Рисувани циферблати.

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Рисувани циферблати.

Мнение от мitakaaa » 08 май 2012 20:58

3017 написа:Те не са "като" ами направо са си лакирани. Някои си мислят че черното е някаква мръсотия, а то просто е изпечен от времето и слънцето лак, който не се чисти. Единствено може да се махне, но след това трябва да се нанесе друг. В магазин Слънчоглед продават лак на акрилна основа, но не съм пробвал какъв ще е резултата.
НЕ СИ ЗАСЛУЖАВА
Изображение

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Рисувани циферблати.

Мнение от sheretudis » 12 май 2012 18:45

На моите Ивс им чистих циферите с лек разтвор на амонячна вода С тампони за уши и въртеливо и търпеливо действие става но само напукания лак да се отстрани си е хуйня и треперене

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Рисувани циферблати.

Мнение от Pavlin » 12 май 2012 18:47

Само лака, кислола го оправя.

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Рисувани циферблати.

Мнение от sheretudis » 12 май 2012 18:56

Именно - той е на амонячна основа В ТПК-та навремето са имали перални за часовници и с такава вода също така са чистили и машини Аз го ползвам все още и за корпуси и верижки Понеже съм мързелив топвам разклащам и готово Светват като нови

Потребителски аватар
Fenna
Специалист
Reactions:
Мнения: 827
Регистриран: 25 дек 2012 11:28

Re: Рисувани циферблати.

Мнение от Fenna » 17 фев 2013 18:35

С кислол почистват ли се позлатени корпуси или само бели?

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Рисувани циферблати.

Мнение от Seikosha » 18 фев 2013 14:49

3017 написа:Те не са "като" ами направо са си лакирани. Някои си мислят че черното е някаква мръсотия, а то просто е изпечен от времето и слънцето лак, който не се чисти. Единствено може да се махне, но след това трябва да се нанесе друг. В магазин Слънчоглед продават лак на акрилна основа, но не съм пробвал какъв ще е резултата.

Ето един такъв лак от Слънчоглед,той е краен лак за акварел и аз си го ползвам по предназначение и е добър,но за циферблати съм резервиран.Вече успях да оакам един хубав цифер от Слава с него. Проблемът е,че лакът е много гъст,бързо съхне и прави дебел слой върху повърхността.Ако се нанася с четка,почва много бързо да лепне и затлачва,започва да дърпа и четката бързо се слепва.Проблемът идва от това,че не може да се разрежда,ако се смеси с вода,се пресича и заприличва на полусварен белтък.Не се продава и разредител. Преди години имах един френски Буржой,който обаче се разреждаше с вода.Може да се използва заливка,но ще стане много дебела, груба.Трябва да се има предвид и ,че ако цифера е с релефни маркери,после не могат да се почистят от лака.Веднъж нанесен този лак .няма сваляне,само стъргане.Сещам се и за друг вариант,но засега не съм го изпробвал.Същият такъв лак акрилен се продаваше и във флакони пулверизатор,той е в пъти по рядък за да може да минава горе през капсулата.Ползвал съм такъв за импрегниране на акварел и рисунки с въглен,но как ще се държи към циферблатите,не знам,но пръснат от далече целият циферблат,навярно ще се покрие със съвсем тънък слой лак,който ще може да се махне по маркерите с фина шкурка.Всичко опира до проба и заносване на цифери :lol:


Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Рисувани циферблати.

Мнение от kapkan » 18 фев 2013 14:55

3017 написа:Много яко! Жалко, че не е в по добро състояние!
Може да направим конкурс за мис циферблат :lol:
Кога е конкурса?

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Рисувани циферблати.

Мнение от Seikosha » 18 фев 2013 14:58

Само да добавя,за нещо което се сетих в последният момент. Има едни акрилни лакове за дърво на чешката фирма COSMOS Купувал съм от бояджийски магазини.В кутии са по 650гр. като тези от боя.В различни разцветки е и е много качествен,имаше макар и рядко,безцветен.Този лак също се разреждаше с вода.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Рисувани циферблати.

Мнение от Pavlin » 18 фев 2013 15:02

Пак в Слънчогледа има и един лак на водна основа, който се разрежда с вода. Мислех да си купя ама ми се досвидяха 7лв за съвсем малко шишенце и то без да знам дали ще върши работа.
Виждам че си от Варна, значи сме градски. Ако искаш мога да ти дам колкото искаш циферблати за проби. Ако са успешни, отивам и си купувам лака.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Рисувани циферблати.

Мнение от Seikosha » 18 фев 2013 15:08

Циферблати у меня бол :) ама нямам от този на водна основа,пратих човек да ми купува от Слънчогледа акрилен,като писах и на бележка,да е на водна основа и онези му бутнали този и зеносах цифера. Ако наистина има на водна основа,ще купувам и от него и като пробвам ще пиша отзиви.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Рисувани циферблати.

Мнение от Seikosha » 19 фев 2013 19:59

3017 Мисля,че ще открия,поне за себе си панацеята.Като повечето открития и на мене ми щукна да чистя изсъхналата четка и я наврях в чист спирт.Веднага я отпусна,за секунди.Оттам нататък-ясно,взех от лака и му капнах спирт,разтвори го веднага без всякакъв остатък,може да се приготви до желаният вискозитет.Другото което открих,че много бързо се сваля от спирта засъхнал лак,не като нитроцелулозните. Изрових оаканият цифер от Славата и направих една проба.Свали го без проблеми,барабар с няколко секундни маркери :) ,но то е защото не се замислих,с разреден спирт или с полусухо памуче,при бързо работене и попиване със сухо,няма да има проблем.Това е ,ако по време на лакирването,нещо не се получи както трябва,ще може да с коригира,което е доста важно нещо.

Изображение


Изображение

Изчисти се добре. Първоначално цифера имаше макар и не много силно видими,по цялата повърхност едни петна,като мана по лозата,за и за това се захванах с него.
След лакирането,всичко изчезна,пълно освежаване.Лака го нанесох с четка,не много малка,окло 7мм.фасунката,с изкуствен косъм,много фин.Не препоръчвам с естествен,колкото и да се мие предварително,с времето космите стават чупливи и при работа се чупят на микроскопични парченца.Полагам лак от центъра към периферията на разстояние до 10 мин. и после се връщам отначало и без да слагам лак само повтарям лакираното.Покритието се уеднаквява и една идея се надрасква по подобие на оригинала.После продължавам.Не се получават видими разлики м/у поредните лакирани сегменти.Уточнявам,че това е само първа проба.Предстои още много работа.Ще пробвам и върху други видове циферблати и един непременно с 2-3 слоя да видя какво ще се получи,защото при един слой,микродраскотините изчезнаха,действат законите на оптиката.Абе имам още няколко идеи,ама ще видим.
Ако не ти се купува цяло шише от лака,дай ще ти отлея от моя да го видиш как се държи.То и половин,ще ми стигне за цял живот,особено след разреждане.
Ето го и крайният резултат,не забравяй,че този цифер е третиран многократно и си е опитно поле.

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Рисувани циферблати.

Мнение от Pavlin » 19 фев 2013 22:19

Щом и двете ги разрежда спирта, може да пробваш да сложиш непочистван циферблат в силно разреден нов лак. Да го цопнеш в някакво съдче и да постои, след това да го извадиш без да мажеш с четка, а просто да се отцеди, да не се наранят индексите. Би трябвало стария и новия лак да направят съединение и да има ефект.
Според мен целта е да има съвсем тънък филм. Колкото за блясък.

sturaviqt
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 10 фев 2012 00:05

Re: Рисувани циферблати.

Мнение от sturaviqt » 23 фев 2013 23:35

Според мен ако все пак решите да нанесете лак върху циферблат, това да e двукомпонентен акрилатен авто лак. Който трябва да бъде нанесен доста разреден. За да е фин слоя би трябвало да се пръсне с аерограф. Такъв лак може да се намери във всеки магазин за авто бои.
Между другото и аз попаднах на часовник с рисуван циферблат.ВИМПЕЛ му е марката.Мислех да търся начин почистя рисунката но се отказах. Най вероятно ще го разменя с някой колега.
Ето малко снимки: Темата на рисунката е доста позната!

http://prikachi.com/images/535/5910535L.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://prikachi.com/images/536/5910536U.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: Рисувани циферблати.

Мнение от clockwiser » 24 мар 2013 22:31

Намерих това.

Изображение
Изображение

Ако някой има интерес да пише.

crysis
Напреднал
Reactions:
Мнения: 109
Регистриран: 08 сеп 2012 09:50

Re: Рисувани циферблати.

Мнение от crysis » 10 апр 2013 17:56

Много красиви са часовниците, които имат рисувани циферблати. Един старт от мен.
Изображение

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”