Съвети при покупка на часовник "втора ръка"от нета

Линкове към сайтове с полезна информация за марки,
производители, механизми.
Отговори
Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Съвети при покупка на часовник "втора ръка"от нета

Мнение от omegaqq » 07 яну 2012 17:40

1. Никога не вярвайте на продавача, а проверявайте написаното. Неговата цел е да продаде часовника и да Ви вземе парите. Ако имате някакви съмнения задавайте въпроси или искайте допълнителни снимки за да Ви се изясни напълно състоянието на часовника.
2.Проверете целостта на машината. Ако знаете точния модел на машината, която искате да закупите, направете справка със снимки намерени от алтернативно място и направете сравнение за автентичността на частите. Случва се понякога дори да липсват такива, например автомата за самонавиване на часовника. Много лесно се установява и липсата на болтове по машината. Липсата на болтове говори за некачествено извършен ремонт или непрофесионално направен такъв.
3.Огледайте се за износени елементи. Особено внимание обърнете на коронката на часовника. В повечето случаи личи когато тя е износена или подменяна с друга неоригинална такава. И в двата случая ще трябва да се бръкнете допълнително за ремонт. Особено внимание обърнете на маховика, когато купувате самонавиващ се часовник. Ако има следи той да е трил в машината или в долния капак на часовника това говори за износване на лагера му и следователно за още разходи за ремонт от ваша страна след придобиване на такъв часовник.
4. Огледайте се за неправилно разположени елементи. Първото нещо, което може да видите е как са разположени стрелите и ако те не са на обичайните си места си направете съответния извод - или часовника има проблем със зъбните зацепления в минутерията или е пипан от неспециалист. И в двата случая положението не е розово.
Ако часовника има дата или ден или и двете - вижте дали се намират точно в прозорчето на циферблата. В повечето случай когато това не е така или часовника в момента на снимката е тръгнал да ги сменя или те не работят правилно. Повечето часовници сменят датата и деня между 21:00 и 3:00. Ако часовника не се намира в тоя интервал от време, вероятността механизма за смяна на датата да не работи е голяма. Има и такива механизми, които сменят рязко датата и деня, но трябва да се познава детайлно часовника, който ще се купува.
Вижте къде се намира регулатора за точността на движение на часовника. Ако той е около средната точка - добре! Най вероятно часовника се движи или се е движел добре. Положение на регулатора далеч от средното говори за неточен ход на часовника, а следователно и за скъп ремонт за отстраняването на проблема. Е ако продавача знае тия подробности и за снимките докара регулатора в средата познайте кой ще гризне дръвцето?
5. Вижте дали няма някоя счупена част. Най-скъпата част от часовника, която има вероятност да се счупи е баланса(особено при часовници без противоударно устройство), но от друга страна той е най-лесен за намиране като резервна част за разлика от другите части на часовника, тъй че не се знае кое е по-голямото зло. Забележете дали циферблата на часовника е правилно ориентиран. Неправилната му ориентация е сигурен признак, че или крачетата на циферблата са счупени или е счупен или липсва ремонтоара(оная джаджа дето завършва с коронка, а коронка е това дето дърпате или въртите за да сверите или навиете часовника).
6. Погледнете лицето (циферблата) на часовника. Ако трябва да се смени имайте предвид, че ценната му е съизмерима с тази на баланса . Лошото е че колкото и да е запазена и красива машината на даден часовник, обикновения човек вижда само и предимно циферблата на часовника и по него съди за целия часовник.
7. Бягайте от ръждясали часовници. Потъмнели части по машината говорят, че тя е била в досег с вода. Повярвайте ми, по-голям враг от водата часовниците нямат!! Машината на часовника трябва да изглежда сребристо бяла или жълта(ако е позлатена). Разлики в цветовете на мостовете на даден часовник или явни следи от ръжда говорят, че той е мокрен. Повярвайте ми такъв часовник не ви трябва. Особено внимание обърнете на ръждата ако купувате така наречените "херметични" часовници. Вярвайки, че не пропускат вода, собствениците им не са ги пазили от такава и при нарушаване на целостта на някое от уплътненията познайте какво се получава?

Отговори

Върни се в “Информационен раздел ----- Information Section”