Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 7 мнения ]
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Юли 2015 08:47 
Аватар

Здравейте,
днес попаднах на една обява за продажба на Польот с особен механизъм 2609. Според продавача, това е от първите 100000 бройки. Особеното е в закрепването на циферблата - тук е изпълнен като в старите швейцарски часовници. Фиксира се с винтове със специална глава с остър ръб, но изпилен на определено място. Крачето на циферблата се пъха в дупчицата, като винтът е с изпилената си част към дупчицата. После със завъртане на винта, острият ръб фиксира крачето.

Не знам дали го обясних добре, ама който разбрал - разбрал :). Ето снимката:

Изображение

В червено са оградени винтовете с острия ръб, а вдясно е показан по-новият механизъм, в който закрепването става вече с радиално разположени по-малки винтчета.

Интересна е забележката
Цитат:
Таких часов было выпущено всего 100 000 штук на весь СССР (довольно ограниченный тираж при условии, что в год Совчаспром выпускал более 200 млн. штук).

:D

Поздрави, Миро.

Вечният календар е небходим, за да може един път на 4 години да поглеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът - за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът - за да го гледаме непрекъснато.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2015 11:20 
Специалист

Покажи и лицевата страна.Да видим може ли датиране по дизайна на циферблата някакво да направим.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2015 12:21 
Аватар

Ами ето го аукционът:

http://aukro.ua/chasy-polet-1-mchz-redk ... 46136.html

Поздрави.

Вечният календар е небходим, за да може един път на 4 години да поглеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът - за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът - за да го гледаме непрекъснато.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2015 14:09 
Moderator
Аватар

Вярно е редкаж машината. Прави впечатление и наличието на противоударно на анкъра. Съответно при новите липсва, а това би трябвало да даде отражение и на броя камъни в механизма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2015 15:03 
Moderator
Аватар

Да-а-а, такова нещо в руска машина не съм виждал. Подобно решение има в по-късните 7S26 на Seiko. Там накладните камъни са затворени с пружинки, подобни на тези в инкаблоците. Ама проходните камъни са запресовани в платината.

Както и да е (дали с бушон като на баланса или само накладния камък се маха; по-вероятно е второто), такова решение е много-МНОГО-МНОГО по-добро за обслужване от микрозегерките на Ракетите и Полетите. Там е майка плаче - от три една губя, една чупя и само една слагам обратно на място успешно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2015 15:14 
Moderator
Аватар

omegaqq написа:
Съответно при новите липсва, а това би трябвало да даде отражение и на броя камъни в механизма.

Ама на цифера пише същите тия 17 камъка. Правил съм такива, при това два вида. Камъните им са както следва:
Баланс - 5, анкерна вилка - 4, анкерно колело 2, промеждутъчно - 2, централно - 2, секундно - 1 на моста, а седемнайстия камък може да бъде на две места. Или е запресован в малкото паразитно колело между барабана и централното, или пък в платината, но пак е за това паразитно колело.

Излиза, че в този механизъм няма камък за паразитното колело, а седемнайстия камък е накладния на анкерното колело. От другата страна, откъм циферблата, камък няма.
Или са броили камъните, както братята-белоруси в 3055 - камък отгоре, камък отдолу не ги бърка ;)

Паразитно колело между барабана и централното има, иначе нямаше да има толкова търкалета за навиване на пружината ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2015 17:35 
Напреднал

Искам да бъда извинен, че пиша в тази тема, но искам да покажа един Восток 2605 който също подобно на Полета е по-различен от тези които познавам. Монтиран е в каса подобна на Зим-овите каси, но е малко по различна и фиксирането е също като на Зим с пластина с две ушички. Липсват отвори с резба за винтове като при другите които са с един дебел ринг. Отначало си помислих, че са го завряли в каса от Зим и понеже имах отлична каса тръгнах да го слагам, ама то няма как да го фиксираш, защото цифера със механизма преминават през касата. Трябва дебел ринг, а него няма как да го стегнеш и тогава се сетих за твоята тема и реших да споделя тук. Имам такъв механизъм и мога да го сменя, но мисля, че така си е оригинално и засега ще остане така.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ето и брат му, но той е в жълта каса и е със дебел ринг..
Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 7 мнения ]