Руски спрямо швейцарски...

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от DHM » 21 ное 2013 23:43

И понеже човек никога не бива да забравя кой е, какъв е и от къде е тръгнал и аз не съм забравил един от първите си постове тук и той ако не ме лъже паметта беше свързан с именно такива "швейцарци" :) помня и отговора :mrgreen: Няма да го цитирам :) Просто се надявам и други да го помнят!
.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от varban » 22 ное 2013 01:04

http://postimg.org/image/6e8fupw83/" onclick="window.open(this.href);return false;
За това здравей кошче ли става дума?

Аз имам няколко такива, от бачо Ангел и от Сейкоша-сан. Ще им дойде времето, поне два-три имат шанс. Но нищо няма да правя по циферите и по касите, даже джамове няма да сменям. Ще си заемат място в кутията, няма да се носят.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1036
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от miroman » 22 ное 2013 01:11

Да видим първия пост в темата:
DHM написа: ...А то е, че руските превъзхождат швейцарските :yahoo Говорим за един и същи ценови клас и сходни технически параметри...
Дай да видим в какво ги превъзхождат:

Дизайн:
- повечето руски след войната копират немския милитари стил. Някои от тях докарват и гилоширан циферблат. Напълно нормално, луксозното излъчване е забранено, става въпрос за масова стока за работническата класа
- какъвто и механизъм да има вътре, швейцарският часовник се отличава с външния си вид, излъчва класа. Всъщност това е и което го отличава от японските.
Но както казват руснаците "На вкус и на цвет товарищ нет"
Механизми:
- всичко руско е крадено от френски, немски и швейцарски механизми. Което е почти немодифицирано, остава добро (Победа, Восток 2809, 3133). Където се намесва руският "гений", става нескопосано.
- има опити за комерсиализиране на епитета "швейцарски" с еднокамъковите механизми. Но останалото е с няколко класи над руското - материали, качество на изработката, толеранси, финиш. Многобройни механизми, непрекъснат опит за усъвършенстване, иновации. А дори не говорим за хронографите.
Каса:
- слабо място на швейцарците - хромът им издържа по-малко от руския. Като дизайн - вече го споменах.
Дълготрайност:
- тук има две страни. Швейцарскиет механизми като по-добре проектирани биха издържали повече при правилно отношение. При липсата на такова, руските са може би по-дуракоустойчиви, което не виждам защо толкова се цени. Както една картина си я пазиш при боядисването на стената например, така и един часовник си го пазиш в ежедневието.
- За касите - стоманените и позлатените издържат еднакво. Хромираните швейцарски са по-зле от руските.
Цена:
Не знам как да ги сравняваме - по тогавашни цени, ама то тогава валутните курсове са били странни и нереални. Също така руските са рожба на планова икономика със субсидирани материали и труд. Ако бяха оставени на нормалния пазар, щяха да са даже по-скъпи от швейцарските. След разпадането на СССР така и стана - използваха се изработените механизми, а нови не се произвеждат, ясно защо.
Сегашната цена е изкривен параметър. Както е приказката "най-добрата бира по отношение на цена/качество е...тази на муфта". В момента руските часовници са "на муфта", след като се изчерпят, цената им няма да се повиши, просто търсенето ще намалее.
Субективен фактор:
Който го гони носталгията по социализма, си предпочита руското, дори и да не е добро.
Който ненавижда социализЪма, мрази руското, дори и да е добро.
Швейцарското е неутрално - нито има поводи да го обичаш, нито да го мразиш.

И така, в кое "руските превъзхождат швейцарските"?
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от Pavlin » 22 ное 2013 08:52

Нека бъдем обективни!
На всеки от нас му е ясно че като механизми швейцарските превъзхождат във всяко отношение. Но това че руснаците са крали механизмите си, не ги прави автоматично лоши. Швейцарците също са крали. Както каза Миро, тук най важен фактор е изработката, прецизността в детайлите, финиша и сравнително голямата и еднаква точност при всички бройки.
Също така обсъждаме периода от 50-те до 60-те. По това време тези еднокамъковите изобщо не са съществували. Но дори и да ги е имало, те не са в един клас и не трябва да сравняваме с тях.
Погледнато като дизайн обаче, като покритие на каси, като разнообразие от модели, връзката ни с периода и строя в който са били произведени, за мен руските превъзхождат и са по подходящи за колекциониране.

П.п. И да напомня, че това е просто дискусия. Не е сравняване на личности!

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от plamenhar » 22 ное 2013 09:20

Аз предупредих за посоката на дискусията. :mrgreen:
С много неща съм съгласен с колегите.
Не съм съгласен обаче,че руските като свършат интереса ще намалее.
Напротив.Има доста примери за желани руски,но ненамираеми.И виждаме до къде им стигат цените.
Малко отклонение от коментирания период.По въпроса за цените сега-ами на всички е ясно,че на швейцарските са изкуствено и крайно надути.Не говоря за златни,със скъпоценни камъни,стари редки и т.н.
Колкото и напреднали и скъпи технологии да се ползват не е реално един
нормален часовника да струва 20 000 евро!Колкото една не лоша кола например!
Има и други мнения с които не съм съгласен,но те са за други форуми. :b

Потребителски аватар
beria
Специалист
Reactions:
Мнения: 596
Регистриран: 16 май 2013 12:57

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от beria » 22 ное 2013 09:45

Напълно съм съгласен за цените на швейцарските часовници, а и не само часовници.
Абсолютно изкуствено надути, дори на неща, чието производство е 'оутсорсвано' (както е модерно да се казва) в Китай, Тайван или Турция.
Просто наистина няма какво в един часовник да струва толкова.
А и не смятам, че интересът към руските ще намалее.
Сами виждаме колко нови колеги се зарибяват само тук, о отказали се още няма:)
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от rosen_er » 22 ное 2013 10:26

Хубава тема стана,но мислите ли ,че ще стигнем до конкретен отговор и коректно сравнение?Като начало периода който разглеждаме (от 50-те до 60-те) не е много коректен за сравнение на производство на часовници.До средата на 50-те години СССР е била във война.Физическото оцеляване е било въпрос и едва ли е било обръщано някакво внимание на руското производство на часовници освен на тези с военно приложение.Нормално е дори до края на разглеждания период всичко ,което се е произвеждало да носи следите от "крадени" технологии ,използване на трофейни машини и т.н.Но ако разгледаме каталозите на съветското производство особено към края на периода се вижда колко разнообразни и различни дизайна са "пуснати" до нормалния редови потребител.При такова масово производство финиша на часовниците според мен е на много високо ниво.
Думите на Миро са малко силни и пристрастни (нищо лично Миро n_thumbsup ) .Без да съм русофил и в дълги периоди да съм се "дразнил" от руснаците,не мога да не призная руския гений (без кавички) и руската култура.И понеже производството е било най-вече за вътрешният пазар от там и тази визия на часовниците-лично аз не ги намирам за недодялани и грозни,но вкус различен.
Не съм съгласен и за цената.Такова масово производство няма как да бъде на по-висока цена .Разбира се не го и сравнявам с "бутикови" швейцарски часовници.Това което се случва в момента с руското производство на часовници не е подчинено на логиката за скъпото производство.Просто руският потребител след дългогодишно ограничаване на правото му да пазарува почти нищо друго освен собствена продукция е жаден за "нещо по-така".А и огромна маса потребители могат да си го позволят.Е кой да купува тогава Полет,Ракета,Восток и т.н.
Колкото по носталгията - не е задължително да е по социализма.По скоро е носталгия е по младостта за някои,по едни по-ограничени,но в същото време по-приятни времена за живот,когато ако пожелаеш часовник отиваш до РУМ-а и избираш : Полет,Ракета..........Последните думи са шега,но и самата истина.В края на този малко "спамещ" пост искам да кажа,че истината както винаги е някъде по средата.Сигурно някой модел руски часовник е по-добър, по малко или повече показатели от даден модел швейцарски,както и обратното.Но обобщаваш извод би бил некоректен.Ако изправим един срещу друг два конкретни часовника - тогава със сигурност ще имаме победител.
А ако става дума кое е по-подходящо за колекциониране-всеки според вкуса и възможностите си.Руските са "без пари" и по-намираеми все още.И още нещо-не се срамувам да нося от време на време "очукани" но по-редки руски часовници.Правят впечатление ,ако някой се интересува от това.По същия начин слагам и стари и така изглеждащи швейцарски часовници(не че имам много но се намират :) ) ,нови не притежавам.И ми е голям кеф и в двата случая,като точността е последното нещо ,което би "убило" този кеф. :wink:

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1036
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от miroman » 22 ное 2013 10:28

Колеги, зарибяват се, защото в момента са евтини. Когато свършат евтините (след пет, десет или двайсет години), цените им ще се вдигнат, и интересът ще спадне.
И аз, когато можех да си купувам китайски винтиджи по $20-30, си купувах. Ама за една година тия вдигнаха цените на ширпотребата двойно, на малко по-редките станаха трицифрени :(, а пък още по-редките направо не се барат.
Затова събирайте и се зареждайте отсега, че след време няма да си взимате по пет часовника на седмица, а по един на месец-два.
Изображение

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от kapkan » 22 ное 2013 10:42

Направиха ми забележка,че като виден спамер съм пренебрегнал тази тема,та да си кажа и аз.Не разбирам защо изправяте руските,срещу швейцарските,за мен двете няма как да ги наредите в една равностойна плоскост,за да ги сравнявате.За 100тина години руснаците са имали 10/15 марки производители на часовници,за същият период швейцарците са имали стотици.На руснаците качеството на изработка е предвидено да осигури ниска цена,за да може редовият гражданин да има възможност да притежава часовник,изключение са високият клас,машини и корпуси.Швейцарците пък произвеждат от изключителни машини,до откровени боклуци,но там пазара им определя кой да оцелее,при комунизма партията определя.Е какво точно сравнявате,марки,производство или си тропате по клавиатурата?Темата е хлъзгава и може да доведе до напрежение(както виждам по-горе) не води до полезни изводи или информация.
На вкус и цвет товарищей нет!
Приятен ден :)

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от plamenhar » 22 ное 2013 10:45

^^
Е,тъй де.Това правим-трупаме сега.
Ама според мен вече дойде времето на липсата. :o
Много рядко излиза нещо интересно.
Е,за моите възможности.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от varban » 22 ное 2013 11:10

Аз няма да влизам в политическата плоскост. Ще кажа само за цените, и то за цените на Ракетите.
Те не са субсидирани от държавата. За държавна сметка е била разработката. Ама то това не е субсидия, а инвестиция.
Не мога да намеря данни по себестойност, така че ще се наложи да ми вярвате.
През70...80-те години часовниците в Петродворец са се произвеждали с директивно заложена печалба от 10...30%. Които не са се вписвали в тази вилка отдолу, са ги сваляли от производство. Пример - ракета автомат/будилник/ден+дата.
Които не са се вписвали отгоре, са намалявани по цена на едро. Пример - 2609.НА, когато го прехвърлиха на машинна сборка.
Машините на ПЧЗ, започвайки от победата им 2603, са много надеждни. Имали са възможност да се настроят по първи клас на точност, а тези с брегетирана спирала - и по изискванията за хронометър.
Само че това ги прави автоматично непродаваеми. Не заради конструктивни дертове, а заради факта, че само един от 1000 руснаци ще носи всеки три-пет години работещ часовник на профилактика.
А ако не го носи, то няма как да държи тази настройка.
Да не би да не е така със швейцарските хронометри?

За златото - цената на позлатените корпуси се изменяше. И само се увеличаваше. Тя също беше директивна и съобразена с извеждането извън оборота на валутен метал.
Ама ако си мислите, че Съюза се скапа заради това, бъркате. Там също имаше печалба. И тази печалба не беше по-малка от бижутерските изделия.

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от kapkan » 22 ное 2013 11:57

Върбане,това не променя а подкрепя казаното от мен.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от varban » 22 ное 2013 15:07

Аз и не споря. Достатъчно дълго съм в мрежите, за да се правя на ЗКПЧ :)
Такъв спор - само очно, на бира, вино и ракия, задължително с мезе.
И нека победи този, който носи повече :D

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от varban » 22 ное 2013 15:16

kapkan написа:Темата е хлъзгава и може да доведе до напрежение(както виждам по-горе) не води до полезни изводи или информация.
На вкус и цвет товарищей нет!
Приятен ден :)
За полезната информация - зависи от участниците. Аз се зарових при братята да търся, как са се пръкнали любимите ми Ракети и намерих някои линкове за швейцарски машини. Те пък взели, че изчезнали от мрежата, така че ще се ровча, докато изкарам подробности по пластмасовата швейцарска механика (нямам предвид ЕТА С1).
Това може наистина да е интересно... бросая в воду камешки, смотри на круги, ими образуемые; иначе такое бросание будет пустой забавою.

bobozhinov
Reactions:
Мнения: 40
Регистриран: 27 авг 2012 01:12
Местоположение: София

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от bobozhinov » 22 ное 2013 19:39

Сигурен съм, че почти всички от нас отдавна са чели статията, но за тези,които не са, може би ще представлява интерес,по темата е. http://people.timezone.com/library/horo ... logium0031" onclick="window.open(this.href);return false;

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”