Отзиви и коментари от и за часовникари

Линкове към сайтове с полезна информация за марки,
производители, механизми.
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Отзиви и коментари от и за часовникари

Мнение от atanweb » 09 апр 2018 20:40

Този път аз не съм напълно съгласен с горенаписаното от Мишо.
И понеже си се знаем и смятам, че на тази обща маса "пиейки заедно бира" всяка вечер бих искал да се изкажа надявам се кратко и недосадно.
Часовникарят е приел най-важното решение да бъде професионалист и да гарантира за кчеството на услугите си. Иначе не би имал правото да слага табелка "часовникар' над дюкяна си и да слага майсторското свидетелство в рамка на стената. Та тази отговорност се носи най-тежко и заради това има правото да взема пари на хората, а не просто да се опитва да прави това което той е обещал. Затова и малко хора се осмеляват да станат часовникари щото знаят, че трябва да са масимално професионални в тази сфера и да защитават реномето си цял живот. Не е хубаво да се разчита на това, че видиш ли останали са малко такива хора и поемат тълпища от чакащи и това ги кара да бързат, а когато няма части и да претупват работата.
Аз не съм съгласен със всяка една допусната грешка така както е описана (защото винаги трябва да оставим вратичка на отсрещната страна да се защити с неговата версия и информация). Та какво пречи преди да се предаде часовникът на клиентът да се огледа за прищипано уплътнение, наличие на прашинки по стъклото, зацапване на циферблат и стрелки и т.н. Има ли значение какъв е часовникът?! Не нали! и скъп и евтин явно е, че щом човек го е донесъл има желание да го ползва. Обикновен пример. Клиент богат на който часовник от 5000лв. е дневната му заплата. Клиент на който часовникът струва 30лв. и отново това е дневната му заплата. Всеки един от тях е отделил един ден от живота си за да получи желаното. т.е. равностойността е идентична.
Да свидетели сме на това, че часовникарите обръщат повече внимание на скъпите часовници. Дали ще има прищипано уплътнение на скъп часовник с профилактика за 200лв.? Т.е. мърлявостта е избирателна.
Аз имам само един досег с горепосоченият часовникар преди 6 години когато му занесох едно мое любимо Касио което носих няколко години и исках мноооого, ама мноооого той отново да работи, тъй като просто след свършена батерия така и не заработи никога повече, без да е повредено нещо в него при поставяне на нова батерия. Часовникаря го взе пренебрежително и каза, че е невъзможно да се поправи. Приех това мъжки и си рекох, че това което не може - не може. Да но мааалко по-късно запознавайки се с материята вече разбирам, че часовникарят е могъл поне да ми даде информация за това, че е възможно да се поръча нов механизъм и да се възстанови любимият ми часовник. Да но липсата на този професионализъм и наличието на пренебрежение към дребните рибки ме накара да му подаря на място часовника и му казах, ако иска да го ползва за части. Гоооляма грешка. Сега щях да си имам работещ спомен собственоръчно поправен без кой знае какви професионални умения от моя страна. Дори не съм часовникар.
Да излях и аз мъката. Но отново се връщам към професионализма.
Как така ще има помощник и ще допуска след работа на помощника да се стига до нелепи проблеми.
Или обучавай така помощника, че да му имаш пълно доверие за част от задачите или не приемай толкова поръчки за ремонти когато не можеш да се справиш или проконтролираш. Или слагаш табелка на тезгяха, че работиш само със скъпи часовници на богати клиенти и нямаш време за дреболии
По отношение на хората които са максималисти.... ами да. Когато часовникарят поиска 30лв. за някакъв ремонт клиента плаща 100% от тази сума. Срещу това той иска 100% свършена работа или поне гаранция, че ако има последствие причинени от него ще се справи със ситуацията и ще компенсира неудобството.
:b
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Отзиви и коментари от и за часовникари

Мнение от Seikosha » 09 апр 2018 23:15

Ами всички тези работи са препоръчителни и обективни, но за съжаление си остават само такива и живота променя стереотипите ката ден. След някоя и друга година,няма да има кой да пипне стар часовник,освен ентусиасти и любители за собствено удоволствие. Новото поколение часовникари е обвързано с новото поколение часовници, два три вида механизми и туй то.Техника бол,барокамери,миещи машини ,тестова апаратура, роботизирани машини за шлайф и какво ли не. Часовникарят се превръща в повечето случаи в оператор на машини, частите се произвеждат и се продават ,а не е да ги няма и остава едно ръчно разглобяване, замяна и сглобяване,все рутинна работа която не изисква никакви други умения ,нито фантазия ,нито излишна умствена дейност извън физическата, до болка познати и почти еднакви механизми, за които си има и подробни схеми,а и като направиш нещо няколко десетки пъти после и съ затворени очи го правиш. Ако има нещо което е специфично,то е диагностиката, да се определи точно причината за една повреда и там е майсторлъка,особено при по-сложни механизми, същото важи и при лекарите, всеки знае как да лекува,ма не всеки знае какво точно лекува.
Темата е безкрайна, зависи от ъгъла на гледане. Аз също имах една часовникарка за руските ми часовници, други не приемаше за ремонт. Носих и дори когато вече сам започнах да се занимавам, сигурно над 200 съм и носил, вземаше ми от 4-7лв. за брой,без значение дали сменяше и части,или само профилактика. И тя така ,имаше моменти ,когато тук таме намирах нещо не наред,нещо недовършено ,или недоизкусорено, а беше педантична до болка,чак ми беше съвестно. Толкова са и били възможностите ,макар и след 40г. стаж. Въпреки всичко си замълчавах като знам колко време най-вече ми е спестила и само някои съм и връщал за дооправяне. Моят случай е разбира се малко по различен от този на обикновен клиент, но пак си е в кръга на закона с трите фактора. Използвах я като втори чифт ръце и по този начин ,имах време да се занимавам с неща които тя ,или не можеше ,или не искаше да се занимава. И при други часовникари съм ходил,обаче що се отнася до часовник,който не е руски и който си е за личната ми колекция, там парите са без значение,но за такива дето са били предназначени за продажба,много бързо се отказах, каквато и печалба да получех,не можех да си възстановя и половината от вложенията като пари и труд. Така ,че всеки гледа треската, а не гредата. Има нещо като обективност във всичко и човек .или го приема .или не. Мрънкането и суперпретенциите няма да я променят. И да смениш часовникаря,няма гаранции. Естествено ,ако имаш 2-3 часовника положението е едно и шанса да останеш доволен е по-голям, ми ако имаш 300? и му ги дадеш? дали няма при някой от тях да се получи конфуз, със сигурност шанса е по-голям. Тези приказки за дипломи в рамки по стените са точно толкова, колкото и Хипократовите клетви. Само ,че при едните и другите обектът е различен и сравнение не може да става нали? Като ми шиха крака и вадиха после конците,беше останало едно парченце от конеца, взех клещите и го измъкнах, а не отидох да правя скандал в операционната, защото хората ми закърпиха раната и нямаше никакви последствия за здравето ми, а за мен това беше по-важно.
Разликата м/у разумното и правилното мислене, не е хич малка. И преди да хвърляме камъните, да се замислим ние дали сме безгрешни. В края на краищата това са само вещи,човещината и търпимостта са по-важни.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Отзиви и коментари от и за часовникари

Мнение от stepona555 » 09 апр 2018 23:46

Ако някой е доволен от някой часовникар сега е момента малко да променим наклона на клона.
Дето се вика не стреляйте по пианиста той толкова си може , а и ние като "разбирачи " имаме повишени изисквания , но за понижени конкурентни цени.
Аз кой да похваля освен МИшо дето веднъж го изнудих да ми събере от 5 Победи само 1 , за сестра ми , а той ми върна и 5 те сейкоширани , коя с нов механизъм коя всичко ново , само патентите от старата...
И още няколко такива случки , та вече не смея и да питам, но неговото е повече реставрация отколкото рутинна часовникарска работа , разглабяй , мий смазвай и ако е рекъл Кронос ще се подобри малко.
Затова повечето ми часовници си стоят както съм ги купил , че ако почна с часовникари , Някои си ги измерват в кутии от обувки , други на метър и килограм , щастливи са тия със стотина саатя , хем си ги знаят наизуст , подносват си ги , нови каишки им правят .
Аз като намеря някой такава радост , че снимам за спам и обратно в кутията.
А пък като намеря цяла кутия , то си става Великден.
:b :b
Обичайте си часовниците и живота , за останалото се грижи водката.

П.П.
Имам няколко часовника във Варна , търся часовникар да ги погледне и да каже приговор
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Отзиви и коментари от и за часовникари

Мнение от Seikosha » 10 апр 2018 02:54

viewtopic.php?f=58&t=1701&p=61520#p61520" onclick="window.open(this.href);return false;
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Информационен раздел ----- Information Section”