Питане за радиоактивност на часовник

Линкове към сайтове с полезна информация за марки,
производители, механизми.
rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Питане за радиоактивност

Мнение от rosen_er » 25 окт 2013 10:58

Неточно съм изписал мерната единица :redface Но данните са такива.Най-високата стойност на авиационния на 20см. разстояние е 4,5 микро Sv/ч което е равно на 0,000 004 500 Sv/ч.
8760 ч в една година

8760х0,000 00 4 500=0,03942 Sv/Y
Далеч от максималната стойност посочена от теб.
За България :
"Типичната стойност на средната индивидуална годишна доза, която се получава при външно облъчване от космичното лъчение за средни географски ширини на Земята, включително за България, е равна на 0,4 mSv/y (0,4 милисиверта за година)."
от тук: http://www.zdravosloven.com/portal/stat ... a-322.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Но съм чел ,че има допълнителен коефициент за продължителност на излагането на лъчение след първия час,който би увеличил тази стойност.Така,че затова пиша сега.
Или греша?
Скоро четох за измерване на фона край Лесново и Равно поле и екипът сигнализираше за висок фон като цифрата беше 10 микроSv/ч.Според тях това е над 30 пъти над нормалният естествен фон от 0.3 микро Sv/ч.А даже намерих статията :
http://www.168chasa.bg/Article.asp?ArticleId=878691" onclick="window.open(this.href);return false;
Дано не съм прав,но........Пак казвам :става въпрос за Гама лъчение!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Питане за радиоактивност

Мнение от varban » 25 окт 2013 10:58

beria написа:излъчването се наслагва/сумирам предполагам - да се произнесат специалистите дали е чисто математически - 10 часовниках150 нано сиверта=1500 нано сиверта, което си е доста?
Аз не съм специалист, ама мисля така :)

Излъчване на точков източник пада с квадрата на разстоянието.
Сумират се не цифрите, а интензивността в точки.

Така че:
1. По-далече от биологични обекти.
2. Понеже опасността е от алфа, а не от гама лъчи, не го вади от корпуса.

За гама-лъчите трябва спец. Според мен не би трябвало да ги има... то това да не е реактор?!

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Питане за радиоактивност

Мнение от rosen_er » 25 окт 2013 11:04

Варбане ,мерната единица е Сиверт, братушките и казват Зиверт.Според колегата интензитета пада с около10пъти/м отстояние.Уреда автоматично замери Гама лъчение.Имаме датчици за радиоактивност на кантарите (влиза скрап и всякакви товари),но не ми се иска да го пробвам,че е свързано с принтване на стойности и алармиране на органи.Пак казвам искрено ми се иска да не съм разбрал или да не съм прав.Не знам как да стигнем до едно авторитетно мнение,което да внесе яснота и може би успокоение.Това по Форумите е чесане на езици.

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Питане за радиоактивност

Мнение от kapkan » 25 окт 2013 12:01

Чешаме си пръстите :) Данните дето преписвам са от"Сборник лекции за придобиване на правоспособност за работа с източници на йонизиращи лъчения" издаден от "Национален център по радиобиология и радиационна защита"
редакционна колегия-
ст.н.с.2ст.Р.Георгиева,дм-Директор НЦРРЗ
ст.н.с.2ст.Ж.Василева,дм
ст.н.с.2ст.д-р А.Ягова,дм
на това съм държал изпит :redface
Върбан е прав,това да не е реактор :) но ако писането ни доведе до падане цените на тези часовници,Аз твърдо подкрепям,че са супер опасни и апелирам да се отървете от тях,дайте ги на мен :lol:

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Питане за радиоактивност

Мнение от rosen_er » 25 окт 2013 12:53

rosen_er написа: Затворих го в метална касетка (нещо като каса за пистолети ,но от ламарина с дебелина 2мм) и пак замерихме върху касетата-отново високото ниво без промяна!
Ако е Алфа лъчение ,не би трябвало да измерим почти същите нива ,след поставяне в тази касетка.Че не е реактор,не е ,но това показаха измерванията.

rosen_er написа: "Гамма же лучи, испускаемые радием, напротив, не вызывают свечения краски, но задерживаются корпусами приборов очень слабо, поэтому если поднести к прибору с радиевой краской дозиметр, он покажет довольно высокий уровень радиации (как правило, от 100 до 10000 микрорентген в час, что в сотни раз превышает нормальный радиоактивный фон).
Дозиметр показывает рядом с часами повышенный уровень радиации (100-120 микрорентген в час), но производители часов явно сэкономили на краске. В принципе, это не удивительно, поскольку сами часы практически полностью сделаны из штампованных деталей и без единого камня. Для сравнения: старые советские авиационные и военные приборы с радиевым светосоставом постоянного действия, на расстоянии в сантиметр дают фон 5 миллирентген в час (в 50 раз больше). "

Това е цитат от източника на Върбан: http://www.periodictable.ru/088Ra/Ra.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Питане за радиоактивност

Мнение от varban » 25 окт 2013 13:27

rosen_er написа:Не знам как да стигнем до едно авторитетно мнение,което да внесе яснота и може би успокоение. Това по Форумите е чесане на езици.
Напълно сериозно заявявам, че зависи от форума, по-точно от хората, дето ходят в него :)

Аз съм дресиран в класически стил - никакви авторитети.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Питане за радиоактивност

Мнение от dreadx » 19 ное 2013 00:31

Докато си търсех нещо друго попаднах на статия от Elektor, в която показват как може да се направи прост измервателен уред за радиация, като за датчик се използва фото-диод.
http://xa.yimg.com/kq/groups/10603698/1 ... +diode.pdf

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 05 май 2015 18:13

Митака (omegaqq) ме запита на ЛС как е като радиоактивност танковият часовник.Разменихме мисли и "страхове".Обещах,да го занеса в работата за да го замери колегата отговорник по радиационна защита.
Днес първо замерихме фона на раб. площадка – около 140 nsv/h .Напълно нормален.В моята стая първоначално замерихме 117-120nsv/h.А ето и снимка с часовника върху бюрото ми:
Изображение
С нищо не промени фона.И тук стана малко интересно.Започнах да меря из стаята и в един от шкафовете "достигнах" стойности от 170-175 nsv/h . Отново в нормата ,но какво ли имам в шкафа???При тези ниски стойност обаче и една запалена цигара започва да променя показанието за рад. фон .
Правя едно уточнение: танковият е само с маркировка ЧЧЗ на машината .Няма квартал и година ,което мисля е доказателство ,че е произведен след 1960г ,когато вече се използва безопасна светомаса.
За да направя това мерене ме провокира един такъв опит с "каютен" часовник от руския форум:
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=29 ... tcount=476" onclick="window.open(this.href);return false;
Това върху "голият" циферблат е 80 пъти над фона :o

Потребителски аватар
beria
Специалист
Reactions:
Мнения: 596
Регистриран: 16 май 2013 12:57

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от beria » 05 май 2015 19:49

Че той уредът ви не е калибриран повече от 5 год.:)
Изображение

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от omegaqq » 05 май 2015 19:55

beria написа:Че той уредът ви не е калибриран повече от 5 год.:)
Това значи ли, че не мери вярно?

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 05 май 2015 20:03

Видях,но не знам на какъв период се калибрира.Преди около месец обаче имаше "сработване" на сигнализацията на ЖП кантар на вагон със скрап и последващите замервания се извършваха с този уред пред органите на “Национална служба Гражданска защита” .Както и да Важно е,че в непосредствена близост до часовника замерването не показва разлика от естествения фон.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от varban » 05 май 2015 20:07

Не знам, на кое казваш безопасна светомаса.
Има три, даже четири, или, широко погледнато, пет вида различни светомаси.

Най-старата е радиевата (а най-често ториевата, щото радия е много скъп и с прекалено дълъг период на полуразпад) светомаса. Състои се от соли на радия (или два изотопа на тория) и активиран с мед или други метали цинков сулфид. Сукфидът свети заради алфа-лъчите, които изпуска радия (изотопите на тория). Ама освен алфа, има и гама. Точно тях ги лови този прибор, (гама-дозиметър без възможност за разделяне по спектър на енергия).
Отъствие на гама-излъчвяне означава, че никога не е имало радий или торий, и ако светомасата е с постоянно светене, то тя е относително безопасна.

Безопасна светомаса се нарича алфа-светомасата. Състои се от същия този луминофор (активоран цинков сулфид), но като излъчвател се използва или хидрид (по-точно тритид) ня някой метал (например титан) или по-често прометий. Последния също лъчи и в гама-областта, но излъчването е значително по-меко, а периодът на полуразпад е бая къс - малко повече от десет години, ама не двайсет (мързи ме да търся от планшет). Радиокативността на тази светомаса не се измерва уверено от подобен тип прибори, представляващи горе-долу същото, както и битовите дозиметри, но предназначени за професионални цели (могат да бъдат проверявани, щото са регистрирани като иьмерително средство). Като прочетох за цигарения дим, ми щракна, що за прибор е това (реагира на калий-40; само не мери банани с него, щото ще ги откажеш :-) ) и просто се убедих в списъка за типове измерителни средства.

Та за безопасността - прометиевата и тритиевата светомаса са безопасни под стуклото, но извадени от корпуса са потенциално опасни - заради евентуално попадение в организма. Впрочем, и с едните, и с другите се работи без проблем, ако има съответната подготовка.

Третият тип светомаса е първата напълно безопасна от радиационна гледна точка. Това са вариации на тема луминова - само активиран цинков сулфид.
Четвъртия тип е подобен на третия, само че преизлъчва ултравиолетовата светлина от подсветката във видима област. Подсветката е от лампи.
И петият тип е като четвъртия, но вече излъчват не лампи, а колби с газообразен тритий. Той е опасен при отваряне, но най-вече при счупване на колбичките.
Последна промяна 1 на varban, променена общо 5 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от varban » 05 май 2015 20:10

За уреда - той не е предназначен за определяне на опасността от циферблати на прибори. За такава работа се използват радиоспектрометри с много неприлични цени. Има техники на работа с детектор от подобен тип, които позволяват грубо определяне на енергията на частиците, ама все пак това е часовникарски форум, а не радиохимичен ;-)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 05 май 2015 20:19

Счупи ми главата icon_crazy.
От къде да знам.Чел съм някакво постановление от 1960г мисля с което се свалят от въоръжение и производство всички прибори с постоянна подсветка (или нещо подобно).Май го бях качвал тук в друга тема.
Със същият уред мерихме Авиациония часовник и тогава уредът "отиде" автоматично на гама лъчени ,като замерваните стойности (по памет) бяха в порядъка "микро sv/h" и човекът ме посъветва веднага да се "отърва" от този часовник или поне да не го държа в къщи.
За танковия каза,че напълно безопасен.
П.П.
Авиационния въпреки високите стойности лъчение не светеше въобще.Танковия "свети".
Вместо да ни вкарваш в такива подробност,които лично аз няма да мога да разбера,по добре коментирай показанието на моята снимка и случаят,който съм дал като пример със каютния сахат.И дай препоръка ,евентуално.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от varban » 05 май 2015 20:35

То с постановление не се мери, затова ще опитам консервативно да формулирам опасностите. Колкото е по-малък номера, толкова е по-опасна светомасата.

0. Истинска радиева светомаса. Била е с постоянно свеъене, ама лакът, който държи радиевата сол и сулфида отдавна е станал непрозрачен и не пуска никакви видими лъчи, та затова не свети. Още може да се наблюдават кръгове и ореоли около маркерите. Ако циферът е бил бял, то с рижаво-кафяв оттенък. Щото гамата и на боята не прощава.Има такива, колкото си щете, и в най-цивилни часовници - примерно тенекиени будилници с картонен цифер. Е те на тия дермени им викат хирошими, чернобилки, а отскоро и фукушими. Още - авиационни и стари танкови и военни, включително и джобни, и ръчни часовници. Още - Рухли с много камъни и разни Спортивные.
1. Ториева светомаса. Като хирошимите, но без радиационен "тен" - не е изгорял циферът, боята по стрелките не енстанала на прах. Простите прибори ще дадат фон, ама много по-малък. Но като нови са били толкова опасни, колкото и хирошимите.
2. Тритиева или прометиева светомаса. Класика в жанра: T SWISS MADE T. Може малко да свети. Не е опасна, ако не се разглобява часовника.
3. Модерните тритиеви колбички и пръчици. Не е опасна, ако не се разглобява часовника.
4. Всички останали с временно светене или предназначени за ултравиолетова подсветка. Не са опасни хич.

Отговори

Върни се в “Информационен раздел ----- Information Section”