Руски спрямо швейцарски...

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от plamenhar » 20 ное 2013 19:50

Все някой от някого е крал.
Германци от руснаци през войната и обратно като свършва.
Американците си изградиха цялата си космическа програма на базата на Германия-материална част и мозъци.
Преди швейцарците да са водещи в часовникостроенето са били французи и англичани и швейцарците са крали от тях.
И т.н.,и т.н.

Струва ми се,че темата може да се насочи в хлъзгава плоскост.
А това винаги води да конфликти.
В този форум ми харесва това,че знаем кога да се спрем.

И аз мисля,че в швейцарското производство има калпави часовници.
Може би в руското повече.
Но какво от това.
Доскоро това бяха гигантите в тази индустрия.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от varban » 20 ное 2013 21:28

А на мен ми харесва рухлата. Сериозно говоря, като инженер.

За пет лева заедно с касата, като се скапе нещо - нова.
А ако не те мързи - точиш оста :)

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1393
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от omegaqq » 20 ное 2013 21:32

Така и така сте отворили тази тема... Ми да си кажа и аз.
Знаете ли кога се появяват кварцовите часовници? Знам, че знете - края на 60-те. А знаете ли кога руснаците започват да ги произвеждат? Абе няма значение. Знаете ли кога започват да се правят първите автоматични хронографи - пак края на 60-те. А знаете ли кога руснаците са произвели техния пръв автоматичен хронограф?
Вярно е, че и руснаците са произвеждали часовници. Къде сами, къде с чужда помош ама при тях май най-важно е било количеството, а какво отклонение ще дава конкретния екземпляр е божа работа - важното е да влиза в допуските. А при швейцарците не е било така. Сигурно и там машините са се правили на конвейр ама се е гледало качеството на всяка една машина. Повечето швейцаски машини даже и на преклонна възраст дават доста добра точност. Срещал съм и руски машини даващи добри резултати, но при тях това е по-скоро изключение.
Е как при това положение часовникарите да обичат руските часовници.
В заключение искам да кажа, че разсъжденията ми са свързани само и единствено с машините. Корпуси и циферблати не сравнявам, щото не разбирам от тая материя.

П.П. Добре, че в надпреварата не бяха включени и япончетата - щеше да хвърчи перуш на всички страни lol2 .

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от cerasimi » 20 ное 2013 21:47

Форумът е за любители на ЧАСОВНИЦИ, а това включва всякакви часовници от различни държави. На всеки му харесват различни часовници, но това не значи, че трябва да отричаме другите. Не виждам смисъл от подобно мерене на.....

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от plamenhar » 20 ное 2013 21:50

Голям късмет са имали швейцарците с този човек-създателя на Swatch grup:

https://www.google.com/search?q=N.G.+Ha ... 80&bih=575" onclick="window.open(this.href);return false;

Сега щяха да са подразделение на японците.
И може би ще можеше да си купуваме евтини швейцарски. :yahoo

Обаче не би.
Голям образ-имаше българско интервю с него по телевизията преди години.
Пак така с 10 часовника на ръцете.
Със Шумахер кара формула 1,с Бекер чука тенисче,с Мерцедес направи Смарта.

Прави масови и евтини часовниците Swatch.Надгражда базата и швейцарската часовникарска индустрия се възражда от пепелта.
И сега повечето може само да ги гледаме на картинка.

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от kapkan » 20 ное 2013 22:19

omegaqq написа: П.П. Добре, че в надпреварата не бяха включени и япончетата - щеше да хвърчи перуш на всички страни lol2 .
Точно,но като изключим Ивеца няма друг май с толкова изчистена колекция.То и аз за ракетите уж,пък японци ми се мотаят,швейцарци съживявам,както днес ми каза Шеретудито"Ми ти имаш едно колело и събираш части за часовник" :b

Потребителски аватар
beria
Специалист
Reactions:
Мнения: 596
Регистриран: 16 май 2013 12:57

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от beria » 21 ное 2013 10:25

Моето мнение е, че руснаците не отстъпват по качество и вид на швейцарците. Наистина са гонили количество и ниска цена, но качеството също става.
Не мисля, че един Вимпел или Восток прецизен по външен вид отстъпва на който и да е швейцарски.
За точността също - една 24 часова Ракетка си взех след профилактика и дава +6 сек.ден, колегата дето разказа за неговият 3133...
Между другото, часовникарят с който аз работя - с над 40 г. стаж, най си обича руските/съветски. И най не обича Рула. Десетки пъти ми дава примери как на съвестките и частите им са взаимозаменяеми, и като го промие работи идеално и т.н.
Беше ми интересно дали ако сваля гол механизъм, смазан и навит, и го топна във вода ще работи. Споделих с него и той каза че опитвал преди много години съсз Зим и някакъв швейцарски и Зим-ът спрял, а швейцарецът не. Това било поради разликата в материалите. Аз пък опитах с Командирски и не спря...
А знаете ли защо повечето стари майстори обичат повече всички други, но не и руските?
Същият този часовникар ми разправяше, че навремето имало държавен ценоразпис за всички услуги. Примерно профилактика на руски - 5 лв., профилактика на друг - 10 лв. Е питам го аз - какво по трудно има да измиеш един Зенит примерно от Волна или един руски автомат сравнен с швейцарски - той - нищо. Е защо тогава така - е ми щото по-скъп часовникът. Е тва им е логиката, по която работят и днес малкото останали часовникари - като имаш пари за по-скъп часовник ще си платиш и по-скъпо за ремонта (недай Боже да ти трябват части един баланс е мин. 50 лв. сега за нещо не руско).
И един стар майстор в Монтана ми показа един Сейко5, донесен му за ремонт. Ще му взема 60-70 лв. за баланс, ми се хвали той. Е добре де, казвам аз, ми той нов часовник струва 150 лв. Е да, ама е на редактора на местния вестник и той има много пари, ми обяснява майстора.
Та за това хвалят токлова другите часовници, не руските, да ти завъртят главата че е много скъп и хубав и съответно ремонтът му е доста скъп.
Та предлагам да се абстрахираме от субективното им мнение на комерсиалисти:) и да си държим на собственото такова.
Знаете ли коя е най-добрата дегустация при напитките?
Сигурно ще си помислите, че трябва да е обучен дегустатор, дето само като го помирише виното ще ти разкаже, че е от мерло, расло на южни склонове в северна Франция, брано по залез слънце и мачкано от краката на руса девойка с червен педикюр при пълнолуние и т.н...
Да ама не:)
Най добрата оценка е т. нар. 'хедонистична' - от група хора, дето и идея си нямат от производство, типове аромати и прочее, тоест професионално необременени. Опитват и трябва
да кажат само харесвам/ не харесвам, без да обясняват с един куп поетични думички защо. И това е.
Та същото е и при часовниците - щом и до ден днешен има доста хора, които дават по 20 лв. за ремонт на стария си руски часовник, щото им харесва, вместо да си вземе нов Q&Q за 10 лв, лъскав и водоустойчив, значи не са толкова лоши.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1037
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от miroman » 21 ное 2013 11:02

Ще дам друг пример. Преди около 15 години (тогава имах фирма за ремонт на компютри) си говорихме с един от вносителите и обсъждахме как така може една кутия за компютър да струва $100 в една фирма, а $20 в друга, и двете китайски. Той беше посещавал няколко пъти Китай и неговото обяснение беше: Реномираната фирма си поръчва машини за производство на кутии, след това обучава персонал, плаща за поддръжка и обслужване. Но след 2-3 години машините се износват, режещите и пресоващите части се захабяват. Налага се подмяна на машините. Ами старите какво да ги правим? Вместо да ги изхвърлим, ги продаваме на някой, който продължава да ги използва - с по-голямо количество брак, без обучение, поддръжка и т.н. И идват кутии, на които ръбовете им режат пръсти :o . Да, ама струват $20. Както габровците, като ги питали "Какво правят с тъпите ножчетата за бръснене, които вече за нищо не стават", те отговорили "Как какво, ами бръснем се с тях".
Та така веригата се затваря - лоши, захабени машини -> некачествени части (имам предвид по-голям толеранс, те материалите са им нереално евтини) -> по-големи толеранси -> по-голям брак -> на останалото - по-голяма неточност. И всичкото това при субсидиране от държавата, без реално да е икономически рентабилно. Когато трябва да подменя част от руски механизъм с такава от донор, поне в 10% от случаите - не тръгва, трябва да се търси друга да се "напасне". И българите сме така - оправяме всичко с тел и пирон, нали накрая "работи", возим се на каруцата...

Това с швейцарските го няма - там си поръчваш по каталог, и си сигурен, че каквото получиш, пасва точно на мястото си и тръгва.
Така че по отношение на качеството - изобщо няма място за сравнение. Дори и прехвалените ДеЛукси са със слаб механизъм, а прехвалените Амфибии са с неточен механизъм. Една Ракета работела с +6 сек./ден, ама други 20 работят с +60 сек./ден. А защо трябва механизмът да може да работи във вода, и това да е предимство - не ми става ясно...
Едно от малкото хубави неща при руските е, че са много, съответно евтини! И като не стане от един или втори донор, от третия ще стане. Ама си ги купил по 2 лева парчето, а един швейцарски ремонтоар например струва $10, отделно транспорта. Да, ама все някога ще свършат и руските, даже напоследък чувам оплаквания от източниците си, че все по-рядко намират количества.
Другото хубаво е, че за хората, несвързващи часовниците със строя, това е едно евтино хоби - трудно се колекционират хубави швейцарски часовници :lol: . А руските са по джоба, стават за колекция. Ама да ги носиш - не го разбирам. Нито са красиви, нито са точни (не, че при механиките има значение, но все пак е хубаво да разчиташ, че няма да спре неочаквано и че ще е +/- минута), нито са престижни - не го отричам, но не го и разбирам. Толкова много други неща, значително по-важни, не разбирам, та това ли :)
Да, има ДеЛукс или Прецизионен, ама те са в ценовия клас на винтидж Тисо, и от двата аз няма да избера руския...
Всъщност основният оборот от ЕБей го правя от руските винтидж часовници - там на Запад това са евтини екзотики, за задоволяване на любопитството. Да са живи и здрави, да продължават да ги търсят и купуват n_thumbsup
Изображение

Потребителски аватар
beria
Специалист
Reactions:
Мнения: 596
Регистриран: 16 май 2013 12:57

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от beria » 21 ное 2013 11:18

Това с работенето във вода беше от чисто любопитство.
А за цените си напълно прав - аз лично не мога дда си позволя да колекционирам скъпи часовници, а швейцарските повечето са такива:(
Изображение

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от storyteller » 21 ное 2013 20:02

За мен голямото предимство на руските е, че ги свързвам с някакви истории - като парчета от амфори например, изравяни от археолози.
Това ги прави много по-живи, ценни, можеш направо да си приказваш с тях, както с експонати в музей. Така че моята лична класация е кварц < механика < часовник с история.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от DHM » 21 ное 2013 20:59

Колеги,
Аз ли не се изразявам правилно??? Някой не чете внимателно ли??? Нещо пропускам да уточня ли??? Не знам :redface Но във всеки случай не говоря за именитите швейцарски марки останали в историята или съхранени и до днес, без значение под чия шапка! А за онази ширпотреба, проличаща по-скоро на гаражна, която е отдавна изчезнала и единствено тук там появяващи се нейни представители напомнят за съществуването и. Марки, които като ги погледна и отворя разбирам от къде са крали немската Рула :D И дано с това съм внесъл яснота в темата :)
Аз съм се занимавал с нови автомобили около 7 г. и през това време съм карал, тествал и сравнявал почти всичко, продавано в БГ. GTR-а на Нисан е най-впечатляващата от тях......Но защо го споделям? Защото през всичкото това време някой е сравнявал Голф с КИА, без да има предвид разликата от 12-15 000лв. Или че Легасито на Субару струвало колкото А4 на Ауди, без да коментира, че Субито е с кожа и пр., а А4 голо като овчарска гега, че едното е с най-добрата 4x4 система, а другото с предно предаване и 1,8 литров двигател познат още от Голф 1 и да не продължавам, че може да засегна някого без това да е целта на изказването ми! Има едно съотношение цена/качество и съм убеден, че нито един от швейцарците, които някой визира по-горе в темата не е струвал колкото една Победа или Ракета първо!!! И второ едва ли някой от тези часовници би издържал на бой 20г. върху ръката на някой колхозник или нашенски селски труженик, или на ръката на работника в машинния завод и т.н. Мое мнение :) Може и да греша и въобще да не съм прав :redface
.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от dreadx » 21 ное 2013 21:16

Да не забравяме, че пред конструкторите на дадено изделие винаги се поставят определени задачи, една от които е да се вместят в дадена цена. В тази връзка мога да оценя и Ruhla-та, и то съвсем не на последно място. Руските и китайските мисля, че са много добри механизми.

Предполагам, че швейцарските без камъни автоматично изпадат от класацията. А защо няма руски механизъм без камъни е предмет на една съвсем отделна тема.

Колкото до цената - предполагам, че са се продавали по-скъпо, отколкото излизат, но пред швейцарските производители никой не е поставял ограничения и изисквания за съотношение цена/качество. Затова и няма как да сравняваме Тисо и Полет-де-лукс.
(Не знам историята на механизма на последния - дали е копиран от някъде или руснаците са си го измислили. Но технически не мога да разбера с какво конструкцията му ще е по-добра от механизма на една Слава. А не мога да му се радвам повече, само защото е златничък.)

Колкото до качеството и прецизността на изработката - ако си представим, че още сме в ерата на механичните часовници -- и хората нямаше да държат на чак такава точност, а и всяка вечер от нямане какво да правят щяха да си навиват и сверяват часовниците по радиото. Тогава какво значение ще има дали часовниците са неточни с по няколко секунди на ден?

И още в началото на темата си помислих точно:
cerasimi написа:Не виждам смисъл от подобно мерене на.....
Даже си помислих, че темата е посредствен опит да се върне дискусията около часовниците, след като 2-3 дни във форума не се обсъждаше нищо интересно, освен ядене и пиене. Може и да е точно така, но се оказа, че я чета с интерес, защото много хора споделиха интересни мнения и информация.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от DHM » 21 ное 2013 23:14

На всичко в обкръжаващата ни действителността можем да погледнем като на мерене на ........Стига такава да е нагласата ни и собственото ни разбиране към живота.....коли, жени....та чак и до стари руски саати ако искате. И ако това е мирогледа на някого, то аз определено не съм човекът, който да го промени.....
Колкото до посредствения опит.....то той все пак е повече от непосредствения неопит :wink:
Боре, а защо швейцарските без камъни да отпадат??? Те също са швейцарски!!! На всичкото отгоре нагли! Криещи нескопостните си механизми под гордия надпис, удостоверяващ произхода им....А и като съм написал малко по-нагоре такива руски механизми никой от нас не е виждал дори и в ЗИМ за 2лв.
За Слава мога да кажа единствено чутото от часовникари....прекрасна машина. Трудна за настройка, но веднъж настроена, даваща отлични резултати. Но тя автоматично излиза от темата, защото не се помества във възрастовата граница.....Де Лукса го дадох за пример единствено поради изказването, колко красив и съвършен е швейцарския часовник, че чак предизвиква постоянното поглеждане от страна на собственика си :wink: , а според мен той не отстъпва по красота и елегантност и на много по-скъпи от него саати, а с 2,8мм височина, 22мм. широчина и 23 рубинени камъка определено блести....и то не защото има малко жълто по него :wink: А за швейцарец със 17камъка и 1,85мм височина не съм чувал по онова време....
За швейцарските хронографи беше споменал някой.....ами Аукциона е пълен с подобни странни марки.....и ако е вярно, че цената определя качеството, а пък цената е онова, което някой е готов да заплати за дадена вещ, то е безпредметно да ги сравняваме с един 3017.....би било просто жалко, въпреки че са позлатени, а първото руско хроно просто хромирано.
И тъй като започнах някак си отзад напред, да се върна и към началото на предходния пост:че пред конструкторите се поставят определени задачи! Да, определено са се поставяли такива! Както са се поставяли и други.....свързани с космически, ядрени, военни и какви ли не цели.....И моето скромно мнение е, че са се справяли.....И то прилично и дълги години....Та защо да не са се справили и с часовниците???
Хайде да не отхвърляме всичко старо n_thumbsup и да не се опияняваме по всичко чуждо n_thumbsup Т.е. да не повтаряме грешките допускани от мнозина преди нас!
За мен руските часовници са спомен от детството, нещо с което съм израснал, нещо което е част от мен и е свързано с едни от най-милите ми и топли спомени ......................... ...........сълзичка...............и нещо за което съм страшно благодарен на този форум, че ми върна отново!!! Както и че ми отвори очите за тази красота!!! И ако е вярна приказката, че щастието е в дребните неща, то аз се чувствам щастлив от тези струващи колкото кутия цигари часовничета (както ги нарича гальовно Присадов) и тези струващи колкото литър бензин техни механизми!
:muslim:
.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от Seikosha » 21 ное 2013 23:29

Митак,сигурно това имаш предвид lol2 Иначе има 21 медала :mrgreen:
Изображение

Изображение

Изображение

Аз им викам - швейцарските китайци.
Това е само преамбюл към един по-голям пост дето ми се иска да напиша,че като гледам първият ми и аз не мога да разбера какво съм искал да кажа :D
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Руски спрямо швейцарски...

Мнение от DHM » 21 ное 2013 23:34

Този и още много подобни n_thumbsup
.

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”