История на руското часовникарско производство.

Линкове към сайтове с полезна информация за марки,
производители, механизми.
Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

История на руското часовникарско производство.

Мнение от atanweb » 02 яну 2013 22:24

Руски часовници. История.
След като първите часовникарски фабрики в Москва и Санкт Петърбург пуснати през 1764 година с указ на Екатерина II-ра, прекратили своето съществуване, руски предприемачи отново се опитали да създадат часовникарско производство.
В началото на XIX век Петр Гаевскии започнал да обединавя всички занаятчии в Москва и Подмосковие-то, изработващи опростени стенни часовници. Гаевските часовници стрували по 85 копейки за бройка и затова били наречени "Икономични" защото били много евтини.
Изображение
Много силно изразено народно предприемачество в областта на часовникарското дело се появило в Звенигород-ската Московска област
Някога този край на Русия наричали «подмосковной Швейцарией» (крайградска Швейцария)
През 60-те години жителите на селата с приказни имена Шарапово, Ястребки и Ягунино трябвало да се справят не само с традиционното земеделие, но и часовникарство.

Това било най-жизненото и щастливо производство на часовници в цяла Русия, прекратило своето съществуване след пускането на първия съветски завод за часовници.

Пионери на руските часовници. История.
Първият който пренесъл "времето" в Шарапово бил селянинът Петр Егоров, работещ преди това в Москва в оптическата индустрия. Неговото бъдеще било да се занимава с дизайна в производството на часовници което той учредил заедно с Герасим Афанасьев те двамата започнали производство на часочници през 1860 година.
Изображение
През 1875 година в три дървени постройки в село Шарапово Герасим Афанасиев заедно с домакините и техните семейства пуснали в действие ръчно направен опростен струг и машина за изработка на зъбни колела който работил по 1500 часа в годината.
По-късно през същата година Афанасиев направил работилница с доработени ученически машини които закупил само за 25 рубли.
Чистата печалба за един месец в първите години според Афанасиев била около 50 рубли на месец. Това се дължало на високата през тези години цена на механизмите която била около 3 рубли за брой и отсъствието на конкуренция.

Часовниците на Герасим Афанасиев били показани на национални изложби през 1882г. и 1896г. в Москва и Нижни Новгород. Експерти отбелязали новостите при производството на ръчно изработените стенни часовници така наречените "худонцов" тип- с една тежест и стремежа на работилницата за евтино производство.

Изображение

Предприятието на Афанасиев непрекъснато се развивало.
Така през 1882 година в работилницата започва да се използва преса за щамповане на месингови кръгове и кръгове за колелата на махала, докато в Москва тези заготовки са просто нарязани с ножица.

Афанасиев работил наравно със своите наемни работници и дори сам на кон пренасял пратките в Москва, като през 1890 започнал да използва и току що построената линия на железниците.

В началото били използвани материали и принадлежности закупени от столицата, но в последствие много от тях например тежестите започнали да произвеждат на място или в околните села.

Последователи

Примера на Герасим Афанасиев се оказал заразителен.
През 1899 година в звенигордска-та часовникарска промишленост вече работили 66 човека.

В село Шарапово до фабриката на Афанасиев се появили работилници на други предприемачи сред които най-голяма била работилницата на Василии Илич Платов. Дълги години в Москва той бил златар почистващ тоалетни. Не бързайте да си представяте, че той бил модерен просяк, Платов бил истински предприемач използвал в производството половин стадо от собствените си коне. С продажбата на останалите той успял да открие часовникарска фабрика. По това преме Фабриката на Платов станала една от най-големите фабрики в Звенигородската област. Още през 1906 година в нея работили 110 човека без да броим 40-50 човека които не участвали пряко в производството. Тук трябва да споменем, че работниците в тези фабрики били от селата и те имали и други ангажименти като косене на трева, прибиране на реколта и празнували празници. През това време те били освобождавани.

Според историка по човешки дела В. Н. Пипуныров фабриката на Платов достигнала прозиводство на 500 механизма и няколко стотин маятникови часовници с махало за един месец. Вече са били оборудвани със стругове, ръчни винтови преси, машинни инструменти за фрезоване на колела и други помощни машини.
В същото село била открита и работилницата на малкия брат на Платов - Василии. Часовниците на двамата братя били показани на различни руски изложби.

Очаквайте продължение.... тук
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: История на руското часовникарско производство.

Мнение от Pavlin » 02 яну 2013 22:41

Това е интересно! Винаги съм чел история на руското часовникарство, но след революцията.

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: История на руското часовникарско производство.

Мнение от storyteller » 03 яну 2013 08:21

Една история на 2ри МЧЗ, но първата глава е за часовникарската промишленост в Русия преди революцията - може да ви е интересна:

http://slava.su/Istorija-chasovogo-zavoda-Slava/" onclick="window.open(this.href);return false;

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: История на руското часовникарско производство.

Мнение от kapkan » 03 яну 2013 16:17

Певел Буре
http://www.pam65.ru/brand.php?name=Paul ... tPaulBuhre" onclick="window.open(this.href);return false;

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: История на руското часовникарско производство.

Мнение от cerasimi » 03 яну 2013 18:34

Ето и нещо за Петродворцови часови дворец. Стана доста голяма мешавица, но колегата е модератор и може да систематизира всичко:

http://www.youtube.com/watch?v=bVRyvPHrXjE" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=cPqmwJy9rEU" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: История на руското часовникарско производство.

Мнение от atanweb » 11 яну 2013 22:01

В «Вестнике Всероссийской кустарно-промышленной выставки 1902 года» в Санкт-Петърбург била поместена реклама: «Фабрика за часовници В. И. Платов - старши село Шарапово в Московска област Звенигородско предградие предлага голям избор от стенни часовници без махало и с махало, кръгли, със гонг и кукувичка.

Разделението на труда в шараповското производство създало професии като щамповчицим, сглобчици на часовникови мехнизми и корпуси, майстори на тежести и вериги, дизайнери на циферблати и корпуси, бояджии и др.

За производството на часовници са били използвани широко разпространени местни материали: за корпус изсичали дървесина от смърч, брези, елхи, а тежестите пълнили с чист речен пясък. Всичко това позволило на шараповските майстори да произвеждат 95 хиляди часовника в година.

Съдейки по оформлението на кутийте на механизмите, шарапосвките майстори също се занимавали и с както се казва в наши дни дизайн и реклама. Те активно обновявали своята продукция и я показвали на изложби.

Така на часовниците на герасим Афанасиев слагали етикет от който се вида, че ги познавали дори в Париж.
Изображение
описание:
Стенен часовник произведен от Герасим Афанасиев и Син в село Шарапово Московска област Звенигородско предградие.
Изложба в Париж
Изложба в Нижний Новгород 1896г.
Изложба в Харков 1887г. В списък на отличените.


На други евтини часовници с циферблати от калай, изрисувани с селски пейзажи също има фирмен етикет и изображение на медали на циферблата.
Шараповци маисторили и за светски събития и личности от обществения живот на Русия. Така били изработени часовници на Платов с изображение на генерал Н.П. Линевич, главнокомандващ на въоръжените сили по времето на руско-японската война.

Изображение

Тогава било модерно по стените да висят портрети на царското семейство, генерали, епископи, евтини картини с изображение на военни подвизи. Очевидно, генерал Линевич се сражавал много достойно, иначе неговия портрет не би имал място на най-народните часовници.

Шараповските майстори снабдявали с евтини часовници практически цяла Русия. Около половината от продукцията отивала в Москва, а останалото в други градове, дори в Сибир.

Шараповци преживели воната през 1914 година, революцията през 1917 година и гражданската война.
Вече през 1920 година са намерени данни за тах в "Организацията на точните механики" обозначени като «Государственная фабрика стенных часов в селе Шарапово» на български "Държавна часовникарска фабрика за стенни часовници в село Шарапово".

Изображение

Съхранена е кредитна книжка на чиято обложка били поместени два Ленински цитата.

Вдъхновени от лидера и новата икономическа политика, шараповските предприемачи по това време пускали часовници със съветски символи, Изработвали и циферблати за часовници с рисунки на петли, звезди, сърп и чук.

През 1930 след пускането на първия съветски часови завод останалите свободни занаятчии се прехвърлили на работа в цех за производство на механизми към Втори Московски часови завод.

Часовниците галено били наричани домашни и кухненски.

Изображение

Те били толкова безотказни, красиви, евтини и народни, че тяхното производство продължило още много години.

Часовници с рисувани иферблати на теми от съветския живот - първия аероплан, трактори, радио, училища, прибиране на реколтата и други орнаменти - били пускани от Втори Московски, Сердобский и Орловский часови заводи.

Днес все още се срещат в много селски къщи и градски апартаменти весело тиктакащи, уютни часовници показващи начина на живот в Русия съхранен от народните занаятчии от «подмосковной Швейцарии».-"Краймосковска Швейария"

Превод atanweb
за форум http://www.chasove.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Отговори

Върни се в “Информационен раздел ----- Information Section”