Виброграф "Timegrapher 1000" - представяне

Линкове към сайтове с полезна информация за марки,
производители, механизми.
Отговори
zzarkoo
Reactions:
Мнения: 24
Регистриран: 03 юни 2013 10:00

Виброграф "Timegrapher 1000" - представяне

Мнение от zzarkoo » 21 май 2014 14:01

Ето едно ревю от мен на вибрографа “Timegrapher 1000” (made in China :) ), понеже имаше проявен интерес от колеги в една друга моя тема за впечатления от машинката.

Като за начало да си кажа, други вибрографи не съм ползвал (само съм виждал), затова сравнения няма как да направя. Функционалностите съм ги преписал от ръководството за експлоатация. Почти всички снимки са крадени най-безцеремонно от нета, което не им пречи да са с гадно качество, все едно аз съм снимал.

1. Изработка:

Изображение
Стандартен захранваш адаптер с ключе за пускане и спиране


Изображение
Стойката с микрофона е доста стабилна (плътно желязо). Горната част (там където се поставя часовникът) се върти в две равнини което дава възможност за мерене в различни (по упътване го дават до шест различни) позиции. Микрофона се свързва се към вибрографа с кабел който ми прилича на коаксиален (но може и да не е такъв). Има и някакъв порт (прилича ми на USB-B), който служи за сервизна калибрация на уреда.


Изображение

Корпусът на машината е направен от пластмаса с прилично качество. Дисплея е 2 цвята – син и бял.


2. Функционалност:

Изображение
Показва основни параметри на часовника (някои не ги знам как точно са на български, затова ще ги пиша на английски):
Средно дневно отклонение
Амплитуда на баланса
Beat error
Брой колебания на баланса за час/Lift angle

Първите три параметъра се изчисляват през определен интервал от време. Този интервал (test period) се задава от менюто.

Менюто е изключително опростено. Може да се задават четири параметъра:

Изображение
(на снимката са дадени стойностите по подразбиране)

- Брой колебания на баланса за час (Beat rate). Има автоматично засичане което работи за десетина от най-стандартните честоти. Ако часовникът не работи на някоя от тези честоти, параметъра може да се задава ръчно, чрез избиране на една от около 50 предварително зададени стойности.

- Lift angle. Може да се задава в границите между 30 и 70 градуса (през 0.1)

- Период на отчитане (test period) – това е интервалът от време през който ще се отчитат резултатите при измерване. Избира се измеджу седем предварително зададени стойности (най-малката е 2 сек., а най-голямата – 60 сек.)

- Език


3. Размери: 173×9.5×11.5mm


Лични впечатления от работата с уреда:

Определено върши работа. Лесно се работи с него. Върши ми идеална работа когато трябва да бутна хода на някой часовник напред/назад или да проверя след профилактика/ремонт каква съм я свършил като цяло. Има си и говорител (който може да се изключва) за да се слуша цъкането на часовника.

Като неудобство може де се отбележат следните неща: За да правим промени по параметрите в менюто трябва да спрем измерването. След вески рестарт на машината трябва да задаваме параметрите в менюто ако не съвпадат със зададените по подразбиране (най-често за мен това е lift angle-а).

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Виброграф "Timegrapher 1000" - представяне

Мнение от Liani » 25 мар 2015 11:28

Някой знае ли каква е разликата между виброграф модел 1000 и 2000? Виждам, че има и 1900.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Виброграф "Timegrapher 1000" - представяне

Мнение от omegaqq » 25 мар 2015 17:50

Мога да кажа каква е разликата между 1000 и 1900. 2000 не съм виждал на живо. Иначе в тоя линк има таблица с параметрите и може да се направи сравнение:
http://www.ebay.com/itm/New-Mechanical- ... 35b9c3caf6" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Виброграф "Timegrapher 1000" - представяне

Мнение от Liani » 25 мар 2015 18:34

В тази таблица, разликата между 1000 и 2000 е опцията свързване на принтер и Signal Conditioning, което не знам какво точно означава.
Разликата в цената е почти двойна и предполагам, че има разлика не само в дисплея, а в софтуера и електрониката. Би трябвало да е по-чувствителен.
Ако е възможно, напиши за разликата между 1000 и 1900?

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Виброграф "Timegrapher 1000" - представяне

Мнение от omegaqq » 25 мар 2015 20:55

Основната разлика между 1000 и 1900 е, че дисплея на 1900 е цветен, малко по-голям и с по-голяма разделителна способност. Факта, че дисплея е цветен помага много при настройка на равновесното положение на баланса. Ясно се вижда кога двете линии се доближават и коя над коя е. Като функционалност двата вибрографа са идентични. Разлики в чувствителността едва ли има. Не помня как е при 1000, но при 1900 чувствителността на микрофона може да се регулира.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Виброграф "Timegrapher 1000" - представяне

Мнение от varban » 25 мар 2015 21:59

При 1000 не може. Въпреки че АРУ-то му много го хвалят. Впрочем, това е въпрос на прошивка - молже и на него вече да са му сложили регулировка. Но преди 4 години не е могъл: http://forum.watch.ru/showthread.php?p= ... post672015" onclick="window.open(this.href);return false;
Аз доста се ровчих в менюто на 1000 миналата година в Мийковци - точно регулиране на усилването търсех, за да хвана кварце :-) Не моижах да намеря.

Отговори

Върни се в “Информационен раздел ----- Information Section”