много малки копичества (дори капката е много). Внимавай с пружините, че могат да те изнанадат. Хобито е хубаво и те поздравявам с добре дошъл. Ще помагаме с каквото можем.
Изображение

naftalinov
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 10 сеп 2016 22:39

Re: Търся си два стенни

Мнение от naftalinov » 12 сеп 2016 22:05

Благодаря на всички ви за мненията и напътствията! n_thumbsup icon_clap През тази седмица ще имам достатъчно време (надявам се) да се позанимая с онази книга, която колега по-горе предлага. Аз си я свалих. За нивелирането - поне в това отношение още преди няколко години бързо се ориентирах, че стенен часовник не се нивелира с нивел. :) Нивелира се по звук и ритъм на махалото. Просто иначе се получава хронично-неработещ часовник. :lol: Ако щете вярвайте, в момента този Густав Бекер в хола е наклонен на около 3-4 градуса от идеалния вертикал, но само така работи вече 7-8 дни, а махалото е почти напълно ритмично (уви, не успявам да постигна метрономски ритъм, все още, но е близко). Сега го следя да видим как ще върви по време на това развиване на пружината. След това ще направя изводи.
А иначе имам и нова придобивка от днес. :banana

Изображение

Изображение

Видях го на живо преди да го купя и добре, че стана така. Първо си бях харесал един друг по обява в olx, но на място - мехчетата почти никакви ги няма, вратичката на кукувицата не се затваря, иначе си работеше и той добре. Но откъде да знам, може от настройка да се оправи, но може и да са остарели и негодни - трябва да търся нови, което не е ясно дали ще се получи... До него бяха наредени други, между които 1 от тези Маяк. При него хубаво кукане, хубаво затваряне на вратичката, работи, дори и да не е перфектно нивелиран (това не е кой знае какво предимство, всъщност) - иска си някакво нивелиране, но не е чак толкова претенциозен. Сега го засичам. Има само 2 дребни недостатъка:
- не успява да завърши кукането с оригиналната шишарка (почва, но спира насред първото кукане - нужна му е малко повече тежест на синджира), затова човекът ми даде тази по-тежката. Надявам се, а и според мен, това би трябвало да се оправи при една профилактика, допълнително почистване и смазване на механизмите
- винаги почва да кука около 90-100 секунди преди часа и 30-та минута. Бях мярнал някъде в този форум тема точно за това нещо (ще потърся пак). Мен не ме дразни, всъщност, не е голям проблем и така да си остане, но ако има лесен начин да се оправи, бих го направил.

Ако не, то разчитам на помощта ви да препоръчате добър часовникар, на когото мога да разчитам. Освен този на пазар Чаталджа, знам за още двама във Варна, които съм ги виждал в ателиетата да поправят механични часовници (дори и стенни), но не знам. Трудно е да се прецени от пръв поглед дали ще ми свършат качествено работа. Остава ми само да рискувам. Или, разбира се, да се пробвам, скачайки на дълбокото...
едит: Между другото, тук в барчето в секцията има събрани няколко будилника. Даже си мисля, дали да не се опитам да възстановя един от тях за спалнята (тъкмо не ми трябва за там звънене и кукане, просто да върви). Не е лоша идея, хем ще се запозная още по-отблизо с механизмите. :)
Изображение - не работят и са с навити пружини, така като гледам. При въртеливо разклащане тик-так-ват 1-2 пъти и дотам :redface
Имам и това красиво нещо, но за него историята е, че когато съм бил на 2 или 3 години, съм обичал много да хвърлям разни неща през терасата (дрехите си, орехи и др. подобни icon_crazy :redface :lol: ) Уви, през този период съм се докопал и до махалцето му. Майка ми и баба ми са ходили долу да го търсят в тревата и храстите, но така и не са го намерили. Преди години се бях опитал с тел и някаква тежест да направя имитация на махало, но май нищо не се получи (вече не помня).
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Търся си два стенни

Мнение от stepona555 » 12 сеп 2016 22:41

Ти си щастлив човек имаш стари руски будилници за оправяне в шкафа , имаш 3 пазара във Варна където можеш за 10 лева да си напълниш цяла торба жертви.
А аз ходя на 50 км на битак да си купя развален Юнгханс да го правя и като му капна малко масло и той тръгва и засега вместо часовникар съм само смазочник.

Поздравления за новото хоби , дано не изперкаш като останалите тук
Изображение

darmadan
Напреднал
Reactions:
Мнения: 371
Регистриран: 17 фев 2016 21:41
Местоположение: Варна

Re: Търся си два стенни

Мнение от darmadan » 17 сеп 2016 18:51

имаш 3 пазара във Варна

Къде са тия пазари,аз знам само на автогарата.

naftalinov
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 10 сеп 2016 22:39

Re: Търся си два стенни

Мнение от naftalinov » 07 юли 2019 13:58

Здравейте отново. Да си съживя темичката с малко новинки (една стара и една нова).
Първата, стара новина е относно добрият стар Gustav Becker в дневната - сигурен съм, че не трябваше да му бутам ходовия механизъм и в това се убедих опитно (уви, явно съм човек, който докато окото му не види и ръката му не пипне, трудно се убеждава, за което по някой път си пати, но това е друга тема :D :redface) чрез продължително слухтене. :mrgreen: Забелязах, че равномерно, през около 30-40 секунди, онова колелце, "дето го духа вятъра" и това отгоре, дето го запира и го пуска да върви зъб по зъб (извинете ме, че съм скаран с терминологията, ама уж я запомням, пък после я забравям, може би затуй мразех историята в училище :redface ), накратко ходовия механизъм (че поне него помня като термин... :) ) прави 1-2 цъкания супер разцентровани, после 5-6 цъкания равномерни, после пак 1-2 разцентровани, след което нови 30-40 секунди равномерно. Преди 3 години не ви разказах, че това беше причината да го разбутвам изобщо. Пак чрез слухтене бях установил, че точно на тези 2 места спираше преди - работи 2-3 минути и щом махалото почне да се движи изцяло от пружината (щом се изчерпе приложената от моята ръка сила за залюляването му), вървеше малко и точно на едно от тези места се запъваше, дори по някой път не отслабваше равномерно люлеенето му, ами изведнъж оставаше наклонено на една страна, като заяло едно такова - ужасен спомен! n_sad icon_crazy :redface Тогава спрях със слухтенето и почнах с взирането през малкото кръгло прозорче отстрани :D - така видях как точно запира ходовият механизъм. В този момент забелязах едно нещо, което, впоследствие, осъзнах, че е истинската причина за проблема - един или два от зъбите на колелцето "не ги духаше еднакво вятъра", ако продължа в този стил на разказване. :mrgreen: От една страна ми стана притеснено - казах си "не", на този хубав, стар часовник, останал наследство от прадедите ми... не мога да си позволя да го съсипя! От друга страна си казах - ами ако това е целият проблем? Просто трябва леко да се поизправи това зъбче да е успоредно на другите...? Глождеше ме така няколко седмици. Взирах се, пробвах... Накрая съобразих, че ако повдигна ходовия механизъм нагоре, то това, дето запира колелцето, ще иде малко нагоре и зъбите по-лесно ще вървят, при което няма да запира така. Е, така и стана. Друг е въпросът, че сега махалото имаше много по-малък ход, на всеки 30-40 секунди звучеше все едно аха ще спре. По някой път и спираше. Мислих го още 2-3 седмици, свалях го от кутията, гледах... викам си "ако опитам да разглобя - то за тези 2 метални плочки са хванати една камара зъбни колелца чрез техните оси", а пък вече имах горчив опит с един от квадратните, руски будилници "Слава" в шкафа (има го на снимките по-горе)- бях тръгнал да се уча на него, уж се опитвах да го сглобя обратно, но какво стана, що стана - в един момент забелязах, че съм зачупил оста в единия й край на едно от колелата. :redface :redface n_sad icon_crazy, С две думи, бях натрупал вече известен, горчив опит в тази насока... :) И си казах: "Не, няма да разглобявам Мистър Густав!". Добре де, ама едното зъбче там закривено, не го духа вятъра изобщо (или май го духаше по-силно вятъра, вече не помня кое от двете :lol: ). Мислих и накрая реших нещо средно като вариант - викам си "дай да измислим може ли и как да го поизправя този зъб внимателно така, както е на мястото си колелото". Гледах, разглеждах, оценявах рисковете... Набелязах си подходяща опорна точка за отвертката, пих вода за пореден път, няколко въздишки за концентрация... и действаме! :mrgreen: Отвертката я опрях в една от опорните оси, на които се завинтват двете метални плочки, които държат осичките със зъбните колелета (най-добре ще е да снимам, ама сега си работи и не ща да го разбутвам... :)) и много леко, внимателно почнах да напъвам изкривения зъб в правилната посока. Първо не става, викам си "Правилно действаш, не става от раз хамалската! Може и да не може така, може и да стане, само не напъвай!". Първите пъти нищо не ставаше, но после сякаш по-удобно опрях отвертката и пак със същата сила - забелязах, че почна да се изправя зъбът (то не изправя, ами там... да се намества спрямо другите). Викам си "ура, май ще стане! :clap: ". Хубаво го огледах, мисля че още малко натиснах, да се донамести както трябва. След това опитах да си спомня оригинално докъде беше ходовият механизъм. Пак с отвертката го върнах долу-горе на същото му място. Върнах часовника в кутията, пробвам, слушам... "Абе, къде е батко? lol2". С кухата си лейка продължавах да търся да си чуя старото неравномерене на всеки оборот на зъбното колело.. и се чудя къде е отишло. :redface В следващия момент забелязах как амплитудата на махалото си стана по-голяма (очаквах го, понеже с гледане бях разбрал, че при "връщането" на ходовия механизъм, онова отгоре ще се приближи повече към зъбите, дето ги духа вятъра... и ще му трябва повече да се накланя, за да освободи текущия зъб). Това беше, грубо казано, преди около година. Оттогава, да чукна на ... дървения корпус :lol: ... Тактува си равномерно, за вървенето - не знам, със сигурност не е трябвало да разбутвам ходовия механизъм... в момента съм му свикнал така: в неделя го сверявам да е 30 секунди назад, до понеделник вечер вече върви точно, така върви докъм петък някъде, след което бавно си изостава до въпросните 30 секунди в неделя - до новото навиване. Може някой ден да се пробвам да сваля още малко надолу, да видим няма ли да стане още по-добре точността.
Втората, нова новина :lol: е свързана с "кукувичката". Днес я отварях да видя с фенера вътре как е. На самата нея нищо й няма, но още откакто го взех този "Маяк" имаше 2 проблема - не ще да кука с оригиналната тежест, ами човекът ми даде някаква по-тежка, с която си кука, но пък се чува някакво странно потракване, а веригата, както и самата по-тежка тежест цялата се разклаща по време на самото кукане. Тук имам предположението, че е нужно промиване, както казахте по-горе, с медицински бензин и после смазване, че вътре гледам, че си е бая прашасало. Казвате "занеси го на часовникар", ама като знам как стария Густав (и до днес съжалявам, че) го носих веднъж (2-3 години преди сам да си го "ремонтирам") на един на пазар Чаталджа, дето вече не е там, ако изобщо продължава да практикува (смея да твърдя, че е за доброто на всички местни, варненски часовници, ако е прекратил дейността си :redface nono )... Взе ми 30 лева ли беше... тръгна с едни клещи да развърта там, да разиграва механизма, сложи го на стената. На другия ден идвам, показва ми "ето, работи, просто трябва да го сверите", а пък той го беше направил махалото за 1 нощ да избързва с 20 минути (Защо ли!?!). Та, не знам и аз - да, и аз самият си казвам "какво пък, обикновен, "сделан", руски, не е като да е Старият немски", но пък си ми харесва как кука и ми тактува приятно. :) Ако го занеса и ми го върне съсипан... n_sad :redface nono Даже ако от спалнята не му чувам цъкането вечер, преди да заспя, то чувствам, че нещо не е наред, нещо липсва, та спя на отворена врата, да може през коридора да чувам... :mrgreen: И сега не смея да го занеса, щото не знам на кого ще попадна и дали няма да ми го върне по-зле, отколкото е сега. Вие бихте ли ми препоръчали някого, на когото мога да имам доверие, предвид перипетиите ми с въпросния, за когото ви разказах? От дядо ми, Бог да го прости, имам един ръчен, автоматик, Certina, с датник. Та ходих да питам нещо за промивка, а у, горе-долу колко ще струва... Стори ми се нормален, не е някой да ти се мазни с изкуствена усмивка, или пък някой, дето му личи, че е грубиянин в ръцете и работата си, не го интересува много-много. Ето му павилиончето. Някой ходил ли е при него?
В друга тема някой споменава нещо за жена-часовникарка някъде до ул. Преслав, ама не помня точно къде. Някъде там, в него район май гугъл ми беше давал, че има някакво ателие, ама не съм ходил на живо и не знам къде точно се намира, какъв е часовникарят и т.н.

Сигурно ви досадих с протяжния си роман... :redface Затова завършвам с по-дребния проблем - винаги кука около минута и половина преди момента, в който му се полага да кука. В един друг форум попаднах - обяснява друг като мен как има същия проблем с друг стенен часовник - нещо му обясняват, ама аз гледам, че минутната стрелка е сякаш монолитна, не се състои от основна част и втулка, ами дупката й така е изрязана, че винаги заема едно положение на оста, на която се слага. Аз го отворих и разгледах там кое е зъбното колело, което определя кога да кука, ама не забелязах дали може оста на минутната стрелка да се завърта спрямо него. Можете ли да ми дадете идеи как може да се синхронизира? Благодаря на всички предварително!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Търся си два стенни

Мнение от atanweb » 07 юли 2019 15:35

С толкова хъс и упоритост ако вземеш да се учиш, четеш и гледаш клипчета ще успееш да заеш! Даже ще те бива и учебни иструкции, помагала и учебници да пишеш, щото и там те бива. Стенни часовници нямам и не съм правил, но всичко си представих, кое как и къде. Дори и без терминология. Поздравления от мен. Личи си, че харесваш механиката. Щом заспиваш спокоен когато чуваш как пациентът цъка т.е. диша. Всеотдайност голяма
За часовникарите си прав. Ако ще се стигне до там, давай само на проверен човек. Че семейният спомен и ценност не могат да се заместват с други.
Изображение

naftalinov
Reactions:
Мнения: 16
Регистриран: 10 сеп 2016 22:39

Re: Търся си два стенни

Мнение от naftalinov » 07 юли 2019 16:40

Благодаря ти за окуражаващите думи! :) Аз ще поизчакам 2-3 седмици и ако никой няма контактите на доверен, варненски часовникар, може би ще се наложи кукувичката пак сам да си я разглобя, този път с идеята да видя какво, къде да промия, почистя и смажа. Преди това, може да се поупражнявам още малко на "Слава"-та, дето не успях да я сглобя предния път, или на някоя от другите "Слави". Хубавото е, че на тубичката, която имам, пише "Финно машинно масло за смазване на шевни машини и битова фина механика". Та поне откъм масло, сякаш, съм подсигурен. n_thumbsup :).
И нещо съвсем по темата - в петък минах през един антиквар. Показа ми един "Маяк" 1:1 като моята кукувичка, но супер прашен и май неработещ. Показа ми един "корабен" Kinsley май беше, от не-знам-си-коя година, бял с кръгъл, май порцеланов, корпус, не се загледах много. Питах го за нещо с махало без гонг - показа ми един руски, дето преди 3 години го гледах и в ОЛХ. Имаше и Junghans от онези с римските цифри и богатия барелеф. Е, хубавото си струва парите, та не се изненадах от трицифрената цена, почваща май с 4. Накрая човекът ми показа и един, марка 555, дето бил 30-дневен. Въобще не бях чувал, че има с пружини за повече от 1 седмица, но пък колегата stepona555 споменава и за 400-дневни - кръгозорът ми на тема "механични часовници" се разшири през последните дни. :) Та, този 555 ми каза, че е 50 лв., прилича доста на този. Той, от своя страна, не само по корпус, но и по махало ми прилича доста на Янтар, какъвто баща ми има в хола, работещ, но спрян, че го дразнело цъкането :lol: (о.з. подполковник е, може би е от дългите години военна служба). Едно време го получил като награда за първо място на състезание по Математика. Не съм го питал дали би ми го дал да си го сложа в спалнята (няма гонг).
едит - този ми изглежда интересен - вижда се механизмът отзад, има и датник. n_thumbsup
едит2 - твърдят, че е 1000-дневен.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Търся си два стенни

Мнение от stepona555 » 07 юли 2019 20:38

След още два часовника и описание на болките им ще може да си издадеш първата книга.

Часовникар във Варна за ръчния ти часовник
тел. 0 893 371 896
Диран Бояджиян

За кукувицата , твоя човек е във Варна пак , ако си преместиш темата при ремонти , той сигурно ще я види и ще ти оправи вятърната мелница поне със съвети , казва се Невен .

Има и други естествено аз тия съм срещал.
И използвай търсачката смело , тя ще отговори доста по бързо на основателните ти въпроси.
Ето например малко за 400 дневен часовник , там ще видиш имената на всички Варненски майстори
Да не забравиш да прочетеш постовете на Мишо друг виден Варненски майстор , и той пише като теб дълго но увлекателно.

http://chasove.com/viewtopic.php?f=98&t=6848#p60727" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Отговори

Върни се в “Търся, Купувам ----- Wanted”