Видове механизми и модели на завода в Петродворец (ПЧЗ)

Линкове към сайтове с полезна информация за марки,
производители, механизми.
Отговори
Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Видове механизми и модели на завода в Петродворец (ПЧЗ)

Мнение от Pavlin » 07 яну 2012 23:24

Имена, механизми и година на сваляне от производство на завода в Петродворец (ПЧЗ)

"Победа" 2602 – 1967
"Маяк", "Нева" 2603 – 1973
"Балтика" 2609А - 1974
"Россия" 2609 – 1977
"Ракета" 2601 – 1975
"Рекорд" 2209 – 1976


Ракета 2609.HA, 2614, 2627:
Изображение

Ракета 2209:
Изображение

Ракета 2603:
Изображение

Ракета 3031:
Изображение

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Видове механизми и модели на завода в Петродворец (ПЧЗ)

Мнение от kapkan » 12 ное 2012 09:05

http://ria.ru/tv_economy/20121108/909960062.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.vbox7.com/play:83be8f9233" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Видове механизми и модели на завода в Петродворец (ПЧЗ)

Мнение от varban » 29 авг 2013 15:31

3017 написа:Имена, механизми и година на сваляне от производство на завода в Петродворец (ПЧЗ)

Raketa 3031:
Изображение
Изображение

Оттук: http://fotki.yandex.ru/users/asasin0611 ... 68559/?p=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Петродворцовия Часовников Завод в средата на 70-те произведе най-сложния часовник в СССР - "Ракeта" 3031. 30 - диaметър на механизма в милиметри, 31 - класификация на механизма по таблицата "Индексация на конструктивните особенности на механизмите на битовите часовници".
Разработени са 2 варианта на корпуса: с уши за каишка и класически корпус. Произведени са около 150 часовници Ракетa 3031 в корпус с уши за каишка. Предадени са за продажба в единствения фирмен магазин "Ракeта" в Ленинград. Часовниците стрували повече от златни и никой не ги купувал, затова партидата била върната обратно в завода.
За Ракeта 3031 в класически корпус от моята колекция практически нищо не е известно. Партидата от нея е била много по-малка от тази за каишка. След завършване на партидата тя била унищожена в изолатора на брак по решение на заводската комисия, без да бъде пусната в продажба. Ракетa 3031 от моята колекция е останала единствена от унищожената партида.
Механизъм калибър 30 мм на 33 рубина с противоударно устройство на оста на баланса. Особености на механизма - автоматично навиване с съчмен лагер, будилник, двоен календар с мигновена смяна на датата и плавна - на деня.
От дясно на моста на баланса е закрепен гонга на будилника като в репетирите. Индикацията на будилника в този часовник е изпълнена като въртящ се с коронка базел с деления и червен триъгълник. Със същата коронка будилникът се навива.
Механизмът Ракeта 3031 по право се смята за най-сложен часовников механизъм в СССР.
Циферблат "слънце", с прозорец за календара.
Корпусът на часовника е от неръждаема стомана.

Екземплярът е абсолютно нов, състояние - идеално.
Интересно, как е оцеляла тази Pакета - цапцаросана, изписана за ресурсни изпитания или сглобена от останали части :)

Вярно, не пише, през кои години се е случвала тази драма, но има страница от каталог с 3031 на каиш:


Изображение

Тази в класическия корпус по-лови око:


Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Видове механизми и модели на завода в Петродворец (ПЧЗ)

Мнение от rosen_er » 29 авг 2013 16:15

В Руския форум се броиха притежателите на Ракета 3133.Бяха около 5-6 напълно окомплектовани + 1-2 механизма.Не помня дали съм разказвал една случка.Преди 4 месеца имах час за зъболекар.И докато се мотах,да "убия" време се загледах във витрината на антикварен магазин близо до "Лиляна Димитрова" (софиянци се сещат за какво говоря).Тогава излезе продавача,който се оказа и собственик ,а също и реставратор на мебели и ме покани .Попитах за часовници - имаше. Интересни .На доста високи цени,но човека сам каза ,че са за актуализиране защото не ги е "пипал" отдавна.Та ми сподели,че скоро е продал Ракета " с много камъни" ,както се изрази с обява .Не каза за колко ,но каза евтино.И след това му запалили телефона буквално с предложения на много по-висока цена.Вика май нещо се минах :) Питам колко много -23 ли?А ,вика,много повече но не съм запомнил точно.След като въпроса ми да не е била с две коронки получих положителен отговор ,направо ме хвана яд,че случаят не ме изпрати при него по-рано.Не съм на 100% сигурен ,че говорехме за едно и също нещо,но ........ :mrgreen:

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Видове механизми и модели на завода в Петродворец (ПЧЗ)

Мнение от varban » 30 авг 2013 08:09

Ако го е отварял, тогава ще знае, че тази Ракeта е с повече камъни.
Или вариант с паспорт.

Отговори

Върни се в “Информационен раздел ----- Information Section”