Питане за радиоактивност на часовник

Линкове към сайтове с полезна информация за марки,
производители, механизми.
ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 13 мар 2017 11:06

А има ли година на производство . полония и радия са открити през 1898 от Мария Кюри и съпругът и -За което са взели Нобелова награда . Може би са доказали че тези веществата в малки количества са опасни само при поглъщане .-както живака в термометрите и барометрите -ако е затворен няма проблем но .....Цитат от нета-Когато вече е в напреднала възраст, Мария е разочарована от множеството лекари и производители на козметика, които използват радиоактивни вещества, без да вземат никакви предпазни мерки.

Мария Кюри умира на 4 юли 1934 г. в санаториума Санселемоз, близо до градовете Саланш и Паси, от левкемия, която по всяка вероятност е следствие от облъчването по време на изследванията с радиоактивни вещества. Тя не взима никакви предпазни мерки в работата си, понякога носи проби в джобовете си, дори носи на гърдите си ампула с радий като талисман. По това време все още не са добре известни вредните последици от радиацията при работа с радиоактивни изотопи.- Абе в общи линии пазете се от такива часовници и извънземни . :mrgreen:

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от roca » 13 мар 2017 12:53

Темата е доста интересна, но все пак нещо ме гложди.
Повечето от нас имат поне по няколко (всеки различно де) от ранните 50-60-те руски екземпляри:
Востоци, Спортивние, Чайка, Победа, Кама и всички останали с малко останала светломаса по тях. Понякога запазена, по-често поизлющена и частична. Питането ми е в крайна сметка тези часовници с опасна светломаса ли са, и ако са, как процедирате вие при ремонт, има ли нещо специфично което правите/неправите. То е ясно че се разглобява, повечето от тези ветерани имат поне по един проблем :)

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 13 мар 2017 16:29

До колкото ми е извесно а и от прочетена литература просто не трябва да се поглъща тая свето-маса .Затова би трябвало да се избягва яденето и пушенето при работа с такива часовници .Вадят се стрелките и циферблата ,слагат се в /нещо/ и се прибират -след ремонта се вадят -монтират и това /нещо/ ако не може да се измие най- добре е да се хвърли . Според мен ,наистина трябва да се внимава. Мисля че един мобилен телефон и една микровълнова са по -опасни !Служих във ВВС. Някой от командващите ми бе казал че са си правели опити с врабчета -слагат ги отпред на антената на станцията и до минута кръвта им е завирала .-Така че малко повече внимание с такива часовници ,има и по опасни неща от тях.

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от the collector » 14 мар 2017 00:25

Преди около година се запознах с учен, който работи от около 30 години в ИЯИЯЕ (Институт за ядрени изследвания и ядрена енергетика) към БАН.
След като заговорихме за часовници, веднага започна да ме предупреждава да не купувам и съхранявам от старите часовници, които са с разни "интересни" светомаси.
Обясни ми, че има силна остатъчност на излъчване, независимо дали светомасата е изронена, а стрелките мити, прани и прочие. С две думи, кофти била работата.
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от roca » 14 мар 2017 00:39

Колко стари? Защото аз си мисля че ти имаш от споменатите брандове: Спортивние, Кама и прочие със светломаса....или поне по спомен, като съм гледал снимките.
По-старите не ме вълнуват, защото аз така или иначе няма...ако имам те са 1-2 швейцареца от рода на Бифора (онези правоъгълните) от 40-те, но това са единични включвания. От руските най-старото ми е от около 53 и съмнява ме да попадна на нещо по-ранно някога.
Питам понеже всичко което се намира в нета е твърде противоречиво: от много опасни, до безопасни.
Съмнява ме ползвателите и часовникарите през 50-те да са си отивали без време както се казва ;)

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 14 мар 2017 08:38

Да, вярно е че трябва да се пазим от тези стари часовници .Имам двама приятели летци и ще ги разпитам на дълго и на широко запознати ли са със светомасата на уредите и двамата са бивши военни летци.Наистина като се влезе в пилотската кабина там има не само часовник а поне още 40 циферблата. Моето мнение е че спокойно можем да си ги събираме държейки ги не под възглавницата а в -например шкаф или в определени за целта кутии. Дори и зад стъкло поставени пак е файда.А пък ако някой го е страх моля да ги пуска за продажба -на мен лично не ми пречат -това за мен са най безопасните -
Изображение
За тези вече имам някакво съмнение-
Изображение
А този макар и със сменен цифер пак има четири стрелки -опасни .
Изображение

Изображение
Е ,дори и след 60 та година са продължавали с производство на опасни цифери .А да не казвам че и водолазните и на тях не им е чиста работата.

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от roca » 14 мар 2017 13:11

Безопасните са ясни :) Тези със съмненията малко ме безпокоят, макар че и аз имам не повече от десетина....

Bravo six
Напреднал
Reactions:
Мнения: 253
Регистриран: 05 май 2012 16:57

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от Bravo six » 15 мар 2017 19:39

Ще си позволя да се намеся в темата. Днес ходих /служебно/ до Агенцията за ядрено регулиране — АЯР и взех с мен един Златоуст с научна цел.
Резултатите бяха следните:

Радиационният фон в помещението:
Изображение
Показанията са 135 нано Сиверта/час, което е равно на 0,135 микро Сиверта/час - давам уточнението, защото повечето стойности по-надолу с в микро Сиверти.

Уредът опрян в стъклото на часовника:
Изображение
15,3 микро Сиверта/час - над 100 пъти над фона /започнах да се притеснявам/

след около минута показа това:
Изображение
около 100 пъти над фона.

Уредът опрян в задния капак на часовника:
Изображение
около 70 пъти над фона.

Уредът на 10 см. над стъклото на часовника:
Изображение
1,37 микро Сиверта/час - около 10 пъти над фона

Уредът на 30 см. над стъклото на часовника:
Изображение
Тук нещата се нормализираха - 363 нано Сиверта/час = 0,363 микро Сиверта/час - около 3 пъти над фона /пренебрежими стойности/

Уредът опрян в лъговете:
Изображение

Изображение
4,73 и 4,67 микро Сиверта/час - около 35 пъти над фона.

Изводи:
Ангажирах с изследването четирима учени, двама от които световно признати в областта на ИЙЛ /Източници на Йонизиращи Лъчения/ - тоест Радиоактивни източници.
Първото и според мен най-важно нещо, което ми казаха е, че излъчването на часовника не може да активира молекули, тоест не може да предава радиация на други обекти. Поради факта, че на малки разстояния лъчението спадаше драстично /в пъти/, всеобщото мнение беше, че може да има някакви вредни последствия при ежедневно носене в продължение на дълги периоди, и че ще бъде засегнат участъкът от тялото където се носи часовникът.
Направихме допълнителни измервания като сложихме часовника първо в пластмасова и после в картонена кутии - нямаше ефект. Отчетоха се стойности почти като от снимките по-горе. Казаха, че единствено плътна метална кутия ще спре лъчението /ще търся нещо да го прибирам/.
Зададох въпрос - "Защо след като излъчването все още е във високи стойности, не светят стрелките и индексите?"
Отговориха, че според тях Радиевата боя е смесвана с фосфоресциращ агент и се е слагала, за да активира молекулите на този фосфоресциращ агент с цел луминесценция независимо от околното осветление и предварителната осветеност, и че поради възрастта на часовника фосфоресциращият агент се е компрометирал.
Въпреки, че измерените стойности не предизвикаха някакво съществено притеснение сред научните среди, ми беше дадена гореща препоръка да не ползвам часовника за "ежедневка".
Поздрави!
Последна промяна 1 на Bravo six, променена общо 15 пъти

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 15 мар 2017 19:59

Лично от мен имаш огромни благодарности за труда който си си направил .Благодарности и за споделените опити с тоя красавец .Обаче моля те ,за да има темата някакъв завършек -трябва да отидеш пак с някаква метална кутия може би от бонбони и да направиш още два три теста .За благото на форума а и на самия теб .Лично се ангажирам да ти пратя 5-10 лв за да ги почерпиш тия момчета където са ти обръщали внимание . icon_clap n_thumbsup

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от atanweb » 15 мар 2017 21:27

Много полезно и интересно.
Благодаря за споделената информация. Това обобщава 100 страници предположения и цитати от други източници.
Предполагам, че часовникът е в доста крайна категория и вероятността тези данни да надхвърлят значително данните при цивилните часовници е голяма. Но принципът е един и същ. Още веднъж благодарности за добре направеното проучване!
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Питане за радиоактивност

Мнение от rosen_er » 15 мар 2017 21:53

Аналогични резултати на показаните в по-стар пост за други часовници.За съжаление не бях подготвен зза снимки.
rosen_er написа:Нещо важно според мен.Вчера занесох няколко часовника на колегата ,който отговаря за радиационната безопасност в работата.
Изображение
При замерване на този часовник показанията бяха:
От 20см - около4,5 микро силверта/час гама лъчение ! Много високо лъчение според колегата нормалният фон е 150-200 нано силверта /час (в интернет намерих ,че за България безопасният естествен фон до 300 нано силверта/ч)
От около 1метър разстояние - около220 нано силверта /час
Затворих го в метална касетка (нещо като каса за пистолети ,но от ламарина с дебелина 2мм) и пак замерихме върху касетата-отново високото ниво без промяна!
Съвета му беше да се "отърва" от този часовник.
Вторият замерен часовник беше този Янтар:
Изображение
При него нещата бяха в нормата ,въпреки че имаше излъчване 120-150 нано силверта /ч
Третият Спортивен (ще сложа една снимка на DHM ,че нямам подръка на замервания,но е този модел)

Изображение
Показания близки на тези на на Янтар-а при замерване от непосредсвена близост.
Замерванията са с калиблриран професионален уред и не подлежат на съмнение.
Очаквах,че авиационния ще излъчва,но и толкова силно.Интересно в случая е ,че часовникът не "светеше" дори след известно осветяване.Въобще не светеше.Което според мен отхвърля версията ,че часовници които не светят,не излъчват.
Както съм написал тогава метална кутия 2 мм ламарина не променя резултатите по никакъв начин.
В по-късен момент съм направил снимка на уреда с който бяха извършени замерванията и показанието на "танков" часовник в цивилно изпълнение:
rosen_er написа:Митака (omegaqq) ме запита на ЛС как е като радиоактивност танковият часовник.Разменихме мисли и "страхове".Обещах,да го занеса в работата за да го замери колегата отговорник по радиационна защита.
Днес първо замерихме фона на раб. площадка – около 140 nsv/h .Напълно нормален.В моята стая първоначално замерихме 117-120nsv/h.А ето и снимка с часовника върху бюрото ми:
Изображение
С нищо не промени фона.И тук стана малко интересно.Започнах да меря из стаята и в един от шкафовете "достигнах" стойности от 170-175 nsv/h . Отново в нормата ,но какво ли имам в шкафа???При тези ниски стойност обаче и една запалена цигара започва да променя показанието за рад. фон .
Правя едно уточнение: танковият е само с маркировка ЧЧЗ на машината .Няма квартал и година ,което мисля е доказателство ,че е произведен след 1960г ,когато вече се използва безопасна светомаса.
За да направя това мерене ме провокира един такъв опит с "каютен" часовник от руския форум:
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=29 ... tcount=476" onclick="window.open(this.href);return false;
Това върху "голият" циферблат е 80 пъти над фона :o
п.п.Не обръщайте внимание на грешното изписване на мерната единица(написал съм силверт вместо сиверт) :redface
Последна промяна 1 на rosen_er, променена общо 15 пъти

Bravo six
Напреднал
Reactions:
Мнения: 253
Регистриран: 05 май 2012 16:57

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от Bravo six » 15 мар 2017 21:54

Направих го първо защото не видях никъде някаква конкретика по въпроса и исках да внеса /до колкото мога/ яснота в интерес на всички /око да види, ръка да пипне/ и второ - защото имам възможността до го направя.
ivan_p_uzunov написа:Лично се ангажирам да ти пратя 5-10 лв за да ги почерпиш тия момчета където са ти обръщали внимание . icon_clap n_thumbsup
Момчетата са три момчета и едно момиче и с тях сме в приятелски и служебни взаимоотношение. Другото ще го приема като някаква шега.
Поздрави!
п.п. амбицирал съм се да направя "оловен саркофаг" за часовника, но дори и да не успея ще пробвам с някаква метална кутия или каса пък да видим. Ще пиша за резултата.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от stepona555 » 16 мар 2017 10:09

Както сте отбелязали излъчването е с голямо затихване във функция на разстоянието , според мен е достатъчно да се съхранява на място отдалечено на половин метър от всекидневно преминаване на хора , металната кутия може да подобри нещата , а може и да ги влоши като натрупа самата тя радиацията от съхранявания обект , без да отслаби значително излъчването.
Изображение

darmadan
Напреднал
Reactions:
Мнения: 371
Регистриран: 17 фев 2016 21:41
Местоположение: Варна

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от darmadan » 16 мар 2017 13:30

След като шашнахте хората,моля кажете не на шега :) ,имали някакъв вариант да се извърши подобно замерване в домашни условия,или с не много скъп уред,който може да се закупи в България.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от stepona555 » 16 мар 2017 23:47

darmadan написа:След като шашнахте хората,моля кажете не на шега :) ,имали някакъв вариант да се извърши подобно замерване в домашни условия,или с не много скъп уред,който може да се закупи в България.
https://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0% ... BF-5%D0%B2" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Отговори

Върни се в “Информационен раздел ----- Information Section”