Прослужено време. Все още цъкащи, достойно служили часовници

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Прослужено време. Все още цъкащи, достойно служили часовници

Мнение от atanweb » 23 май 2013 20:13

Здравейте, отдавна изпитвам чувството, че не отдавам достатъчно почит на истинските часовници, тези които са изпълнили своя дълг в няшия свят който ги е създал с идеята те да бъдат в полза на човека.
Много от нас имат часовници с история която се вижда от всяка драскотина или протриване по корпуса. Колкото повече са изполвани толкова по-голяма почит заслужават и може би ако се замислим, легендарните стари часовници са известни точно с десетилетията вярна служба на ръката на своя стопанин. Все повече разбирам, някой колеги тук които се опитват да споделят тези възгледи. В този момент в който заедно с вас размишлявам върху тези часовници които оставяме в отделна кутия от която черпиш части за да възкресим други техни събратя. Замислям се, че не веднъж съм съжалявал, че съм разглобил някой силно захабен часовник, макар и работещ не съм го смятал, че той превъзхожда останалите си събратя които така трескаво събираме и пресяваме така, че те по възможност не трябва да са ползвани или търсим да няма следи от употреба. Ами това са "мамините дечица", те не може да са достойните в нашите представи. Постепенно осъзнавам, че започвам да променям своето мислене и да харесвам "прослужилите часовници"
Може би ще се намерят хора които ще ги сметнат за скраб и може би ще ни упрекнат за това както се е и случвало, но това не е скраб това са ветерани които са видели много.

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Приканвам ви да се поразровите в своите кутий да разгледате и усетите всеки един такъв часовник и ако той върви и не се предава, то поразходете го сред хората може пък да ви донесе късмет в размяна на това.
Поздрави!
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Прослужено време. Все още цъкащи, достойно служили часов

Мнение от rosen_er » 23 май 2013 20:32

Леко-полека ще доѝдеш на моя акъл. :D :thumbup:

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Прослужено време. Все още цъкащи, достойно служили часов

Мнение от DHM » 24 май 2013 12:12

Росен е типичен пример за такъв колекционер :thumbup: Ако не греша той и стъкла не полира!
За себе си мога да кажа, че все по-често им обръщам внимание и лека по лека преодолявам първоначалния си стремеж единствено към перфектни екземпляри и ме радват следите от история, която носят :)
.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Прослужено време. Все още цъкащи, достойно служили часов

Мнение от rosen_er » 24 май 2013 12:52

Е ,чистя каси,полирам стъкла (ако е възможно,предпочитам да полирам оригинално стъкло),ако не сменям :) .Единствено семеѝните часовници се стремя да не променям .Или правя съвсем минимални интервенции,доколкото да съхраня часовника.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Прослужено време. Все още цъкащи, достойно служили часов

Мнение от DHM » 24 май 2013 16:38

И аз така :) Ето два такива :D


Изображение

Изображение
.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Прослужено време. Все още цъкащи, достойно служили часов

Мнение от atanweb » 24 май 2013 17:50

Тези двата може за NOS да минат, бих казъл, че са в много добро състояние и малко носени или поне изключително грижливо пазени през времето им на експлоатация. Много са хубави.
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Прослужено време. Все още цъкащи, достойно служили часов

Мнение от Pavlin » 24 май 2013 17:55

И аз имам една кутия с ветерани, но когато съм посягал към тях за части съм се разубеждавал. Сърце не ми дава да ги оскатя за винаги.

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Прослужено време. Все още цъкащи, достойно служили часов

Мнение от kapkan » 24 май 2013 18:59

Камата нещо не е наред май,цифрите трябва да имат фосфор?

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Прослужено време. Все още цъкащи, достойно служили часов

Мнение от cerasimi » 24 май 2013 19:17

Не трябва да има фосфор на стрелките, просто трябва да се лъснат, или да се боядисат със златист маркер.

https://picasaweb.google.com/1130982390 ... 7743821330" onclick="window.open(this.href);return false;

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Прослужено време. Все още цъкащи, достойно служили часов

Мнение от rosen_er » 24 май 2013 19:21

Вярно е такъв :clap: ,но ми се струва че на Митака има нещо нанесено върху маркерите,а маѝ върху целия цифер.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Прослужено време. Все още цъкащи, достойно служили часов

Мнение от Pavlin » 24 май 2013 19:25

Цецо, това вътре пак трябва да е фосфор, нищо че е кафеникаво. Щом има маркиращи точки, трябва да има на стрелките.

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Прослужено време. Все още цъкащи, достойно служили часов

Мнение от cerasimi » 24 май 2013 19:49

3017 написа:Цецо, това вътре пак трябва да е фосфор, нищо че е кафеникаво. Щом има маркиращи точки, трябва да има на стрелките.

Никой, или поне аз не коментирам стрелките. Въпроса беше за фосфор върху цифрите.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Прослужено време. Все още цъкащи, достойно служили часов

Мнение от Pavlin » 24 май 2013 19:53

cerasimi написа:Не трябва да има фосфор на стрелките, просто трябва да се лъснат, или да се боядисат със златист маркер.

https://picasaweb.google.com/1130982390 ... 7743821330" onclick="window.open(this.href);return false;
Това прочетох, за това го казах :)
Явно сте имали друго предвид.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Прослужено време. Все още цъкащи, достойно служили часов

Мнение от DHM » 24 май 2013 21:50

Цифрите са почти като стрелките, само малко по-потъмнели, но от ъгъла на падане на светлината изглеждат почти черни......утре мога да я снимам отново или направо цифера, за да няма отблясъци от стъклото :wink:
.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Прослужено време. Все още цъкащи, достойно служили часов

Мнение от atanweb » 25 май 2013 08:25

3017 написа:И аз имам една кутия с ветерани, но когато съм посягал към тях за части съм се разубеждавал. Сърце не ми дава да ги оскатя за винаги.
Ще бъде интересно да надникнем в тази кутия. :thumbup:
Изображение

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”