Руски спрямо швейцарски...

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от dreadx » 22 ное 2013 19:55

А, те и китайските са рожба на социализма. И дори стандартният 17к, който май беше копиран от Enicar е много добър.

И не забравяйте, че масата народ носи електронни часовници от 2 до 50 лв. и ако някой руски завод за механични не може лесно да намери пазар за продукцията си, това 99% е следствие от този факт.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от varban » 22 ное 2013 20:00

Чел съм я :) Ролексофоб детектед :D
Не че севънтийна е лош. Ама и той си има кусури. Като върви, върви. Като рече да спира, няма оправия. Аз подозирам износване на моста и/или барабана.
А тоя, дето му е правил механизма на ремонтоара, е за убиване. То това е престъпление - да бяха одрали механизма не от всякакви омеги, а от конкуренцията в Петродворец!
Без тия двете издънки Полет 2609.Н е най-добрия съветски механизъм от последните десетилетия на Съюза.
Ракетата бачка до стружка, не спира, ама ако искаш да сцепиш секундата, трябва да се върнеш по-назад - към 2609, ама не НА.

bobozhinov
Reactions:
Мнения: 40
Регистриран: 27 авг 2012 01:12
Местоположение: София

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от bobozhinov » 22 ное 2013 21:21

За разлика от Ракета,Полет са спестили от стоманените втулки...

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от Seikosha » 22 ное 2013 22:14

Аз пък сега ще пиша писмо на Марк Гордън,та да му се накарам,че има носталгия по социализма. nono
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от DHM » 22 ное 2013 22:24

bobozhinov написа:За разлика от Ракета,Полет са спестили от стоманените втулки...
Когато нямаш име, респективно имидж можеш да спестиш от едно нещо. Но когато го имаш...........можеш да спестиш от много неща :D
.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от DHM » 22 ное 2013 23:54

miroman написа:Да видим първия пост в темата:
DHM написа: ...А то е, че руските превъзхождат швейцарските :yahoo Говорим за един и същи ценови клас и сходни технически параметри...
Дай да видим в какво ги превъзхождат:

Дизайн:
- повечето руски след войната копират немския милитари стил. Някои от тях докарват и гилоширан циферблат. Напълно нормално, луксозното излъчване е забранено, става въпрос за масова стока за работническата класа
- какъвто и механизъм да има вътре, швейцарският часовник се отличава с външния си вид, излъчва класа. Всъщност това е и което го отличава от японските.
Но както казват руснаците "На вкус и на цвет товарищ нет"
Механизми:
- всичко руско е крадено от френски, немски и швейцарски механизми. Което е почти немодифицирано, остава добро (Победа, Восток 2809, 3133). Където се намесва руският "гений", става нескопосано.
- има опити за комерсиализиране на епитета "швейцарски" с еднокамъковите механизми. Но останалото е с няколко класи над руското - материали, качество на изработката, толеранси, финиш. Многобройни механизми, непрекъснат опит за усъвършенстване, иновации. А дори не говорим за хронографите.
Каса:
- слабо място на швейцарците - хромът им издържа по-малко от руския. Като дизайн - вече го споменах.
Дълготрайност:
- тук има две страни. Швейцарскиет механизми като по-добре проектирани биха издържали повече при правилно отношение. При липсата на такова, руските са може би по-дуракоустойчиви, което не виждам защо толкова се цени. Както една картина си я пазиш при боядисването на стената например, така и един часовник си го пазиш в ежедневието.
- За касите - стоманените и позлатените издържат еднакво. Хромираните швейцарски са по-зле от руските.
Цена:
Не знам как да ги сравняваме - по тогавашни цени, ама то тогава валутните курсове са били странни и нереални. Също така руските са рожба на планова икономика със субсидирани материали и труд. Ако бяха оставени на нормалния пазар, щяха да са даже по-скъпи от швейцарските. След разпадането на СССР така и стана - използваха се изработените механизми, а нови не се произвеждат, ясно защо.
Сегашната цена е изкривен параметър. Както е приказката "най-добрата бира по отношение на цена/качество е...тази на муфта". В момента руските часовници са "на муфта", след като се изчерпят, цената им няма да се повиши, просто търсенето ще намалее.
Субективен фактор:
Който го гони носталгията по социализма, си предпочита руското, дори и да не е добро.
Който ненавижда социализЪма, мрази руското, дори и да е добро.
Швейцарското е неутрално - нито има поводи да го обичаш, нито да го мразиш.

И така, в кое "руските превъзхождат швейцарските"?
Ще се опитам да отговоря в съответния ред!
Но преди това искам да изляза за малко от темата и да уточня нещо, преди отново да се върна към нея! Дори съм готов предварително да се извиня за онова, което евентуално бих могъл да напиша!!! :muslim:
Уважавам и харесвам всички тук и съм получавил същото и от тях, за което съм благодарен! И колкото и да сме различни всички ние сме водени от едно общо хоби любовта към часовниците, независимо от произхода им! И понеже държа и на форума и на хората тук ще се опитам да бъда максимално откровен! Та на темата :)
Дизайн: ами за какъв дизайн говорим не знам като те са си почти близнаци :lol: И твоите да погледнем Миро и те са същите. Просто това са години, в които дизайна все още не е достигнал съвременното си значение...И ако сега дизайна е, което продава за времето, за което говорим той е бил едно от последните. Но въпреки всичко руснаците още тогава са му отдавали нужното значение и галериите (https://plus.google.com/113098239036073221216/posts" onclick="window.open(this.href);return false;), каталозите и проспектите от онова време го показват. Дори една марка като Полет има по-голямо разнообразие, от колкото няколко швейцарски взети заедно. Изпратил съм едни каталози на Полет на Павлин (3017) и предполагам скоро ще бъдат показани n_thumbsup
Колекцията на Ивеца от Ками пък показва тяхното разнообразие.....Сейкоша сподели, че Победите били около 120 разновидности.....
Аз такова разнообразие и творчество при швейцарските не съм видял... Надявам се да ми бъде простено, разбира се!!! Все пак съм от малък провинциален град :redface
Механизми: Всичко руско било крадено....Пак ще се върна към предишната си работа свързана с автомобилите....Кия крали от VW и Audi и дрън дрън....НЕЕЕЕЕЕ!!!!! Просто отидоха и си купиха главния дизайнер на Audi :wink: Китайците крали от еди кой си еди си какво си lol2 Хора, това, че ние сме крадливо племе не означава, че всички са като нас. Китайците не крадат, а си купуват и то защото не им е никакъв проблем да си го позволят :) Корейците също!!! Преди тях и японците!!! Легенди за страстта е един друг филм а оправданието за успеха на другия е измислено от не успелия! И за Ладата едно време се твърдеше, че е открадната от Фиат :lol: Грейт Уол пък откраднали Волекса от Яриса на Тойота :mrgreen: Не е истина!!! Истината е, че са им откраднали цялата производствена линия, заедно с карите и всички останали машинарии!!! Иначе защо на толкова много места в завода в с. Баховица стои марката на Тойота??? :o icon_crazy
Касата я прескачам :)
Дълготрайността също!!! Евала на швейцарските евреи, които когато останалите са се надпреварвали в създаването на качествен и дълготраен продукт, търгашите по рождение са били отдавна осъзнали, че това обрича на гибел....
Цената е без коментар! С подкрепата на партията, по поръчка на другаря еди кой си е без значение. И факта, че самите швейцарски търговци :wink: са изнасяли руски часовници го доказва!
И стигнахме до субективния фактор....Той е странен и необясним по някога.
Миро, в другия форум на няколко пъти изрази мнение за китайските часовници и по-точно, че не отстъпват на много швейцарци. Може да съм в огромна грешка, но за мен те( китайските ) са доста сходни с някои руски, не само в конкретни механизми, до който извод си стигнал и ти самия, а по принцип, общо. Появили се почти по същото време и са имали почти същата история .....в подобна страна и при подобни условия.... (само предполагам!!! нищо не зная по темата!!!)
Един в този форум твърди, че русначетата били по-читави от швейцарчетата....друг на друго място, че китайчетата не отстъпвали на швейцарчетата.....Трети пък в ибай продават на германци, французи, австрийци, австралийци и разни други мераклии основно съветски часовници....навярно водени от негативното си отношение и целящи да ги разкарат по-бързо от тук.....Не знам и не мога да твърдя със сигурност!
Разни хора, разни идеали :)
Или както се спомена по-горе в темата "Вкус и цвет таварищ нет!"
Последна промяна 1 на DHM, променена общо 23 пъти
.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от varban » 22 ное 2013 23:57

Тук не е май до име, а до милиметри. Имам предвид дебелината на машината. Всички се дънят. Най-голямата издънка на Петродворец е 2209 - ужасът на часовникарите.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от varban » 23 ное 2013 00:05

Това е едната машина на Петродворец, правена на чисто. Към края на 60-те - една от най-тънките в света.
Втората машина, правена на чист лист, е 2409, който след предаването на документацията в ЧЧЗ се приема от МО СССР на снабдяване.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от varban » 23 ное 2013 00:09

bobozhinov написа:За разлика от Ракета,Полет са спестили от стоманените втулки...
Китайците в някои слагат рубин. На първите ракети 2609 също е имало рубини. Отказали са се, понеже при късане на пружината се пукат.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от dreadx » 23 ное 2013 00:17

Не е добре, дето разсъждавате така, че някой от някого крал нещо. Все едно един да е измислил колелото, а другите за да не излезе, че са го откраднали да продължават да се опитват да търкалят нещо на осмоъгълници и квадрати.
Или като англичаните с двете чушми за топла и за студена вода..

Който си не може, няма да се справи с нещо, дори и 1:1 да се опита да го изкопира.
Последна промяна 1 на dreadx, променена общо 23 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от varban » 23 ное 2013 00:21

Митак, ти го удари съвсем на емоции :)

За евреите в часовникарството - колкото и музовири да са направили, има едно име, "що отговор дава и смива срамът и на клеветата строшава зъбът".

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от DHM » 23 ное 2013 00:41

dreadx написа:Не е добре, дето разсъждавате така, че някой от някого крал нещо. Все едно един да е измислил колелото, а другите за да не излезе, че са го откраднали да продължават да се опитват да търкалят нещо на осмоъгълници и квадрати.
Или като англичаните с двете чушми за топла и за студена вода..

Който си не може, няма да се справи с нещо, дори и 1:1 да се опита да го изкопира.
Съгласен съм n_thumbsup Дори казах, че хората са си го плащали, а не крали :)
.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от Seikosha » 23 ное 2013 02:26

Абе конячен, за Абраам Бреге ли говориш,че не ти се разбира мисълта. Нерде Шипка,нерде Еврейстан. :) И за кой 2209 говориш бе алхимико наш ненагледен,за жълтият МЧЗ 23к. или стоманения, жълтият е капризен,но стоманеният преди шест дни стъкмих един Восток(ще показвам) и му турих първият който ми попадна от торбата,без да го плакна и смазвам, вече за шест дена има -20 сек.изоставане само.
Със всичките си условности совиет юнион механизмите спрямо другите от същият клас,са нумбър уан,(няма да мешам японските ,да не хвърчи перушина както каза Омега)а за касите които Митака не иска да говори,а Миро се кълне,че дизайна е несравним lol2 ще кажа,че не е в час.Касите на руските след военни години до към 70г. имат голямо разнообразие и не смотря на това дали копират,немски ,швейцарски или френски дизайн,това си е мода и те са я следвали,а и сигурно технологично са били задължени,но има и уникални руски разработки. Като основа за касите,руските са в пъти по яки, имам две кутии с швейцарци в този среден по-масов клас Омикрон,Арета ,Атомик,Женева,Онса и т.н. всичките ги знаете, като цяло всичко е тиха скръб ,покритието,каквото и да е,се е СВЛЯКЛО и прилича на юфка,а основата е на дупки като швейцарско сирене. Докато при руските часовници може покритието да е олющено,но основата запазва в голяма степен целостта си.
Покритието е пак в полза на руските,тука пак говорим за масови часовници,а не за елит,нали? Та хрома при швейцарците е пълен ташак,корозира и се олющва за няколко години,за "златното" покритие да не говорим,измива се като акварелни боички, то е подобно на PVD покритието и технологията е да издържи от дъжд на вятър. А знаете каква позлата имат руските,цели парчета и люспи злато съм събирал докато Сейкоширам нещо.
Единственото предимство по дизайн за швейцарците което не отричам,е ,изработката на циферблатите n_thumbsup И най евтиният еднокамъков часовник е с пипнат циферблат и това е продиктувано разбира се от комерсиална гледна точка,на базата на приказката "По дрехите посрещат,а по ума изпращат" Но за трайност не ми се говори,защото и от ляво и от дясно има трагедии. През 50-те и особено през 60-те г. руснаците направиха брилятни модели откъм дизайн,неотстъпващи по нищо,а както казах и по-качествени и от швейцарски,че и от японски и немски(то друго няма,китайците още са козирували на Мао дзе Дун и са носили руска "Дружба" lol2 Трябва да се има и нещо друго много важно предвид,че швейцарското часовникарство,като цяло е на повече от 200г. сътворено от немци,французи ,англичани,а напоследък гледам и от индийци и от всеки който кихне едни пари и регистрира марка която долу да пише Swuss made. А съветското производство,всички знаете кога започва(говоря за съвременното ,след 1946г. и тези както ги нарича Миро "дуракоустойчиви" часовници за 10г. стигат 3 място в света по производство,а в определен период и до второ.Няма как при тези срокове да не ползваш чужда ноу-хау технология,да купуваш патенти машини и други по "нестандартни" начини,докато не създадеш нещо свое.Там наистина има и политика и идеология,но да търсиш само лошите и страни,без да отчиташ историческият момент,е направо смях и субективизъм.Разбира се има и минуси,като голям брак,пропуснати от ОТК негодни партиди и т.н.,но това не променя съществено нещата,защото има и добри партиди :)Качествени материали,спазване(или не) на добра технология и с 7-8 завода конкурираш едно многолицево Швейцарско чудовище(в добрият смисъл) Далече вече са нещата в по-горните слоеве на небесата,там руснаците нямат представители по обективни причини,м/у другото,както и в долните слоеве на земята,бих казал,тенекета са използвали за други цели,а не за часпроизводство като Лангендорф,Брак(само каква марка lol2) и една камара други,да не ги изброявам. Само като погледна руските механизми които притежавам(предполагам повечето) и ги сравня чисто визуално,ми става ясно за какво иде реч. А доколкото това ,както каза и Павлин,че незнайно защо,след седемдесет и някоя година,качеството се занемарява и то е видно за всички,мога само да гадая,ма то не е само при рашъните,кво да кажем за английско часовникарство,или за автентично немско,ха-ха,няма! няма бразилски часовници,нито канадски и шотландски,няма Хонг- Конгски ,малайзийски и филипински,тайвански и сингапурски,няма дори и американски. Чест прави на братушките,че се изправиха в лице в лице с такава ламя многоглава и колкото и да се говори тука или другаде,руските часовници си имат определено своето място в часисторията на епохата ни. Дали на някой това му харесва или не,това е субективизъм,а при някои хора,падане на перде.Лично за мене тези часовници ,от това поколение от което съм и аз,са една неувяхваща любов,нищо ,че харесвам и обичам и японски(това е друга тема) един мъж,обича по един начин жена си,а по съвсем друг начин любовницата си :wink: Който има ,знае кое е по сладко.Аз съм женен за японка :lol:

П.П. Има нещо и друго което е вярно,това си е чист Фройдизъм,човек обича това което познава,това определя до голяма степен любовта към руските часовници,просто ги познаваме,от детството си,от нашите бащи и дядовци,на много от тях пише на кирилица,възприемаме ги за нещо близко,наше,няма лошо,при мен поне тази обич е до гроб.
И последно само като апостроф на един колега,преди няклко дни дойде едно момче от отсрещната с/у дома ми гиманазия,на 17г. искаше да си купи ретро модел часовник,ми взе си,една чудесна стара Победа,а имаше избор м/у нея и още стотина лъскави руснаци и швейцарци,направо му я подарих и не му взех и стотинка,зарадва ме,така ,че тука политизиране на тематиката,явно е глупава идея.

П.П.П. Харесаха ми много мненията на Берия и особено на Росен,неговият уравновесен коментар,емоционалността на Митака и обективният скептицизъм на Върбанчо-наш.

П.П.П.П. Като цяло темата не е добре формулирана и от това произлизат и двусмислия,което определя и броят на мненията,защото е провокираща :wink:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от storyteller » 23 ное 2013 11:12

varban написа:Това е едната машина на Петродворец, правена на чисто. Към края на 60-те - една от най-тънките в света.
Втората машина, правена на чист лист, е 2409, който след предаването на документацията в ЧЧЗ се приема от МО СССР на снабдяване.
Няма никакви доказателства, че 2409 е правена от Петродворец. Това го твърди Александър, който бил чул от някого и пр. Наистина има няколко Ракета 2409 и какво от това?

Между другото Александър твърдеше, че и първите кварцови били правени от Петродворец и той лично участвал в сглобката на първите екземпляри, но бързо го хванаха, че бройки на Слава предшестват тези на Ракета с две години.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от DHM » 23 ное 2013 12:16

Мишеле, на мен също ми допадат мненията на колегите, които си изброил и то по същите причини, споменати от теб и формулирани толкова добре :)
Да! Прав си за темата :redface Не я доизпипах, а просто я изстрелях.....Но ми е доста натоварено в последния един месец, прибирам се адски уморен и пиша основно късно вечер, когато душата ми вече е заспала а тялото мечтае за възглавница icon_crazy
Но понеже вече е факт, надявам се да не внесе смут в мирния ни форум, както и да не засегне никой от членовете му :)
А аз, че съм си крив, крив съм :mrgreen: А щом съм продал омегите си и останалите швейцарци за мнозина сигурно съм и сбъркан :D Но какво да направя, като един стар руснак ме радва много повече ??? Баща ми например си купи надуваема канадска лодка с алуминиево дъно и двигател Ямаха за 5000лв за да може да шета из казанлъшките язовири icon_crazy Всеки с лудостта си :lol:
Мишони, за Победата и младежа въобще не се учудвам :wink: Скоро взех една от бай Стоян от Казанлък, която стои вече един месец на масата ми за хранене и си я гледам вечер докато си пия гроздовата парцуцка :D Но за нея ще разкажа в моята тема, когато я снимам и покажа :)
Поздрави на всички и весел уикенд!!!
.

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”