Питане за радиоактивност на часовник

Линкове към сайтове с полезна информация за марки,
производители, механизми.
rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 05 май 2015 20:03

Видях,но не знам на какъв период се калибрира.Преди около месец обаче имаше "сработване" на сигнализацията на ЖП кантар на вагон със скрап и последващите замервания се извършваха с този уред пред органите на “Национална служба Гражданска защита” .Както и да Важно е,че в непосредствена близост до часовника замерването не показва разлика от естествения фон.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от varban » 05 май 2015 20:07

Не знам, на кое казваш безопасна светомаса.
Има три, даже четири, или, широко погледнато, пет вида различни светомаси.

Най-старата е радиевата (а най-често ториевата, щото радия е много скъп и с прекалено дълъг период на полуразпад) светомаса. Състои се от соли на радия (или два изотопа на тория) и активиран с мед или други метали цинков сулфид. Сукфидът свети заради алфа-лъчите, които изпуска радия (изотопите на тория). Ама освен алфа, има и гама. Точно тях ги лови този прибор, (гама-дозиметър без възможност за разделяне по спектър на енергия).
Отъствие на гама-излъчвяне означава, че никога не е имало радий или торий, и ако светомасата е с постоянно светене, то тя е относително безопасна.

Безопасна светомаса се нарича алфа-светомасата. Състои се от същия този луминофор (активоран цинков сулфид), но като излъчвател се използва или хидрид (по-точно тритид) ня някой метал (например титан) или по-често прометий. Последния също лъчи и в гама-областта, но излъчването е значително по-меко, а периодът на полуразпад е бая къс - малко повече от десет години, ама не двайсет (мързи ме да търся от планшет). Радиокативността на тази светомаса не се измерва уверено от подобен тип прибори, представляващи горе-долу същото, както и битовите дозиметри, но предназначени за професионални цели (могат да бъдат проверявани, щото са регистрирани като иьмерително средство). Като прочетох за цигарения дим, ми щракна, що за прибор е това (реагира на калий-40; само не мери банани с него, щото ще ги откажеш :-) ) и просто се убедих в списъка за типове измерителни средства.

Та за безопасността - прометиевата и тритиевата светомаса са безопасни под стуклото, но извадени от корпуса са потенциално опасни - заради евентуално попадение в организма. Впрочем, и с едните, и с другите се работи без проблем, ако има съответната подготовка.

Третият тип светомаса е първата напълно безопасна от радиационна гледна точка. Това са вариации на тема луминова - само активиран цинков сулфид.
Четвъртия тип е подобен на третия, само че преизлъчва ултравиолетовата светлина от подсветката във видима област. Подсветката е от лампи.
И петият тип е като четвъртия, но вече излъчват не лампи, а колби с газообразен тритий. Той е опасен при отваряне, но най-вече при счупване на колбичките.
Последна промяна 1 на varban, променена общо 5 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от varban » 05 май 2015 20:10

За уреда - той не е предназначен за определяне на опасността от циферблати на прибори. За такава работа се използват радиоспектрометри с много неприлични цени. Има техники на работа с детектор от подобен тип, които позволяват грубо определяне на енергията на частиците, ама все пак това е часовникарски форум, а не радиохимичен ;-)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 05 май 2015 20:19

Счупи ми главата icon_crazy.
От къде да знам.Чел съм някакво постановление от 1960г мисля с което се свалят от въоръжение и производство всички прибори с постоянна подсветка (или нещо подобно).Май го бях качвал тук в друга тема.
Със същият уред мерихме Авиациония часовник и тогава уредът "отиде" автоматично на гама лъчени ,като замерваните стойности (по памет) бяха в порядъка "микро sv/h" и човекът ме посъветва веднага да се "отърва" от този часовник или поне да не го държа в къщи.
За танковия каза,че напълно безопасен.
П.П.
Авиационния въпреки високите стойности лъчение не светеше въобще.Танковия "свети".
Вместо да ни вкарваш в такива подробност,които лично аз няма да мога да разбера,по добре коментирай показанието на моята снимка и случаят,който съм дал като пример със каютния сахат.И дай препоръка ,евентуално.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от varban » 05 май 2015 20:35

То с постановление не се мери, затова ще опитам консервативно да формулирам опасностите. Колкото е по-малък номера, толкова е по-опасна светомасата.

0. Истинска радиева светомаса. Била е с постоянно свеъене, ама лакът, който държи радиевата сол и сулфида отдавна е станал непрозрачен и не пуска никакви видими лъчи, та затова не свети. Още може да се наблюдават кръгове и ореоли около маркерите. Ако циферът е бил бял, то с рижаво-кафяв оттенък. Щото гамата и на боята не прощава.Има такива, колкото си щете, и в най-цивилни часовници - примерно тенекиени будилници с картонен цифер. Е те на тия дермени им викат хирошими, чернобилки, а отскоро и фукушими. Още - авиационни и стари танкови и военни, включително и джобни, и ръчни часовници. Още - Рухли с много камъни и разни Спортивные.
1. Ториева светомаса. Като хирошимите, но без радиационен "тен" - не е изгорял циферът, боята по стрелките не енстанала на прах. Простите прибори ще дадат фон, ама много по-малък. Но като нови са били толкова опасни, колкото и хирошимите.
2. Тритиева или прометиева светомаса. Класика в жанра: T SWISS MADE T. Може малко да свети. Не е опасна, ако не се разглобява часовника.
3. Модерните тритиеви колбички и пръчици. Не е опасна, ако не се разглобява часовника.
4. Всички останали с временно светене или предназначени за ултравиолетова подсветка. Не са опасни хич.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 05 май 2015 21:04

Добре,кой разбрал-разбра.Дай ако то се занимава коментар по моята снимка и по снимките на колегата от руския форум.С думи прости. :wink: Стойностите коментирай или каквото там трябва.
Постановлението е за преминаване от една светомаса(която най-вероятно е била опасна за околните) към друга по-безопасна .Каква -не беше уточнено .Или аз аз не съм разбрал(по вероятно).

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от varban » 05 май 2015 22:24

По 5ЧМ - опасен е. Твоят не е, ако не му рониш светомасата. Хич ли не свети, даже при осветяване с луминесцентна или енергоспестяваща лампа?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от varban » 05 май 2015 22:28

rosen_er написа: Постановлението е за преминаване от една светомаса(която най-вероятно е била опасна за околните) към друга по-безопасна .Каква -не беше уточнено .Или аз аз не съм разбрал(по вероятно).
Вероятно са махнали тип 0 и 1. Защото тип 2 аз през 80-82 на поразия съм ползвал: компаси, часовници, фосфоресциращи точки на мерник и мушка за стрелба в тъмно и разни други такива. Те си светеха от кутията, не искаха "зареждане".
Последна промяна 1 на varban, променена общо 5 пъти

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 05 май 2015 22:29

Танковият свети.Не светеше самолетния.Ето този:
Изображение
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от varban » 05 май 2015 22:35

Той този е класика в жанра за хирошима - виж му цифрите.

А танковия го подръж на тъмно няколко дни, и ако светне без осветяване, е прометиев, тип 2 от постинга ми в началото на страноцата. Тоест - опасен за разглобяване.
Ако не светне хич, а след осветяване почне - тип 4. Съвсем безопасен.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от Pavlin » 05 май 2015 22:37

Как да ги съхраняваме такива?

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 05 май 2015 22:44

Не знам.Капкан да го мисли този :mrgreen:
Има съвети как да се свали старата светомаса и да се нанесе нова.Но остава лъчение.
Последна промяна 1 на rosen_er, променена общо 5 пъти

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 05 май 2015 22:45

varban написа:Той този е класика в жанра за хирошима - виж му цифрите.

А танковия го подръж на тъмно няколко дни, и ако светне без осветяване, е прометиев, тип 2 от постинга ми в началото на страноцата. Тоест - опасен за разглобяване.
Ако не светне хич, а след осветяване почне - тип 4. Съвсем безопасен.
Свети като го поосветя малко.

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от the collector » 05 май 2015 22:56

Какво се шашкате толкова? Пойграйте си малко повече със светомасите и след това няма да хабите ток за осветление. Ще светите като крушки и ще осветявате апартаментите си безплатно. lol2 lol2 lol2 lol2 lol2
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от Liani » 05 май 2015 23:57

И сега какво следва? Ще се хвърлят часовници ли?
:)

Отговори

Върни се в “Информационен раздел ----- Information Section”