Най-добрите часовници от съветското минало.

Линкове към сайтове с полезна информация за марки,
производители, механизми.
Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Най-добрите часовници от съветското минало.

Мнение от atanweb » 07 май 2014 23:31

Превод на статия. Моля да ме извините ако има неточности.

Преди 1991 г., е имало мощна часовникарска промишленост в СССР, наброяваща около дузина фабрики и стотици марки. През последните две десетилетия, ситуацията се обърна към по-лошо, но някои заводи са съпротивляват и продължават да произвеждат хронографи с горд с надпис «Произведено в Русия».

Изображение

След разпадането на Съюза часовникарската индустрия била опустошена на няколко етапа поради:
Първо настъпила кардинално преразпределение на собствеността - часовите заводи фалирали или намалявали производствените мощности.
Второ, конкуренцията от чуждестранната индустрия като например престижните швейцарски марки и евтините китайски механизми.
И трето но не маловажно, общия спад в търсенето на часовници, защото всеки телефон и смартфон разполага с такава функция. Но въпреки това, някой от съветските маркови мъжки часовници живеят и до днес Разбира се производството се е свило. Да те постепенно умират, но по-интересно да говорим за последните, може би те са паметници на съветската епоха но може би могат да станат предвестници на възраждането на производството на часовници.


«Амфибия»
Изображение Изображение

Тази марка е пусната от конвейра на Чистопоския часови завод през 1967 година. Мощният и устойчив противоударен механизъм издържал на налягане от 200 метров воден стълб,а часовникът не реагирал на температурната разлика. Те веднага станали незаменим инструмент навсички подводничари и водолази това се случило след един експеримент в северния флот. По време на упражненията водолази зарибени от новия часовник, се спусали до дъното на дълбочина 130 метра. Подводно те извършили всички ремонти които били предвидени в аварийната ситуация, а часовникът продължавал да показва точно време. През 1975 година "Амфибия" била взета в орбита от космонавти.
Разбира се часовниците са станали емблематични.
Сега часовниците "Восток-Амфибия" се пускат в ограничен тираж. Има се на в предвид, че се изработват буквално от остатъци и производството може да спре. Цената на хронографите е много демократична. Най скъпият модел е около 7500 рубли.

«Восток»
Изображение Изображение

Основната марка на Чистополският часови завод, която през 1969 година дори включила думата "Восток" като свое име. Предприятието е било основано в първите месеци на Великата Отечествена война. Оборудването е било докарано от Москва. Основният екип от работници се състоял от евакуирани от столицата жени и младежи. Всички които дошли в Чистопол били около 500 работника на Втория Московки часови завод. На моделите "Восток" през 60те години за секундомер бил добавен отделен диск и била добавена дата. В допълнение ще кажем, че те са първите в руското производство със светещи (фосфоресциращи) стрелки.
На панаира в Лайпциг в началото на 60-те години свръхточен модел (прецизионных) бил награден със златен медал. Отклонение от точното време не надвишава плюс минус пет минус десет секунди на ден.

Упорити слухове твърдят, че производството на Восток е към своя край, в редки случай както при амфибия излизат в продажба нови модели.

«Командирские»

Изображение Изображение

Още една култова марка на Чистополския завод. С тези часовници в съветско време награждавали отличилите се офицери. В момента на разпада на Съветския съюз марката станала толкова популярна, че започнали да я фалшифицират. Тези фалшификати били украсявани с лицата на Сталин и Хитлер на самите циферблати. В американските сувенирни магазини с надпис на Чистополския завод се реализирали продажбите на хонконгското производство. В западна Германия е пуснат слух за оригинален модел с надпис КГБ СССР който бил украсен с щит и меч.

Всъщност производството на часовници започва през 1965г. поръчано от Министерство на отбраната. Хронографите са удароустойчиви, прахозащитени и водоустойчиви. Стрелките светят в тъмното.
Военния спецзаказ се определя като ексклузивна марка и часовниците били дефицитни - такъв подарък се считал за много престижен. единственият начин за закупуването било от ръка на работник в завода който тайно изнасял продукцията. Официално часовници за продажба не се допускали.

Още едно неочаквано потвърждаване на надеждността на часовниците дошло от САЩ. Американците поръчали партида "Командирские" за военни участващи в операция "Пустинна бурия" през 1991 година в Персииския залив. Пентагона тогава поръчал 40 000 екземпляра "Командирски" От всички марки на Чистополския завод "Командирские", без значение от своето славно минало се отличава с своята ниска цена която е средно около 1500 рубли.

«Ракета»

Изображение Изображение

Петродворцовият часови завод в началото на 60-те години пуснали часовници "Ракета" Името дали в чест на полета на Юри Гагарин,, макар, че в западните купувачи тя била асоциирана със съветските ракето с дълъг обсег с ядрени бойни глави. Часовниците били практични и евтини с надежден базов механизъм. Благодарение на това "Ракета" станала много полулярна. Така например през 1980 година се продали повече от 4 и половина милиона екземпляра ежегодно.

Втори възход на марката дал разбира се международният инвеститор Сергей Пален, потомък на граф Пален, който бил един от инизиаторите на заговора против император Павел 1-ви. Съвсем скоро в съвета на директорите дошъл още един аристократ, младият княз Ростислав Романов, който се заел да бъде консултант в дизайнерския отдел на завода. Видно е, че през изминалото време, наследниците са забравили семейните обиди и някакси се търпели един друг. Резултатът е възраждането на една от най-популярните съветски марки.

През изминалите години са достигнали до толкова дале, че моделът Наталия Водянова е разработила своя собствена линия. Часовниците с новият дизайн били пуснати на базата на моделите от 1974 година представени на швейцарския панаир Baselworld

«Слава»

Изображение Изображение

Евтиният и не много красив часовник "Слава" бил изготвен от Втори Московски часови завод. Фабриката е създадена в средата на миналия век. Въпреки непретенциозен дизайн , часовникът е имал доста надежден механизъм и станал толкова популярен в обществеността, че време на време, се давал за награди на събития в социалистическите страни.

През 2005 фодина часочниците продължават да се произвеждат от частен прозиводител. В частта на дизайна вече видно нещата са се раздвижили в по добра посока. Изменила се е и ценовата политика. Естествено, сега за да се развива марката се добавят разни модификации от съвсем обикновенни до премиум кас. Така цената върви за най-евтиния от 2000 рубли до модели за няколко стотин хиляди.

Sekonda

Изображение Изображение

Ние включихме часовници на тази марка в списъка на "живите" съветски часовници съвсем условно. Причината е в това, че вече не се произвеждат с оригинален механизъм. Механизмите вече се закупуват от Китай. А това значи, че съветски часовник с такова име вече няма. Корпус и циферблата има, а часовник няма. Някога в края на 60-те години часовниците Sekonda от Първия Московски часовни завод излизали изключително много за експорт в страни от Вършавксия договор, Великобраитания и други страни в западна Европа. Сега е останало само едното име. (само на латински)

«Луч»

Изображение Изображение

Единствените в нашият списък часовници без маркировка " Made in Russia" са белоруските часовници "Луч", в края на 50-те години са пуснати от Минския часови завод. Опростени часовници за масова употреба. Въпреки трудностите , свързани с преразпределение на пазара през 90-те, Минската фабрика все още произвежда и ги продава в малки партиди.
През 2009 г. правителството на Беларус е поела дълговете на компанията и се превърна в основен акционер на завода. Може да се каже, че "Луч" последният народен съветски в пълното си значение на тази дума часовник. Наистина с една уговорка. През 2010 година контролния пакет акций бил предаден в ръцете на швейцарското дружество Frank Muller. Така, че в момента в фирмената витрина в столицата на Белорисуя може да се намерят хроногради, които могат да си позволят само някой диктатори.
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Най-добрите часовници от съветското минало.

Мнение от Pavlin » 08 май 2014 10:02

Интересна статия. Благодарим за превода!

percusst
Напреднал
Reactions:
Мнения: 213
Регистриран: 29 окт 2013 11:36
Местоположение: София

Re: Най-добрите часовници от съветското минало.

Мнение от percusst » 08 май 2014 14:27

Благодаря!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Най-добрите часовници от съветското минало.

Мнение от atanweb » 08 май 2014 16:05

Радвам се, че ви допада.
В тази статия е нахвърляно в няколко реда какво се случва с марките в днешно време. Но смятам, че липсата на по точни данни я правят не толкова достоверна. Но като цяло за начинаещи би била полезна и ще ги ориентира.
Изображение

Отговори

Върни се в “Информационен раздел ----- Information Section”