"Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Линкове към сайтове с полезна информация за марки,
производители, механизми.
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 02 юни 2013 01:01

То аз ще си намеря такава, със същата цел. Да не пипам ръчни часовници, докато не се науча като свят на такъв будилник. Това, че имах късмет с 2623 и 2605, не означава, че ще е все така.

Пък и синковеца мога да зарибя, нищо че е малко дъртичък - 3 курс е. На него му стегнах една друга ракета, 2609 на каиш и той сега ходи с часовник. Ама се кани на корпоративния и цифер, и трябва да се научи поне да го вади, та да може да го маца, както си иска :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 02 юни 2013 01:07

dreadx написа:Помислих си: защо при толкова много излишни будилници "Slava" някой не вземе да ги разглоби, почисти и да ги предлага като детско комплектче за сглобяване.
А по-изцапаните - за напреднали. С клеясало масло в камъните, окапани с каноконлит тук-таме :) Такова чудо съм виждал - отвивал му се ключът и човецечът го капнал с каноконлит. Ако беше каменна слава, щях да го взема. Ама беше без ни един камък, тенеке. На мен не са ми интересни, аз още в трети-четвърти клас разглобявах и сглобявах такъв. Само после бързаше много :)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от nevenbekriev » 02 юни 2013 07:09

Според смътните ми спомени навремето такъв комплект струеаше 6 лв., а чисто нов будилник Слава в магазина беше 11 или 12 лв. Понеже в момента може да си купиш стар будилник за левче, излиза че сега възможностите са по-добри! Само че трябва да е като семейно начинание - таткото да свърши вехтошарската част, да разглоби, почисти и пребоядиса външността и да помогне на детето да даде живот на механизма.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 02 юни 2013 08:53

nevenbekriev написа:Според смътните ми спомени навремето такъв комплект струеаше 6 лв., а чисто нов будилник Slava в магазина беше 11 или 12 лв. Понеже в момента може да си купиш стар будилник за левче, излиза че сега възможностите са по-добри!
За левче, ако знаеш откъде. Ама аз ще ги науча местата ;)
А разликата не е 11...12 пъти, а огромна. По това време с 10 лева карах цяла седмица във Враца, че и ми оставаха стотинки за билет до Бяла Слатина в събота след училище.
Някой с гимназист в друг град да каже, колко на седмица му дава, щото мойте двамата са студенти, а не ученици и в София, а не във Враца.

50 кинта на седмица?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от nevenbekriev » 02 юни 2013 12:54

dreadx написа:
И аз съм започнал с електрониката някъде тогава. И не си спомням със сигурност, но може би първият ми по-сериозен проект беше от точно такова комплектче - радио. Много бързо запоих всичките части на платката и стигнах до навиване на мъничко тороидално трансформаторче. Навива се на феритен пръстен с диаметър 8 мм, като преди това жицата се намотава на совалка, която да минава през пръстена.
Друг спомен! Юность 401 !!! Линеен рефлексен радиоприемник с положителна обратна връзка, направен с цели 4 транзистора, германиеви! Смятай!!!
Освен тях имаше и едни Мальiш, те също имаха подобед дросел за навиване, и едни ЕлектронМ, те пък имаха безтрансформаторно крайно стъпало с комплементарни прев и обратен транзизтор, разбира се германиеви. Тогава един единствен транзистор в магазините Млад Техник струваше 3.50 лв!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 03 юни 2013 08:03

dreadx> И аз съм започнал с електрониката някъде тогава. И не си спомням със сигурност, но може би първият ми по-сериозен проект беше от точно такова комплектче - радио.

И при мен имаше едно такова.
Кво беше, не помня. С брат ми му викахме Таски радио. Май полско. То не свирна.

nevenbekriev> Друг спомен! Юность 401 !!! Линеен рефлексен радиоприемник с положителна обратна връзка, направен с цели 4 транзистора, германиеви! Смятай!!!

Юность не съп правил. След неуспеха с таскито ни купиха един киев. И той свиреше отвсякъде :)

Първото радио - половин час след купуването:

http://random2008-12.narod.ru/detskie_z ... _priemnik/" onclick="window.open(this.href);return false;

Интересно, че това чудо го избра майка ми. Тя не разбира нищо от електроника, а конструкторът е гениален :)

nevenbekriev> Освен тях имаше и едни Мальiш

Викахме му мълчиш, ма си свиреше.

nevenbekriev> едни ЕлектронМ

и Электрон 2М. Забравил съм ги. Май на емката платката не беше печатна и елементите се запояваха с калайдисан проводник. А на 2М имаше печатна платка. Той беше за по-напреднали, щото пистите се отлепваха, преди да ги допреш с поялника.

nevenbekriev> Тогава един единствен транзистор в магазините Млад Техник струваше 3.50 лв!

Не само в Млад техник! Баща ми отиде командировка в Ботевград, и с брат ми една седмица преди това го навивахме да ни купи по един джоб транзистори и диоди, щото там били евтини. Мале, какви послушни бяхме тая седмица!
А той се върна с един транзистор, май SFT-326, точно за 3.50 и с един диод SFD - за 1.50. Това го помня.

Затова брояхме транзисторите и купувахме всякакви комплекти и конструктори. Още повече, че и резистори, и кондензатори нямахме.

Връх на радиодейността ни беше ей такова нещо:

http://random2008-12.narod.ru/detskie_z ... udvoeniem/" onclick="window.open(this.href);return false;
+
http://random2008-12.narod.ru/detskie_z ... _sheme_16/" onclick="window.open(this.href);return false;
+
http://random2008-12.narod.ru/detskie_z ... tnii_unch/" onclick="window.open(this.href);return false;

9 транзистора, почти веф, смятай!
Сложихме го в кутия от радиоточка и сума време свиреше, още повече, че място за батерии бол :)

А за да се върна на темата за часовникарството.... нямахме мултицет. А без мултицет нищо не ставаше.
И като отидох на окръжна олимпиада по химия във Враца (бях седми клас в прогимназията) взех второ място и получих страхотен комплект - ОММЕТЪР, за сглобяване.
С уникална батерия волт и половина - трябва да я идентифицирам.
С един предел на измерване
И с лоша измерителна система.
Ама тя имаше добра станина, скала, лагери като на тенекиен будилник и стрелка с ос.
А виж, пружинки нямаше. Магнити само.

И аз я преработих!
Колко тоководещи пружинки съм навил, само аз си знам :)

Накрая, като вържа потенциометър на клемите, можех да му местя стрелката с врътката. Плавно.

Само че не можах да го накарам да мери точно :(
Ама после затова не ме беше страх да пипна спирала и баланс. Той по-лесно се сглобяваше.
Щото тия пружинки, дето ги навивах за омметъра, искаха да се запояват. Иначе не ставаше.

Та от този омметър после дойдоха будилниците на база Юный часовщик... и те се настройваха и вървяха горе-долу точно.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от DHM » 03 юни 2013 11:08

А какви времена бяха :banana
Помня, че като имахме гости децата ни натирваха в другата стая, което ме принуди да си купя усилвател за сглобяване от "Млад техник"....микрофона беше от стар телефон естествено :lol: както и слушалката. Най-голям зор видях с жиците докато ги прокарам между стаите без никой да ме излови :saint: ама голяма мъка :cry: работеше когато му скимне и пращеше като за световно :lol:
.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от nevenbekriev » 03 юни 2013 15:21

Радиото без печатна платка беше Мальчиш. Те бяха най-евтини и най-грозни. Имаха платка без писти, с едни дебели дупки в които се слагаха парчета медна тел, май 1.5мм. За тези телове се захващаха елементите и монтажните проводници. Променливият кондензатор беше керамичен, като тример, само че голям - към 35 мм. Най интересното в този комплект беше, че нямаше клема за свързване на батерията (9V), в инструкцията пишеше, че когато се изтощи първата батерия, можеш да я разрежеш и да и вземеш клемата и да си я запоиш на приемника!
Доста такива конструктори съм сглобил, съучениците ми като не им тръгнеха и ми ги носеха на мен.
Имах уред Ц20, беше купен в комплект с един нелош поялник, който се захранваше през някакъв кондензатор за понижаване на напрежението и приставка към уреда за мерене на коефициента на усилване на транзистори. Какъвто съм разсеян, (другарката Досева ме наричаше "вечно нечул и вечно неразбрал"), бързичко изгорих системата на уреда, та и на мен ми се наложи да се справя със спиралите, че и с уравновесяването на системата. Бронзови спирали се намираха от разни манометри и от българските апарати за мерене на кръвно налягане.Не помня кой клас бях, май 5 или 6, После през годините съм съживил много измервателни системи.
Ако сложиш корундовите камъни на будилник, става вечен!
А когато бях в 7клас, се абонирах за едни задочни курсове за ремонт на радиоапарати и телевизори. Почнах да влача у дома стари лампови радиоапарати от комшиите. Проводниците в тях бяха с гумена изолация, остаряла до такава степен, че само като ги докоснеш и падаше. Махах всички части от шаситата, оставаха само цоклите на лампите и междинночестотните трансформатори и после ги построявах наново, по някое време вече не ми бяха нужни схеми. А настройката на радиоапарат си е цяло изкуство.Това вървеше успоредно с часовниците! Сега се чудя кога съм учил и писал домашни?
Сега като видя старо радио и... Абе като алкохолик, ама някак се въздържам. То добре че вече няма какво да се слуша на КВ, а на СВ има такива силни смущения, че старите радиоапарати на практика са само паметници. То не че часовниците стават за нещо друго, ама нейсе...

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 03 юни 2013 15:30

Май модераторът трябва да преименува темата. Например "одъртял млад техник".
Тука ще е за културни мемоари, а в персоналните стаи всеки ще си дели дължината на окръжността на диаметъра като Троцки, според както се е надрусал :)
Иначе ще ме баннат, както е тръгнало :)
DHM написа:А какви времена бяха :banana
...
усилвател за сглобяване от "Млад техник"....
Две платки, крайни два германиеви транзистори П-двеста и незнам си колко, предусилвателят с някакво малко ГТ? Другото МПта?

И при мен не тръгна като свят. Той нямаше мрежово захранване, а аз не умеех да правя такива работи тогава.
Пък и тогава бях чул за стерео, а втори канал да купувам не стана :)

Единият транзистор го загубих, а вторият, изгорял, наскоро го намерих. Не се звънеше, не знам що. Отворих го и му взех пастата - още стои в една виалка, с нея мажа видеокарти на лаптопи, щото с китайски силикон горят, а братята ползваха правилна КТ.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от omegaqq » 03 юни 2013 20:02

Що ли ми трябваше да показвам снимката на часовника за сглобяване... Ма иначе страхотна тема се заформи.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 03 юни 2013 20:50

omegaqq написа:Що ли ми трябваше да показвам снимката на часовника за сглобяване... Ма иначе страхотна тема се заформи.
Ти да не мислиш, че аз щях да се забавя :) УРЛ'ът ми беше в клипборда, но Хунта успел раньше :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 03 юни 2013 21:51

nevenbekriev> Радиото без печатна платка беше Мальчиш. Те бяха най-евтини и най-грозни. Имаха платка без писти, с едни дебели дупки в които се слагаха парчета медна тел, май 1.5мм.

Вярно, че така беше :)
Значи не сме правили Малыш, а Мальчиш. И на него му викаха

nevenbekriev> Доста такива конструктори съм сглобил, съучениците ми като не им тръгнеха и ми ги носеха на мен.

мълчиш :)

nevenbekriev> Имах уред Ц20, беше купен в комплект с един нелош поялник

Поялникът го знам от по-късно. Използвал съм го вече като студент, не за приемници.

Все в такива групи попадах, в които, като се скапеше нещо, не викаха КИПаджийте, а включваха поялника.
Бях най-зле от всички познати химици по електроника - Ленинград е град голям и магазини Млад техник с кръжоци иимаше повече, отколкото във Враца. Това се смяташе за почти толкова неприлично, колкото да не умееш да дестилираш :)

Ама ме търпяха, щото оправях везни и мойте винаги са били най-точни. И сега са - и без всякакви метролози. Това ми остана на мен от будилниците Юный часовщик :)

А сегашното изпълнение е просто рецидив - като изтрезнея, ще ми мине ;)
Късничко ми е, на 51 да се хващам сериозно. Пък и време няма.

Обаче проект миш-маш ще го довърша. Едва ли в него ще работи часовник, ама се тая.
Да знаеш само колко струва киселинноустойчив корпус, за главата ще се хванеш :)
Пък ако остане някое парче, може и корпус за часовник да направя - знае ли се :)
Резбите са други, ама подходът е същия - имаш малко трици, а трябва да ловиш много маймуни :)

nevenbekriev> та и на мен ми се наложи да се справя със спиралите, че и с уравновесяването на системата. Бронзови спирали се намираха от разни манометри и от българските апарати за мерене на кръвно налягане.

При мен не работеше вярно. Ако в една точка го направя, всички останали мърдаха. Нелинеен беше.

nevenbekriev> После през годините съм съживил много измервателни системи.

Аз последно - преди една две години. На един хроматограф - между двата йонизационни усилватела имаше малък стрелкови микроамперметър. И не работеше. Грозна работа! За два часа с проверката тръгна :)

nevenbekriev> Ако сложиш корундовите камъни на будилник, става вечен!

За камъните не съм се сещал... щото нямам :)

Хм... а защо на будилниците са корундови, а не рубинови? То на такъв въпрос аз трябва да отговарям, ама не ми се ходи в яндекса :)
Знам разликата в крайщата на осите - игли и цапфи, ама мислех, че и в будилниците е рубин.



Невен> А настройката на радиоапарат си е цяло изкуство.

Он чинит радиоприемники, думая! :)

Аз минах покрай лампите като малък. Те дойдоха доста по-късно. И се наложи на дърти години да чета лампова схемотехника. В къщи имам лампов волтомметър - него го оправих в Ленинград, докато четях... аз не мога да уча, ако не пипна :)
А последно, и до сега - усилватели на малки токове: http://www.anchem.ru/forum/read.asp?id= ... cordnum=51" onclick="window.open(this.href);return false; , http://www.anchem.ru/forum/read.asp?id=6995" onclick="window.open(this.href);return false;
Там има само една лампа, ама тя стига :)

Невен> То не че часовниците стават за нещо друго, ама нейсе...

Още малко съм се разправял. Ама колегите в завода отбелязват измененията и се чудят :) И май се радват, щото по-малко се заяждам :) Ама това ще е докато ми мине :) :) :)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от nevenbekriev » 29 юни 2013 08:41

nevenbekriev написа: Ако сложиш корундовите камъни на будилник, става вечен!
Имам пред вид конусните камъни от измервателната система да се сложат на баланса на стар будилник, ама май не съм се изразил много ясно. И съм пропуснал да следя темата

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: "Часовникът", "Млад техник", 1986г.

Мнение от varban » 29 юни 2013 14:29

Ааа!
Сега зацепих :)

А по темата - купих си още две-три пинсети, намерих една стара отвертка, направих скица на "стрелковадач". Намерих и купих още няколко пили.

Запознах се с половината часовникари в Казанлък и видях, къде се въдят будилници Слава :)

Сега трябва да изровя менгеменцето и мога да почна тренировки :)

После ще стегна карамфила на 24 ракета, щото Сейкоша-сан ме остави без играчки - върна ми Илюша съвсем здрав и даже в компания!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

По темата (+)

Мнение от varban » 04 юли 2013 19:57

Пинцетите и отвертките от комплектите Юный часовщик още са в зоната на неопределеност, ама си изрових първата часовникарска отвертка :)
Шарена! От полистирол, и то вторичен, баш като електромоторчетата на Норма от сборная игрушка... вездеход с ракетами или танк свободен стил :)

Трябва са я снимам и да я покажа. Всеки екземпляр е уникален и принципиално неповторим, гийошажа яде ряпа с тоблерон ;)

Отговори

Върни се в “Информационен раздел ----- Information Section”