Неравната борба на баланса с кварца

Линкове към сайтове с полезна информация за марки,
производители, механизми.
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Неравната борба на баланса с кварца

Мнение от varban » 24 юни 2014 23:42

Неравната борба на баланса с кварца, или на кой таралеж са му по-остри бодлите

Прескачам всички машини с контакти от типа на тези:

Изображение

// http://www.netgrafik.ch/civil-watches97.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Това е път нагоре по нанадолнище. Огромен, тежък, труден за уравновесяване баланс с излкючително сложна конструкция. И тия две мустачки, които отиват към баланса - контакти са! Квото и да правиш, от това ръчен часовник не става. Сигурно е имало няколко десетки свястни бройки - братята винаги са умеели да подковат бълха, ама като почнат да чистят пушките си с тухла (разбирай, като такъв механизъм падне в ръцете на часовникарите от комбинатите за битово обслужване), и до там.

Някъде към края на 60-те става ясно, че системата трябва да се обърне наопаки - магнитите на баланса, а бобинката да е неподвижна.

И се появява масова конструкция - пак Слава, и пак Транзистор. Ама не ръчна:

viewtopic.php?f=58&t=1794&start=60#p15587" onclick="window.open(this.href);return false;

Ето кинематична схема на масовия съветски будилник:

Изображение

Особен баланс с магнити (поз. 22) и две бобинки (поз. 2), включени към много прост електронен блок.

Тия механизми са много варианти, ама всички имат рубини в опорите на баланса. Някои имат и още два рубина на ходовото колело. Понеже работи на маса, а се храни от огромна батерия, може да се докара до много добра точност. Ако е от вариантите с централна секундна стрелка, много бързо се докарва до секунди на ден, почти до кварцова точност.

Разбира се, че братята са се пробвали да направят и ръчен такъв механизъм.
Безконтактните космонавтски на НИИЧаспром ги пропускаме, и отиваме право на темата:

Изображение

// http://www.netgrafik.ch/civil-watches59.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение

Луч 3045!


Това е същата идея, ама в друга реализация. Баланс - пак с магнити, но ходът не е "шнеков" (броят го щифтов, шнеков си е моя думичка, когато съм учил шнекове и съм правил първите такива будилници), а анкерен.
Та този баланс май е първия сериен съветски 4 херцов. Защо ли?

Да не си помислите, че братята от будилник са направили ръчен часовник. Как пък не - това са били съвсем различни групи и направления - като омешат будилници с ръчни, излизат сякакви щуротии от типа на дамски 1800 в джобен корпус, от типа на Ракета, също като будилник, ама 4 пъти по-малка, и будилник с 23 камъка на машина противоударна Молния :D

3045 е цельнотянутый Junghans 600:

http://www.crazywatches.pl/junghans-ele ... chron-1970" onclick="window.open(this.href);return false;

Цельнотянутый е инженерен термин, който означава изделие, получено само с изтегляне, например безшевна тръба. Ама на майтап се използва за одрана 1:1 конструкция.

Та тия 4 херца са от немеца. Ако го бяха правили на чисто, нямаше да са толкова.
Най-вероятно е станало като с B-29 --> Ту-4. Изкомандавали са да се одере конструкцията с всичките и особености, само маркировката да се смени:

Изображение

Изображение

И братята получават конструкция като будилниците, които добре познават, само че ръчна.
Да де, ама оти ручаха жабето?
На ръка такава машина се държи доста по-различно, отколкото на нощното шкафче. И върви не по-добре от който и да е съветски автомат, само дето автомата не иска батерии.

Та затова се появява 3055. Той е чудо на техниката - в горе-долу същата механика е присаден кварц. И има две колебателни системи. Точността е работа на кварца, той подава 4 херцови импулси на баланса и двете системи работят в резонанс. Ако честотите са много близки, всичко е прекрасно и удивително - балансът работи с постоянна амплитуда и върти през анкерната вилка всички колелета. Ако ли не - почва пълен екшън. При малка разлика амплитудата периодично се изменя, а при голяма системата се разсинхронизира и машината почва да прави квото си иска. Спира, прескача секунди, и разни други щуротии.

Настройва се така:

Настройка на Луч 3055:
В машината има две колебателни системи - механична и електронна. Електронният блок се опитва да синхронизира работата на механичната система с честотата на импулсите на изхода на чипа. При значителни отклонения се наблюдава срив на колебанията на баланса (увеличаване и намаляване на амплитудата).
Ред за настройка: слага се часовника на ППЧ, спира се баланса, оставя се да набере амплитуда и в течение на 20 секунди, докато не е настъпила синхронизация, се регулира баланса колкото е възможно по-близо до нулата. Ако не стигнат 20 секунди - Game Over, и отначало :)
Признак на правилна регуилировка е стабилната амплитуда на колебанията на баланса.
Електронния блок като правило не се пипа, но ако е необходимо, трябва да се използва прибор с електромагнитен датчик и точност от - 5 до + 5 секунди.

// http://forum.watch.ru/showpost.php?p=11 ... ostcount=4" onclick="window.open(this.href);return false;

Толкова за особеностите на 3055 :)

Сега - обещаното сравнение на 3055 с 3056.

3056 е истинско кварце, без баланс, без щуротии. И той е второ издание на 3050. Двигател - подобен, ама има разлики. Първо - без шукарии от типа на календар, те само отвличат от главното :)
Второ, и много важно - на първите 3056 няма нито спиране на захранването, нито спиране на броенето. Генераторът си работи постоянно, още със слагане на батерията и завинтване на контакта, а спирането е чисто механично. Това е станало заради дертовете с 3050 - типов дефект при тях е лош контакт на двойката, която спира захранването при изваден в трета позиция ремонтоар.
В 3055 има не два, а четири контакта към платката, което внася също допълнителни проблеми. Срещат се случаи, в които заради лош контакт и многократни опити за завиване на винтчетата се прекъсва някой извод.

Сега за двигателя на 3056. Той е такъв, щото е наследен от 3050. Изменението е само в твърдите изводи, ама това са 4 спойки по-малко. Казвал съм го, няма да се повтарям, че 3056 е правен от самото начало така, че да може да му се смени двигателя с такъв като на дамския 1956 - първото съветско кварце с конвенционален стъпков мотор.

Причината 3056 да са редкаж е точно в този двигател. Той спира от замърсяване на магнитите, а ако по тях налепнат стружки, се самоубива от мъка :) Иска чистота в машината и абсолютно отсъствие на стоманени стружки.

3055 също се самоубива, ама по друг начин - заливката на безкорпусните транзистори на платката се напуква. Заедно с изводите :( :( :(

Двете машини са с особено движение на секундната стрелка. на 3055 е като на всеки един механичен 4 херцов, а на 3056 - като на стенен часовник - агаля-агаля, видимо по-бавно от обикновен скок. И с трепкане при спирането. Които бяха на срещата, го видяха на живо :)

Потребителски аватар
trk2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 284
Регистриран: 29 яну 2013 09:18

Re: Неравната борба на баланса с кварца

Мнение от trk2 » 08 юли 2014 10:00

Ако се интересуваш мога да ти пратя страхотна книжка за доддръжката и ремонта на механизма с мустачките. Имам и за резониращата вилица, но ти не си я споменал, може би защото братята не са я произвеждали в ръчни часовници. Но подозирам, че може да е била част от оборудването на космическите кораби.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Неравната борба на баланса с кварца

Мнение от varban » 08 юли 2014 10:53

Ако е електронна, добре дошла ще е - за мен или някой друг ;)

Иначе тук не съм споменал нищо, освен това, което касае 3055 и 3056.
Това беше част от конкурсния постинг, ама излязъх извън формата, затова е пренесено в отделна тема. Щях да пиша още доста, и то е точно за дуела 3055/3056, който завършва със смъртта и на двамата участника ;)

Та дай да те цитирам и да продължим да бистрим:
trk2 написа:Относно кварца сега се сетих, че май съм чувал за кварцово регулирани, малко се заблудих в представите си защото първия механизъм с електронни елементи е бил транзисторния електромеханичен. Предполагам, че кварцово регулирания механизъм се е повил, защото към него момент не е имало друг начин да се "прочетат" колебанията на кварца.
// viewtopic.php?f=83&t=3208&start=60#p33188" onclick="window.open(this.href);return false;

Имало е. Даже и през времето, през което са правили Луч 3055.
Тогава вече са изпитвали няколко конструкции стъпкови двигатели. С четири намотки, тип 3050 и с една, тип 1956.

Тук 3055 е завършващ етап на развитие, който не е дал по-нататъшни клонове. Машината е усвоявана само в Минския завод за часовници, и то като дълбока модернизация на 3045. По тоя повод Луч пък е прескочил епопеята с 3050/3056/3056А - просто не е произвеждал такива мъжки часовници.

Въобще първата половина на 80-те бяха много интересно време в съветската часовникова промишленост - новите кварцови калибри пъкваха, а се продаваха още и от старите. Помня 3050, които струваха една шапка пари, най-евтиния колкото механичен хронограф, а най-скъпия - около 100 рубли, една инженерна заплата тогава.

Само за няколко години - от примерно 78 до около 84 братята направиха три поколения големи кварцета: първото беше 3050, след това - 3056, второто - 3056А, доработено по резултатите от 1956 и третото - 23 и 24 калибри, и двата системни, и двата - с голям срок на автономност, и двата, както се оказа, с цифрова регулировка на хода.
От 23 калибри са ми известни 6 модификации: базов, ден/дата, ден, лунен календар, тъмно/светло и будилник. Ако добавим и вариантите с регулирането на хода с променлив кондензатор и с по-късните интегрални схеми, цифрово, с по около половин секунда на ден в диапазон от няколко секунди, излиза, че 23 калибър е много добро постижение. Почти същото може да се каже и за 24, който е произвеждан само в 1 МЧЗ, и който се различава от 23 по това, че роторчето на стъпковия двигател е под моста на ангренажа. Там обаче съм виждал само три механизма.

И през това време са вървели паралелно и дамски калибри.
Почват с 1956, който е първото правилно съветско кварце. И който е мъжко момиче - аз имам мъжки часовник с този калибър. И още един неработещ засега ;)

След това пъкват още два! При това един от тях е не мини, а направо микро! 1056, това трябва да се почувства ;) Свален е от серия, щото модата на малки часовници залязва.

А вариантите на 16 калибър не мога и да ги изброя, щото доскоро е произвеждан в Минск. Та там има и ден, и ден/дата, и лунен календар с дата, и това - в три варианта на електрониката, докато докарат с малка батерия голяма автономност.

Та така с описанието на времевия отрязък.

С копирането на 3045 и 3055 е ясно, това са драни почти точно Юнгханси.

Ама затова те не са дали потомство - не може току-така да се дере. То е по-трудно, отколкото да си го направиш сам! И дава по-лоши резултати!

Често разпространено схващане е, че всички добри калибри на братята са цельнотянутые (обяснено е по-горе).

Е, вижте, че не е така!

Даже Победата е облизвана и доработвана до условията на съветските заводи, а за другите - кво да кажем?

3050 е чисто съветска разработка - и без дипломации ще кажа, че е крайно неудачна.
И развитието и е илюстрация на това, как се случват конструкциите, когато задачата е здраво захапана. Отначало преконструират ангренажа на 3050 така, че да става с два различни двигателя, щото завод за валово производство (в случая май Слава) не се пуска лесно и не се спира лесно.

През това време разработват принципно друг двигател, който само прилича на този на 1956, но е различен по начина на създаване на асиметрията, и се ражда доста добрия 3056А.

А след това набрания опит позволяват да пуснат в масово производство 23 калибри - лебедовата песен на съветския Часпром. С трети тип двигател, който е с шайбичка-статор като на 1956, но със запресована капсула. 24 калибър по-скоро е повлиян от 3056А - той няма шайба, има оформени сложно полюсни накрайници.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Неравната борба на баланса с кварца

Мнение от Pavlin » 08 юли 2014 17:11

trk2 написа:Ако се интересуваш мога да ти пратя страхотна книжка за доддръжката и ремонта на механизма с мустачките. Имам и за резониращата вилица, но ти не си я споменал, може би защото братята не са я произвеждали в ръчни часовници. Но подозирам, че може да е била част от оборудването на космическите кораби.
Ако пък си качиш темата за кварцовите часовници тук, цена няма да имаш :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Неравната борба на баланса с кварца

Мнение от varban » 08 юли 2014 17:54

Коя тема? Коцето има интересна тема за електрическите, за кварцетата съм я пропуснал.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Неравната борба на баланса с кварца

Мнение от Pavlin » 08 юли 2014 18:02

Същата!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Неравната борба на баланса с кварца

Мнение от varban » 08 юли 2014 18:17

Ми добре :-)
А аз ще разкажа интересна лакардия за Слава Транзистор, която съм чул от участници в събитията :-)

Потребителски аватар
trk2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 284
Регистриран: 29 яну 2013 09:18

Re: Неравната борба на баланса с кварца

Мнение от trk2 » 08 юли 2014 19:04

темата ми е за електро-механичните и още не е завършена с частта ел.механичин с транзистор. Трябва да я довърша и сложа тук.
Каврца е друга бира там Върбчо има думата :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Неравната борба на баланса с кварца

Мнение от varban » 08 юли 2014 21:51

Да бе! Аз нищо не съм чел по темата - мързи ме, и въобще към часовниците се отнасям доста своеобразно - ползвам го за съсредоточаване на акъла си (колкото ми е останал) в друго направление.

За кварцетата - понеже руските машини са сравнително малко, и понеже са ми минавали пред очите и по ръцете, моите и на околните, пробвам да хвана логиката на развитието им. Те са чисто инженерен продукт на система, която мъничко познавам и затова някой път улучвам в предположенията си - примерно, цифровата настройка на хода на 23хх я предположих доста преди да я видя на живо и на снимки.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Последния самурай

Мнение от varban » 10 юли 2014 20:20

Няма отърване от тия кварцета!

От сума време търся ремонтоар и коронка за една лунна 2390, и сега ще представя поредния кандидат-донор. Не плашойте се, за разлика от докторята, аз съживявам донорите, а не ги разглобявам на органи.

Та историята за грозното пате почна от тук:

viewtopic.php?f=77&t=3295" onclick="window.open(this.href);return false;

Заинтересувах се от коронката и ремонтоара.

Не разгледах подробно снимката и бях наказан - некъв пишман-майстор (не твърдя, че е Букоев, ама ако е той, не си вземам думите назад!) му е начукал един дявол знае къв ремонтоар и е изпочупил всички пружинки. Не само тая, която се вижда, но и механичната спирачка, която е и контакт на електронния хак.
А би могло да се види, ако бях намерил или оригинален ремонтоар, или даже ако бях сравнил със снимката на 2356 на другата Ракета, щото ремонтоарите са различни.

Както и да е, стига съм мрънкал ;)
Дамския двустрелочник и 2614 работят добре, а другите с времето ще се оправят.

Ето го изходното състояние.
Машина:

Изображение

и муцка:


Изображение

Аз отпред не го загледах... терсене ми е да гледам часовници, които планирам да пусна за части... жал ми е, нали и те са часовници като другите :)

Ей, пак се отплеснах!

Ако я карам така, няма да стигна до високото изкуство на гийошажа до края на месеца :)

Факт е, че коронката не стана, и ремотнорът - и той. Щото са направени някъде на югоизток от Петродворец, на около 10000 километра :) Ама и оригинални да бяха, пак нямаше да станат.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Неравната борба на баланса с кварца

Мнение от varban » 10 юли 2014 20:47

И тука се случиха две работи.

Аз бях събрал една Славица:

Изображение

сефтето ми от калибър 24 на 2 МЧЗ. Явно с мерак съм я събирал, щото тръгна по-точно от половината ми кварцета. По каква причина си е офтопик, ама по темата ще кажа, че балансът не се дава лесно на кварца. На COSC мирише работата, няма майтап.
Стигнах до позиционни изпитания, и се огледах, какво да нося, докато Славата цъка в къщи на шкафчето. Слава Тагиль бърза, пък и тежи 130 грама, Наташка да си стои в къщи в тия размирни времена, имам десетина-двайсе часовника, готови за носене, на каиш, ама тука дойде втората причина - жегата. В жега не е за кожа, ни за мушама. И не е за масивна верига, иска се нещо гъвкаво и на дупки. Ето такова:

Изображение

Намерих меша (една от най-старите ми верижки, още отпреди една година - оргиналдъ Сейко, от времето, когато тревата е била по-зелена, а между ушите на сейковците 18 милиметра :)) И този меш случайно попадна на ракетата. И... прескочи искра, вервайте ми!
Комшийката отсреща отвори джама, и слънчевото зайче мина през меша и през грозното пате.
Мешът блесна, като болярска ризница, а циферблатът на Ракетата светна, все едно че сработи светкавица. Фотоапарат такова нещо не може да предаде, не съм се и опитвал.

Натам е ясно. Почнах да ровя в кутиите, излезе една чайка с оглозгана коронка и читав, ама много къс ремонтоар. И после една незнайна коронка, дето я завих на лепило, щото беше с друга резба. Не е херметична никак, ама аз си правя сметка, че по-добре да има широки дупки, отколкото малки - квото влезе, ще излезе, и машината няма да се поти в жегата :)

Имаше малко зор със спирачката и хака, и не можах да намеря правилната пружинка, но машината тръгна. Няма да влизам в подробности, само ще кажа, че и боднах една друга платка - платка с цифрова настройка на хода през половин секунда на ден, с превключвател, не с променлив кондензатор:

Изображение

Имам честта да ви представя най-добрия съветски кварцов механизъм!

А да видим сега в кво се е навряла тази машина :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Неравната борба на баланса с кварца

Мнение от varban » 10 юли 2014 20:50

Ами ето:


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Лошото е, че тази ракета камера не я лови - по-трудна е за снимане от Наташка:


Изображение

А това е заради гийоширания цифер. Ама реално гийоширан, не като мостовете на Чайка 1601А или циферът на Наташка!

Бях писал:
това не е гийоширане, а контрачеканка, квото и да означава това. Но със сигурност са щамповани, няма кой да си играе с рязане на серийни цифери. В каталога още пише, че циферът не е от месинг, а от мелхиор, вероятно точно за да се щампова по-лесно.
Ta... може московчаните да не са рязали серийни цифери, ама в Петродворец са рязали!
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Последна промяна 1 на varban, променена общо 10 пъти

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Неравната борба на баланса с кварца

Мнение от Pavlin » 10 юли 2014 21:00

Да не си сбъркал темата?!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Неравната борба на баланса с кварца

Мнение от varban » 10 юли 2014 21:06

Конкурса ли имаш предвид?

Още не е за конкурс - не мога да я снимам като свят.
За конкурса ще има само една снимка, комбинирана от четири-пет.

Ако успея да я снимам така, че вълните да блестят. Ако не - няма конкурс. Докато се науча да снимам :D

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Неравната борба на баланса с кварца

Мнение от varban » 10 юли 2014 21:09

А това е точно по темата - борбата на механиката и кварца :)

Обърни внимание на дизайна на ракетата без прякор: отвън се едно, че е някоя Электроника-5, а вътре - високо декоративно изкуство в сериен вариант :)

Я ако имате такива ракети, ги снимайте за илюстрация :)

Отговори

Върни се в “Информационен раздел ----- Information Section”